Προς το περιεχόμενο

καρτοκινητό μόνο για ταυτοποίηση σε gov κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψάχνω αριθμό κινητού για τον ηλικιωμένο πατέρα μου, ώστε να μπορώ μέσω gov να εκδίδω υπεύθυνες δηλώσεις, εξουσιοδοτήσεις, να γίνεται ταυτοποίσηση κλπ.

Δεν με ενδιαφέρει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας κλπ. Θέλω η κάρτα να κρατά όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα, χωρίς να γίνεται φραγή (εισερχόμενα sms που με ενδιαφέρει). Ολο το διάστημα θα είναι στο συρτάρι κλειστό.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα, ψάχνω αριθμό κινητού για τον ηλικιωμένο πατέρα μου, ώστε να μπορώ μέσω gov να εκδίδω υπεύθυνες δηλώσεις, εξουσιοδοτήσεις, να γίνεται ταυτοποίσηση κλπ.

Δεν με ενδιαφέρει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας κλπ. Θέλω η κάρτα να κρατά όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα, χωρίς να γίνεται φραγή (εισερχόμενα sms που με ενδιαφέρει). Ολο το διάστημα θα είναι στο συρτάρι κλειστό.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

Ίσως κιου. Από ότι βλέπω, μπαίνει φραγή εισερχομένων στους 4 μήνες.

https://www.myq.gr/gr/support/xekinontas-stin-q/pia-ine-i-chroniki-diarkia-tis-q-kartas-mou

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, profile said:

αυτή τη αριθμό έχει; Ελληνικό; 

Διότι δοκίμασα ακριβως το ίδιο με ξένο νούμερο και έφαγα άκυρο. Σε κάποιες περιπτώσεις θέλει ελληνικό, Στο gov, κάπου αλλού, δε θυμάμαι ακριβώς. Οπότε τα παράτησα και πήρα μια ελληνική κάρτα. Δε βλέπω να υπάρχει λύση σε αυτό.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις μια ελληνική με κριτήριο πως μπορείς να έχεις τη μικρότερη χασούσα. πχ cu και το υπόλοιπο το ξοδεύεις στο efood. Αν παραγγέλνεις θα σου βγει φθηνά η διατήρηση του αριθμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει μέλος της οικογένειας με whats up (που το χρησιμοποιεί), μπορείς να χρησιμοποιήσεις το easy transfer. Δηλαδή, βγάζεις ένα whats up στον πατέρα σου , το φορτίζεις με 8 ευρώ, στους 2 μήνες ξαναβάζεις 8 ευρώ. Τότε καπάκι στέλνεις τα 10 ευρώ στο what's up που χρησιμοποιείται. Ξέρω ότι περισσεύουν λίγα ευρώ αλλά σιγά σιγά θα μεταφερθεί το ποσό (με τις ανανεώσεις) στο ενεργό whats up. Έτσι θα έχεις κινητό για τον πατέρα σου και θα φορτίζεις με μικρότερα ποσά το ενεργό whats up.

Έτσι μπορεί να είναι και μόνιμα ανοιχτό για να τον καλείτε όταν θέλετε.

Επεξ/σία από viman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μπορείς να βάλεις και το δικό σου

Για την έκδοση πχ υπεύθυνης δήλωσης στο gov, γράφει ότι:

Μπορείτε να μπείτε στην υπηρεσία με 2 τρόπους:

1) με τoυς προσωπικούς σας κωδικούς web banking

2) με τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet (αφού πρώτα εγγραφείτε στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ), ώστε να επιβεβαιώσετε τον αριθμό του κινητού σας τηλεφώνου)

Ο πατέρας μου δεν έχει web banking. Υπάρχει η δυνατότητα να του εκδώσω κωδικούς δηλώνοντας στην τράπεζα τον -ήδη δηλωμένο- δικό μου αριθμό; 'Η να του εκδώσω κωδικούς σε άλλη τράπεζα, στην οποία δεν έχω εγώ web banking;

Στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ), προκειμένου να κάνω χρήση κωδικών taxisnet, γράφει: κάθε αριθμός τηλεφώνου μπορεί να δηλωθεί μόνο μία φορά.

3 ώρες πριν, Bitbit είπε

αυτή τη αριθμό έχει; Ελληνικό; 

Διότι δοκίμασα ακριβως το ίδιο με ξένο νούμερο και έφαγα άκυρο. Σε κάποιες περιπτώσεις θέλει ελληνικό, Στο gov, κάπου αλλού, δε θυμάμαι ακριβώς. Οπότε τα παράτησα και πήρα μια ελληνική κάρτα. Δε βλέπω να υπάρχει λύση σε αυτό.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις μια ελληνική με κριτήριο πως μπορείς να έχεις τη μικρότερη χασούσα. πχ cu και το υπόλοιπο το ξοδεύεις στο efood. Αν παραγγέλνεις θα σου βγει φθηνά η διατήρηση του αριθμού

Αυτό κοιτάω και βλέπω ότι μάλλον έχει πρόθεμα ξένο, θα πάρω τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Ξένος αριθμός δεν μπορεί να δηλωθεί στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ);

5 ώρες πριν, soul_d είπε

Ίσως κιου. Από ότι βλέπω, μπαίνει φραγή εισερχομένων στους 4 μήνες.

https://www.myq.gr/gr/support/xekinontas-stin-q/pia-ine-i-chroniki-diarkia-tis-q-kartas-mou

Θα κοιτάξω και αυτή την λύση, αφού εξαντλήσω την δυνατότητα χρήσης του δικού μου αριθμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να του φτιαξεις ebanking αφου δεν εχει.

Εγω δεν εχω γραφει ποτέ στο ΕΜΕπ παρόλα αυτα δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το ταξις των δικων μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, camel555 είπε

Στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ΕΜΕπ), προκειμένου να κάνω χρήση κωδικών taxisnet, γράφει: κάθε αριθμός τηλεφώνου μπορεί να δηλωθεί μόνο μία φορά.

Εφόσον έχεις πρόσβαση σε γονιό και κεπ, καλά είναι να το κάνεις. Μια φορά και τέλος. Δικό του αριθμό και θα ησυχάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bitbit είπε

αυτή τη αριθμό έχει; Ελληνικό; 

372

Με βάση το παρακάτω περι ταυτοποίησης δε νομίζω να υπάρχει θέμα με το νούμερο

Φόρμα Ταυτοποίησης - PlanetSim

Γ. Δήλωση και καταχώριση αριθμού κινητού τηλεφώνου: Καταχώρηση αριθμού κινητού τηλεφώνου (howto.gov.gr)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, viman είπε

Αν υπάρχει μέλος της οικογένειας με whats up (που το χρησιμοποιεί), μπορείς να χρησιμοποιήσεις το easy transfer. Δηλαδή, βγάζεις ένα whats up στον πατέρα σου , το φορτίζεις με 8 ευρώ, στους 2 μήνες ξαναβάζεις 8 ευρώ. Τότε καπάκι στέλνεις τα 10 ευρώ στο what's up που χρησιμοποιείται. Ξέρω ότι περισσεύουν λίγα ευρώ αλλά σιγά σιγά θα μεταφερθεί το ποσό (με τις ανανεώσεις) στο ενεργό whats up. Έτσι θα έχεις κινητό για τον πατέρα σου και θα φορτίζεις με μικρότερα ποσά το ενεργό whats up.

Έτσι μπορεί να είναι και μόνιμα ανοιχτό για να τον καλείτε όταν θέλετε.

Δεν γίνεται πλέον με 8 ευρώ...την έχουν πια "τελειώσει", την οποία χρηστικότητα είχε το easy transfer για συντήρηση άλλου αριθμού.

Απο τους όρους του easy transfer στο site της Cosmote:

▪ Συνδρομητής καρτοκινητής δεν θα μπορεί να μεταφέρει οποιοδήποτε ποσό σε άλλο 
συνδρομητή καρτοκινητής, αν δεν έχει πραγματοποιήσει ανανεώσεις συνολικής αξίας 35€ 
και άνω τους τελευταίους 6 μήνες (180 ημέρες).

Θα χρειαστεί δλδ και το what's up του πατέρα να κάνει 3 ανανεώσεις των 13 ευρώ για να μπορέσει να τα στείλει στο "ενεργo" what's up.

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, profile said:

372

Με βάση το παρακάτω περι ταυτοποίησης δε νομίζω να υπάρχει θέμα με το νούμερο

Φόρμα Ταυτοποίησης - PlanetSim

Γ. Δήλωση και καταχώριση αριθμού κινητού τηλεφώνου: Καταχώρηση αριθμού κινητού τηλεφώνου (howto.gov.gr)

 

Το θυμήθηκα. Στην αυλή συνταγογράφηση ήθελα να το περάσω και δε γινόταν. Όχι την planet sim. Ένα βρετανικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά. Βγάζεις ενα καρτοκινητο οποίας εταιρείας θέλεις και βάζεις μια καρτα κάθε 3 μήνες των 13€. Πιο εύκολη επιλογή είναι το Frog όπου έχει 60’ με κόστος 3,02€. Απλά μένουν και 3€ στη καρτα που δεν μεταφέρονται. 
Σε κατάστημα όμως ισχύει ακόμα η ανανέωση των 8€, όποτε μπορεί ο πατέρας σου να πηγαίνει να ανανεώνει και να βάζεις πακετα μεσω My Cosmote App.

Επεξ/σία από NikolasKon14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...