Προς το περιεχόμενο

Μέχρι τι κάρτα σηκώνει 600άρι τροφοδοτικό


citelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών και εξετάζω να πάρω αυτήν (αν τη βρω κάτω από 500€) αλλά παρατηρώ ότι έχει ως minimum 700w ή 750w ανάλογα την υλοποίηση και το δικό μου είναι 600W και συγκεκριμένα αυτό

Από αναζήτηση online οι περισσότεροι καταλήγουν ότι δεν θα έχει θέμα και άλλωστε δεν υπάρχει overclock στο σύστημα. Έψαξα σε διάφορα psu calculators και σε όλα βγαίνει αρκετά κάτω από 600w αλλά θέλω γνώμες. Εναλλακτικά μόνο στα ίδια λεφτά και να χωράει στα watt παίζει μόνο αυτή αλλά είναι χειρότερη για τα παιχνίδια που θέλω. 

Το υπόλοιπο σύστημα είναι B460, i5 10600, 16GB DDR4 2666, 500 SSD nvme. Το κουτί έχει 5 ανεμιστήρες.  Ξέρω ότι υπάρχει πέναλτι για το PCI3 αλλά ο στόχος είναι να αναβαθμιστεί σε επόμενο χρόνο και το υπόλοιπο σύστημα. Η τωρινη κάρτα έχει minimum 550w και άρα είναι άνετη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, citelis είπε

Έψαξα σε διάφορα psu calculators και σε όλα βγαίνει αρκετά κάτω από 600w αλλά θέλω γνώμες.

Μην χρησιμοποιείτε psu calculators. Αναλόγως την κάρτα κάρτα γραφικών, σε κάποιες δίνουν δίνουν λάθος αποτελέσματα.

18 λεπτά πριν, citelis είπε

Από αναζήτηση online οι περισσότεροι καταλήγουν ότι δεν θα έχει θέμα και άλλωστε δεν υπάρχει overclock στο σύστημα.

Δε θα έχεις θέμα, στο υπογράφω.

Τα 700 και 750w είναι για συνδυασμό με i7 ή i9 12ης-14ης γενιάς και καναδυο zen 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σου είναι σοβαρό κι επώνυμο.

Ακόμη και την 7700xt θα την σηκώσει  σχετικά εύκολα.

Το σύστημα σου (χωρίς κάρτα) στα μέγιστα φορτία ίσως φτάνει τα 200w κατανάλωσης.Μια κάρτα 7700xt που έχει κατανάλωση ~250w, θα  σε φτάσει συνολικά στα ~450w αν όλα τραβάνε στο 100%.

Έχεις λοιπόν έναν "αέρα" ~30% που σε ένα τέτοιο τροφοδοτικό είναι παραπάνω από απλώς αποδεκτό.

Τα recommendations των gpu απευθύνονται σε μεγάλη γκάμα τροφοδοτικών και προσπαθούν να καλύψουν κάθε πιθανό σενάριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κι άλλο πιο περίπλοκο ερώτημα.

Η 3060 χρειάζεται 1 x 8pin για να συνδεθεί αλλά αν η καινούρια χρειάζεται 2 x 8pin το συγκεκριμένο καλώδιο που αν καταλαβαίνω καλά είναι PCIe 8pin to Dual 6+2Pin να υποθέσω ότι θα κάνει τη δουλειά του? Απλά θα πρέπει να συνδεθεί και το άλλο που τώρα κρέμεται? Θα έπρεπε να είναι 2 διαφορετικά καλώδια καθώς η κάρτα θα τραβάει 200+ watt?

20240204_203557.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, citelis είπε

Θα έπρεπε να είναι 2 διαφορετικά καλώδια καθώς η κάρτα θα τραβάει 200+ watt?

Έχει και δεύτερο τέτοιο καλώδιο το τροφοδοτικό σου. Αυτό που έχεις στον κόκκινο κύκλο είναι 8-pin=6+2pin, όπως και το άλλο που είναι μέσα στην 3060. Κουμπώνει το δίπινο πάνω στο εξάπινο και γίνεται οχτάπινο.

Το σωστότερο είναι να τραβήξεις και το δεύτερο καλώδιο και να συνδέσεις στην 7700 XT ένα οχτάπινο από το κάθε καλώδιο. Αλλά και από το ίδιο καλώδιο να πάρεις και τα δύο οχτάπινα δε θα έχεις απολύτως κανένα θέμα.

 

Κάθησαν αρκετές εταιρίες να το σχεδιάσουν και να το συμφωνήσουν αυτό το καλώδιο, όπως και τα υπόλοιπα καλώδια του ATX πρωτοκόλλου τροφοδοσίας. Διαθέτει από μεγάλα έως τεράστια περιθώρια αστοχίας σε αντίθεση με το αποτυχημένα και επικίνδυνα 12VHPWR (high power της συμφοράς) της Nvidia.

Δεν αφορά το θέμα σου @citelis, αλλά αφού μου δίνεται η ευκαιρία ας βάλω ένα βίντεο που ίσως δεν έχει αναδημοσιευτεί στο site, για όποιον ενδιαφέρεται:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, citelis said:

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών και εξετάζω να πάρω αυτήν (αν τη βρω κάτω από 500€) αλλά παρατηρώ ότι έχει ως minimum 700w ή 750w ανάλογα την υλοποίηση και το δικό μου είναι 600W και συγκεκριμένα αυτό

Από αναζήτηση online οι περισσότεροι καταλήγουν ότι δεν θα έχει θέμα και άλλωστε δεν υπάρχει overclock στο σύστημα. Έψαξα σε διάφορα psu calculators και σε όλα βγαίνει αρκετά κάτω από 600w αλλά θέλω γνώμες. Εναλλακτικά μόνο στα ίδια λεφτά και να χωράει στα watt παίζει μόνο αυτή αλλά είναι χειρότερη για τα παιχνίδια που θέλω. 

Το υπόλοιπο σύστημα είναι B460, i5 10600, 16GB DDR4 2666, 500 SSD nvme. Το κουτί έχει 5 ανεμιστήρες.  Ξέρω ότι υπάρχει πέναλτι για το PCI3 αλλά ο στόχος είναι να αναβαθμιστεί σε επόμενο χρόνο και το υπόλοιπο σύστημα. Η τωρινη κάρτα έχει minimum 550w και άρα είναι άνετη. 

Απο τροφοδοτικό είσαι μια χαρά, αλλα οι κάρτες που κοιτάς δεν αξίζουν τα λεφτά τους όταν με τα ίδια υπάρχει 7800xt: https://www.bestprice.gr/item/2158974268/sapphire-radeon-rx-7800-xt-16gb-gddr6-pulse-karta-grafikwn.html?qo=7800+xt&from=cat

*Τα minimum απαιτούμενα watt που γράφουν οι κάρτες είναι για να καλύψουν τον k@l@ τους, γιατί εκεί έξω υπάρχουν σαβούρια τροφοδοτικά που μόνο στα ονομαστικά είναι 700watt

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα την 7700 στα 500€ ετοιμοπαράδοτη οπότε θα την παραλάβει η μητέρα μου αύριο αν δεν πάει κάτι στραβά. Γινόταν και λίγο φτηνότερα αλλά θέλει μεγάλες αναμονές και μαγαζί στην άλλη άκρη της Αθήνας ενώ αυτός είναι πολύ κοντά. Γλίτωσα 50€ σχ σχέση με το πλαίσιο πάντως που υποτίθεται την έχει σε προσφορά. Η 7800 είχε 600+ στο ίδιο μαγαζί. 

Διάβασα το manual του τροφοδοτικού και δεν λέει κάτι για ένα καλώδιο που καταλήγει σε δύο 6+2pin αλλά θα κοιτάξω να δω αν είναι εφικτό να φέρω και δεύτερο καλώδιο από το τροφοδοτικό. Το πρόβλημα με το κουτί που έχω είναι ότι παρότι κάνει καλή δουλειά από άποψης σκόνης και θερμοκρασιών είναι πολύ δύσχρηστο στο βάλε βγάλε μέσα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, citelis είπε

Βρήκα την 7700 στα 500€ ετοιμοπαράδοτη οπότε θα την παραλάβει η μητέρα μου αύριο αν δεν πάει κάτι στραβά. Γινόταν και λίγο φτηνότερα αλλά θέλει μεγάλες αναμονές και μαγαζί στην άλλη άκρη της Αθήνας ενώ αυτός είναι πολύ κοντά. Γλίτωσα 50€ σχ σχέση με το πλαίσιο πάντως που υποτίθεται την έχει σε προσφορά. Η 7800 είχε 600+ στο ίδιο μαγαζί. 

Άντε, καλορίζικη!

12 λεπτά πριν, citelis είπε

Διάβασα το manual του τροφοδοτικού και δεν λέει κάτι για ένα καλώδιο που καταλήγει σε δύο 6+2pin

Δεν μπήκε σωστά ο σύνδεσμος στην προηγούμενή μου ανάρτηση. Σελίδα 49 του manual, στο κάτω μισό της σελίδας, σου δείχνει όλα τα καλώδια που βγάζει το τροφοδοτικό σου:

page49.jpg.2c9dc27eeed2aa4fe8deada0547328a9.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραλαβή και εγκατάσταση της κάρτας ολοκληρώθηκαν με απόλυτη επιτυχία. Τελικά όντως είχε και δεύτερο καλώδιο ίδιο καλώδιο οπότε η κάρτα συνδέθηκε με τον σωστό τρόπο. 

Δυστυχώς μέχρι τώρα πρόλαβα να τη δοκιμάσω μόνο στο ETS2 αφού τα υπόλοιπα θέλουν ατέλειωτες ώρες να κατεβούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...