Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΣΕ WINDOWS ΜΕΣΩ CLOUD


NIKOsVAIO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες! Θέλω να συνδέσω έναν εκτυπωτή ο οποίος θα βρίσκεται σε άλλο σημείο από αυτό που είμαι, και να γίνεται στο γραφείο να δίνονται και σε αυτόν εκτυπώσεις μέσω cloud. Βλέπω ότι ψάχνοντας, το θέμα είναι αρκετά περιορισμένο και δε βρίσκω αναφορές στο πως να γίνει κάτι τέτοιο. Κατά βάση λύσεις μόνο για κινητά.

Ας πούμε, έχω έναν εκτυπωτή (συνδεδεμένο στο δίκτυο εννοείται), στο κτίριο Β. Εγώ βρίσκομαι στο κτίριο Α. Θέλω να τυπώσω στον εκτυπωτή στο κτίριο Β από το pc μου.

Γνωρίζει κανείς σας πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1ns0mn1a είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για να γίνει αυτό δε χρειάζεται κι ένα pc από την πλευρά του εκτυπωτή όμως; Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό λέει.

Εγώ θέλω ο εκτυπωτής να δέχεται print jobs από το cloud. Όπως ήταν το google cloud print κάποτε.

Αν κάνω λάθος για το Anydesk και δεν το κατάλαβα σωστά διόρθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, NIKOsVAIO said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για να γίνει αυτό δε χρειάζεται κι ένα pc από την πλευρά του εκτυπωτή όμως; Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό λέει.

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 1ns0mn1a είπε

σωστά

Περιέργως, δεν υπάρχει τρόπος να γίνεται αυτό που ψάχνω απευθείας εκτυπωτής με cloud, μετά την απόσυρση του Google Cloud Print.

Οπότε ψάχνοντας, ο καλύτερος τρόπος που βρήκα είναι κάτι σαν τη λογική του AnyDesk που μου έδειξες, αλλά πιο focused για αυτή τη δουλειά. Το παραθέτω εδώ για να το βρει αν το χρειαστεί και κανείς άλλος στο μέλλον.

https://www.papercut.com/

Επεξ/σία από NIKOsVAIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εκτυπωτές υποστηρίζουν και εκτύπωση από email. Δηλαδή στέλνεις το αρχείο στο email που σου λέει και θα το τυπώσει.

Ποιος εκτυπωτής είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 2:53 ΜΜ, micos000 είπε

Κάποιοι εκτυπωτές υποστηρίζουν και εκτύπωση από email. Δηλαδή στέλνεις το αρχείο στο email που σου λέει και θα το τυπώσει.

Ποιος εκτυπωτής είναι;

 

Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ναι πολλοί εκτυπωτές δέχονται εντολή με email, όπως και αυτός που πήρα (BROTHER MFC-L2800DW). Αλλά δεν είναι πρακτικός τρόπος αυτός.

Θέλω να είναι ο εκτυπωτής άμεσα διαθέσιμος στα windows σα να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο.

Ο καλύτερος τρόπος που βρήκα είναι με αυτό που σας έστειλα παραπάνω. Χρειάζεται 1 laptop να κάνει τον host, στον ίδιο χώρο με τον εκτυπωτή. Δεν είναι το τέλειο, αλλα με αυτό θα κάνω αυτό που θέλω καλύτερα από τις άλλες λύσεις νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/02/2024 at 20:52, NIKOsVAIO said:

 

Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ναι πολλοί εκτυπωτές δέχονται εντολή με email, όπως και αυτός που πήρα (BROTHER MFC-L2800DW). Αλλά δεν είναι πρακτικός τρόπος αυτός.

Θέλω να είναι ο εκτυπωτής άμεσα διαθέσιμος στα windows σα να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο.

Ο καλύτερος τρόπος που βρήκα είναι με αυτό που σας έστειλα παραπάνω. Χρειάζεται 1 laptop να κάνει τον host, στον ίδιο χώρο με τον εκτυπωτή. Δεν είναι το τέλειο, αλλα με αυτό θα κάνω αυτό που θέλω καλύτερα από τις άλλες λύσεις νομίζω.

Το συγκεκριμένο μοντέλο φαίνεται να υποστηρίζει το BROTHER webconnect. Αυτό δεν σε εξυπηρετεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Το συγκεκριμένο μοντέλο φαίνεται να υποστηρίζει το BROTHER webconnect. Αυτό δεν σε εξυπηρετεί; 

Και αυτό είναι μια λειτουργία της Brother που πρέπει να ανοίξεις το app ή να βάλεις τα αρχεία στο cloud χειροκίνητα (drive, one drive, dropbox κλπ), και μετά να εκτυπώσεις.

Εγώ θέλω να μπορώ να τυπώσω απευθείας μέσα από τα Windows σα να είναι ένας εκτυπωτής σαν τους υπόλοιπους στο δίκτυο. Να μη χρειάζεται καμία έξτρα κίνηση από τον χρήστη δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, NIKOsVAIO said:

Και αυτό είναι μια λειτουργία της Brother που πρέπει να ανοίξεις το app ή να βάλεις τα αρχεία στο cloud χειροκίνητα (drive, one drive, dropbox κλπ), και μετά να εκτυπώσεις.

Εγώ θέλω να μπορώ να τυπώσω απευθείας μέσα από τα Windows σα να είναι ένας εκτυπωτής σαν τους υπόλοιπους στο δίκτυο. Να μη χρειάζεται καμία έξτρα κίνηση από τον χρήστη δηλαδή.

Οκ, τώρα κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...