Προς το περιεχόμενο

αποστολή αρχείων με Bluetooth δεν πιάνει μόνο από εφαρμογή


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 Έχω ψάξει πολύ, και ψάχνω συνέχεια στο web, αλλά για την ώρα, δεν έχω βρει λύση, και άνοιξα το θέμα.

 Το πρόβλημα: δεν μπορώ να στείλω αρχείο μέσω Bluetooth, αλλά από εφαρμογή εγκατεστημένη από play store. Η εφαρμογή είναι το ES File Explorer. Εάν στείλω αρχείο απ' το file manager τού κινητού, στέλνει κανονικά.

 Κατι με τα permissions πρέπει να είναι. Αλλά γίνεται ένας χαμός με τα νέα κινητά. Για να βρεις κάτι, κάνεις enable το ένα και σου απενεργοποιείται το άλλο!!

 Τελος, πάντων. Όσο έψαξα στα permissions, δεν βρίσκω κάτι. Με τον χαμό που γίνεται με τα μενού και τις επιλογές, το καταλαβαίνω ότι εάν δεν έχετε την ίδια τη συσκευή στα χέρια σας, είναι πολύ δύσκολο να με καθοδηγησετε. Ωστόσο, θα σας δώσω τα σχετικά:

Συσκευή: Motorola G32

O/S: Android 12.0

Πάντως, στο αρχαίο Samsung GT-S7580 που δοκίμασα, δουλεύει κανονικά η αποστολή με Bluetooth. Στο παλιό 7580, ούτε δικαιώματα ούτε τίποτα. Ενεργοποιεις Bluetooth, συνδέεις και τέλος.

 Η μόνη διαφορά ότι στο 7580 έχω άλλη version ES File Explorer (αυτήν που πριν λίγο καιρό αποσύρθηκε λόγω virus version update). Αλλά ευτυχώς η version που έχω στο 7580 είναι η καθαρή (δεν έχω κάνει update λόγω χώρου στο δίσκο).

Απ' ό,τι ψάχνω, έχω βρει σε διάφορες σελίδες να δίνουν μέσω κώδικα δικαίωμα αποστολής στο Bluetooth. Αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό. Εάν είχα πρόβλημα με τα δικαιώματα αποστολής μέσω Bluetooth, τότε γιατί στέλνει το Bluetooth με το file manager τού κινητού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, johnyb98 said:

Εάν είχα πρόβλημα με τα δικαιώματα αποστολής μέσω Bluetooth, τότε γιατί στέλνει το Bluetooth με το file manager τού κινητού;

γιατί οι original εφαρμογές των κινητών έχουν ενεργοποιημένα by default όλα τα permissions.

ξηλωσε το ES file explorer και όταν το εγκαταστήσεις ξανά τη 1η φορά που θα μεταφέρεις αρχείο θα σου ζητήσει permission access to read write files on storage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/02/2024 at 15:17, greekfragma said:

γιατί οι original εφαρμογές των κινητών έχουν ενεργοποιημένα by default όλα τα permissions.

ξηλωσε το ES file explorer και όταν το εγκαταστήσεις ξανά τη 1η φορά που θα μεταφέρεις αρχείο θα σου ζητήσει permission access to read write files on storage.

Αυτό το έκανα ήδη με την πρώτη εγκατάσταση τού ES file explorer.

Σε pc,  όλα τα αρχεία στέλνονται μόνο από τον file manager του κατασκευαστή. Απ' ό,τι διάβασα εδώ, σχετικά με file managers, δεν στέλνονται μέσω Bluetooth όλοι οι τύποι αρχείων. πχ ο ES File Explorer, στέλνει χωρίς πρόβλημα .mp3 καί .jpg

Δοκιμάζω τα .apk ή τα .pdf και δεν στέλνονται από ES File Explorer. Αυτά, από τον file manager τής Motorola, στέλνονται κανονικά.

Στη σελίδα, λέει ο φίλος για root device και διάφορα. Δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω root το κινητό για το θέμα.

Ίσως υπάρχουν οι δύο παρακάτω λύσεις (χωρίς root):

α. Μέσα από τις πολλές επιλογές-ρυθμίσεις τού κινητού, να μπορείς να επιλέξεις ποιοί τύποι αρχείων θα στέλνονται μέσω Bluetooth από ES File Explorer. Εάν δεν υπάρχει, όμως, κάτι τέτοιο σαν επιλογή, ίσως η λύση β. λύνει το πρόβλημα:

β. Παρ' ότι μου αρέσει αυτός ο file manager, μπορώ να τον απεγκαταστήσω, και να εγκαταστήσω έναν άλλο με όμορφο UI, αλλά να μπορεί να στέλνει όλους τους τύπους αρχείων, και χωρίς να χρειάζεται να κάνω root το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε αν δεν είσαι διατεθειμένος να ρουτάρεις τη συσκευή ή να ψαχτείς περισσότερο απλά άλλαξε τον ομολογουμένως πολύ καλό ES με κάποιο αντίστοιχο.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δύο λύσεις που έχω αυτή τη στιγμή, και ψάχνω για την τρίτη, είναι:

α. Δουλεύω με τον file manager τού κινητού

β. Με rename στα blocked αρχεία (πχ ένα .apk -> .jpg) , γίνεται η μεταφορά, και μετά, σε source και destination rename back (.jpg -> .apk). Γιατί να χάνω αυτόν τον χρόνο και να ασχολούμαι με αυτή τη μέθοδο;

Για να μην βάζω-βγαζω συνέχεια εφαρμογές δοκιμάζοντας, ξέρετε 1-2 να μου συζητήσετε που να στέλνουν όλους τους τύπους;

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...