Προς το περιεχόμενο

redmi note 12 pro, 2 συσκευές, ίδιο WIFI, άλλες ταχύτητες


KenJiNx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.
Τελευταία η σύζυγος, μου γκρινιάζει για προβλήματα στο internet και συγκεκριμένα όταν είναι συνδεδεμένο στο WIFI και στο σπίτι αλλά και στην εργασία. Δε τις έρχονται ειδοποιήσεις απο εφαρμογές τύπου messenger/viber και μόλις κλείσει το WIFI και συνδεθεί με τα δεδομένα έρχονται μαζεμένα όλα μαζί.
Έχουμε και οι δύο το redmi note 12 pro αγορασμένο μαζί την ίδια μέρα (android 13 TP1A.220624.014).
Με την δικιά μου συσκευή δεν έχω κανένα πρόβλημα και στα δυο WIFI. (έχουμε COSMOTE και οι δύο, το COSMOTE WIFI calling κλειστό)

Έκανα μια δοκιμή τώρα με το speedtest της Ookla και στα δύο κινητά με τις ίδιες ρυθμίσεις. έχω 200/20vdsl στο σπίτι και το δικό μου κινητό πιάνει 150-170mbps στο download και της γυναίκας μετά βίας έφτασε μια φορά μέχρι τα 90mbps. Πολλές φορές δοκιμή και στα δύο κινητά με ακριβώς τα ίδια δεδομένα κάθε φορά(ίδιο server στο app, Connection type και single αλλά και multi, κτλπ)

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω; τίποτα κρυφές ρυθμίσεις στο wifi ;  
Πάει κάπου το μυαλό σας και τι μπορώ να δοκιμάσω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι συνδεδεμένη στο Wifi της βγάζει το μήνυμα Connected but no internet access? Έχω την ίδια συσκευή και αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα σε ένα μόνο Wifi δίκτυο το οποίο χρησιμοποιεί Ubiquity access points.

Σε ότι αναζήτηση έχω κάνει στο ιντερνετ, xda developers/reddit/google δεν έχω καταφέρει να βρω λύση ότι και να έχω δοκιμάσει. Έχω μια μικρή ελπίδα να είναι κάποιο bug το οποίο ίσως λυθεί με το HyperOS αλλά ίσως είναι wishful thinking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όχι δεν βγάζει κανένα μηνύμα ή error. Απλά οι εφαρμογές δεν ανταποκρίνονται όπως θα έπρεπε.
Σήμερα πχ προσπαθούσε να συνδεθεί στο ebanking τράπεζας και έβγαζε μηνυμα ότι το connection απέτυχε, και μόλις έκλεισε το wifi και συνδέθηκε με τα δεδομένα μπήκε κατευθείαν..

Και στα δύο WIFI που παρουσιάζεται το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ το κλασικό speedport..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 2:56 ΜΜ, KenJiNx είπε

Καλησπέρα, όχι δεν βγάζει κανένα μηνύμα ή error. Απλά οι εφαρμογές δεν ανταποκρίνονται όπως θα έπρεπε.
Σήμερα πχ προσπαθούσε να συνδεθεί στο ebanking τράπεζας και έβγαζε μηνυμα ότι το connection απέτυχε, και μόλις έκλεισε το wifi και συνδέθηκε με τα δεδομένα μπήκε κατευθείαν..

Και στα δύο WIFI που παρουσιάζεται το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ το κλασικό speedport..

Μήπως να σβήσει τα δίκτυα και να τα ξαναπεράσει από την αρχη;

Η να κάνει επαναφορά wi-fi από τις ρυθμίσεις της συσκευής από το μενού σύνδεση και κοινοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...