Προς το περιεχόμενο

Μετα το Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G Dual SIM (8GB/256GB) ... ποιο να πάρω?


AGGANIS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G (8GB/256GB) αλλα επειδη θα το δώσω στην κόρη μου (μάλλον) ψάχνομαι ποιο να πάρω.

Με ενδιαφέρει μονο η κάμερα και η μπαταρία. Παιχνίδια δεν παίζω.

Πολύ βολικό η ταχεία φόρτιση με τα 120w.  

Έλεγα να παρω το επόμενο.... Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ ...αλλα ειδα οτι εχει χειρότερη κάμερα?

Ειναι δυνατόν? Ισχύει?

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-12-pro-plus,xiaomi-redmi-note-13-pro-plus

Οπότε θα ήθελα προτάσεις με αυτο το μπάτζετ .

 

 

Επεξ/σία από AGGANIS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AGGANIS13 είπε

Εχω το Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ 5G (8GB/256GB) αλλα επειδη θα το δώσω στην κόρη μου (μάλλον) ψάχνομαι ποιο να πάρω.

Με ενδιαφέρει μονο η κάμερα και η μπαταρία. Παιχνίδια δεν παίζω.

Πολύ βολικό η ταχεία φόρτιση με τα 120w.  

Έλεγα να παρω το επόμενο.... Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ ...αλλα ειδα οτι εχει χειρότερη κάμερα?

Ειναι δυνατόν? Ισχύει?

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-12-pro-plus,xiaomi-redmi-note-13-pro-plus

Οπότε θα ήθελα προτάσεις με αυτο το μπάτζετ .

 

 

 

 

Εναλακτικές επιλογές

https://www.skroutz.gr/s/42938294/Sony-Xperia-10-V-5G-Dual-SIM-6GB-128GB-Mayro.html

https://www.skroutz.gr/s/40947076/Samsung-Galaxy-A54-5G-Dual-SIM-8GB-256GB-Awesome-Graphite.html

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα κάμερας, κατά πολλούς τα POCO χωλαίνουν συνεπώς, αν στις προτεραιότητες είναι η κάμερα, δεν θα το πρότεινα. Το Redmi Note 13 Pro Plus, έχει δεχθεί θετικά σχόλια για την κάμερα του και ως κάτοχος του εδώ και λίγες μέρες, μπορώ να επιβεβαιώσω. Επίσης, μέχρι στιγμής και η μπαταρία μου φαίνεται ικανοποιητική, αφήνω βέβαια ανοιχτό το ενδεχόμενο επειδή είναι η αρχή ακόμα και ίσως θέλει το χρόνο της για να στρώσει αλλά με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα, κρατάει αρκετά η μπαταρία, ακόμα και με φουλ χρήση, βγάζεις με ανεση θα έλεγα μια μέρα.

Γενικότερα, έχω την αίσθηση ότι το Redmi 13 Pro Plus, έχει αρκετές βελτιώσεις συγκριτικά με το προηγούμενο μοντέλο, κυρίως στην ποιότητα κατασκευής, έχει αρκετά premium αίσθηση για την κατηγορία. Προσωπικά μιλώντας, θα το πρότεινα ως συσκευή. 

Τώρα, χωρίς να έχω προσωπική επαφή με τα κινητά που προτάθηκαν πιο πάνω, με βάση τα όσα έχω κατά νου, το Samsung είναι μια εξίσου καλή επιλογή, διαρκεί αρκετά η μπαταρία του, έχει καλή κάμερα βέβαια, ίσως είναι αγκάθι η συγκριτικά αργή φόρτιση του (20 η 25W) είναι η φόρτιση. Επίσης, με βάση αυτά που ζητάς, μια καλή επιλογή είναι και το Sony, βέβαια, ίσως η μακρόστενη οθόνη του είναι κάπως άβολη, με φόρτιση δεν ξέρω αν έχει αργή η γρήγορη, κατά γενική ομολογία όμως, το Samsung Galaxy A54 ήταν μια ολοκληρωμένη πρόταση....

...μέχρι να κυκλοφορήσει το Redmi Note 13 Pro Plus το οποίο, εγκωμιάζεται ότι είναι ένα πλήρες πακέτο κάτι το οποίο, επιβεβαιώνω, δεν υπάρχει κάτι που να του λείπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AGGANIS13 είπε

Εχει καλυτερη καμερα απο το redmi note 12 pro+ και το redmi 13 pro+ ??

imx766, isocell hp3 και ov64b ειναι ιδιας δυναμικης καμερες απο διαφορετικες εταιριες

η HPX ειναι μια τροποποιηση της hp3

to 12pro+ εχει HPX και το 13 την HP3 και το poco την ov64b

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DxOMark δίνει στο Redmi Note 13 pro+, στην κάμερα Score 121

https://www.dxomark.com/xiaomi-redmi-note-13-pro-plus-5g-camera-test/

στο Samsung a54 δινει Score 107

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-a54-5g-camera-test/

στο Sony Xperia 10 V δινει στην κάμερα Score 78

https://www.dxomark.com/sony-xperia-10-v-camera-test/

Ειναι αξιόπιστο το DxOMark ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα καταφέρνει αρκετά καλά με την κάμερα του, βέβαια, υπάρχουν περιπτώσεις όπου είναι μία στο καρφί και μια στο πέταλο, κυρίως όταν το σκηνικό είναι πίσσα σκοτάδι, εκεί, υπάρχει αρκετός θόρυβος, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, πολλά κινητά δυσκολεύονται τη νύχτα αλλά για να λέμε και του στραβου το δίκιο, τα καταφέρνει καλύτερα απ'όσο περίμενα. Το ποιο εντυπωσιακό; Δεν έχω εντοπίσει lens flare για την ώρα η μάλλον, είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και αυτό είναι κάτι καλό.

Γενικότερα, δεν έχω εντοπίσει κάποιο ζήτημα, πιστεύω ότι είναι ανώτερο σε δυνατότητες ακόμα και από διαφημισμενα για τις κάμερες κινητά (βλέπε Realme 11 Pro Plus). Αν ενεργοποιηθεί και το HDR και η ΑΙ, ήδη γίνεται μια μικρή επεξεργασία της φωτογραφίας και έρχεται ακριβώς όπως τη θέλω, χωρίς να χρειάζεται επεξεργασία μετά. Στα θετικά και το lossless zoom μέχρι τα 4x, χωρίς να έχω εντοπίσει και έντονο πρόβλημα και με μεγαλύτερο Zoom, οι φωτογραφίες είναι και πάλι αρκετά λεπτομερείς. 

Έχουν πολύ καλή ανάλυση και λεπτομέρεια, έχω επιλέξει τη συσκευή για τις δυνατότητες της κάμερας και μέχρι στιγμής, δεν έχω παράπονο, σε όσες συνθήκες το έχω δοκιμάσει, τα καταφέρνει αρκετά καλά. Αφήνω ένα περιθώριο για το τέλειο επειδή, πολύ απλά, πιστεύω ότι δεν έχω καλύψει όλα τα σενάρια για μια λήψη, στα βασικότερα όμως, είμαι ικανοποιημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε ενδιαφέρει τόσο η κάμερα και η μπαταρία. Δες και το παρακάτω. Είναι πολύ δυνατο στην main κάμερα του και έχει αρκετά καλή αυτονομία και ταχύτατη φόρτιση. Πιο καθαρό λογισμικό. Βέβαια στον επεξεργαστή λίγο υστερεί αλλά εάν δεν παίζεις παιχνίδια δεν θα καταλάβεις τίποτα.

- Realme 11 Pro+ 5G Dual SIM (12GB/512GB)

https://www.skroutz.gr/s/42939142/Realme-11-Pro-5G-Dual-SIM-12GB-512GB-Astral-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ειχα αποφασισει για το Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ αλλα διαβασα αρκετα παραπονα απο αρκετούς για την μπαταρία του απο χρηστες που το αγόρασαν στο skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την προσωπική εμπειρία που έχω με τη συσκευή, καταλήγω στο γεγονός ότι η μπαταρία, θα μπορούσε να είναι καλύτερη, με βάση τη χρήση που κάνω όμως, είμαι ικανοποιημένος με τη διάρκεια της, περίπου ανά δύο μέρες φορτίζω, έχει καλούς χρόνους αναμονής, ίσως μου βγάζει και τόσο, επειδή δουλεύω κυρίως με WiFi, γενικά, δεν έχω σοβαρό παράπονο από τη μπαταρία, δεν είναι κακή, θα μπορούσε όμως να είναι και λίγο καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Από την προσωπική εμπειρία που έχω με τη συσκευή, καταλήγω στο γεγονός ότι η μπαταρία, θα μπορούσε να είναι καλύτερη, με βάση τη χρήση που κάνω όμως, είμαι ικανοποιημένος με τη διάρκεια της, περίπου ανά δύο μέρες φορτίζω, έχει καλούς χρόνους αναμονής, ίσως μου βγάζει και τόσο, επειδή δουλεύω κυρίως με WiFi, γενικά, δεν έχω σοβαρό παράπονο από τη μπαταρία, δεν είναι κακή, θα μπορούσε όμως να είναι και λίγο καλύτερη.

ακουγεται οτι η καταναλωση της μπαταριας διορθωνεται μετα απο λιγο καιρο με την αναβαθμιση σε hyperos.. με το που πηρες το κινητο σου ηρθε κατευθειαν και η αναβαθμιση?

 

Επεξ/σία από Donalhioy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Donalhioy είπε

ακουγεται οτι η καταναλωση της μπαταριας διορθωνεται μετα απο λιγο καιρο με την αναβαθμιση σε hyperos.. με το που πηρες το κινητο σου ηρθε κατευθειαν και η αναβαθμιση?

 

Η αναβάθμιση μου ήρθε περίπου πριν από 15 μέρες και το τηλέφωνο το έχω από αρχές Φεβρουαρίου, για όποιον το αγοράσει όμως τώρα, θα πάρει κατευθείαν την αναβάθμιση. Όσον αφορά την αυτονομία, η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει κάποια αλλαγή, είτε προς το θετικό είτε προς το αρνητικό, πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα μου φαίνεται, μπορεί βέβαια να είναι ελάχιστη η διαφορά και δεν το καταλαβαίνω. 

Επεξ/σία από tsimisdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...