Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για αγορα συσκευης


spracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, ευελπιστω σε κάποια βοηθεια απο πιο ειδικους για αγορά συσκευης, κάτοχος -ακομη και σημερα- ενος redmi note 5 -ναι καλά βλεπετε

Να ενημερωσω ότι δεν ειμαι smartphone freak -προφανες- γιατι σε καθε νεα συσκευη οπως και να χει πρεπει να ξοδεψουμε καποια χρονο να σεταρουμε εφαρμογες, να τη φερουμε στα μετρα μας κλπ, χρονο τον οποιο δεν έχω να διαθεσω, οπότε προσανατολίζομαι σε αγορά συσκευής που να μπορει να με παει οσο το δυνατο μακρυτερα χρονικα, ειμαι και ανοιχτος σε αγορα παλαιοτερου μοντέλου, μεγαλυτερου που λογικα θα εχει πεσει σε τιμη

συνοψιζοντας λοιπον θα ηθελα να διαθεσω εως 300ευρω, χρηση κυριως ιντερνετ σερφαρισμα σε online μαγαζια και forums και παρακολουθηση ταινιων, τη μεγαλυτερη δυνατη οθονη ΑΝ δυνατον τυπου OLED αν υπαρχει σε αυτη την κατηγορια, προστασια IPxx ευπροσδεκτη αλλά οχι απαραιτητη, ΔΕΝ ενδιαφερομαι καθολου για τις καμερες, dual sim απαραιτητα, οχι απαραιτητα ξεχωριστη θεση για sd, σε android, μεγαλη μπαταρια προαπαιτουμενο, αγορα απο οπουδηποτε, για μεταχειρισμενο ή refurbished θα με ενδιεφερε μόνο αν ηξερα και τον τρόπο να "προστατευτω" πχ αγορα απο μαγαζι που εχει δωσει δεκάδες refurbished και αντικειμενικα δουλευουν, αρα λοιπον θα ελεγα οτι ενδιαφερομαι για συσκευη που προσανατολιζεται σε επιδοσεις απο επεξεργαστη, μνημη, οθονη και ομαλη λειτουργια χωρις κολληματα κλπ ενοχλητικα, αρα κατι κοντα στο βασικο android? πχ realme?

ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας

 

Φιλικά

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά που διαθέτεις και ανταποκρινόμενο στα όσα ζητάς, κινείσαι μεταξύ Samsung, Xiaomi, Motorola, Realme, έχουν αρκετές προτάσεις σε αυτή την κατηγορία τιμής. Οι δύο τελευταίες, ίσως είναι οι πιο value for money επιλογές και μάλιστα, έχει κυκλοφορήσει το Realme C67, το οποίο, φαίνεται να είναι αρκετά ενδιαφέρον αν και, έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για 4G πρόταση. Ίσως στα περισσότερα στα οποία αναζητάς, ανταποκρίνεται η Motorola. Σε αυτή την κατηγορία τιμής, ίσως αξίζει και το Samsung Galaxy A25 το οποίο είναι και αυτό καινούργια κυκλοφορία. 

Σε αυτή την κατηγορία τιμής, θα απέφευγα τα Xiaomi, όχι επειδή είναι άσχημη επιλογή απλά, κυρίως το θέμα είναι με το λογισμικό τους σε αυτά τα χρήματα, οι πιο φθηνές συσκευές, δεν ανταποκρίνονται σωστά, ίσως βέβαια μπορείς να ψάξεις την περίπτωση της POCO, μπορείς να βρείς σε αυτή την τιμή το Χ5 Pro, έχει βγεί το Χ6 προ ολίγων ημερών οπότε, πιστεύω ότι το Χ5 είναι μια πολύ καλή περίπτωση πλέον. Τα μοντέλα της σειράς Μ η σειράς C της POCO είναι οι οικονομικές προτάσεις και εκείνες θα τις απέφευγα προσωπικά μιλώντας. 

Για μεταχειρισμένη η refurbished πρόταση, προσωπικά θα απέφευγα να ψάξω καθώς, θέλω να έχω τη σιγουριά της συσκευασίας, τη σιγουριά του καινούργιου, ότι και να είναι, όποιος και να έχει παρέμβει για να διορθώσει μια ελαττωματική συσκευή, δεν το εμπιστεύομαι όπως αυτό το οποίο μόλις έχει βγεί από το κουτί του. Παρόλα αυτά, αν κινηθείς σε μεταχειρισμένο, ίσως μπορείς να ψάξεις προς Samsung μεριά, κρατάνε καλά με την πάροδο των ετών. Για μεταχειρισμένο iPhone δεν θα πρότεινα, σε αυτά τα χρήματα είναι αρκετά παλιά μοντέλα πλέον (iPhone X η iPhone 11 σε αυτά τα χρήματα). 

Εφόσον σκοπεύεις απ' όσο κατάλαβα να κρατήσεις για αρκετά χρόνια τη συσκευή, καλό είναι να πάρεις όσο πιο καινούργια κυκλοφορία γίνεται, για να είσαι για περισσότερο καιρό καλυμμένος σε θέμα updates. Ίσως για την αλλαγή, εφόσον προέρχεσαι από Xiaomi, ίσως καλό είναι να ψαχτεις με κάτι άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες, ειδα το c67 που προτεινες, απλά είδα οτι το 5g μοντελο του ειναι ακομη καλυτερο, ειδικα στην οθονη, ερώτηση, αν πάρω το 5g -που δεν ερχεται αποτι βλεπω επισημα ελλαδα, δεν με ενδιαφερει αυτο- ρισκάρω να μην δουλεύει καλά συνολικά? καθόλου? η δεν θα δουλέυει σαν 5g? η άσχετο? sorry αλλα δεν ειμαι και πολυ σχετικος με αυτά, κατα τα άλλα αποτι ειδα με καλυπτει, ευχαριστω και πάλι

 

Φιλικά

 

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτός ο κίνδυνος καθώς, η κάθε εταιρεία, μπορεί να κάνει τις συσκευές της region lock (να λειτουργούν δηλαδή μόνο στις περιοχές όπου κυκλοφορούν), για τη Realme, δεν ξέρω αν εφαρμόζει αυτή τη πολιτική. Δεν ξέρω αν δεν λειτουργεί καθόλου αλλά, πιθανόν να μη λειτουργεί το 5G, πιθανόν κάποιες εφαρμογές να μη λειτουργούν, υπάρχει αυτό το ρίσκο με την εισαγωγή από το εξωτερικό. Δεν έχει τύχει να έχω σχετική εμπειρία για να ξέρω επακριβώς ποια είναι τα ζητήματα που μπορεί να προκύψουν, προσωπικά μιλώντας, δεν θα το ρισκαρα γιατί, θα υπάρχει μπέρδεμα και με το σέρβις, αν τυχόν χρειαστεί οπότε, καλύτερα τα επίσημης εισαγωγής. 

Με άλλες συσκευές πάντως που δεν εισάγονται επίσημα στη χώρα μας, δεν καλύπτεται πάντοτε το 5G βέβαια, ακόμα και σε συσκευές που το έχουν και λειτουργεί κανονικά α. Ενδέχεται να μην υπάρχει παντού κάλυψη 5G και κατά δεύτερον, καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, τουτέστιν μπαταρία. Γνώμη μου είναι να έχεις τη 5G έκδοση γιατί, πολύ απλά, θυμάμαι ότι με την κατάργηση του 3G, μια συσκευή παλαιά που είχε ο πατέρας μου, δεν είχε κάλυψη επομένως, αν σκοπεύεις να το κρατήσεις για χρόνια, πάρε 5g και επίσης, δώσε αν γίνεται περισσότερα χρήματα τώρα, για να μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει σε βάθος χρόνου και δεν θα χρειαστεί αλλαγή στη διετία πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη και από εμένα.....

Κάτοχος του Motorola edge 40 εδώ και λίγες μέρες .

Στα χρήματα που το πήρα ( 200€ με αφαίρεση ΦΠΑ από best price ) κυριολεκτικά είναι τζάμπα .

Γρήγορο με OLED οθόνη , πολύ καλά χαρακτηριστικά με μπαταρία όμως 4400 , βέβαια λόγω λογισμικού έχει πολύ καλή διαχείριση .

Ψαξτο αν σε ενδιαφέρει 

Καλό βράδυ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

understood, ευχαριστω πολυ tsimisdel

polhs το καλοεβλεπα και αυτο, και κολλουσα στη μπαταρια, μιλας για το neo η σκετο edge 40? δεν ειναι διαφορετικα? -ειμαι και ασχετος-

emp87 επισης nord 3 εννοεις? σκετο? η ce κλπ, γιατι αυτο ξεφευγει αποτι βλεπω σε τιμη

 

Φιλικα

Δημητρης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, spracing είπε

understood, ευχαριστω πολυ tsimisdel

polhs το καλοεβλεπα και αυτο, και κολλουσα στη μπαταρια, μιλας για το neo η σκετο edge 40? δεν ειναι διαφορετικα? -ειμαι και ασχετος-

emp87 επισης nord 3 εννοεις? σκετο? η ce κλπ, γιατι αυτο ξεφευγει αποτι βλεπω σε τιμη

 

Φιλικα

Δημητρης

Μιλάω για το edge 40 το κανονικό , όχι το neo ( που έχει και κατώτερο επεξεργαστή ) .

Σχετικά με το Nord 3

Το Nord πιστεύω ότι είναι καλύτερη συσκευή ( όχι μεγάλες διαφορές , υπολόγισε και την αισθητά μεγαλύτερη τιμή ) , σε θέμα μπαταρίας όμως είναι χειρότερο από το edge 40 .

Στα συν του edge , αν είσαι cosmote δεν έχεις πρόβλημα με wifi calling 

Καλό βράδυ 

Επεξ/σία από polhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 10:03 ΜΜ, spracing είπε

understood, ευχαριστω πολυ tsimisdel

polhs το καλοεβλεπα και αυτο, και κολλουσα στη μπαταρια, μιλας για το neo η σκετο edge 40? δεν ειναι διαφορετικα? -ειμαι και ασχετος-

emp87 επισης nord 3 εννοεις? σκετο? η ce κλπ, γιατι αυτο ξεφευγει αποτι βλεπω σε τιμη

 

Φιλικα

Δημητρης

Το Edge 40, όλως παραδόξως, παρόλο που έχει μικρότερη σε χωρητικότητα μπαταρία συγκριτικά με το Edge 40 Neo, σε συγκρίσεις φαίνεται ότι διαρκεί καλύτερα, για κάποιο λόγο το Neo δεν έχει τόσο καλή διάρκεια μπαταρίας και αυτό είναι κάτι που αναφέρεται αρκετά από δοκιμαστές και χρήστες. Συγκριτικά πάντως, παρόλο που το Edge 40 είναι φθηνότερο από το Neo, κερδίζει στις λεπτομέρειες, έχει καλύτερο επεξεργαστή και ασύρματη φόρτιση. Πάντως, σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, μια άλλη πρόταση που μπορείς να κοιτάξεις είναι το Poco X5 Pro, μιας και έχει κυκλοφορήσει το καινούριο μοντέλο (το Χ6 Pro δηλαδή), πιθανόν να πέσει σε τιμή οπότε, ίσως είναι μια περίπτωση που μπορείς να δεις. Το Nord 3 Ce Lite, είναι σε αυτά τα χρήματα, από κοντά που το είχα δει, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο ως αίσθηση σε σχέση με το κανονικό, όμως, ψάχνοντας το περαιτέρω, κάτι με χάλασε, δεν θυμάμαι όμως τι ήταν αυτό. 

 

Στις 7/2/2024 στις 10:19 ΜΜ, polhs είπε

Μιλάω για το edge 40 το κανονικό , όχι το neo ( που έχει και κατώτερο επεξεργαστή ) .

Σχετικά με το Nord 3

Το Nord πιστεύω ότι είναι καλύτερη συσκευή ( όχι μεγάλες διαφορές , υπολόγισε και την αισθητά μεγαλύτερη τιμή ) , σε θέμα μπαταρίας όμως είναι χειρότερο από το edge 40 .

Στα συν του edge , αν είσαι cosmote δεν έχεις πρόβλημα με wifi calling 

Καλό βράδυ 

Να που επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά αυτό που είχα στα υπόψιν που έχει αναφερθεί και αλλού, ότι η μπαταρία του Nord 3 θα μπορούσε να είναι καλύτερη, μάλλον για καλό ήταν το ότι το απέφυγα τελικά, το σκεφτόμουν αλλά, διαβάζοντας αυτό με τη μπαταρία, μπήκα σε δεύτερες σκέψεις και επίσης, από κοντά που το είχα δεί, δεν μου γέμισε το μάτι, ναι, σφαίρα στη λειτουργία του, δεν τρώει σκαλωματα αλλά, δεν με έπεισε βλέποντας το, για τα χρήματα αυτά, περίμενα το κάτι παραπάνω σε σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής. Αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση το πόσο καλή δουλειά έχει κάνει η Motorola σε αυτό, παρόλο που έχει μικρή μπαταρία το Edge 40, πάρα πολύ καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2024 στις 9:58 ΠΜ, tsimisdel είπε

Το Edge 40, όλως παραδόξως, παρόλο που έχει μικρότερη σε χωρητικότητα μπαταρία συγκριτικά με το Edge 40 Neo, σε συγκρίσεις φαίνεται ότι διαρκεί καλύτερα, για κάποιο λόγο το Neo δεν έχει τόσο καλή διάρκεια μπαταρίας και αυτό είναι κάτι που αναφέρεται αρκετά από δοκιμαστές και χρήστες. Συγκριτικά πάντως, παρόλο που το Edge 40 είναι φθηνότερο από το Neo, κερδίζει στις λεπτομέρειες, έχει καλύτερο επεξεργαστή και ασύρματη φόρτιση. Πάντως, σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, μια άλλη πρόταση που μπορείς να κοιτάξεις είναι το Poco X5 Pro, μιας και έχει κυκλοφορήσει το καινούριο μοντέλο (το Χ6 Pro δηλαδή), πιθανόν να πέσει σε τιμή οπότε, ίσως είναι μια περίπτωση που μπορείς να δεις. Το Nord 3 Ce Lite, είναι σε αυτά τα χρήματα, από κοντά που το είχα δει, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο ως αίσθηση σε σχέση με το κανονικό, όμως, ψάχνοντας το περαιτέρω, κάτι με χάλασε, δεν θυμάμαι όμως τι ήταν αυτό. 

 

Να που επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά αυτό που είχα στα υπόψιν που έχει αναφερθεί και αλλού, ότι η μπαταρία του Nord 3 θα μπορούσε να είναι καλύτερη, μάλλον για καλό ήταν το ότι το απέφυγα τελικά, το σκεφτόμουν αλλά, διαβάζοντας αυτό με τη μπαταρία, μπήκα σε δεύτερες σκέψεις και επίσης, από κοντά που το είχα δεί, δεν μου γέμισε το μάτι, ναι, σφαίρα στη λειτουργία του, δεν τρώει σκαλωματα αλλά, δεν με έπεισε βλέποντας το, για τα χρήματα αυτά, περίμενα το κάτι παραπάνω σε σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής. Αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση το πόσο καλή δουλειά έχει κάνει η Motorola σε αυτό, παρόλο που έχει μικρή μπαταρία το Edge 40, πάρα πολύ καλό. 

Περί διαχείρισης μπαταρίας στο motorola edge 40..... 

Χθες βράδυ στις 12 :30 το έβαλα σε λειτουργία πτήσης και όλα κλειστά με ποσοστό μπαταρίας 96%, σήμερα το πρωί στις 8:30 είχε το ίδιο ποσοστό.

Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, τελικά με αρκετο ψάξιμο, μπρος πισω κλπ ΑΛΛΑ τελικα λαμβανοντας μια επιδοτηση απο εταιρια κινητης για ανανεωση προγραμματος που δεν την υπολογιζα -καθως πιστευα οτι δεν θα συνεφερε- και αφου υπήρχε διαθέσιμη συσκευη στην γκαμα τους κατεληξα στο c67, το 4g της επισημης αντιπροσωπειας με 8/256, οπότε όλα καλά μέχρις στιγμής, δεν ξέρω αν ειμαι τελικά πλήρως ικανοποιημένος -αφου ας πουμε ηταν μια "εξαναγκασμένη" αγορά- καθως δεν έχει πχ την οθονη amoled που εχει το xiaomi 12 της συζυγου στα ιδια χρηματα, δεν ειναι 5g κλπ, αλλα απο την άλλη δεν νομίζω να το μετανοιώσω κιόλας, αφού ούτως ή άλλως ήθελα να πάρω άλλη συσκευη πλην xiaomi, το λειτουργικο φαινεται όντως πιο ξεκάθαρο? βασικό? πρακτικό? πάντως βρισκεις αυτο που ψάχνεις εκει που το περιμένεις να ειναι, και με αρκετες επιλογες πραγμα που ισως εχει να κανει με το android 14 στο οποίο βασιζεται? τέλος πάντων θα δειξει με λίγη χρήση τι γινεται στο εγγυς μέλλον

Να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και ειδικά τον tsimisdel που εριξε αρχικα την ιδεα για τη συσκευη και την ειχα υπόψη, απο τις υπόλοιπες συσκευες που αναφερθηκαν παραπάνω δεν υπήρχαν στη γκαμα ή αν υπήρχαν ήταν με αρκετη διαφορά χρημάτων, οπότε εγκαταλήφθηκαν

PS και για να μην το δειχνουμε και τελειο, παιδεύομαι απο χθες να βρω πως σετάρεις τις ταχειες κλήσεις για κάποιες βασικές καθημερινές επαφές, δυστυχως ΔΕΝ μέχρι τώρα....

 

Φιλικά

Δημήτρης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα στην επιλογή σου και σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ελπίζω να δικαιωθείς για την επιλογή σου. Σε οικονομικά κινητά, μάλλον είναι μια λύση την οποία θα την έχω κατά νου, σε Xiaomi φθηνά δεν ξαναπάω, παρόλα αυτά, τώρα πρόσφατα που αγόρασα το Redmi Note 13 Pro Plus, μέχρι στιγμής καταλήγω στο γεγονός ότι στις πιο ακριβές συσκευές της εταιρείας, το λογισμικό δεν έχει προβλήματα, ενδεχομένως το hardware να μπορεί να το "σηκώσει", τα φθηνά Xiaomi πάντως, επειδή είχα τη σχετική εμπειρία παλαιότερα, θα τα απέφευγα επομένως, σε οικονομική πρόταση, αν μελλοντικά χρειαστεί, θα στραφώ προς Realme η Motorola. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...