Προς το περιεχόμενο

Εν αναμονη του i5-14600?


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους.

Αγόρασα μερικά εξαρτήματα για να φτιάξω έναν υπολογιστή.

ASUS TUF GAMING Z690-PLUS
Lexar ARES RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000, CL30
SSD δίσκος Seagate FireCuda 530 1TB M.2 PCIe
MSI GeForce GTX 1660 (USED)
Και φυσικά, ένα κουτί και ένα τροφοδοτικό

Ορισμένα από αυτά ήταν σε προσφορά ή με επιστροφή χρημάτων, όπως η μητρική. Δεν θέλω να φτιάξω έναν σούπερ δυνατό υπολογιστή ή έναν υπερχρονισμένο και στόχευα στον κορυφαίο i5 14ης γενιάς (14600). Ωστόσο, όταν κυκλοφόρησαν οι Locked 14ης γενιάς, ο 14600, αν και η INTEL αναφέρει στην ιστοσελίδα της ότι έχει κυκλοφορήσει, δεν είναι πουθενά διαθέσιμος.

Περιμένοντας λοιπόν σχεδόν ένα μήνα τώρα, βλέπω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, οπότε έχω δύο ερωτήσεις:

1)Ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμος ο 14600; (Δεν παρακολουθώ στενά τις κυκλοφορίες της INTEL, οπότε ίσως υπάρχει κάποιο μοτίβο από τα προηγούμενα χρόνια που δεν γνωρίζω)

2)Βλέπω μικρές διαφορές με τον 14500:
.2ghz περισσότερο σε συχνότητα turbo και .1ghz στη βασική
8,5 περισσότερο συνολική μνήμη cache L2
Υποστηρίζει DDR5 5600MT/s σε σύγκριση με 4800 MT/s.

Δεδομένου ότι η διαφορά τιμής (θα πρέπει να είναι) ελάχιστη... Αξίζει να περιμένω να τον αποκτήσω; Με τα εξαρτήματα που έχω ήδη, θα δω διαφορά; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Επεξ/σία από newtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 14500 είναι CO stepping σε αντίθεση με τον 14600 ο οποίος είναι BO stepping (Raptor Lake Refresh).

Φυσικά και υπάρχει διαθέσιμος, τον παρήγγειλα προχθές.

https://geizhals.de/intel-core-i5-14600-cm8071504821018-a3096398.html

Λάβετε δε υπόψη σας, ότι αν η μητρική δεν έχει περασμένο Bios μετά το καλοκαίρι (για να υποστηρίζει τους επεξεργαστές 14ης γενιάς), και δεν έχει Bios flashback δυνατότητα, το πιο πιθανό είναι να μην διαβάσει κανένα απο τους δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, newtech said:

Γεια σε όλους.

Αγόρασα μερικά εξαρτήματα για να φτιάξω έναν υπολογιστή.

ASUS TUF GAMING Z690-PLUS
Lexar ARES RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000, CL30
SSD δίσκος Seagate FireCuda 530 1TB M.2 PCIe
MSI GeForce GTX 1660 (USED)
Και φυσικά, ένα κουτί και ένα τροφοδοτικό

Ορισμένα από αυτά ήταν σε προσφορά ή με επιστροφή χρημάτων, όπως η μητρική. Δεν θέλω να φτιάξω έναν σούπερ δυνατό υπολογιστή ή έναν υπερχρονισμένο και στόχευα στον κορυφαίο i5 14ης γενιάς (14600). Ωστόσο, όταν κυκλοφόρησαν οι Locked 14ης γενιάς, ο 14600, αν και η INTEL αναφέρει στην ιστοσελίδα της ότι έχει κυκλοφορήσει, δεν είναι πουθενά διαθέσιμος.

Περιμένοντας λοιπόν σχεδόν ένα μήνα τώρα, βλέπω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, οπότε έχω δύο ερωτήσεις:

1)Ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμος ο 14600; (Δεν παρακολουθώ στενά τις κυκλοφορίες της INTEL, οπότε ίσως υπάρχει κάποιο μοτίβο από τα προηγούμενα χρόνια που δεν γνωρίζω)

2)Βλέπω μικρές διαφορές με τον 14500:
.2ghz περισσότερο σε συχνότητα turbo και .1ghz στη βασική
8,5 περισσότερο συνολική μνήμη cache L2
Υποστηρίζει DDR5 5600MT/s σε σύγκριση με 4800 MT/s.

Δεδομένου ότι η διαφορά τιμής (θα πρέπει να είναι) ελάχιστη... Αξίζει να περιμένω να τον αποκτήσω; Με τα εξαρτήματα που έχω ήδη, θα δω διαφορά; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Πάρε τον 14600Κ και απλά άφησε τον σε Default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο non-k έχει ψύκτρα. Πάλι θα έχει το θέμα με το bios, με τη συγκεκριμένη μητρική.

Δείτε το sticker της μητρικής που γράφει την έκδοση του bios, συνήθως βρίσκεται κολλημένο στην υποδοχή φης τροφοδοσίας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pettakos είπε

Ο 14500 είναι CO stepping σε αντίθεση με τον 14600 ο οποίος είναι BO stepping (Raptor Lake Refresh).

Φυσικά και υπάρχει διαθέσιμος, τον παρήγγειλα προχθές.

https://geizhals.de/intel-core-i5-14600-cm8071504821018-a3096398.html

Λάβετε δε υπόψη σας, ότι αν η μητρική δεν έχει περασμένο Bios μετά το καλοκαίρι (για να υποστηρίζει τους επεξεργαστές 14ης γενιάς), και δεν έχει Bios flashback δυνατότητα, το πιο πιθανό είναι να μην διαβάσει κανένα απο τους δυο.

Ευχαριστω.. θα το παρω απο εκει.

..... Μου κοπηκαν τα ποδια.... την αγόρασα 8. 9. 2023 ... (Για να δω Bios Version)

Θα το δω Δευτέρα... 

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Πάρε τον 14600Κ και απλά άφησε τον σε Default

Δεν θελω Κ... Αυτο ειναι το θεμα..

Τιμη , καταναλωση... και γενικα δεν με ενδιαφερουν τοσο μεγάλες επιδόσεις.. 

Απο οτι βλεπω εδω..

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z690-plus/helpdesk_qvl_cpu?model2Name=TUF-GAMING-Z690-PLUS

Το BIOS για να βαλω 14600 ειναι το 2703

Απο οτι βλεπω στην ASUS 17/08/2023

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z690-plus/helpdesk_bios?model2Name=TUF-GAMING-Z690-PLUS

Αρα λογικα εχω πιο παλια.. (δυσκολα να ελαβα καποια που να ηταν μεσα στις 2 βδομαδες)...

Θα το τσεκαρω πρωτα και θα παω απο το καταστημα να δω αν μπορω να αλλαξω 1 το 1 (για να παρω καινουρια).

 

Η θα βρω εναν CPU που τον υποστηρίζει.. θα κανω το flash στο bios και μετα θα βαλω τον 14600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, newtech είπε

Ευχαριστω.. θα το παρω απο εκει.

..... Μου κοπηκαν τα ποδια.... την αγόρασα 8. 9. 2023 ... (Για να δω Bios Version)

Θα το δω Δευτέρα... 

Δεν θελω Κ... Αυτο ειναι το θεμα..

Τιμη , καταναλωση... και γενικα δεν με ενδιαφερουν τοσο μεγάλες επιδόσεις.. 

Απο οτι βλεπω εδω..

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z690-plus/helpdesk_qvl_cpu?model2Name=TUF-GAMING-Z690-PLUS

Το BIOS για να βαλω 14600 ειναι το 2703

Απο οτι βλεπω στην ASUS 17/08/2023

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z690-plus/helpdesk_bios?model2Name=TUF-GAMING-Z690-PLUS

Αρα λογικα εχω πιο παλια.. (δυσκολα να ελαβα καποια που να ηταν μεσα στις 2 βδομαδες)...

Θα το τσεκαρω πρωτα και θα παω απο το καταστημα να δω αν μπορω να αλλαξω 1 το 1 (για να παρω καινουρια).

 

Η θα βρω εναν CPU που τον υποστηρίζει.. θα κανω το flash στο bios και μετα θα βαλω τον 14600

Αν βάλεις όριο στην κατανάλωση στον k θα έχει ίδια αν οχι καλύτερη απόδοση από τον απλό. Θα ειναι επι της ουσίας κλειδωμένος. Αυτό σου λένε παραπάνω. Η τιμή είναι άλλο καπέλο, αλλά έχε υπόψη ότι άλλη διαδικασία για εγγύηση σε αγορά εξωτερικού, άλλη για εσωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το θεμα ειναι που να βρεις επεξεργαστη να κανεις αναβαθμιση bios να αγορασεις να πληρωσεις σε μαγαζι;

Εχει εταιριες που κανουν παροχη δανεισμου... αν φυσικα το BIOS δεν ειναι αυτο που πρεπει.

 

3 ώρες πριν, tzavardin είπε

Αν βάλεις όριο στην κατανάλωση στον k θα έχει ίδια αν οχι καλύτερη απόδοση από τον απλό. Θα ειναι επι της ουσίας κλειδωμένος. Αυτό σου λένε παραπάνω. Η τιμή είναι άλλο καπέλο, αλλά έχε υπόψη ότι άλλη διαδικασία για εγγύηση σε αγορά εξωτερικού, άλλη για εσωτερικό. 

Ναι φυσικα και μπορω αλλα παλι θα εχω πληρωσει κατι που δεν το χρειαζομαι!

Και εγω εξωτερικο ειμαι , θα περιμενω καλυτερα απο ΑΜΑΖΟΝ η εντόπια αγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...