Προς το περιεχόμενο

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΣΥΡΜΑΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΡΟΥΤΕΡ ZYXEL VMG8623-T50B


manospant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, uniquegr said:

Καλημέρα κι απο εμένα. Σχετικά με το ερώτημα αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το router σαν repeater, κατόπιν της εγκατάστασης του official firmware, ναι παρέχεται σαν δυνατότητα. 

Τώρα, επειδή οι περισσότεροι ( αν όχι όλοι ) έχουμε πάρει αυτό το router απο κάποιο πάροχο τηλεφωνίας, άρα είναι κλειδωμένο και δεν μπορεί out of the box να δεχτεί το official firmware, έχοντας ακολουθήσει και τις δύο διαθέσιμες τεχνικές εγκατάστασης ( usb to ttl και μέσω τροποποίησης του bootloader ), πιστεύω ότι αν γίνει με προσοχή, η δεύτερη εκδοχή είναι πιο εύκολη αφού δεν χρειάζεται ούτε να αγοραστεί πρόσθετος εξοπλισμός, ούτε να ανοιχτεί το μηχάνημα. 

Αυτό που μου αρέσει μετά την εγκατάσταση του official firmware είναι το ότι πλέον έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε login σαν supervisor και να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε στις ρυθμίσεις του. Π.χ. χθες δημιούργησα ένα standard user λογαριασμό για να μπορεί να ανοιγοκλείνει η σύζυγος το guest wifi ( για να έχω client isolation και να μη βλέπουν τη δομή του κυρίως δικτύου μου ), αλλά παρατήρησα ότι είχε τη δυνατότητα να κάνει ρυθμίσεις που δεν θα ήθελα, για λόγους ασφαλείας κυρίως. Κάνοντας login ως supervisor, μέσα απο την επιλογή login privilege μπορώ να ορίσω τί δυνατότητες θα έχει ο κάθε χρήστης. 

Ε, τώρα είναι που το λατρεύω αυτό το μηχανάκι!

δυστυχως τα custom firmware ειναι περιορισμενων επιλογων,δυνατοτητων και προσβασης. και πολλες φορες το να το βγαλεις μπορει ειτε να ειναι δυσκολο ειτε μετα να εχεις θεματα ως προς το να παιξει πχ η τηλεφωνια ενος παροχου κτλ.βεβαια το voip λογω των αλλαγων απο την εεττ αρχιζει και λυνεται σαν θεμα αφου ο παροχος πρεπει να μπορει να σου δωσει τα στοιχεια της τηλεφωνιας για να τα σεταρεις σε οποιοδηποτε router που υποστηριζει Voip.

και τα zyxel ηταν και ειναι απο τα καλα routerakia που με το Generic firmware εχουν καλες δυνατοτητες. πολυ καλυτερο απο speedport και δεν ξερω τι αλλες βλακειες δινουν κατα καιρους οι παροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, uniquegr said:

Απορία: όταν μπρικάρεται ένα ρούτερ, παύει να ανάβει, δεν έχει καμία ένδειξη και κανένα σημάδι ζωής...?

οχι υποχρεωτικα.μπορει να μην δειχνει τιποτα στα Led,Μπορει να αναβουν ολα.μπορει πχ να δειχνει οτι bootarei πχ να αναβοσβηνει το Power αλλα να μην μενει σταθερο.και μπορει το brick να ειναι ολοκληρωτικο αλλα μπορει να ειναι σε αλλο σταδιο.πχ να ξεκιναει ο boot loader να το πω απλα και να μην βρισκει το firmware. δηλαδη υπαρχουν διαφορετικα σημεια που μπορει να εχει brikaristei(κολλησει) το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τη παραπάνω διαδικασία στο δεύτερο 8623, και όταν έδωσα απο το gui την εντολή για upload του τελευταίου firmware, παρατήρησα ότι έπαιρνε αρκετή ώρα μέχρι να επανέλθει η σελίδα του, άνοιξα ένα δεύτερο παράθυρο στον browser και προσπάθησα να μπω στη σελίδα του router και τότε παρατήρησα ότι όλες οι ενδείξεις είναι σβηστές σαν να μη λειτουργεί ( δοκίμασα και δεύτερο τροφοδοτικό μπας και, ενώ με το δικό του τροφοδοτικό το άλλο 8623 λειτουργεί κανονικά ). Αιωνία του η μνήμη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, uniquegr said:

Ακολούθησα τη παραπάνω διαδικασία στο δεύτερο 8623, και όταν έδωσα απο το gui την εντολή για upload του τελευταίου firmware, παρατήρησα ότι έπαιρνε αρκετή ώρα μέχρι να επανέλθει η σελίδα του, άνοιξα ένα δεύτερο παράθυρο στον browser και προσπάθησα να μπω στη σελίδα του router και τότε παρατήρησα ότι όλες οι ενδείξεις είναι σβηστές σαν να μη λειτουργεί ( δοκίμασα και δεύτερο τροφοδοτικό μπας και, ενώ με το δικό του τροφοδοτικό το άλλο 8623 λειτουργεί κανονικά ). Αιωνία του η μνήμη...?

μπορει απλα να εχει brickaristei σε αλλο σημειο.τωρα αν φτιαχνεται η οχι δεν το ξερω. πρεπει καποιος με κονσολα (Serial) να δει τι εμφανιζει κτλ και πως μπορει να ριξει το firmware ξανα/

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορει απλα να εχει brickaristei σε αλλο σημειο.τωρα αν φτιαχνεται η οχι δεν το ξερω. πρεπει καποιος με κονσολα (Serial) να δει τι εμφανιζει κτλ και πως μπορει να ριξει το firmware ξανα/

Θα το προσπαθήσω αύριο. Δείχνει σημάδια ζωής ( δεν δέχεται ping, αλλά ο υπολογιστής αναγνωρίζει σύνδεση 100mbps σε unidentified network ), οπότε σταυρώνω τα δάχτυλα με την ελπίδα ότι η κονσόλα θα δείξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, uniquegr said:

Θα το προσπαθήσω αύριο. Δείχνει σημάδια ζωής ( δεν δέχεται ping, αλλά ο υπολογιστής αναγνωρίζει σύνδεση 100mbps σε unidentified network ), οπότε σταυρώνω τα δάχτυλα με την ελπίδα ότι η κονσόλα θα δείξει κάτι.

αν καταφερεις κατι ενημερωσε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνέδεσα μέσω σειριακής στο laptop, δυστυχώς βγάζει το μήνυμα "Press 'x' or 'b' key in 1 secs to enter or skip bootloader upgrade"

Έστειλα και ένα μήνυμα στο adslgr μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος το αρχείο για να φλασάρω ολόκληρο το bios του chip μιας που έχω τον σχετικό programmer και μπορώ να ξεκολλήσω το τσιπάκι απο τη πλακέτα. Υπάρχει και η λύση του να πάρω το τσιπάκι απο το ρούτερ που λειτουργεί, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω να χαλάσω και το δεύτερο 8623 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Το συνέδεσα μέσω σειριακής στο laptop, δυστυχώς βγάζει το μήνυμα "Press 'x' or 'b' key in 1 secs to enter or skip bootloader upgrade"

Έστειλα και ένα μήνυμα στο adslgr μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος το αρχείο για να φλασάρω ολόκληρο το bios του chip μιας που έχω τον σχετικό programmer και μπορώ να ξεκολλήσω το τσιπάκι απο τη πλακέτα. Υπάρχει και η λύση του να πάρω το τσιπάκι απο το ρούτερ που λειτουργεί, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω να χαλάσω και το δεύτερο 8623 μου.

εκανες λαθος οταν εφτιαχνες τον νεο bootloader και δεν δουλεψε με το σωστο hash . 

οποτε brickare σε επιπεδο bootloader . 

σε ενα πειραμα δικο μου επαθα ακριβως το ιδιο απο βιασύνη κυρίως . απλα το εστειλα στον κάδο και ηρεμησα . αλλωστε τα πουλανε στο fb με κανα 10ευρω μερικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, uniquegr said:

Το συνέδεσα μέσω σειριακής στο laptop, δυστυχώς βγάζει το μήνυμα "Press 'x' or 'b' key in 1 secs to enter or skip bootloader upgrade"

Έστειλα και ένα μήνυμα στο adslgr μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος το αρχείο για να φλασάρω ολόκληρο το bios του chip μιας που έχω τον σχετικό programmer και μπορώ να ξεκολλήσω το τσιπάκι απο τη πλακέτα. Υπάρχει και η λύση του να πάρω το τσιπάκι απο το ρούτερ που λειτουργεί, αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω να χαλάσω και το δεύτερο 8623 μου.

αμα κανεις skip? αμα το αφησεις τι βγαζει?

8 hours ago, NeCrOmAnCeR19 said:

εκανες λαθος οταν εφτιαχνες τον νεο bootloader και δεν δουλεψε με το σωστο hash . 

οποτε brickare σε επιπεδο bootloader . 

σε ενα πειραμα δικο μου επαθα ακριβως το ιδιο απο βιασύνη κυρίως . απλα το εστειλα στον κάδο και ηρεμησα . αλλωστε τα πουλανε στο fb με κανα 10ευρω μερικοί

σε cisco αν δεν βρει το Ios μπαινει σε Rommon. αν χαλασεις το rommon οσο θυμαμαι γυρναει στο παλιο Rommon :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

εκανες λαθος οταν εφτιαχνες τον νεο bootloader και δεν δουλεψε με το σωστο hash . 

οποτε brickare σε επιπεδο bootloader . 

σε ενα πειραμα δικο μου επαθα ακριβως το ιδιο απο βιασύνη κυρίως . απλα το εστειλα στον κάδο και ηρεμησα . αλλωστε τα πουλανε στο fb με κανα 10ευρω μερικοί

Βρήκα και πιο φτηνά, με 5 ευρώ καινούργιο της Wind. Καταλαβαίνω ότι τη βλακεία την έκανα σε επίπεδο bootloader και ευτυχώς κράτησα το αρχείο που εξήγαγα στην αρχή της διαδικασίας. Γι'αυτό και σκέφτομαι μήπως μπορώ να πάρω όλα τα δεδομένα απο το chip, να γράψω τον αρχικό bootloader στο αρχείο που θα έχει εξαχθεί και να το φλασάρω πίσω στο chip. Εννοείται πως μιλάω για αφαίρεση του chip απο τη πλακέτα, κάτι που δεν μου είναι δύσκολο.

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αμα κανεις skip? αμα το αφησεις τι βγαζει?

Αν πατήσω x, κάνει ότι διαβάζει κάτι αλλά μετά βγάζει μήνυμα λάθους και συνεχίζει το bootloop. Αν πατήσω b, δεν καταλαβαίνει τίποτα και συνεχίζει να δίνει το ίδιο μήνυμα, όπως κάνει και αν δεν πατήσω τίποτα. Αν το ξεκινήσω έχοντας πατημένο το reset button, απλά σταματά πριν την εμφάνιση του μηνύματος για αναβάθμιση του bootloader, δεν δέχεται όμως εντολές απο το πληκτρολόγιο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, uniquegr said:

Βρήκα και πιο φτηνά, με 5 ευρώ καινούργιο της Wind. Καταλαβαίνω ότι τη βλακεία την έκανα σε επίπεδο bootloader και ευτυχώς κράτησα το αρχείο που εξήγαγα στην αρχή της διαδικασίας. Γι'αυτό και σκέφτομαι μήπως μπορώ να πάρω όλα τα δεδομένα απο το chip, να γράψω τον αρχικό bootloader στο αρχείο που θα έχει εξαχθεί και να το φλασάρω πίσω στο chip. Εννοείται πως μιλάω για αφαίρεση του chip απο τη πλακέτα, κάτι που δεν μου είναι δύσκολο.

Αν πατήσω x, κάνει ότι διαβάζει κάτι αλλά μετά βγάζει μήνυμα λάθους και συνεχίζει το bootloop. Αν πατήσω b, δεν καταλαβαίνει τίποτα και συνεχίζει να δίνει το ίδιο μήνυμα, όπως κάνει και αν δεν πατήσω τίποτα. Αν το ξεκινήσω έχοντας πατημένο το reset button, απλά σταματά πριν την εμφάνιση του μηνύματος για αναβάθμιση του bootloader, δεν δέχεται όμως εντολές απο το πληκτρολόγιο.

αυτο με το chip που ειπες ειναι μια λυση αλλα δυστυχως προσωπικα δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω. εκτος αν καποιος εχει σηκωσει κανα θεμα σε κανα forum με το τι αλλο μπορεις να κανεις.καποτε ειχα βρει ετσι recover για powerlines tp link( και δεν ηταν της tp link)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Here goes nothing!!!

image.png.f7808aa3c97b105e3ea714cda33c8291.png

 

Έβαλα το chip πάνω στον προγραμματιστή και κατεβάζω τα δεδομένα του, στη συνέχεια θα προσπαθήσω να διορθώσω το λάθος, θα φλασάρω το νέο αρχείο πίσω στο chip και καλώς εχόντων των πραγμάτων, αύριο θα το περάσω στη πλακέτα για να δω αν θα κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, uniquegr said:

Here goes nothing!!!

 

Έβαλα το chip πάνω στον προγραμματιστή και κατεβάζω τα δεδομένα του, στη συνέχεια θα προσπαθήσω να διορθώσω το λάθος, θα φλασάρω το νέο αρχείο πίσω στο chip και καλώς εχόντων των πραγμάτων, αύριο θα το περάσω στη πλακέτα για να δω αν θα κάνει τίποτα.

keep us informed να δουμε αν πετυχε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, poulinos είπε

keep us informed να δουμε αν πετυχε .

Ενώ έκανε ότι διάβαζε το τσιπάκι ( και προφανώς το αναγνώριζε ), το dump file ήταν κενό. Υποψιάζομαι ότι κάπου δεν έχει κάτσει καλά στη πλακέτα του προγραμματιστή, προς το παρόν το αφήνω και θα επανέλθω το ΣΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...