Προς το περιεχόμενο

Μεταπωλητική Αξία Macbook Με Βάση Την Μελλοντική του Υποστήριξη Από Την Apple


vaggelisk14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, βρίσκομαι στη φάση της αγοράς του πρώτου μου macbook pro, και έχω μια απορία σχετικά με την μεταπωλητική του μελλοντική αξία ωστε να αποφασίσω αν θα πάω σε M3 pro ή M1 Max. (Σε θέμα απόδωσης με κάλυψαν σε κάποιο προηγούμενο θέμα που άνοιξα)

Ξέρω οτι η υποστήριξη-updates συνεχίζονται για περίπου 7-8 χρόνια από την ημερομηνία κυκλοφορίας. Οπότε, αν πχ Πάρω το M1 Max 32GB 1TB σήμερα στα 2300 ευρώ (μετά την αποφορολόγηση) , σε 4 χρόνια από τώρα πόσο θεωρείτε οτι θα εχει πέσει η αξία του αν θέλω να το πουλήσω να πάω σε επόμενη γενιά; Λόγω του οτι θα βρισκεται κοντά στο τέλος της υποστήριξης του από την Apple θα χρειαστεί να το δώσω για ψίχουλα;

Εναλλακτικά αν πάρω σήμερα στα 3000 ευρώ (μετά την αποφορολόγηση) το M3 Pro 32GB 1TB, και το πουλήσω σε 4 χρόνια θα με συνέφερε περισσότερο η αγορά του τώρα;  Θεωρούμε και στις 2 περιπτώσεις ότι τα λάπτοπ ειναι στην ίδια κατάσταση εσωτερική-εξωτερική-ζωή μπαταρίας, οθόνη κλπ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ πηρα μεταχειρισμενο φέτος M1 Max 32gb με AppleCare στα 1480€ (σταθηκα τυχερος εδω ηταν αγγελια διαμάντι)

γενικά τα m1 pro τα βρισκεις ανετα πλεον πιστευω στα 1400€ με παζάρι

υπολόγησε.

πάντως οσοι πουλάνε ακριβά τι βλέπεις στις αγγελίες δεν φευγουν και ευκολα.

γνώμη μου θα πεσουν και αλλο τα m1 εφόσων βγουν και m4 και θα εχει γίνει τελείως normalize η αγωρά.

τα intel οσοι δεν πουλησουν τώρα θα φάνε τρελή κατρακύλα (οχι πως δεν εχουν φάει είδη).

για μένα πάντως ειναι τρελά overpriced και δεν δικαιολογουν την τιμη τους.

ιδίως τα entry μοντέλα. κοροιδια...

Επεξ/σία από freejazz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα θα χάσει μεταπωλητική αξία διότι πλέον υπάρχουν και τα markets που έχουν αλλάξει τελείως τις τιμές της αγοράς. Εν μέρη καλό γιατί το 2020 έβλεπες MacBook Pro 2012 στα 600€ (γελοίο). Ωστόσο, οσον αναφορά την κάλυψη λογισμικού, γνωρίζω ότι η Apple τα κρατάει ενημερωμένα για δεκαετία (βλέπε Mac 2015). Διάφορες μεταξύ M1 και M3 δεν γνωρίζω για να σε συμβουλεύσω σε αυτό το κομμάτι (αν και είπες ότι σε κάλυψαν), αλλά θεωρώ ότι είναι δύσκολο να αλλάξεις ένα Mac μέσα σε 4χρονια. Εννοείτε αυτό εσύ το γνωρίζεις αλλα είναι δυνατά μηχανήματα που αντέχουν στον χρόνο και δεν πιστεύω ότι θα νιώσεις την ανάγκη για αλλαγή (πχ έχω το M1 του 20 και δεν μου έχει περάσει καν από το μυαλό να το πουλήσω κάποια στιγμή). Σίγουρα πάντως παίρνοντας το M3 θα κρατήσεις κάποια αξία παραπάνω, θα είναι πιο ισχυρός ο επεξεργαστής (σε αντίθεση αν συγκρίνεις M1-M2 που ήταν πάνω κάτω τα ίδια), θα κερδίσεις σε specs αλλά ουσιαστικά την διαφορά που θα κερδίσεις σε μεταπωλητική αξία θα την πληρώσεις τώρα. Όσον αναφορά την ερώτηση σου ποσο θα πέσει θα σου δώσω το παράδειγμα ότι εγώ αγόρασα το 20 του κουτιού 1200€ και τώρα σε markets μεταχειρισμένων πωλείται 700€. Νομίζω συνοψίζω στις δυο τελευταίες προτάσεις τις ερωτήσεις σου, εννοείτε παίζει ρόλο και η κατάσταση και η αναλογία στην τιμή μεταξύ διαφορετικών μοντέλων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Μ3. Το m1 max που λες είναι μόνο αν θέλεις να το πουλήσεις μέσα στο 2024 😊  Ένα macbook pro m1 με 8gb έχω να σκεφτείς και για Microsoft office / Lightroom που χρησιμοποιώ δεν χρειάζομαι περισσότερη δύναμη. Με μισή καρδιά θα πάρω κάποιο m3 pro αργότερα όταν ασχοληθώ με το βίντεο κι αυτό γιατί είμαι ερωτευμένος με την touch screen 😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2024 στις 7:31 ΜΜ, vaggelisk14 είπε

Καλησπέρα, βρίσκομαι στη φάση της αγοράς του πρώτου μου macbook pro, και έχω μια απορία σχετικά με την μεταπωλητική του μελλοντική αξία ωστε να αποφασίσω αν θα πάω σε M3 pro ή M1 Max. (Σε θέμα απόδωσης με κάλυψαν σε κάποιο προηγούμενο θέμα που άνοιξα)

Ξέρω οτι η υποστήριξη-updates συνεχίζονται για περίπου 7-8 χρόνια από την ημερομηνία κυκλοφορίας. Οπότε, αν πχ Πάρω το M1 Max 32GB 1TB σήμερα στα 2300 ευρώ (μετά την αποφορολόγηση) , σε 4 χρόνια από τώρα πόσο θεωρείτε οτι θα εχει πέσει η αξία του αν θέλω να το πουλήσω να πάω σε επόμενη γενιά; Λόγω του οτι θα βρισκεται κοντά στο τέλος της υποστήριξης του από την Apple θα χρειαστεί να το δώσω για ψίχουλα;

Εναλλακτικά αν πάρω σήμερα στα 3000 ευρώ (μετά την αποφορολόγηση) το M3 Pro 32GB 1TB, και το πουλήσω σε 4 χρόνια θα με συνέφερε περισσότερο η αγορά του τώρα;  Θεωρούμε και στις 2 περιπτώσεις ότι τα λάπτοπ ειναι στην ίδια κατάσταση εσωτερική-εξωτερική-ζωή μπαταρίας, οθόνη κλπ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νομίζω για 700€ διαφορά αξίζει να πάρεις το M3 όπως και να έχει. Η διαφορά M1 με M2 ειναι αρκετά μεγάλη και ακόμα μεγαλύτερη M1 με M3(M2 με M3 δεν ειναι μεγάλη η διαφορά της τάξης του 10-15% σε επιδόσεις μαξ). Και σίγουρα το M3 θα έχει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία μετά από 4 χρόνια όποτε την διαφορά που θα δώσεις τώρα θα την πάρεις πίσω πάνω κάτω όταν το δώσεις.

Επεξ/σία από Theodoscus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...