Προς το περιεχόμενο

Monitor για σχεδιασμό και περιφερειακά


Leon.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. 

Λόγω πλέον αρκετών ωρών εργασίας μπροστά στον υπολογιστή για χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων σκέφτομαι την αγορά ενός καλού monitor.

Aυτό που θέλω είναι απλά να συνδέω τον φορητό υπολογιστή μου (mac ή windows) και να μεταφέρει την οθόνη του στο monitor.

Mέσα στη μέρα θα χρειάζεται εναλλάξ να δουλέυω μία στο macbook και μία windows laptop μου. Οπότε σκέφτομαι ότι απλά θα αποσυνδέω το ενα και θα συνδέω το αλλο.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μονιτορ κατά προτίμηση 4k;

Χρηματικά διαθέτω μέχρι 400 ευρώ (αν και για κάτι καλυτερο μπορώ να ανέβω άλλα 100 επάνω).

Και ερώτηση 2: θα χρειαστεί να πάρω εξωτερικό πληκτρολόγιο? ή μπορώ να χρησιμοποιώ του λαπτοπ για παραδειγμα όσο δουλεύω στο μόνιτορ;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Leon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Leon. είπε

Καλησπερα παιδια. 

Λόγω πλέον αρκετών ωρών εργασίας μπροστά στον υπολογιστή για χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων σκέφτομαι την αγορά ενός καλού monitor.

Aυτό που θέλω είναι απλά να συνδέω τον φορητό υπολογιστή μου (mac ή windows) και να μεταφέρει την οθόνη του στο monitor.

Mέσα στη μέρα θα χρειάζεται εναλλάξ να δουλέυω μία στο macbook και μία windows laptop μου. Οπότε σκέφτομαι ότι απλά θα αποσυνδέω το ενα και θα συνδέω το αλλο.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μονιτορ κατά προτίμηση 4k;

Χρηματικά διαθέτω μέχρι 400 ευρώ (αν και για κάτι καλυτερο μπορώ να ανέβω άλλα 100 επάνω).

Και ερώτηση 2: θα χρειαστεί να πάρω εξωτερικό πληκτρολόγιο? ή μπορώ να χρησιμοποιώ του λαπτοπ για παραδειγμα όσο δουλεύω στο μόνιτορ;

Ευχαριστώ

Πρωτον πρεπει να μας πεις σε τι ιντσες ψαχνεις.

Υποθετω στις 27" που ειναι το minimum standard πια για εργασια. Αλλα μιας και αναφερεις σχεδιαστικα προγραμματα ειναι πιθανον να θελεις και 32" άνετα.

Θελεις ενα monitor εργασιας και οχι gaming. Αν και ενα καλο monitor παραμενει καλο monitor anyway. To panel κανει την διαφορά.

 

Οσον αφορα τα υπολοιπα θα σου λυσει τα χερια ενα Docking Station. Εκει θα μπορεις να εχεις κουμπωμενα και τα δυο laptops και περισσοτερες απο μια οθονες και mouse και πληκτρολογιο εαν θελεις.

Δεν ειναι απαραιτητο. Μπορεις οπως ειπες να κουμπωνεις και ξεκουμπωνεις το ενα και το αλλο καθε φορα.

Εξωτερικο πληκτρολογιο και ποντικι ειναι προαιρετικό. Το πληκτρολογιο των laptops εννοειται οτι μπορει να χρησιμοποιηθει. Αλλα προτεινω σαφεστατα την χρηση εξωτερικου πληκτρολογιου και mouse. Θα σε βοηθησει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Leon. είπε

Καλησπερα παιδια. 

Λόγω πλέον αρκετών ωρών εργασίας μπροστά στον υπολογιστή για χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων σκέφτομαι την αγορά ενός καλού monitor.

Aυτό που θέλω είναι απλά να συνδέω τον φορητό υπολογιστή μου (mac ή windows) και να μεταφέρει την οθόνη του στο monitor.

Mέσα στη μέρα θα χρειάζεται εναλλάξ να δουλέυω μία στο macbook και μία windows laptop μου. Οπότε σκέφτομαι ότι απλά θα αποσυνδέω το ενα και θα συνδέω το αλλο.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μονιτορ κατά προτίμηση 4k;

Χρηματικά διαθέτω μέχρι 400 ευρώ (αν και για κάτι καλυτερο μπορώ να ανέβω άλλα 100 επάνω).

Και ερώτηση 2: θα χρειαστεί να πάρω εξωτερικό πληκτρολόγιο? ή μπορώ να χρησιμοποιώ του λαπτοπ για παραδειγμα όσο δουλεύω στο μόνιτορ;

Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/40575994/Samsung-Viewfinity-S80TB-IPS-HDR-Monitor-27-4K-3840x2160-me-CHrono-Apokrisis-5ms-GTG.html

32in

https://www.skroutz.gr/s/37569261/Samsung-S80PB-IPS-HDR-Monitor-32-4K-3840x2160-me-CHrono-Apokrisis-5ms-GTG.html

και εννοειτε μπορεις να χρησιμοποιησεις το πληκτρολόγιο του λαπτοπ σου

Επεξ/σία από 6xXx6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα reviews 

The 5 Best 32-Inch Monitors - Winter 2024: Reviews - RTINGS.com

The 5 Best Work Monitors - Winter 2024: Reviews - RTINGS.com

Best business monitors of 2024 | TechRadar

The 6 Best Monitors for 2024 | Reviews by Wirecutter (nytimes.com)

 

Τα διαβαζεις με απολυτα κριτικη ματια οπως παντα. Κανενα review δεν ειναι απολυτο και κανενος οι αναγκες δεν ταιριαζουν με καποιου αλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Πρωτον πρεπει να μας πεις σε τι ιντσες ψαχνεις.

Υποθετω στις 27" που ειναι το minimum standard πια για εργασια. Αλλα μιας και αναφερεις σχεδιαστικα προγραμματα ειναι πιθανον να θελεις και 32" άνετα.

Θελεις ενα monitor εργασιας και οχι gaming. Αν και ενα καλο monitor παραμενει καλο monitor anyway. To panel κανει την διαφορά.

 

Οσον αφορα τα υπολοιπα θα σου λυσει τα χερια ενα Docking Station. Εκει θα μπορεις να εχεις κουμπωμενα και τα δυο laptops και περισσοτερες απο μια οθονες και mouse και πληκτρολογιο εαν θελεις.

Δεν ειναι απαραιτητο. Μπορεις οπως ειπες να κουμπωνεις και ξεκουμπωνεις το ενα και το αλλο καθε φορα.

Εξωτερικο πληκτρολογιο και ποντικι ειναι προαιρετικό. Το πληκτρολογιο των laptops εννοειται οτι μπορει να χρησιμοποιηθει. Αλλα προτεινω σαφεστατα την χρηση εξωτερικου πληκτρολογιου και mouse. Θα σε βοηθησει. 

Kαλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ναι στις 27 ιντσες σκεφτομουν. Δεν ξερω αν θα μου ειναι αρκετες να πω την αληθεια.  AUTOCAD, fespa και tekton θα δουλευω κατά βάση. Θεώρησα πως για να μου είναι οκ μέχρι στιγμής οι 16 ιντσες του λαπτοπ, ότι οι 27 θα είναι κομπλε. Θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εργασία, αφού θα παραμένει στο χώρο εργασίας μου ετσι και αλλιώς. Με βάση τα ανωτέρω προσανατολίστηκα προς το Dell S2722QC ωστόσο είπα να ρωτήσω και εδώ για επιβεβαίωση.

To docking station είναι το αντίστοιχο του kvm switch που αναφέρει ότι έχει το Dell U2723QE που είναι λίγο πιο ακριβό από το Dell S2722QC;;;  (αν και γράφουν ότι για χρήση γραφείου το U2723QE δεν είναι τόσο καλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Leon. είπε

Kαλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ναι στις 27 ιντσες σκεφτομουν. Δεν ξερω αν θα μου ειναι αρκετες να πω την αληθεια.  AUTOCAD, fespa και tekton θα δουλευω κατά βάση. Θεώρησα πως για να μου είναι οκ μέχρι στιγμής οι 16 ιντσες του λαπτοπ, ότι οι 27 θα είναι κομπλε. Θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εργασία, αφού θα παραμένει στο χώρο εργασίας μου ετσι και αλλιώς. Με βάση τα ανωτέρω προσανατολίστηκα προς το Dell S2722QC ωστόσο είπα να ρωτήσω και εδώ για επιβεβαίωση.

To docking station είναι το αντίστοιχο του kvm switch που αναφέρει ότι έχει το Dell U2723QE που είναι λίγο πιο ακριβό από το Dell S2722QC;;;  (αν και γράφουν ότι για χρήση γραφείου το U2723QE δεν είναι τόσο καλό)

Να σου πω. Για τις ίντσες είναι σχετικό. Πιστεύω ότι απλά τις συνηθίσεις τις 16" του Laptop. Αλλά μόλις δοκιμάσεις τις σωστές δε γυρίζεις πισω. Όπως και στις TV. Στην αρχή σου φαίνονται πολλές οι 32" για TV υπνοδωματίου και μετά λες μικρή είναι.

Ή δική μου εμπειρία μιας και δουλεύω το CAD σαν μηχανικός είναι ότι οι 27" είναι οριακές. Συνήθως έχω 2 οθόνες 27" και δουλεύω και το Laptop από δίπλα. Και δεν λέω και όχι στις 32" όταν δουλεύω καμία φορά στο σπίτι στο PC των παιδιών.

Εξαρτάται πάντα το τι δουλεύεις και πόσο ανάγκη έχεις για ενιαία επιφάνεια εργασίας.

Το KVM switch κάνει ένα μέρος της δουλειας ενός docking Station.

Docking Station μπορεί να θεωρηθεί και αυτο το απλο:

Ugreen-USB-C-Docking-Station

Αλλά και κάτι πιο σοβαρό όπως

HP-G5-Essential-USB-C-Docking-Station

Οποτε επέλεξε αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα άσχετα με το KVM switch το οποίο ειναι καλοδεχουμενο βεβαίως

Σε 27" το 4k δεν είναι απαραίτητο αλλά σε 32" είναι σαφέστατα πιο χρήσιμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leon. είπε

Kαλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ναι στις 27 ιντσες σκεφτομουν. Δεν ξερω αν θα μου ειναι αρκετες να πω την αληθεια.  AUTOCAD, fespa και tekton θα δουλευω κατά βάση. Θεώρησα πως για να μου είναι οκ μέχρι στιγμής οι 16 ιντσες του λαπτοπ, ότι οι 27 θα είναι κομπλε. Θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εργασία, αφού θα παραμένει στο χώρο εργασίας μου ετσι και αλλιώς. Με βάση τα ανωτέρω προσανατολίστηκα προς το Dell S2722QC ωστόσο είπα να ρωτήσω και εδώ για επιβεβαίωση.

To docking station είναι το αντίστοιχο του kvm switch που αναφέρει ότι έχει το Dell U2723QE που είναι λίγο πιο ακριβό από το Dell S2722QC;;;  (αν και γράφουν ότι για χρήση γραφείου το U2723QE δεν είναι τόσο καλό)

Εάν τελικά δες πας σε 32" (που στο συνιστώ και εγώ) μπορείς να δεις και αυτή την εναλλακτική με σχετικά καλή τιμή:

LG 29WK600-W Ultrawide IPS HDR Gaming Monitor 29" 2560x1080 FHD 75Hz 5ms (εδώ)(329,00€). Το βασικό 21:9 αναλογία, πολύ καλή για CAD. 

Ένα Review (εδώ). Το αρνητικό, σταθερό ύψος της οθόνης (No height adjustment, and only limited tilt).   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για 27αρι κοιτα για 1440p, αν πας σε 32αρι μονο 4k.

Το 27αρι 4k θελει scaling (αν πας σε 150% scaling ειναι ουσιαστικα resolution 1440p).

Βασικα ερωτηματα ειναι τι ακριβως χρηση θα κανεις (θες πιστοτητα χρωματων, θες να εχεις πολλα ανοιχτα παραθυρα κλπ?), τι συνδεσεις εχουν τα λαπτοπ σου (usb-c, dp, hdmi κλπ) και αν θες ηχεια στην οθονη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αριθμος των πιξελ ειναι ο ιδιος οταν η αναλυση ειναι η ιδια (πχ 4k). 

Στο 27αρι μονιτορ για να χωρεσει ο ιδιος αριθμος πιξελ σε σχεση με το 32αρι το μεγεθος τους ειναι μικροτερο. Επομενως αν προβαλεις χωρις scaling την ιδια εικονα (πχ ενα παραθυρο του chrome) θα δεις ακριβως τα ιδια αλλα στο 27αρι θα ειναι ολα λες και τα εχεις κανει σμικρυνση.

Ετσι για να μπορεις να δουλευεις σαν ανθρωπος πρεπει να κανεις 125/150% scaling μεσα απο τα windows με αποτελεσμα παρομοιο σαν να ζουμαρεις. Ετσι βεβαια χανεις περιεχομενο (screen real estate) γιατι πλεον 2 ή 3 πιξελ παιζουν το ρολο του ενος.

Αρα καταληγεις να βλεπεις το ιδιο περιεχομενο με οτι θα εβλεπες σε 27αρι 1440p αρα δωρον αδωρον.

Γκουκλαρε ppi calculator και effective resolution και θα διαβασεις περισσοτερα.

 

Τα παρακατω ειναι ποιοτικα 27αρια IPS πανελ με USB-C και ηχεια.

Το δευτερο ειναι αριστη επιλογη αν δεν εχεις ηδη monitor arm.

https://www.skroutz.gr/s/30924213/Dell-S2722DC-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-me-CHrono-Apokrisis-4ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/29016890/LG-UltraFine-Ergo-27UN880-B-IPS-HDR-Monitor-27-4K-3840x2160-me-CHrono-Apokrisis-5ms-GTG.html

 

Αν θες μετα 32αρι 4k παμε σε αλλες επιλογες με το αναλογο κοστος. Εξαρταται αν θες μεγαλο screen real estate (να εχεις ανοιχτα πολλα παραθυρα μαζι).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jpsih είπε

Αν πας για 27αρι κοιτα για 1440p, αν πας σε 32αρι μονο 4k.

Το 27αρι 4k θελει scaling (αν πας σε 150% scaling ειναι ουσιαστικα resolution 1440p).

Βασικα ερωτηματα ειναι τι ακριβως χρηση θα κανεις (θες πιστοτητα χρωματων, θες να εχεις πολλα ανοιχτα παραθυρα κλπ?), τι συνδεσεις εχουν τα λαπτοπ σου (usb-c, dp, hdmi κλπ) και αν θες ηχεια στην οθονη.

Συνηθως, το μέγιστο έως 4 παράθυρα να έχω παράλληλα ανοιχτα. Στο laptop εννοειται δεν καλύπτομαι με την οθονη οπότε αναγκαστικά τα ανοιγοκλείνω.

Η πιστότητα χρωμάτων δεν με απασχολεί. Δεν θέλω να είναι χάλια αλλά δεν μπορώ να πω και οτι με νοιάζει ιδιαίτερα.

Θέλω απλά ένα καλό μόνιτορ ξεκούραστο για τα ματια, χωρις αντανακλάσεις κλπ που θα με βολευε να έχει ενσωματωμένα ηχεία γιατί δεν ξέρω όταν συνδεθεί επάνω του το laptop αν ο ήχος θα εξακολουθεί να αναπαράγεται απο τα ηχεία του ή θα κοπεί.

Το mac μου εχει μόνο usb-c (ωστόσο έχω αντάπτορα εξωτερικό με hdmi) και το windows laptop μου ειναι το legion που εχει απ ολα σχεδον (usb-c, hdmi)

Το 4k που λες ναι μεν θέλει scaling (άρα θυσια στο ορατο περιεχόμενο) αλλα λόγω pixel density δεν θα είναι πιο crisp η εικόνα σε σχέση με το 1440p???

Όπως στα κινητά δηλαδη, ετσι το καταλαβαίνω εγω. Γενικά αν θες προτεινέ μου ενα 32αρι να εχω υποψη. 

(Δεν σκεφτηκα 32αρα εξ αρχης γιατι δεν ηθελα να ανεβασω το κοστος (αντε να φτασω μεχρι 550). Στο γραφειο δεν δουλεύω μόνος και επειδη κάποιες μερες θα λειπω για επιβλέψεις δεν θα ηθελα ενα ακριβό μόνιτορ να μένει εκει εκτεθειμένο στα πηγαινε-ελα φακέλων, καφέδων, νερών κλπ.)

Επεξ/σία από Leon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Mπορεις να δεις και το P ,που εχει και περισσοτερες εισοδους αν σε ενδιαφερει https://www.skroutz.gr/s/34971347/Dell-P2723DE-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-me-CHrono-Apokrisis-8ms-GTG.html

αναλυτικα εδω ,μπορει να λειτουργησει και σαν daisy chain το dp out του για να συνδεθει και αλλη οθονη

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSP2723DE/DELL-Monitor-P2723DE-27''-2560x1440-IPS-HDMI-DisplayPort-USB-C-HUB-RJ45-Height-Adjustable-3YearsW

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας και στο τιμιο και φθηνο 32αρι 4k IPS της Lenovo. Με usb-c για εικονα+φορτιση λαπτοπ και ενσωματωμενα ηχεια. 

https://www.skroutz.gr/s/33215576/Lenovo-L32p-30-IPS-Monitor-31-5-4K-3840x2160.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια σχεδιαστικά χρησιμοποιείς;

Γενικά όσο μεγαλύτερη οθόνη πάρεις τόσο πιο παραγωγικός θα είσαι.

Πάρε οπωσδήποτε οθόνη με RGB ή BGR pixel. Κάποιες οθόνες με RGBW ή οι OLED με τριγωνική διάταξη δεν έχουν τόσο καθαρό κείμενο και γραμμές όσο οι RGB/BGR.

Προσωπικά έχω μια dell 30" και είμαι ικανοποιημένος αλλά σκέφτομαι σοβαρά να πάω στην Dell 43".

Συστήνω οθόνη 16:10. Αν πάρεις Ultrawide θα χάνεις χρόνο με pan & zoom στον κατακόρυφο άξονα. Πάντα θα σου τρώει χώρο στο πάνω μέρος η μπάρα της εφαρμογής, το μενού και μερικές μπάρες με εικονίδια. Στο κάτω μέρος το status bar. Αν η οθόνη είναι ήδη μικρότερη στον κατακόρυφο άξονα ο χώρος σχεδιασμού θα είναι ακόμα πιο περιορισμένος. Η 30" 16:10 έχει 1600pixel στον κατακόρυφο άξονα ενώ μια ultrawide  έχει 1440.

Για να πάρεις μια ιδέα αυτού που λέω, με μπλε είναι μια οθόνη 30" 16:10 και με πράσινο μια οθόνη 35" 2.35:1. Αφαίρεσε πάνω και κάτω τον χώρο από το  UI  και σύγκρινε τον ωφέλιμο χώρο.

image.png.cd6e0858d6be055322191d421a95e3d8.png

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...