Προς το περιεχόμενο

AMD R9 290 μεταλλικό εξάρτημα / σφιγκτήρας της πίσω πλευράς


zacharias99
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από zacharias99,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έπεσε στα χέρια μου μια AMD r9 290 η οποία λειτουργούσε άριστα με υδρόψυξη και τα τελευταία χρόνια καθόταν.

Είπα να την επαναφέρω στην εργοστασιακή κατάσταση μιας και δεν υπάρχει πλέον υδρόψυξη, αλλά έχω χάσει αυτό το μεταλλικό εξάρτημα που σφίγκει το pcb με την ψύκτρα. 

Γνωρίζει κανείς που και πως μπορώ να το βρω? (πως λέγεται)

Έχει κανείς καμιά καμένη r9 290 να μου την πουλήσει για ένα λογικό ποσό μπας και επαναφέρω τη δική μου?

Έχω επισυνάψει και φώτο του εξαρτήματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Image_01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες έχω μια R9 290x σε κατάσταση καινούριας, με αλλαγμένη πάστα (Arctic Silver) εδώ και μια εβδομάδα.
Αναβάθμισα σε 2060s και την έχω στην άκρη στο κουτί της.

Για ανταλλακτικά τώρα, σίγουρα θα βρεις ebay, aliexpress. Ίσως όλο το kit με την μεταλλική επιφάνεια που έχουν οι 290x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, nikoskon said:

Αν θες έχω μια R9 290x σε κατάσταση καινούριας, με αλλαγμένη πάστα (Arctic Silver) εδώ και μια εβδομάδα.
Αναβάθμισα σε 2060s και την έχω στην άκρη στο κουτί της.

Για ανταλλακτικά τώρα, σίγουρα θα βρεις ebay, aliexpress. Ίσως όλο το kit με την μεταλλική επιφάνεια που έχουν οι 290x.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά έχω κάρτα. 

Το θέμα μου είναι να φτιάξω αυτήν διότι λειτουργεί κανονικά και λυπάμαι να την αφήσω στην άκρη για ένα εξαρτηματάκι!

Την έκλεισα πρόχειρα και δούλεψε απλώς σε bench Μου ανεβάζει θερμοκρασίες διότι δεν ακουμπάει σωστά ο πυρήνα της στην ψύκτρα. 

Αν θυμάμαι καλά ήθελε αρκετή δύναμη στο σφύξιμο με το μεταλλικό αυτό έλασμα μέχρι να πατήσει σωστά.

 

Τέσπα, θα συνεχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε.. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος με καμιά καμμένη r9 290 σε καλή τιμή μπας και κάνω και εγώ δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zacharias99 είπε

Καλημέρα!

Έπεσε στα χέρια μου μια AMD r9 290 η οποία λειτουργούσε άριστα με υδρόψυξη και τα τελευταία χρόνια καθόταν.

Είπα να την επαναφέρω στην εργοστασιακή κατάσταση μιας και δεν υπάρχει πλέον υδρόψυξη, αλλά έχω χάσει αυτό το μεταλλικό εξάρτημα που σφίγκει το pcb με την ψύκτρα. 

Γνωρίζει κανείς που και πως μπορώ να το βρω? (πως λέγεται)

Έχει κανείς καμιά καμένη r9 290 να μου την πουλήσει για ένα λογικό ποσό μπας και επαναφέρω τη δική μου?

Έχω επισυνάψει και φώτο του εξαρτήματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Image_01.jpg

Δεν ειναι και 100% απαραιτητο να το βρεις.

Θεωρητικα ειναι εκει για να μοιράζει καπως την πιεση απο το σφιξιμο των 4 βιδων και να μην καταπονείται η πλακετα και σπαει ωστε να μπορεις να σφιξεις περισσοτερο και να εφαρμοσει καλύτερα το heatsink στο chip.

Εαν δεις ομως στην πραξη απλα εχει 2 μικεά ποδαριακι (ενα σε καθε πλευρα του εσωτερικου τετραγώνου) και τίποτε αλλο που να κατανεμει/μοιραζει την πίεση. Προσωπικα δεν θεωρώ ότι κανει και ιδιαιτερη δουλεια.

image.png.8cca41c49f93c0aaa427a88020b11dc7.png

Εαν εχεις τις βιδες ή μπορεις να βρεις βιδες βαζεις μονο αυτες με μια μικρή ροδελα (οσο μεγαλυτερη χωραει ή και πλαστικη θα κανει δουλιτσα μαζι με μια μικρότερη μεταλλικη απο πανω) και εισαι ετοιμος.

Το υπολοιπο βαρος του heatsink το παιρνουν οι υπολοιπες 12 βιδες της πλακετας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SeNNinhA said:

Δεν ειναι και 100% απαραιτητο να το βρεις.

Θεωρητικα ειναι εκει για να μοιράζει καπως την πιεση απο το σφιξιμο των 4 βιδων και να μην καταπονείται η πλακετα και σπαει ωστε να μπορεις να σφιξεις περισσοτερο και να εφαρμοσει καλύτερα το heatsink στο chip.

Εαν δεις ομως στην πραξη απλα εχει 2 μικεά ποδαριακι (ενα σε καθε πλευρα του εσωτερικου τετραγώνου) και τίποτε αλλο που να κατανεμει/μοιραζει την πίεση. Προσωπικα δεν θεωρώ ότι κανει και ιδιαιτερη δουλεια.

image.png.8cca41c49f93c0aaa427a88020b11dc7.png

Εαν εχεις τις βιδες ή μπορεις να βρεις βιδες βαζεις μονο αυτες με μια μικρή ροδελα (οσο μεγαλυτερη χωραει ή και πλαστικη θα κανει δουλιτσα μαζι με μια μικρότερη μεταλλικη απο πανω) και εισαι ετοιμος.

Το υπολοιπο βαρος του heatsink το παιρνουν οι υπολοιπες 12 βιδες της πλακετας.

 

Πρωτα απ' όλα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Θα συμφωνήσω εν μερη με αυτά που γράφεις. Έχει τύχει να καθαρίσω vega64 με αντίστοιχο μεταλλικό έλασμα και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο τραβάει τον πυρήνα προς το PCB. Είναι μεγάλη η δύναμη που ασκείται. Όταν βιδωνα την Vega 64 μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. 

Αν δεις τις άκρες του μεταλλου αυτού, είναι λυγισμένες προς τα έξω. Βιδωνοντας το λοιπόν, πρέπει να ασκήσεις τόση δύναμη ώστε να εφάπτονται και τα τέσσερα άκρα στο PCB. Όλη αυτή η δύναμη βέβαια μεταφέρεται στην ψυκτρα για να ακουμπήσει σωστά στον πυρήνα. 

Γενικά ο σχεδιασμός αυτός δεν είναι ότι καλύτερο από την AMD. Ειδικά στις reference Vega υπήρχαν πολλά θεματακια και έφταιγε εν μέρη αυτό...

Τεσπά. Βρίσκω με 30 ευρώ χαλασμένες κάρτες από ebay, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει μιας και η κάρτα είναι αδύναμη.

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες με απόσταση και βιδουλα και ελπίζω να κάνω δουλειά εάν δε βρω αυτό που ψάχνω.

(Αν και επειδή είμαι ψείρας μαρεσει να είναι η κάρτα όπως βγαίνει από το εργοστάσιο :)

Και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Πρωτα απ' όλα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Θα συμφωνήσω εν μερη με αυτά που γράφεις. Έχει τύχει να καθαρίσω vega64 με αντίστοιχο μεταλλικό έλασμα και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο τραβάει τον πυρήνα προς το PCB. Είναι μεγάλη η δύναμη που ασκείται. Όταν βιδωνα την Vega 64 μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. 

Αν δεις τις άκρες του μεταλλου αυτού, είναι λυγισμένες προς τα έξω. Βιδωνοντας το λοιπόν, πρέπει να ασκήσεις τόση δύναμη ώστε να εφάπτονται και τα τέσσερα άκρα στο PCB. Όλη αυτή η δύναμη βέβαια μεταφέρεται στην ψυκτρα για να ακουμπήσει σωστά στον πυρήνα. 

Γενικά ο σχεδιασμός αυτός δεν είναι ότι καλύτερο από την AMD. Ειδικά στις reference Vega υπήρχαν πολλά θεματακια και έφταιγε εν μέρη αυτό...

Τεσπά. Βρίσκω με 30 ευρώ χαλασμένες κάρτες από ebay, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει μιας και η κάρτα είναι αδύναμη.

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες με απόσταση και βιδουλα και ελπίζω να κάνω δουλειά εάν δε βρω αυτό που ψάχνω.

(Αν και επειδή είμαι ψείρας μαρεσει να είναι η κάρτα όπως βγαίνει από το εργοστάσιο :)

Και πάλι ευχαριστώ 

Ναι ετσι ειναι οπως τα λες.

Αλλα το ολο θεμα ειναι να παταει καλα η ψυκτρα στο Chip.

Η υπερβολικη πιεση δεν ειναι παντα απαραιτητη εαν εχεις στρωσει σωστα την παστα σου. Η υπερβολικη πιεση απλα βοηθαει την παστα να στρωθει απο μονη της καλα. Εαν το εχεις ηδη κανει δεν χρειαζεται θα ελεγα. Και με ενα 80% θα εισαι ΟΚ.

Εδω εχεις και καποιες επιλογες:

α) βαζεις μια πιο ελαστικη παστα (πιο σιλικονουχα) σε λιγο μεγαλύτερο παχος ωστε να εισαι καλυμμενος 100%

β) βαζεις προσεκτικα Liquid Metal Paste ωστε να καλυφθεις απο την ελαχιστη μειωση της πιεσης σε επαφη

γ) βαζεις thermal pads (δεν θα το συστηνα).

 

Σαφεστατα εαν βρεις το bracket θα ειναι το καλυτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SeNNinhA said:

Ναι ετσι ειναι οπως τα λες.

Αλλα το ολο θεμα ειναι να παταει καλα η ψυκτρα στο Chip.

Η υπερβολικη πιεση δεν ειναι παντα απαραιτητη εαν εχεις στρωσει σωστα την παστα σου. Η υπερβολικη πιεση απλα βοηθαει την παστα να στρωθει απο μονη της καλα. Εαν το εχεις ηδη κανει δεν χρειαζεται θα ελεγα. Και με ενα 80% θα εισαι ΟΚ.

Εδω εχεις και καποιες επιλογες:

α) βαζεις μια πιο ελαστικη παστα (πιο σιλικονουχα) σε λιγο μεγαλύτερο παχος ωστε να εισαι καλυμμενος 100%

β) βαζεις προσεκτικα Liquid Metal Paste ωστε να καλυφθεις απο την ελαχιστη μειωση της πιεσης σε επαφη

γ) βαζεις thermal pads (δεν θα το συστηνα).

 

Σαφεστατα εαν βρεις το bracket θα ειναι το καλυτερο

Θα πειραματιστω αύριο και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Θα πειραματιστω αύριο και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα :)

Αυτοι εδω οι τυποι βλεπω να μην εχουν το bracket στην θεση του

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Δεν έχουν όμως το reference cooler... Αυτό δημιουργεί τα θεματακια. Θα την βρω την άκρη όμως :)

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι

Απ ότι βλεπω μπορεις να βαλεις μεγαλούτσικες σε σχέση με το μεγεθος του κεφαλιου της βιδας ροδελες.

image.png.10d96bad23d18ebc5b6f392f4eea447d.png

 

Οποτε ξεκινας και βαζεις την μεγαλύτερη ροδελα που μπορεις απο κατω αλλα με υλικο μαλακο PVC.

Μπορεις να βαλεις και παραπανω απο μια ωστε να λειτουργησει οπως το flex απο τους βραχιωνες του bracket. 

Να μπορεις να σφιξεις χωρις να τραυματησεις την πλακετα.

Παραδειγμα.

PVC Soft Plastic Gasket Transparent For Screw Bolt M5 (30 Pieces) (topshaving.gr)

WASHERS EPDM 6X24 (megabolt.gr)

Και απο πανω του βαζεις αντιστοιχης διαμετρου μεταλλικες ροδελες.

 

Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα η λειτουργία του bracket δεν ειναι να μοιρασει την πιεση των σημειων που ειναι η βιδες.

Κατι λαμακια εχει που δεν κατανεμουν στην πραξη την πιεση σε επιφανεια.

Πιστευω οτι η βασικη του λειτουργια ειναι να κρατασει κοντρα την πιεση που ασκει το cooler στην πλακετα και να μειωνει το bend της πλακετας στο σημειο του chip.

Σε αυτο δεν εχω λυση.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SeNNinhA said:

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι

Απ ότι βλεπω μπορεις να βαλεις μεγαλούτσικες σε σχέση με το μεγεθος του κεφαλιου της βιδας ροδελες.

image.png.10d96bad23d18ebc5b6f392f4eea447d.png

 

Οποτε ξεκινας και βαζεις την μεγαλύτερη ροδελα που μπορεις απο κατω αλλα με υλικο μαλακο PVC.

Μπορεις να βαλεις και παραπανω απο μια ωστε να λειτουργησει οπως το flex απο τους βραχιωνες του bracket. 

Να μπορεις να σφιξεις χωρις να τραυματησεις την πλακετα.

Παραδειγμα.

PVC Soft Plastic Gasket Transparent For Screw Bolt M5 (30 Pieces) (topshaving.gr)

WASHERS EPDM 6X24 (megabolt.gr)

Και απο πανω του βαζεις αντιστοιχης διαμετρου μεταλλικες ροδελες.

 

Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα η λειτουργία του bracket δεν ειναι να μοιρασει την πιεση των σημειων που ειναι η βιδες.

Κατι λαμακια εχει που δεν κατανεμουν στην πραξη την πιεση σε επιφανεια.

Πιστευω οτι η βασικη του λειτουργια ειναι να κρατασει κοντρα την πιεση που ασκει το cooler στην πλακετα και να μειωνει το bend της πλακετας στο σημειο του chip.

Σε αυτο δεν εχω λυση.

Κάπως έτσι θα το κάνω και βλέπουμε. Προσωρινά και αν πιάσει έπιασε. Αλλιώς θα βρω καμια χαλασμένη και βλέπουμε! 

Πραγματικά 1000 ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

Σε περίπτωση που κάποιος είχες την απορία, την έφτιαξα την κάρτα και λειτουργεί άριστα.

Να ευχαριστήσω το μέλος @ultraex2003 που μου έστειλε δωρεάν μια κάρτα R9 290 TRI-X και έβαλα την ψύκτρα της στη δική μου.

Εκτός από άριστες θερμοκρασίες, είναι πλέον και εντελώς αθόρυβη και πολύ πιο όμορφη!

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...