Προς το περιεχόμενο

Εκατομμύρια μετοχές του στην Amazon ετοιμάζεται να πουλήσει ο Τζεφ Μπέζος


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εγώ ξέρω πως στην Αμερική ο γάμος χωρίς προγαμιαίο συμβόλαιο είναι οικονομική αυτοκτονία,τώρα αν δούλεψε και αυτή αν τα δικαιούται η όχι ή αν έπρεπε να του πάρει περισσότερα είναι άλλο ζήτημα.

Γιατί εδώ τι είναι; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 hours ago, alet said:

Τι διαβάζω? Γιατί να είναι ανήθικο/άδικο να πουλήσει κάποιος μετοχές της εταιρείας του? 

 

εμεις τι διαβαζουμε? αν καποιου δεν προχωράει η σκέψη του σε βαθος και σκεφτεται ρηχά, απανταει κατι σαν το παραπάνω.

φυσικά και δεν εναι ανήθικο να πουλάει καποιος μετοχες τις εταιρείας του, στο πως αποκτήθηκαν ειναι το ανήθικο.

αν καποιος δεν γνωριζει πως, υπαρχουν ολα στο ιντερνετ, αρκει να έχουμε χρονο και κριτική αντίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Jiakometi said:

Έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα ………

Στην Φλόριντα (Florida)  τα εισοδήματα είναι όλα αφορολόγητα, έως ενός (πολύ μεγάλου) ορίου. Οπότε  και ο μισθωτός δεν πληρώνει φόρο. Τον πολιτειακό φόρο. Που είναι περίπου  το 8-10% του συνολικού φόρου εισοδήματος. Τον ομοσπονδιακό φόρο (federal tax), τον πληρώνεις κανονικά. 
 

Δεν ξέρω το σύστημα φορολόγησης κάθε Πολιτείας των ΗΠΑ. Ξέρω όμως ότι εγώ δεν μπορώ να πάω να μείνω στη Φλόριντα ώστε να μην φορολογείται το εισόδημα μου. Δεν έχω επιλογή 

1 hour ago, alet said:

 

Το Αμαζον δεν ανήκει στον Μπεζος . Δημόσια εταιρεία είναι με μετόχους, οπότε η σύγκριση με ατομική ιδιοκτησία όπως το χωράφι είναι άστοχη. 

Για την φορολογική πολιτική της Φλόριντα ή της Ελλάδας ξέρω γω δεν θα κάνω κάποιο σχόλιο γιατί θα πάει μακριά η βαλίτσα, απλά να ξέρεις θεωρώ τον φόρο ως έννοια εξ ορισμού άδικη 

 

Και η Γη δημόσια περιουσία ειναι και ένα μέρος της σου ανήκει. Έτσι και όταν έχεις μετοχές, ένα μέρος της εταιρείας σου ανήκει. Περιουσιακά στοιχεία και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Μακαρι να του επερνε τα 5πλασια. Η Μακενζι εχει δωρισει το μεγαλυτερο μερος απο τα 38 δις σε φιλανθρωπιες κριμα που δεν μπορεσε να του παρει και αλλα. 

οι "φιλανθρωπιες" ειναι ενας τροπος να γλιτώνουν φόρους και να φαινονται καλοί, αγοράζουν δηλ εικόνα και γλιτώνουν και φόρους, ψαχτείτε στο ιντερνετ ολα υπαρχουν εδω και χρονια. ακομα και στο vox στο youtube

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prefuse είπε

οι "φιλανθρωπιες" ειναι ενας τροπος να γλιτώνουν φόρους και να φαινονται καλοί, αγοράζουν δηλ εικόνα και γλιτώνουν και φόρους, ψαχτείτε στο ιντερνετ ολα υπαρχουν εδω και χρονια. ακομα και στο vox στο youtube

Δεν εχει καμια σχεση ομως η συγκεκριμενη περιπτωση. Εχει δωσει κοντα τα μισα χρηματα απο τα 38δις. Ο μπεζος και οι περισσοτεροι ναι κανουν ακριβως αυτο γλιτωνουν φορους και το ονομαζουν φιλανθρωπια. Αλλο αυτο που κανει η makenzi κατι αντιστοιχο με της angelina jolie που επισης εχουν δωσει πραγματικα πολλα λεφτα σε φιλανθρωπιες οχι για να γλιτωσουν φορους αλλα γιατι θελουν να βοηθησουν και αλλο οτι κανει ο καθε bezos και bill gates για να γλιτωσουν κατι δις φορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Arkin said:

Δεν εχει καμια σχεση ομως η συγκεκριμενη περιπτωση. Εχει δωσει κοντα τα μισα χρηματα απο τα 38δις. Ο μπεζος και οι περισσοτεροι ναι κανουν ακριβως αυτο γλιτωνουν φορους και το ονομαζουν φιλανθρωπια. Αλλο αυτο που κανει η makenzi κατι αντιστοιχο με της angelina jolie που επισης εχουν δωσει πραγματικα πολλα λεφτα σε φιλανθρωπιες οχι για να γλιτωσουν φορους αλλα γιατι θελουν να βοηθησουν και αλλο οτι κανει ο καθε bezos και bill gates για να γλιτωσουν κατι δις φορου.

την γενικη εικόνα σου εδωσα, αλλα ακόμα και αν νομίζεις οτι βοηθάνε, ουσιαστικά μεγενθύνουν το πρόβλημα.

και δεν ειναι και το καλυτερο δείγμα, υπάρχουν πολύ καλυτερα, απλα ετυχε να θυμαμαι τον τίτλο του

https://www.povertyinc.org/

αυτο καλυτερο, https://en.wikipedia.org/wiki/Darwin's_Nightmare

https://www.imdb.com/title/tt0424024/

και σκέψου που βρίσκουν ολα αυτά τα όπλα μερικοί απο τους φτωχώτερους λαους της αφρικής...

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εγώ ξέρω πως στην Αμερική ο γάμος χωρίς προγαμιαίο συμβόλαιο είναι οικονομική αυτοκτονία,τώρα αν δούλεψε και αυτή αν τα δικαιούται η όχι ή αν έπρεπε να του πάρει περισσότερα είναι άλλο ζήτημα.

Με προγραμιαιο συμβολαιο ή χωρις, η Μακενζι εχει δικαιωμα στο μεριδιο που της ανηκει και αξιζει. Ο ιδιος ο γαμος ειναι ενα συμβολαιο. Μαζι δημιουργησαν την περιουσια τους και αυτοι κανονιζουν τι αναλογει στον καθενα, ποσοστα, δικαιωματα, τιτλους κτλπ. Μαλιστα στην συγκεκριμενη περιπτωση τους, ο Μπεζος της "εφαγε" λεφτα.

Οσο για το προγαμιαιο συμβολαιο, συνηθως αφορα την περιουσια+ακινητα κτλπ που εχει ενας πριν το γαμο ωστε να τα προστατεψουν. Οτι αποκτουν ομως μετα το γαμο, οπου και αναλογα ποσα χρονια ηταν μαζι μοιραζεται και στους 2 και τι οριζει το δικαστηριο, θα παρει ο καθενας οτι ειναι να παρει.

Τα συμβολαια αυτα ειναι ιδανικα να ειναι σωστα γραμμενα για να αντιμετωπιστουν οσο πιο δικαια γινεται σε περιπτωση διαζυγιου και οι δυο. Δεν γινεται πχ ο συζυγος να τα κρατησει ολα και να πεταξει απ'εξω τη γυναικα του χωρις τιποτα.

Το προγαμιαιο συμβολαιο εαν υπηρξε η οχι στην περιπτωση του Μπεζου, δεν θα τον ωφελουσε καπου. Αφου πριν παντρευτουν δεν ειχαν τιποτα. Παντρευτηκαν και μαζι δημιουργησαν την περιουσια τους. Και δεν ξερουμε καν τι συμβολαια ειχαν και εαν ειχαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, manos08 είπε

 

Και η Γη δημόσια περιουσία ειναι και ένα μέρος της σου ανήκει. Έτσι και όταν έχεις μετοχές, ένα μέρος της εταιρείας σου ανήκει. Περιουσιακά στοιχεία και τα δύο.

Όχι δεν είναι έτσι . Η δημόσια εταιρεία ακόμα κ αν έχεις την πλειοψηφία των μετοχών δεν σου ανήκει αλλά πρακτικά την ελεγχεις.Δεν μπορείς να  πουλήσεις και να οικιοποιηθεις κέρδη απο περιουσιακά στοιχεία της όπως μπορείς να κάνεις με την ιδιοκτησία σου .

Το μόνο που σου ανήκει είναι οι μετοχές της και αυτές φυσικά μπορείς να τις πουλήσεις. 

Τώρα τι αδικο/ανήθικο βρέθηκε σε αυτή την πράξη (γιατί αυτό απάντησα στο αρχικό σχόλιο) απο συμφορουμιτες ομολογω δεν το καταλαβαίνω 

 

46 λεπτά πριν, prefuse είπε

εμεις τι διαβαζουμε? αν καποιου δεν προχωράει η σκέψη του σε βαθος και σκεφτεται ρηχά, απανταει κατι σαν το παραπάνω.

φυσικά και δεν εναι ανήθικο να πουλάει καποιος μετοχες τις εταιρείας του, στο πως αποκτήθηκαν ειναι το ανήθικο.

αν καποιος δεν γνωριζει πως, υπαρχουν ολα στο ιντερνετ, αρκει να έχουμε χρονο και κριτική αντίληψη.

Εκτός από αερολογίες τύπου Facebook γίνε συγκεκριμένος και άσε τα ρηχά μου και διαφώτισε μας με την "βαθιά" γνώση σου και άποψη.:Πως απέκτησε ο Μπεζος μετοχές του Αμαζον?

Πως υπάρχουν όλα στο Ιντερνετ? 

Εν τέλη τι μας κρύβουν?!!!1!!1?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alet said:

Όχι δεν είναι έτσι . Η δημόσια εταιρεία ακόμα κ αν έχεις την πλειοψηφία των μετοχών δεν σου ανήκει αλλά πρακτικά την ελεγχεις.Δεν μπορείς να  πουλήσεις και να οικιοποιηθεις κέρδη απο περιουσιακά στοιχεία της όπως μπορείς να κάνεις με την ιδιοκτησία σου .

Το μόνο που σου ανήκει είναι οι μετοχές της και αυτές φυσικά μπορείς να τις πουλήσεις. 

Φυσικά και σου ανοίκει μια εταιρεία εάν έχεις την πλειοψηφία των μετοχών, είναι ο ορισμός. Πρακτικά την ελέγχεις και με πολύ λιγότερο του 51%. 

Στο θέμα μας,  αν είναι όπως τα λες με τις μετοχές, τότε γιατί μπορείς να τις βάλεις υποθήκη και να πάρεις δάνειο, και μάλιστα με πιο προνομιακους όρους, από ένα ακίνητο ίδιας αξιας; μια σκέψη μου.

Τέλος το ανήθικο εγώ το προσδιδω σε όλα τα "παραθυράκια" ώστε όταν κατέχεις/ πουλάς/ αγοράζεις μετοχές, να αποποιησαι μεγάλο μέρος της φορολογίας ή και όλο ( όχι εσύ και εγώ που θα αγοράσουμε μετοχές αξίες 1000€ πχ) . Από εκεί και έπειτα ο καθένας έχει την γνώμη του, συζήτηση κάνουμε και την γνώμη μου παρέθεσα και εγώ. Εάν εσύ θεωρείς ηθικό ότι το εισόδημα σου φορολογείται και εάν θες να μεταβιβάσεις οτιδήποτε σε οποιονδήποτε ( πχ ένα ακίνητο σε συγγενή) πάλι φορολογείσαι, ενώ ο κάθε Μπέζος διακινεί δις χωρίς να φορολογηθεί, είναι δικαίωμα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manos08 είπε

Φυσικά και σου ανοίκει μια εταιρεία εάν έχεις την πλειοψηφία των μετοχών, είναι ο ορισμός. Πρακτικά την ελέγχεις και με πολύ λιγότερο του 51%. 

Στο θέμα μας,  αν είναι όπως τα λες με τις μετοχές, τότε γιατί μπορείς να τις βάλεις υποθήκη και να πάρεις δάνειο, και μάλιστα με πιο προνομιακους όρους, από ένα ακίνητο ίδιας αξιας; μια σκέψη μου.

Για τις μετοχές διάβασε ξανά τι έγραψα. Προφανώς σου ανήκουν και είναι ιδιοκτησία σου. 

Η εταιρεία δεν σου ανήκει, όπως γίνεται με ενα χωράφι που ήταν και το παράδειγμα που έγινε η αντιστοιχία . Δεν είναι ιδιοκτησία σου. Δεν μπορείς να πουλήσεις έναν υπολογιστή της εταιρείας και να βάλεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό την αξία του, επειδή έχεις την πλειοψηφία των μετοχών. 

Όπως σου έγραψα θεωρώ την έννοια του φόρου εξ ορισμού άδικη.

Επειδή προφανώς κάνουμε κουβέντα, προσπαθώ να καταλάβω το άδικο /ανήθικο της διαδικασίας πώλησης μετοχών στις... ΗΠΑ, επειδή φορολογουμαι εγώ στην Ελλάδα. Γενικά δεν υπάρχει λογικός συνειρμός σε πολλά σχόλια στο φόρουμ .Ο άλλος έγραφε για "ξεπούλημα". 

Εκτός αν γράφουμε και εννοούμε στην πραγματικότητα "φακ γιου γιατί είσαι ο Μπεζος κ δεν σε γουστάρω γιατί είσαι πάμπλουτος ". Αυτό το θεωρώ τίμιο σαν άποψη. Το πλασάρισμα του παραπάνω με το ευγενές περιτύλιγμα περι δήθεν δικαίου /ηθικού, όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, alet said:

Επειδή προφανώς κάνουμε κουβέντα, προσπαθώ να καταλάβω το άδικο /ανήθικο της διαδικασίας πώλησης μετοχών στις... ΗΠΑ, επειδή φορολογουμαι εγώ στην Ελλάδα. Γενικά δεν υπάρχει λογικός συνειρμός σε πολλά σχόλια στο φόρουμ .Ο άλλος έγραφε για "ξεπούλημα". 

Επειδή ένας πλούσιος μπορεί να αλλάξει εύκολα φορολογική έδρα και πάει Αμερική, να πουλήσει μετοχές και να γυρίσει πίσω Ελλάδα πχ. Ενώ εγώ και εσύ δεν μπορούμε. 

Αν έχεις την πλειοψηφία μιας εταιρεία, παίρνεις απόφαση να πουλήσεις όλους τους υπολογιστές πχ και το κάνεις. Πραγματικά σου ανήκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alet said:

Όχι δεν είναι έτσι . Η δημόσια εταιρεία ακόμα κ αν έχεις την πλειοψηφία των μετοχών δεν σου ανήκει αλλά πρακτικά την ελεγχεις.Δεν μπορείς να  πουλήσεις και να οικιοποιηθεις κέρδη απο περιουσιακά στοιχεία της όπως μπορείς να κάνεις με την ιδιοκτησία σου .

Το μόνο που σου ανήκει είναι οι μετοχές της και αυτές φυσικά μπορείς να τις πουλήσεις. 

Τώρα τι αδικο/ανήθικο βρέθηκε σε αυτή την πράξη (γιατί αυτό απάντησα στο αρχικό σχόλιο) απο συμφορουμιτες ομολογω δεν το καταλαβαίνω 

 

Εκτός από αερολογίες τύπου Facebook γίνε συγκεκριμένος και άσε τα ρηχά μου και διαφώτισε μας με την "βαθιά" γνώση σου και άποψη.:Πως απέκτησε ο Μπεζος μετοχές του Αμαζον?

Πως υπάρχουν όλα στο Ιντερνετ? 

Εν τέλη τι μας κρύβουν?!!!1!!1?

μονο και μονο απο τον τροπο που γραφεις, δεν μπορει να σε παρει καποιος στα σοβαρα.

αν δεν γνωριζεις, για τις πρακτικες του αμαζον, μπορεις να διαβασεις στο ιντερνετ ή ακομα και εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manos08 είπε

Αν έχεις την πλειοψηφία μιας εταιρεία, παίρνεις απόφαση να πουλήσεις όλους τους υπολογιστές πχ και το κάνεις. Πραγματικά σου ανήκει.

Επιμένεις σε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. 
Οι ανώνυμες εταιρίες ΔΕΝ διοικούνται από τους μετόχους αλλά το Διοικητικό Συμβούλιο. 
Συνεχίζεις το rant χωρίς καμμία ουσία….

Μπορείς να μεταναστεύσεις στην Florida, υπό προϋποθέσεις. 
Πολλοί Έλληνες ζουν εκεί, 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, manos08 είπε

 

Αν έχεις την πλειοψηφία μιας εταιρεία, παίρνεις απόφαση να πουλήσεις όλους τους υπολογιστές πχ και το κάνεις. Πραγματικά σου ανήκει.

 

Πήρε το ΔΣ που ελεγχεις απόφαση κ πούλησες 5 υπολογιστές της εταιρίας σου 5000ευρω.Ο τραπεζικός σου λογαριασμός έχει 0 ευρώ. 

Πούλησες το χωράφι σου 5000 ευρω. Στον τραπεζικό σου λογαριασμό έχεις 5000 ευρώ. 

Δεν μπορώ πιο λιανά. 

Πιστεύω οτι καταλαβαίνεις, αλλά καταλαβαίνω επίσης το οτι να παραδεχτεί κάποιος σε ελληνικό φόρα οτι κάνει λάθος είναι εξαιρετικά δύσκολο 

Επεξ/σία από alet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Jiakometi said:

Επιμένεις σε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν. 
Οι ανώνυμες εταιρίες ΔΕΝ διοικούνται από τους μετόχους αλλά το Διοικητικό Συμβούλιο. 
Συνεχίζεις το rant χωρίς καμμία ουσία….

Μπορείς να μεταναστεύσεις στην Florida, υπό προϋποθέσεις. 
Πολλοί Έλληνες ζουν εκεί, 

 

Και το ΔΣ ποιος το ορίζει;  Το ανώτατο εταιρικό όργανο είναι η ΓΣ. Άσε που στις μικρές ΑΕ συνήθως ο κύριος μέτοχος είναι και πρόεδρος. Το ίδιο ισχύει και στις πολύ μεγάλες, στην Amazon, ο Μπέζος όρισε τον εαυτό του CEO, στην Τέσλα, ο μασκ το ίδιο. Ο Μπιλ Γκέιτς, ο Jobs? Όλοι αυτοί;

Και αν λέω πράγματα που δεν ισχύουν, παρακαλώ να με διορθώσεις με τα σωστά. 

 

Μήπως μια από τις προϋποθέσεις να πάω να μείνω στη Φλόριντα, είναι να είμαι ήδη ευκατάστατος; δεν ξέρω, ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...