Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση CPU/MODO/RAM


godfather0991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, θα κάνω αναβάθμιση τα τρια εξαρτήματα του τίτλου και ψάχνω προτάσεις.

Ποσό που διαθέτω: 800€

Χρήση υπολογιστή : Καθημερινή χρήση και κάποιες φορές editing σε Davinci Resolve ή Premier, όχι όμως βαριά αρχεία. Επίσης κανα gaming συνήθως παλιά παιχνίδια ή και καινούργια δεν καίγομαι να παίξω σε ultra αποδόσεις. Π..χ τo RE4 Remake με το σύστημα που έχω τώρα (i7-3770k) το έπαιζα μια χαρά και ήμουν ευχαριστημένος. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Davinci Resolve & Premiere

Τοποθεσία: Αθήνα

Δεν με ενδιαφέρει να είναι από ένα μαγαζί.

Ελάχιστη RAM: 32gb ddr5

Από τον παλιό υπολογιστή θα κρατήσω το CORSAIR TX SERIES TX850 - 80 PLUS BRONZE, σκληρούς, και την 1070, μέχρι να μπορέσω να την αλλάξω και αυτή πιο μετά.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μας λες οτι θες να εξαντήσεις όλο το ποσό σε αυτά τα 3 κομμάτια;

Βάσει προγραμμάτων που ζητάς θα έλεγα οτι πας σε Intel, από την άλλη εφόσον δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις η amd είναι αρκετά ανταγωνιστική.

Στα 800€ αν νομίζεις οτι γεμίζεις τα 32gb, χωράς 64gb ram στο budget αν θες.

Τι θεωρείς απαραίτητο είναι το ερώτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, nickol-us said:

Οπότε μας λες οτι θες να εξαντήσεις όλο το ποσό σε αυτά τα 3 κομμάτια;

Βάσει προγραμμάτων που ζητάς θα έλεγα οτι πας σε Intel, από την άλλη εφόσον δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις η amd είναι αρκετά ανταγωνιστική.

Στα 800€ αν νομίζεις οτι γεμίζεις τα 32gb, χωράς 64gb ram στο budget αν θες.

Τι θεωρείς απαραίτητο είναι το ερώτημα...

Ναι όλο το ποσό πάει για αυτά τα τρία κομμάτια. Δεν έχω θεμα για amd επεξεργαστή, αν και η πρώτη μου σκέψη ήταν η Intel.

Για τώρα θα ήθελα να πάρω 32ram και έπειτα όταν έχω λεφτά να προσθέσω. Θα ήθελα να ρίξω τα περισσότερα λεφτά σε έναν καλό επεξεργαστή και μια καλή μητρική για αρχή, όσο καλύτερα γίνεται με αυτό το budget φυσικά.

Οπότε αρχικά θα ήθελα μια πρόταση για Intel.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού εξαντλούμε το budget... ξεκινάμε με 2 χ 24 GB DDR5 στα 5600 mhz (κάπου στα 170 ευρώ)
Μετά πάμε σε MSI PRO Z790-P WIFI κάπου στα 210 ευρώ
και τέλος βάζουμε έναν 13700Κ (ή 14700Κ για λίγο παραπάνω)

Πιο ρεαλιστική επιλογή θα ήταν κατά τη γνώμη μου να πας σε κάτι πιο οικονομικό όμως
π.χ ddr4 2χ 16στα 3200  ~ 70 ευρώ
MSI Pro B760-P DDR4 ~ 140 ευρώ
και έναν 12600Κ κάπου στα 210 ευρώ

Θα χρειαστείς και ψύκτρα, μια fortis 5 της endorfy (με ένα fan) είναι καλή επιλογή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε αυτό το budget και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, θα πρότεινα ως "ισορροπημένη" επιλογή:

ASRock-Z790-PG-Lightning ~200€

Intel-Core-i5-14600K ~335€

G-Skill-Ripjaws-S5-32GB-DDR5-RAM-F5-6400J3239G16GX2-RS5K ~130€

Μέχρι εδώ είσαι στα 665€

Σίγουρα θα πρέπει να βάλεις και μια σοβαρή ψύξη, είτε σε κάποια vfm αέρα dual tower ~60€ (ak620, thermalright peerless assasin / phantom spirit) είτε σε κάποια υδρόψυξη 280-360mm ~100€ (freezer 2).

Όσο κι αν δε συμπαθώ aio έχουν σημαντικά καλύτερα αποτελέσματα σε αυτά τα cpu, όχι πως σε σωστό κουτί δεν γίνεται δουλειά με τις παραπάνω ψύκτρες.

Οπότε με τη ψύξη συμπληρώνεις το budget και ίσως μείνουν κάποια χρήματα (σε περίπτωση που πας για αέρα στα ~60€) που τα αναλώνεις σύμφωνα με τα "γούστα" σου:

καλύτερη μητρική, περισσότερη ram είτε δίνεις κάτι πάνω από το άνω όριο του budget και χτυπάς 14700k...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου: πουλάς την 1070  και με τη σούμα παίρνεις από σήμερα κάρτα.... 

Να δώσεις 800€ για τα υπόλοιπα χωρίς να έχουν και πολύ νόημα όταν για Davinci Resolve & Premiere τη δουλειά θα την κάνει πολύ καλύτερα μια gpu, αλλά και για το gaming το σημαντικότερο είναι πλέον η gpu. 

Οπότε συμφωνώ για την ρεαλιστική πρόταση του hln3 ή αν θες κάποιου είδους upgrade path κάτι σε ryzen 5 7600 με τίμια μητρική και ddr5

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, leros2004 said:

Γνώμη μου: πουλάς την 1070  και με τη σούμα παίρνεις από σήμερα κάρτα.... 

Να δώσεις 800€ για τα υπόλοιπα χωρίς να έχουν και πολύ νόημα όταν για Davinci Resolve & Premiere τη δουλειά θα την κάνει πολύ καλύτερα μια gpu, αλλά και για το gaming το σημαντικότερο είναι πλέον η gpu. 

Οπότε συμφωνώ για την ρεαλιστική πρόταση του hln3 ή αν θες κάποιου είδους upgrade path κάτι σε ryzen 5 7600 με τίμια μητρική και ddr5

Η κάρτα είναι μια χαρά για αυτά που κάνω προς το παρόν, καθώς δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα, ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Προτιμώ να ρίξω τα λεφτά στα άλλα για την ώρα και να αλλάξω κάρτα το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε θέλω να βάλω σε ένα παλιό κουτί με τροφοδοτικό επεξεργαστή AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz  των οποίων έχει ενσωματωμένα γραφικά μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μία καλή μητρική με μνήμες οικονομικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, #piter# είπε

Καλησπέρα θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε θέλω να βάλω σε ένα παλιό κουτί με τροφοδοτικό επεξεργαστή AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz  των οποίων έχει ενσωματωμένα γραφικά μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μία καλή μητρική με μνήμες οικονομικά

 

Επειδή δεν αναφέρεις περισσότερα για το τι οθόνη υπάρχει (κυρίως για την σύνδεσή της) και τα υπόλοιπα:

MSI B450M Pro-VDH Max Ικανοποιητική B450 με όλες τις πιθανές συνδέσεις για οθόνη.

Για μνήμη επέλεξε τουλάχιστον DDR4 16GB (2x8GB) 3200Mhz. AEGIS (κλασικά), RIPJAWS V, FURY BEAST.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 5:13 ΜΜ, TopCLR είπε

Επειδή δεν αναφέρεις περισσότερα για το τι οθόνη υπάρχει (κυρίως για την σύνδεσή της) και τα υπόλοιπα:

MSI B450M Pro-VDH Max Ικανοποιητική B450 με όλες τις πιθανές συνδέσεις για οθόνη.

Για μνήμη επέλεξε τουλάχιστον DDR4 16GB (2x8GB) 3200Mhz. AEGIS (κλασικά), RIPJAWS V, FURY BEAST.

https://www.jmctech.gr/product/gskill-aegis-16gb-ddr4-3000-2-kit-f4-3000c16d-16gisb/

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια με αυτές τις μνήμες που είναι 3.000 θα έχω πρόβλημα ή θα είμαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, #piter# είπε

https://www.jmctech.gr/product/gskill-aegis-16gb-ddr4-3000-2-kit-f4-3000c16d-16gisb/

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια με αυτές τις μνήμες που είναι 3.000 θα έχω πρόβλημα ή θα είμαι κομπλέ

Από την στιγμή που είναι DDR4 χωρίς τρελούς χρονισμούς (π.χ. 4000Mhz) πρόβλημα δεν θα έχεις.

Με τα ενσωματωμένα γραφικά του 5600G βοηθάνε οι ψηλά χρονισμένες μνήμες. Ναι, 3000 με 3200 είναι πολύ μικρή η διαφορά και άνευ σημασίας. Μην πας σε τίποτα 2400, 2666Mhz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...