Προς το περιεχόμενο

Upgrade για casual gaming


barrcode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

Ξέθαψα το παλιό μου tower  (μεσαίου μεγέθους  ) και προσπαθώ να δω τι μπορώ να σώσω και τι χρειάζεται να πάρω για να φτιάξω ένα pc για χαλαρό gaming . 

Τα games που σκέφτομαι είναι survival co-op όπως

Έχω στην διάθεση μου μια GPU NVIDIA GEFORCE GTX 1650 4GB GDDR6 και 2*16GB DDR4-3200 Corsair RAM .Απο το παλιό μου PC ίσως μπορώ να χρησιμοποιήσω το CASE  ( μεσαίου μεγέθους ) και ίσως το τροφοδοτικό ??? ( 650watt αλλά δεν θυμάμαι μάρκα ) . 

Έχω και έναν SSD οπότε λογικά ψάχνω μια motherboard και έναν επεξεργαστή που να δένουν τα ανωτέρω. 

Κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχεις μητρική/cpu?

Δες και πες ποιο ακριβώς είναι το τροφοδοτικό(πρακτικά εάν είναι ανώνυμο/επώνυμο).

Έχεις πάντως 2 επιλογές για socket.

Είτε να πας σε AMD am4, είτε να πας σε intel b1700 με ddr4.

Spoiler

Πάντως και από κάρτα πιθανών να έχεις πρόβλημα στο 2ο κ 3ο παιχνίδι που έχεις βάλει link(ειδικά στο τρίτο ακόμα και στα min specs αναφέρει 6gb vram).

Η 1650 είναι ~χειρότερη από την 1060/570/580 που αναφέρονται στα specs.

Οπότε θα μπορούσες βέβαια να ξεκινήσεις με αυτή αλλά σίγουρα δεν θα σε "πάει" μακριά εάν θέλεις να παίξεις σχετικά καινούργια παιχνίδια.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι "παλαιό" pc ήταν αυτό που είχες πάνω 2x16gb;

Τα υπόλοιπα κομμάτια;

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμενός αν θες να πάρεις τη βέλτιστη "βοήθεια".

Ποιά είναι τα κομμάτια που ήδη έχεις;  (αναφέρομαι σε τροφοδοτικό,ssd, case και καλύτερα στοιχεία όπως χαρακτηριστικά ram)

Τι budget υπολογίζεις να ξοδέψεις;

Τα παιχνίδια που ζητάς δεν έχουν τρομερές απαιτήσεις, μα αφού έχεις τα υπόλοιπα, αν μπορείς να  δώσεις 230-250 θα έφτιαχνες όμορφο και άνετο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...