Προς το περιεχόμενο

ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ERP ΣΤΟ BIOS


GioNiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με την ρύθμιση του erp στο bios. Ενώ λειτουργούσε κανονικά και οι συσκευές δεν ήταν ενεργοποιημένες όταν απενεργοποιούσα τον υπολογιστή, σταμάτησε να λειτουργεί και ενώ το έχω ενεργοποιημένο στο bios οι συσκευές παραμένουν ανοιχτές. Έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πέθανες στην πληροφόρηση βρε GioNiko! Μη γράφεις τόσα πολλά 🤣. ! Τι μητρική είναι; Τι λειτουργικό σύστημα έχεις; 

Επί του πρακτέου τώρα. Εάν και δε γνωρίζω πολλά για το ERP,  δεν μπορεί από το BIOS να έχεις δηλώσει κάτι και να μη γίνεται. Το έχεις on θα είναι ενεργοποιημένο. Το έχεις off θα είναι απενεργοποιημένο. Άρα το πιο πιθανό είναι όταν ξεκινά το λειτοργικό κάτι αναιρεί τις ρυθμίσεις του BIOS. Έχεις κάνει κάτι άλλο στο ενδιάμεσο; Από μόνο του δε γίνεται τίποτα. Μήπως έχει ενεργοποιηθεί κάποιο power plan που τα αναιρεί; Μήπως σε κάποιο λογισμικό της μητρικής άλλαξαν οι ρυθμίσεις; Εγκατέστησες εσύ μήπως κάποιο λογισμικό;

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά στις ρυθμίσεις του BIOS (Restore Defaults) να δεις εάν διορθώθηκε; 

Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν - όπως συνήθως - πολλοί διαφορετικοί λόγοι πίσω από κάποιο πρόβλημα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Μας πέθανες στην πληροφόρηση βρε GioNiko! Μη γράφεις τόσα πολλά 🤣. ! Τι μητρική είναι; Τι λειτουργικό σύστημα έχεις; 

Επί του πρακτέου τώρα. Εάν και δε γνωρίζω πολλά για το ERP,  δεν μπορεί από το BIOS να έχεις δηλώσει κάτι και να μη γίνεται. Το έχεις on θα είναι ενεργοποιημένο. Το έχεις off θα είναι απενεργοποιημένο. Άρα το πιο πιθανό είναι όταν ξεκινά το λειτοργικό κάτι αναιρεί τις ρυθμίσεις του BIOS. Έχεις κάνει κάτι άλλο στο ενδιάμεσο; Από μόνο του δε γίνεται τίποτα. Μήπως έχει ενεργοποιηθεί κάποιο power plan που τα αναιρεί; Μήπως σε κάποιο λογισμικό της μητρικής άλλαξαν οι ρυθμίσεις; Εγκατέστησες εσύ μήπως κάποιο λογισμικό;

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά στις ρυθμίσεις του BIOS (Restore Defaults) να δεις εάν διορθώθηκε; 

Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν - όπως συνήθως - πολλοί διαφορετικοί λόγοι πίσω από κάποιο πρόβλημα.  

Η μητρική είναι η gigabyte z77m d3h και για λειτουργικό τα windows 10. Τώρα όσον αφορά το να αναιρούνται οι ρυθμίσεις του bios δεν νομίζω να συμβαίνει. Έχω κάνει overclock τον επεξεργαστή και αυτό λειτουργεί κανονικά. Για λογισμικό της μητρικής επίσης δεν είναι γιατί δεν έχω κάποιο εγκατεστημένο. Τώρα να εγκατέστησα κάποιο άλλο λογισμικό το οποίο το προκαλεί ίσως να υπάρχει κάποια πιθανότητα. Επαναφορά στο bios έχω κάνει αλλά τίποτα. Πάντως αν και δεν είμαι σίγουρος, το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από κάποιες αλλαγές που έκανα στις ram μέσα στο κουτί, αν και αυτό δεν μου βγάζει και πολύ νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χρησιμοποίησα το σωστό ρήμα. Δεν είναι απαραίτητο να αναιρούνται. Παραμένουν σε ισχύ αλλά κάτι τις αλλάζει. Κοίτα όλα είναι πιθανά. Μπορεί να είναι και λόγω του overclock. Δεν το αποκλείω όπως και το ότι μπορεί να είναι θέμα λογισμικού. Σώσε τις ρυθμίσεις σου σε ένα profile (λογικά όλες οι μητρικές σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα) ώστε να μη χρειαστεί να τις ξαναβάλεις (ειδικά για το oveclocking). 

Αφού τις σώσεις βάλε stock ρυθμίσεις (δηλαδή απενεργοποίησε το oveclocking) και δες εάν το πρόβλημα παραμένει. Δε μπορεί κατά τη γνώμη μου να κάνεις και κάτι διαφορετικό. Δοκιμάζεις σενάρια ώστε να περιορίσεις τις αιτίες έως ότου βρεις τι φταίει. Ξεκινάς να θυμηθείς τι έκανες και τα αναιρείς ένα - ένα μπας και βγάλεις άκρη. 

Μια και αναφέρεις τις μνήμες (δε αναφέρεις τι αλλαγές έκανες) αναίρεσέ τες και δοκίμασε (εάν και προσπαθώ να καταλάβω πως αυτό σχετίζεται). 

Εάν βρω κάτι πάντως (μια και τώρα ξέρουμε τη μητρική) θα σε ενημερώσω.   

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα προσπαθήσω να θυμηθώ τι αλλαγές μπορεί να έκανα και προκάλεσαν το πρόβλημα. Όσον αφορά τις μνήμες, έκανα απλά αλλαγές στις θέσεις μεταξύ τους γιατί κάποια ήταν προβληματική και ήθελα να δω ποιά είναι. Αυτό πάντως και εμένα δεν μου βγάζει νόημα. Να προκλήθηκε απο εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GioNiko είπε

Ωραία σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα προσπαθήσω να θυμηθώ τι αλλαγές μπορεί να έκανα και προκάλεσαν το πρόβλημα. Όσον αφορά τις μνήμες, έκανα απλά αλλαγές στις θέσεις μεταξύ τους γιατί κάποια ήταν προβληματική και ήθελα να δω ποιά είναι. Αυτό πάντως και εμένα δεν μου βγάζει νόημα. Να προκλήθηκε απο εκεί το πρόβλημα.

Έτσι που το περιγράφεις δείχνει για πρόβλημα είτε του BIOS είτε της motherboard.

Εάν δεν έκανες στο ενδιάμεσο κάποιο BIOS update τότε δείχνει η mobo να μην ανταποκρίνεται σωστά στις εντολές του BIOS.

Κανε τα απλά.

Τσέκαρε την μπαταρία της mobo και άλλαξε την εάν χρειάζεται ή και προληπτικά.

Κανε ένα BIOS update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 5:13 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Έτσι που το περιγράφεις δείχνει για πρόβλημα είτε του BIOS είτε της motherboard.

Εάν δεν έκανες στο ενδιάμεσο κάποιο BIOS update τότε δείχνει η mobo να μην ανταποκρίνεται σωστά στις εντολές του BIOS.

Κανε τα απλά.

Τσέκαρε την μπαταρία της mobo και άλλαξε την εάν χρειάζεται ή και προληπτικά.

Κανε ένα BIOS update

Για την μπαταρία το σκέφτηκα και γω και την άλλαξα αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Τώρα για bios update έχω το τελευταίο. Είχα ξαναφλασάρει το bios αλλά επίσης το πρόβλημα παραμένει.

18 ώρες πριν, >>Morpheus>> είπε

Κανε και μια απενεργοποιηση το fast boot απο τα W10....

Το δοκίμασα και αυτό αλλά τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα με την αλλαγη της μπαταριας, εκανες ενα clear cmos μηπως εκει σκαλωσε κατι;

Τσεκαρες τυχον αλλες ρυθμισεις μηπως καποια σχετικη με αυτο, αναιρει το erp setting;

Ελεγξες μηπως καποιο καλωδιο που δε θα επρεπε βραχυκυκλωνει με καποιο αλλο, καποια επαφη, κατι;

Ποιες συσκευες παραμενουν αναμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Ασχετα με την αλλαγη της μπαταριας, εκανες ενα clear cmos μηπως εκει σκαλωσε κατι;

Τσεκαρες τυχον αλλες ρυθμισεις μηπως καποια σχετικη με αυτο, αναιρει το erp setting;

Ελεγξες μηπως καποιο καλωδιο που δε θα επρεπε βραχυκυκλωνει με καποιο αλλο, καποια επαφη, κατι;

Ποιες συσκευες παραμενουν αναμενες;

Clear cmos εκανα αλλα τιποτα. Το να αναιρειται απο καποια αλλη ρυθμιση ειναι πιθανο αν και το δοκιμασα και μετα απο επαναφορα των ρυθμισεων στο bios. Για καποιο καλωδιο μου φαινεται καλη ιδεα, πρεπει να το ψαξω περισσοτερο. Αναμενη παραμενει η καμερα, εξωτερικος σκληρος και απο οτι εχω δει αναβοσβηνει και η υποδοχη στο καλωδιο του ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GioNiko είπε

Clear cmos εκανα αλλα τιποτα. Το να αναιρειται απο καποια αλλη ρυθμιση ειναι πιθανο αν και το δοκιμασα και μετα απο επαναφορα των ρυθμισεων στο bios. Για καποιο καλωδιο μου φαινεται καλη ιδεα, πρεπει να το ψαξω περισσοτερο. Αναμενη παραμενει η καμερα, εξωτερικος σκληρος και απο οτι εχω δει αναβοσβηνει και η υποδοχη στο καλωδιο του ethernet.

Μηπως κανενα WAKE ON LAN πρεπει να κλεισει;

Για να λειτουργησει κραταει το erp off οποτε ψαξε και αυτη την παραμετρο, οπως επισης και οτιδηποτε εχει σχεση με timed wake up κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...