Προς το περιεχόμενο

Wifi link speed...


singx23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά..
Θεώρησα σωστό να κάνω εγγραφή εδώ ως πιο εξειδικευμένο φόρουμ, για να ρωτήσω κάτι καθαρά τεχνικό που δεν μπορείς να το βρεις στα specs των κινητών...
Αρχικά έχω 2 κινητά, ένα redmi 8 και ένα redmi note 9t 5g...
Τι θέμα έχω...
Και τα 2 κινητά στη 2,4 μπάντα δεν υποστηρίζουν 40 αρι εύρος ζώνης με αποτέλεσμα να κλειδώνουν στα 72M στις ρυθμίσεις του wifi πατώντας πάνω στο ssid του δικτύου μας... Πρακτικά το παραπάνω link speed δεν δίνει πάνω από 50Μ πραγματικά σε speedtest... Υποστηρίζουν ευτυχώς short guard interval... Αλλιώς θα ήταν ακόμα πιο κάτω από τα 65Μ....
Και περνάω στη 5αρα μπάντα του 9Τ μου...
Το κινητό έχει το dimensity 800u που υποστηρίζει 2x2 mimo αλλά η xiaomi επέλεξε να του βάλει μια κεραία 1Χ1 που το κάνει να πιάνει link speed στο ssid του wifi μας στα 433Μ και πραγματική ταχύτητα στα 320κατι....
Ψάχνω λοιπόν κάποιο κινητό που να μην έχει τους παραπάνω περιορισμούς...
Έχω ψάξει σε όλους τους κατασκευαστές αλλά τέτοια πράγματα δεν τα ανακοινώνουν...
Μέχρι και στη xiaomi άνοιξα ticket 3 φορές να εκδώσουν update που να επιτρέπει 40αρι εύρος στη 2,4 για να μπορεί να δώσει ταχύτητα πάνω από 144 και μιλάω για link speed συσκευής με ρούτερ... Όχι speedtest... Αλλά με γείωσαν...
Σκέφτομαι τώρα, κοιτάω το x5 pro που είναι wifi 6 σε μια προσπάθεια να πιάσω κάτι παραπάνω στη 5αρα μπάντα 867+ σε σχέση με το 9Τ μου που φρενάρει στα 433....
Δεν ξέρω.... Είμαι ανοικτός σε προτάσεις συσκευών που να μην έχουν τους παραπάνω περιορισμούς....
Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....στο δικό μου wifi κ με την δικιά μου συσκευή:

Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, πάντως τρέχουν όλα γρήγορα κ σταθερά. Ούτε κάν 100αρα (50αρα cosmote με speedport plus 2 σε Realme GT neo 2). Έχω δει 820 Mbps τουλάχιστον. Τώρα σε 2.4 πρέπει να ανέβω σε διαφορετικό όροφο (mesh) για να το δοκιμάσω.

Screenshot_2024-02-07-07-05-22-20_41a74ddf68be21faad2fbbb691b15143.jpg

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση..  

Βεβαίως και είναι καλή η ταχύτητα που αναφέρεις... 

Είναι ανώτερη από αυτή που αναφέρει το 9Τ μου.. 

Και αναφέρομαι πάντα στη ταχύτητα της φωτογραφίας.. 

Αν μπορείς κάποια στιγμή τσεκαρε και τη 2,4..

 

Επεξ/σία από singx23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...