Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας συσκευής


TRP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;     Μέχρι σήμερα δεν έχω ξεπεράσει τα 185 αλλά είναι υπό συζήτηση και για παραπάνω.
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;     Ελλάδα, αλλά αν υπάρχει κάτι που αξίζει το συζητάω.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;      Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;     Καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης;     Δεν υπάρχει θέμα.
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);     NFC 
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;     Ό,τι καλύτερο γίνεται με βάση τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;     Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;     Όχι
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)     E-mails, Social Media, E-banking, Web Browsing

Γενικά δεν τρελαίνομαι να αλλάζω συχνά κινητό και αυτό που έχω τώρα το έχω 3,5+ χρόνια (Redmi Note 8T). Έχει κάποια κολλήματα και κάνει και επανεκκινήσεις κάποιες φορές την ώρα που μιλάω, αλλά επειδή δεν περνάω και αμέτρητες ώρες με το κινητό , ο κύριως λόγος που σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή είναι πως δεν λαμβάνει πλέον ενημερώσεις ασφαλείας. (Και με την ευκαιρία τι άποψη έχετε σχετικά με το πόσο θα πρέπει να μας ανησυχεί αυτό;  Ή πόσο καιρό μετά την τελευταία ενημέρωση;). Επίσης επειδή βλέπω και κάποια διαφορά στις τιμές των κινητών με 5G σε σχέση με τα κινητά χωρίς, λογικά πλέον με την κάλυψη 5G που υπάρχει φαντάζομαι αξίζει να πάω σε 5G; Επιπλέον με βάση το πόσο κρατάω ένα κινητό νομίζω θα πρέπει να κοιτάξω κάτι σε με 128GB χώρο αποθήκευσης για να είμαι σίγουρα καλυμμένος, αλλά πόση RAM πλέον; 6; 8; Τέλος σίγουρα σημαντικό για εμένα είναι να έχει και όσα περισσότερα χρόνια ενημερώσεων και υποστήριξης γίνεται και να μην κολλάει αν χρειαστεί να έχω ταυτόχρονα 3-4 εφαρμογές ανοιχτές. Οπότε με βάση αυτά τι θα προτείνατε για κάτι που θα αντέξει σε βάθος χρόνου; Θα χρειαστεί να ανέβω σε budget για να καλυφθούν αυτά που θέλω ή ίσως απλά να αξίζει περισσότερο να αλλάζω λίγο πιο συχνά συσκευή (και αν ναι κάθε πόσο κατά προσέγγιση);

Επεξ/σία από TRP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φτηνότερη συσκευή

Που θα πάρει για περισσότερο ενημερώσεις

Ενώ ταυτόχρονα έχει 5g και NFC είναι το xiaomi 13 pro 5g nfc στα 268

Μάλλον το budget σου είναι λίγο.... Πλέον 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

Η φτηνότερη συσκευή

Που θα πάρει για περισσότερο ενημερώσεις

Ενώ ταυτόχρονα έχει 5g και NFC είναι το xiaomi 13 pro 5g nfc στα 268

Μάλλον το budget σου είναι λίγο.... Πλέον 

Και το moto g54 θα πάρει ενημερώσεις ασφαλείας για ακόμη 2,5 έτη, έχει 5g, έχει nfc και κοστίζει στα χρήματα που ζητάει ο ts.

Βάσει της χρηματικής κατηγορίας, όλα του τα χαρακτηριστικά είναι αρκετά δυνατά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, TRP είπε

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;     Μέχρι σήμερα δεν έχω ξεπεράσει τα 185 αλλά είναι υπό συζήτηση και για παραπάνω.
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;     Ελλάδα, αλλά αν υπάρχει κάτι που αξίζει το συζητάω.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;      Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;     Καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης;     Δεν υπάρχει θέμα.
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);     NFC 
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;     Ό,τι καλύτερο γίνεται με βάση τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;     Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;     Όχι
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)     E-mails, Social Media, E-banking, Web Browsing

Γενικά δεν τρελαίνομαι να αλλάζω συχνά κινητό και αυτό που έχω τώρα το έχω 3,5+ χρόνια (Redmi Note 8T). Έχει κάποια κολλήματα και κάνει και επανεκκινήσεις κάποιες φορές την ώρα που μιλάω, αλλά επειδή δεν περνάω και αμέτρητες ώρες με το κινητό , ο κύριως λόγος που σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή είναι πως δεν λαμβάνει πλέον ενημερώσεις ασφαλείας. (Και με την ευκαιρία τι άποψη έχετε σχετικά με το πόσο θα πρέπει να μας ανησυχεί αυτό;  Ή πόσο καιρό μετά την τελευταία ενημέρωση;). Επίσης επειδή βλέπω και κάποια διαφορά στις τιμές των κινητών με 5G σε σχέση με τα κινητά χωρίς, λογικά πλέον με την κάλυψη 5G που υπάρχει φαντάζομαι αξίζει να πάω σε 5G; Επιπλέον με βάση το πόσο κρατάω ένα κινητό νομίζω θα πρέπει να κοιτάξω κάτι σε με 128GB χώρο αποθήκευσης για να είμαι σίγουρα καλυμμένος, αλλά πόση RAM πλέον; 6; 8; Τέλος σίγουρα σημαντικό για εμένα είναι να έχει και όσα περισσότερα χρόνια ενημερώσεων και υποστήριξης γίνεται και να μην κολλάει αν χρειαστεί να έχω ταυτόχρονα 3-4 εφαρμογές ανοιχτές. Οπότε με βάση αυτά τι θα προτείνατε για κάτι που θα αντέξει σε βάθος χρόνου; Θα χρειαστεί να ανέβω σε budget για να καλυφθούν αυτά που θέλω ή ίσως απλά να αξίζει περισσότερο να αλλάζω λίγο πιο συχνά συσκευή (και αν ναι κάθε πόσο κατά προσέγγιση);

Για παραπανω χρονια ενημερωσεις δες το Galaxy A34 στο συγκεκριμενο budget https://www.bestprice.gr/item/2158449661/samsung-galaxy-a34-5g-6gb-128gb-dual.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nickol-us είπε

Και το moto g54 θα πάρει ενημερώσεις ασφαλείας για ακόμη 2,5 έτη, έχει 5g, έχει nfc και κοστίζει στα χρήματα που ζητάει ο ts.

Βάσει της χρηματικής κατηγορίας, όλα του τα χαρακτηριστικά είναι αρκετά δυνατά

το θεωρω τοσο κακη συσκευη που καλυτερα να θυσιαζα nfc ή 5g για κατι της προκοπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

το θεωρω τοσο κακη συσκευη που καλυτερα να θυσιαζα nfc ή 5g για κατι της προκοπης

Μπορείς να αιτιολογήσεις το "τόσο κακή συσκευή";

Το πήρα στη γυναίκα μου και το ζήλεψα.

Ταχύτατο, ωραίο οθόνη, αξιοπρεπές κάμερα, στοκ android, ram - χωρητικότητα στα max.

Τι ήταν αυτό που σε χάλασε;

Ποιά άλλη συσκευή στα ~180€ προσφέρει τα τόσο πιο καλά χαρακτηριστικά, ακόμη κι αν έπρεπε να θυσιάσεις κάτι από nfc - 5g;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, nickol-us είπε

Και το moto g54 θα πάρει ενημερώσεις ασφαλείας για ακόμη 2,5 έτη, έχει 5g, έχει nfc και κοστίζει στα χρήματα που ζητάει ο ts.

Βάσει της χρηματικής κατηγορίας, όλα του τα χαρακτηριστικά είναι αρκετά δυνατά

Όντως με βάση τα χαρακτηριστικά που έχει δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή.

7 ώρες πριν, aces είπε

Για παραπανω χρονια ενημερωσεις δες το Galaxy A34 στο συγκεκριμενο budget https://www.bestprice.gr/item/2158449661/samsung-galaxy-a34-5g-6gb-128gb-dual.html

Α οκ και αυτό μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση με βάση τα χρόνια υποστήριξης που έχει.

Στις 4/2/2024 στις 7:53 ΜΜ, Donalhioy είπε

Η φτηνότερη συσκευή

Που θα πάρει για περισσότερο ενημερώσεις

Ενώ ταυτόχρονα έχει 5g και NFC είναι το xiaomi 13 pro 5g nfc στα 268

Μάλλον το budget σου είναι λίγο.... Πλέον 

Ναι και εγώ το είχα στο νου μου ότι ίσως χρειαστεί να ανέβω λίγο αυτή τη φορά.

4 ώρες πριν, Donalhioy είπε

το θεωρω τοσο κακη συσκευη που καλυτερα να θυσιαζα nfc ή 5g για κατι της προκοπης

Από ποια άποψη το θεωρείς τόσο κακή συσκευή; Γιατί πραγματικά με βάση τα χαρακτηριστικά και την τιμή του φαίνεται πως είναι από τις καλύτερες επιλογές. Είχες κάποια κακή εμπειρία;

Επεξ/σία από TRP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...