Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγοράς μηχανής


TeMeTeRoN98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα και όπως βλέπεται από τον τίτλο μπήκαν κάποια διαβολάκια μέσα μου και είπα να αφήσω τελικά τον αγαπημένο άλλα μπελάλιδικο ''χάρο'' μου, ένα Yamaha Virago 400 του 1987:lol: Λοιπόν το μηχανάκι το ήθελα πρωτίστως για να μετακινούμαι στην δουλεία άλλα και για καμιά εξόρμηση που μέχρι και πριν ένα χρόνο με εξηπηρετούσε αλλά έβγαλε κάποια ''θεματάκια''' και το κόστος του θα μου βγει περίπου 600 με 700 ευρώπουλα... Το θέμα είναι ότι το budget δεν φτουράει οπότε δεν ψάχνω κάτι του 21 αιώνα δυστηχώς... ψάχνοντας στο car μετά από πολύ απελπίσια βρήκα ένα το όποιο φαίνεται να αξίζει... ΚLE 400 του 1994, 59.000~ χιλιόμετρα, με σέρβις, λάστιχα κλπ στα 1200. Το ερώτημα είναι το εξής έχει κάποια στοιχεία που μου αρέσουν, μεγάλο τεπόζιτο, ψυγείο κλπ. τώρα αξίζει η όλη μετάβαση μιας και θα πάω με μηχανικό να το τσεκάρει και ο ίδιος να είμαι σίγουρος ή φτιάχνω αύτο? Αυτά ελπίζω να μην κούρασα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα τι ζητάς, πόσο αντέχουν οι καρποί και τα γόνατα σου σε θέματα άνεσης κτλ.

Εγώ πχ σε τέτοιες χρονολογίες και τιμές (χωρίς να έχω ιδέα όμως από την Ελληνική αγορά), θα κοιτούσα VFR ή και κάποιο SV650 gen1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι θελει ζηταει ο κοσμος. 30 ετων μηχανακι 1200 ευρω. πριν απο 10+ χρονια αγοράσαμε ενα τετοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/340233025-honda-transalp-600 100ευρω φθηνοτερα απο οσα ζηταει αυτος. μιλαμε για τρελλα κανονικη. μονο και μονο επειδη φαινεται σε πολυ καλη κατασταση και λες οτι δεν εχεις αλλα λεφτα θα εδινα 1000ευρω. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον για εδώ Μακεδονία Καβάλα πιο συγκεκριμένα που μένω εγώ στα λεφτά αυτά παπάκι βρίσκεις δυστυχώς δεν ξέρω Αθήνα αν είναι πιο φυσιολογικά τα πράγματα αλλά εδώ πάνω δεν βρίσκεις εύκολα μηχανάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα KLE 400/500 έβγαζαν συχνά θέμα στο βολάν / μανιατό αλλά σε γενικές γραμμές ήταν σκυλιά. Προσωπικά, αν το Virago είναι το γνωστό 400 (που έβγαινε και σε 535) με το διαφορικό, θα το επισκεύαζα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SaFiS είπε

Τα KLE 400/500 έβγαζαν συχνά θέμα στο βολάν / μανιατό αλλά σε γενικές γραμμές ήταν σκυλιά. Προσωπικά, αν το Virago είναι το γνωστό 400 (που έβγαινε και σε 535) με το διαφορικό, θα το επισκεύαζα...

Το βολάν γραφει έχει και φωτογραφία ότι το έχει αλλάξει... Το γνωστό είναι😅 με το διαφορικό από τα λίγα καλά που έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο λογική επιλογή ειναι να φτιάξεις αυτό που έχεις. Αν διορθώνονται όλα τα προβλήματα του και γίνεται πένα με 1000€, μην ασχολείσαι να πας να αγοράσεις κάτι μεταχειρισμένο 30 ετών, που ενδεχομένως να θέλει άλλα 1000€ για να φτιαχτεί.

20 και 30 ετών μηχανάκια, μπορεί να βγάλουν ένα κάρο προβλήματα μετά απο τόσα χρόνια χρήσης. Οπότε αφου δεν έχεις λεφτά και δεν μπορείς να πάρεις οικονομικό ρίσκο, μείνει και φτιάξε το μηχανάκι που έχεις και προπάντων ξέρεις. Είναι και ωραίο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...