Προς το περιεχόμενο

Memtest86 + RAM σε Dual Channel -> Errors


bnvdarklord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Το PC:
CPU: Ryzen 5 3400G
RAM: Corsair 2x8GB DDR4 3200MHz CL16 CMK16GX4M2B3200C1
MOBO: Asus ROG Strix X570-I
PSU: Corsair SF Series SF450 450W
SSD: Samsung 970 Evo NVMe M.2 500GB

Έτρεχε χωρίς θέματα για 3 χρόνια. Προσφατα αρχισαν καποια θεματακια, τα οποία επειδή μου φάνηκαν υποπτα είπα να τρέξω ενα memtest86. (Tα θεματάκια αυτά ξεκίνησαν(ή εντάθηκαν σε μεγάλο βαθμό) μετά απο update σε Ubuntu 22. Δεν νομίζω οτι εχει σημασια, αλλά το αναφέρω γιατι μου έκανε εντύπωση το timing.)

Έχουμε:
1. Οι δύο RAM μαζι βγαζουν πολλα errors σχεδον αμεσως (δεν αφησα να τελειώσει καν 1ο pass, ειχε φτασει 8Κ errors σε 8 λεπτά)
2. Και οι 2 RAM μόνες τους, σε οποιοδήποτε από τα δύο slots της μητρικής περνάνε τουλάχιστον τα 2 πρώτα passes χωρίς θεμα. (δεν τις αφησα περισσότερο)
3. Είτε με JEDEC είτε με XMP timings μαζί βγάζουν σφάλματα.
4. Δοκίμασα και με το latest BIOS της μητρικής. Έλεγξα πως επιλέγοντας XMP profile βάζει σωστά 1.35V στις RAM αντί για το κανονικό 1.2V.
5. Καθάρισα την όποια σκόνη στα slots+rams μπας και.
6. Δεν έχω αλλο υπολογιστή με DDR4 slots για να δοκιμασω τις RAM σε dual channel.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω, τσεκάρω; Τι μπορεί να έχει γινει; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποια αστοχία της μητρικής δυστυχώς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοείς δοκίμασες jedec εννοείς με απενεργοποιημένο το xmp(στα 2133 πχ); Αν δεν εννοείς αυτό τότε δοκίμασέ το.

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα από βλάβη τροφοδοτικού. Το έχω αναφέρει άπειρες φορές ξανά στο φόρουμ. Το τροφοδοτικό δούλευε κανονικά, ο υπολογιστής το ίδιο, οι μνήμες όπως πέταγαν σφάλματα σε dual channel. Τελικά με αλλαγή τροφοδοτικού λύθηκε το πρόβλημα, όταν από περιέργεια άνοιξα το παλιό τροφοδοτικό μήπως δω κάτι, διαπίστωσα οτι είχε σκάσει πυκνωτής.  Μπορεί να μην είναι η περίπτωση σου, ωστόσο αξίζει η δοκιμή διαφορετικού τροφοδοτικού, έστω κάποιου basic αν σου βρίσκεται.

Ένα καλό καθάρισμα από σκόνες μπορεί να βοηθήσει κάποιες φορές αν και λες οτι έκανες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με ενα άλλο παλιό τροφοδοτικό και ειχα πάλι errors. Αρκετά λιγότερα νομίζω αλλα ίσως και να είναι ψιλοτυχαίο αυτο.

Το αλλο τροφοδοτικό ειναι πολύ παλιο βέβαια (coolermaster m850 του 2008) αλλα απο οταν βγηκε στη σύνταξη δεν είχε φαινομενικά κάποιο θέμα.

 

Αρα, αν δεν φταίει και αυτο το τροφοδοτικό λογω παλαιότητας, μαλλον κατι επαθε η μητρική από ό,τι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απόκλεισες το τροφοδοτικό πάμε παρακάτω.

Μνήμες σε 2ο pc και reseat cpu θα δοκίμαζα προσωπικά.

Επίσης ένα καλό καθάρισμα το κουτί σε συνδυασμό με ενδελεχή έλεγχο διασυνδέσεων κλπ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, όταν λύσεις το πρόβλημα, π.χ. αν όντως φταίνε οι μνήμες, τότε αφού πάρεις τουλάχιστον 32GB 3600MHz , βάλε και έναν 5700G. Είναι κρίμα δηλαδής. Θα του δώσεις ζωή για αρκετά χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δοκιμές θα συνεχιστούν όταν μπορέσω να βρω καμια αλλη λειτουργική μητρικη+cpu να βαλω τις ραμ μου και το τροφοδοτικό μου για να δω τι γίνεται.

 

Φαντάζομαι πάντως πως οι ραμ είναι οκ εφόσον μόνες τους είναι εντάξει στα memtest.

Προς το παρόν δουλεύω το μηχάνημα με μια ram χωρίς θέματα... 

Επεξ/σία από bnvdarklord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...