Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω;


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο να πουλήσω MacBook air 13.3 2015 ελάχιστα χρησιμοποιημένο σε άριστη κατάσταση με φορτιστή κ το κουτί του αγορασμενο από εμένα από Κωτσόβολο με 183 κύκλους φόρτισης και 88% υγεία μπαταρίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, original911 είπε

Πόσο να πουλήσω MacBook air 13.3 2015 ελάχιστα χρησιμοποιημένο σε άριστη κατάσταση με φορτιστή κ το κουτί του αγορασμενο από εμένα από Κωτσόβολο με 183 κύκλους φόρτισης και 88% υγεία μπαταρίας; 

Μπες στις αγγελίες εδώ, αλλά κι αλλού (σάιτ με αγγελίες), δες πόσο πουλάνε οι άλλοι ανάλογα macbook air και πράξε ανάλογα... ;)  Πάντως, πάνω από 400-450 ευρώ πολύ δύσκολα θα φύγει...Φαντάσου ότι βρίσκει κανείς σήμερα, macbook air με m1 επεξεργαστή, 550-700 ευρώ, ανάλογα τη κατάστασή τους βέβαια...

Επεξ/σία από petran66
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, petran66 είπε

Μπες στις αγγελίες εδώ, αλλά κι αλλού (σάιτ με αγγελίες), δες πόσο πουλάνε οι άλλοι ανάλογα macbook air και πράξε ανάλογα... ;)  Πάντως, πάνω από 400-450 ευρώ πολύ δύσκολα θα φύγει...Φαντάσου ότι βρίσκει κανείς σήμερα, macbook air με m1 επεξεργαστή, 550-700 ευρώ, ανάλογα τη κατάστασή τους βέβαια...

Ναι έχω κοιτάξει, στα 450 σκέφτηκα εγώ με βάση την κατάσταση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/02/2024 at 21:56, original911 said:

Πόσο να πουλήσω MacBook air 13.3 2015 ελάχιστα χρησιμοποιημένο σε άριστη κατάσταση με φορτιστή κ το κουτί του αγορασμενο από εμένα από Κωτσόβολο με 183 κύκλους φόρτισης και 88% υγεία μπαταρίας; 

Εαν εινα με 4gb πολυ δυσκολο πανω απο 250  ευρω στα 8gb γυρω στα 300. 350 ευρω μπορουν ανετα να αγορασουν MacBook pro 13 retina 2015 με 256gb!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2024 στις 9:56 ΜΜ, original911 είπε

Πόσο να πουλήσω MacBook air 13.3 2015 ελάχιστα χρησιμοποιημένο σε άριστη κατάσταση με φορτιστή κ το κουτί του αγορασμενο από εμένα από Κωτσόβολο με 183 κύκλους φόρτισης και 88% υγεία μπαταρίας; 

Εάν είναι σε άριστη κατάσταση θα μπορούσες έως και 350€. Παλαιότερα τα mac ακόμη και τα μεταχειρισμένα ήταν ακριβά. Πλέον με καταστήματα που πουλάνε μεταχειρισμένα-refurbished έχουν πέσει αρκετά. Για παράδειγμα στο ask shop, ένα μαγαζί από όπου έχω αγοράσει και είναι legit, το δίνουν αυτήν την στιγμή στα 300€. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω κι άλλο όμοιο θέμα, ας θέσω κι εγώ την ίδια ερώτηση.

MacBook Pro TouchBar (13-inch, late 2016, Four Thunderbolt 3 Ports), 2,9 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB 2133 MHz LPDDR3, Intel Iris Graphics 550 1536 MB, σε προσεγμένη κατάσταση, το οποίο παρεμπιπτόντως, έχει αγοραστεί τέλος 2017, άρα η λειτουργία του ακόμη μικρότερη.

Στο περί τιμής, με βάσει τον παραπάνω σύνδεσμο, προκύπτει ένα σχετικό εύρος, που όμως δεν γνωρίζω κατά πόσο συμβαδίζει με αγγελίες όπως προαναφέρθηκαν.

αγορά από (EUR) ελάχ. Μέγιστη.
μέσω αγγελίας ή από φίλο 572 616
από μεταχειρισμένο λιανικό εμπόριο 725 781

Επίσης, τι άλλο θα μπορούσε να γίνει ώστε να διασφαλιστεί ομαλή συναλλαγή, από την άποψη κάποιου ελέγχου και αποτύπωσης κατάστασης;

Ίσως εάν δίνουν κάποιο έγγραφο κατόπιν ελέγχου (και με κάποιο αντίτιμο, αν ναι συνήθως πόσο) οι εγχώριοι μεταπωλητές που έχουν τμήμα service ή κάποιος τρίτος τεχνικός (πχ iStorm, Document, iSystem, iRepair κλπ).

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/02/2024 at 12:58, gousias said:

Για να μην ανοίγω κι άλλο όμοιο θέμα, ας θέσω κι εγώ την ίδια ερώτηση.

MacBook Pro TouchBar (13-inch, late 2016, Four Thunderbolt 3 Ports), 2,9 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB 2133 MHz LPDDR3, Intel Iris Graphics 550 1536 MB, σε προσεγμένη κατάσταση, το οποίο παρεμπιπτόντως, έχει αγοραστεί τέλος 2017, άρα η λειτουργία του ακόμη μικρότερη.

Στο περί τιμής, με βάσει τον παραπάνω σύνδεσμο, προκύπτει ένα σχετικό εύρος, που όμως δεν γνωρίζω κατά πόσο συμβαδίζει με αγγελίες όπως προαναφέρθηκαν.

αγορά από (EUR) ελάχ. Μέγιστη.
μέσω αγγελίας ή από φίλο 572 616
από μεταχειρισμένο λιανικό εμπόριο 725 781

Επίσης, τι άλλο θα μπορούσε να γίνει ώστε να διασφαλιστεί ομαλή συναλλαγή, από την άποψη κάποιου ελέγχου και αποτύπωσης κατάστασης;

Ίσως εάν δίνουν κάποιο έγγραφο κατόπιν ελέγχου (και με κάποιο αντίτιμο, αν ναι συνήθως πόσο) οι εγχώριοι μεταπωλητές που έχουν τμήμα service ή κάποιος τρίτος τεχνικός (πχ iStorm, Document, iSystem, iRepair κλπ).

θα σας απογοητεύσω αλλά για μοντέλα του 2016, 2017 ούτε 400 ευρώ με τα προβλήματα που έχουν. Οι αναφερόμενες τιμές στις αγγελίες δεν είναι το ποσό με το οποίο πουλήθηκε!! Ρωτήστε ένα κατάστημα εάν θα το αγόραζαν και σε ποια τιμή! Τότε θα καταλάβετε την αξία του!  Επισήμως ήταν τα χειρότερα MacBook EVER!!!!!

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 11:54 ΠΜ, Dinos1973 είπε

θα σας απογοητεύσω αλλά για μοντέλα του 2016, 2017 ούτε 400 ευρώ με τα προβλήματα που έχουν. Οι αναφερόμενες τιμές στις αγγελίες δεν είναι το ποσό με το οποίο πουλήθηκε!! Ρωτήστε ένα κατάστημα εάν θα το αγόραζαν και σε ποια τιμή! Τότε θα καταλάβετε την αξία του!  Επισήμως ήταν τα χειρότερα MacBook EVER!!!!!

Πραγματικά από ενδιαφέρον για γνώση επί του θέματος και χωρίς να σε αμφισβητώ, μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις πληροφορίες για ποια προβλήματα είναι αυτά και ποια είναι η επίσημη αναφορά επί αυτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, gousias said:

Πραγματικά από ενδιαφέρον για γνώση επί του θέματος και χωρίς να σε αμφισβητώ, μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις πληροφορίες για ποια προβλήματα είναι αυτά και ποια είναι η επίσημη αναφορά επί αυτών;

Φαντάζομαι ότι δεν έχετε μεγάλη επαφή με τα προϊόντα τις apple. Τα μοντέλα pro του 2016 ειναι τα χειροτερα στην ιστορια τις apple (με εξαιρεση τα MacBook 12) Βελτιωθηκανε αρχικα με τα μοντελα pro του 2019, μετα αλλάξανε ριζικα προς το καλυτερο! Τα MacBook Pro Retina 13 early 2015, ηταν τα τελευταια pro που θεωρητικα (εκτος τις οθονης που ειχε τα θεματα με το antireflecting coating) επιασαν την τελειοτητα!

Στο παρακάτω link είναι τα προβλήματα που έχουν παρουσιάσει. Τα κυριότερα ήταν το butterfly keyboard, εχουν γινει ανακλησεις! μετα οθονες, Touch Bar, SSD (που δεν αλλαζει), και φυσικα το μοντελο με τα 128gb ειναι ανεπαρκες.

προσωπικά δεν θα έδινα ούτε 200 ευρώ.

https://www.ypmac.com.my/2023/09/unlock-the-many-issues-of-macbook-pro-2016-2019/#Common_Issues_with_these_MacBook_Pro

 

 

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...