Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά αρχείων ανάμεσα σε 2 pc


popeye68
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasanton,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum

Έχω 2 pc. Και τα δύο έχουν από 1 SSD (που έχω τα αρχεία συστήματος) και από 1 HDD (που έχω τα αρχεία μου).
Θέλω να μεταφέρω τα αρχεία μου από τον ένα HDD (που βρίσκεται στο ένα pc) στον άλλο HDD που βρίσκεται στο άλλο pc.

Πως θα το κάνω; Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και και δεν πάει κάπου το μυαλό μου... έχω "κολλήσει". Κάποια ιδέα μήπως;

Ευχαριστώ
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέλος από το 2010 με 1000+ μηνύματα και ρωτάς πως θα μεταφέρεις αρχεία από ένα υπολογιστή σε έναν άλλον; Δεν έχεις μεταφέρει ποτέ αρχεία δηλαδή;

Υ.Γ Έφτασε η Παρασκευή, επιτέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Εντάξει, μπορεί να γίνει αρκετά tricky αναλόγως όγκου και διαθέσιμων επιλογών.

Υποθέτω ότι ένα εξωτερικό USB μεγάλης χωρητικότητας δεν φτάνει; Τα 2 PCs μπορούν να συνδεθούν σε κοινό δίκτυο; Υπάρχει εξωτερικός δίσκος να χρησιμοποιήσεις; Αν δεν είναι μεγάλα τα αρχεία, μπορείς να τα ανεβάσεις σε ένα cloud app (Π.χ. WeTransfer, OneDrive) και να τα κατεβάσεις από το άλλο PC;

 

Ιδέες ρίχνω Πέμπτη βράδυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tasanton είπε

Εντάξει, μπορεί να γίνει αρκετά tricky αναλόγως όγκου και διαθέσιμων επιλογών.

Υποθέτω ότι ένα εξωτερικό USB μεγάλης χωρητικότητας δεν φτάνει; Τα 2 PCs μπορούν να συνδεθούν σε κοινό δίκτυο; Υπάρχει εξωτερικός δίσκος να χρησιμοποιήσεις; Αν δεν είναι μεγάλα τα αρχεία, μπορείς να τα ανεβάσεις σε ένα cloud app (Π.χ. WeTransfer, OneDrive) και να τα κατεβάσεις από το άλλο PC;

 

Ιδέες ρίχνω Πέμπτη βράδυ :)

Τα αρχεία είναι 100GB περίπου. Τι είναι κοινό δίκτυο και πως τους συνδέω; Εξωτερικό δίσκο δεν έχω αλλά αύριο θα πάω να πάρω γιατί θα καταφύγω σε αυτή τη λύση τελικά. YES!! Εξωτερικός.. πως δεν το σκέφτηκα ρε γμτ.. Ευχαριστώ για το χρόνο σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, popeye68 είπε

Τα αρχεία είναι 100GB περίπου. Τι είναι κοινό δίκτυο και πως τους συνδέω; Εξωτερικό δίσκο δεν έχω αλλά αύριο θα πάω να πάρω γιατί θα καταφύγω σε αυτή τη λύση τελικά. YES!! Εξωτερικός.. πως δεν το σκέφτηκα ρε γμτ.. Ευχαριστώ για το χρόνο σου..

Και γιατί απλά δεν βγαζεις τον ένα δίσκο και να τον βάλεις στο PC σου εσωτερικό και να κάνεις την αντιγραφή εύκολα και γρήγορα και να τον ξαναβάλεις πίσω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, popeye68 said:

Τα αρχεία είναι 100GB περίπου. Τι είναι κοινό δίκτυο και πως τους συνδέω; Εξωτερικό δίσκο δεν έχω αλλά αύριο θα πάω να πάρω γιατί θα καταφύγω σε αυτή τη λύση τελικά. YES!! Εξωτερικός.. πως δεν το σκέφτηκα ρε γμτ.. Ευχαριστώ για το χρόνο σου..

Μια λύση είναι και ένα sandisk USB stick 128GB. Μικρό μέγεθος και όχι κινητά μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, popeye68 said:

Τα αρχεία είναι 100GB περίπου. Τι είναι κοινό δίκτυο και πως τους συνδέω; Εξωτερικό δίσκο δεν έχω αλλά αύριο θα πάω να πάρω γιατί θα καταφύγω σε αυτή τη λύση τελικά. YES!! Εξωτερικός.. πως δεν το σκέφτηκα ρε γμτ.. Ευχαριστώ για το χρόνο σου..

100gb δεν είναι ιδιαίτερα πολλά.Με οποιοδήποτε φλασάκι(~10ευρω) μπορείς να κάνεις δουλειά.

Ακόμα και εαν ήδη έχεις μικρότερο π.χ 32gb το φλασάκι απλά το κάνεις τμηματικά.

Βέβαια εναλλακτικά μπορείς

Α)Να κάνεις κοινόχρηστο τον 1 δίσκο και να τα περάσεις όλα μέσω δικτύου

Β)Να βάλεις τον δίσκο μέσα στο άλλο PC και να κάνεις αντιγραφή τοπικά(αυτό θα είναι κ το πιο γρήγορο).

Spoiler

Πρακτικά δεν έχει διαφορά ποιον από τους δίσκους θα βάλεις σε ποιο pc αλλά "καλή πρακτική" θα ήταν να βάλεις τον άδειο HDD στο PC που ήδη έχει τα αρχεια

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...