Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft φέρνει την εντολή sudo του Linux στα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τωρα, περιμένεις να πάρω σοβαρά τέτοιον ισχυρισμό;

Άκου να σου πω πώς γίνεται εν έτει 2024. Κάνουν το data analysis στο δικό τους PC και όταν χρειάζονται περισσότερα resources, χρησιμοποιούν το HPC cluster του εκάστοτε πανεπιστημίου. Δεν ξέρω ποιον γνώρισες εσύ που "απαντάει σε emails και μπαίνει σε meetings", ευτυχώς είχα την τύχη να έχω σοβαρούς επιστήμονες. Και το Mac ως Unix-based, όπως και το Linux, σου κάνει πολύ ευκολότερη τη ζωή σε αυτό το κομμάτι, σε σύγκριση με τα Windows, τόσο, όσον αφορά το πόσο seamless γίνονται integrate τα εργαλεία, όσο και για το ότι (σε Linux, ειδικά), τα περισσότερα εργαλεία είναι ήδη προεγκατεστημένα.

Η απόδειξη για το ανωτέρω; Ότι αν δεις στατιστικά coders, data analysts και ερευνητών, τα Windows έχουν υπερβολικά χαμηλότερο ποσοστό από αυτό που έχουν στο γενικό πληθυσμό, παρά το γεγονός ότι έρχονται προεγκατεστημένα και η MS πουλάει άδειες και support σα στραγάλια στα πανεπιστήμια. Γιατί; Γιατί, προφανώς, κάποιος που ξέρει τι θα χρησιμοποιήσει, είναι πιο πιθανό να κάτσει να απεγκαστησει ένα bloated λειτουργικό, να το αντικαταστήσει με κάτι που θα κάνει τη δουλειά του πιο αποδοτικά.

Οκ, μόλις κατάλαβα ότι δεν έχεις γράψει ποτέ κώδικα στη ζωή σου γιατί όταν έχεις να δουλέψεις με σοβαρό όγκο δεδομένων όπου πρέπει να κάνεις optimize το throughout, τα operations κλπ, ο κώδικας είναι απαραίτητος.

Τελευταία φορά που άκουσα κάτι τέτοια για GUI ήταν στο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που έχουμε μείνει κάτι δεκαετίες πίσω και νομίζουν ότι κάτι προγράμματα όπως το SPSS και το Origin είναι τίποτα το εκπληκτικό, ενώ όταν πήγα αλλού, κατανόησα πώς δουλεύει όλος ο υπόλοιπος επιστημονικός τομέας.

Θα συνιστούσα να μην ειρωνευεσαι αυτούς "που έγραφαν κώδικα CFD δικό τους" γιατί αυτοί, όταν θα έχουν ένα πρόβλημα στο simulation, θα ξέρουν ακριβώς πού να το βρουν για να το λύσουν γιατί ξέρουν καλύτερα, τόσο τη δομή του προγράμματος, όσο και των δεδομένων, ενώ εσύ, κατά πάσα πιθανότητα θα κοιτάς το GUI και θα λες "μα γιατί κόλλησε, να το κάνω restart".

Αυτή είναι η διαφορά του "ξέρω κάτι εις βάθος" από το "ξέρω κάτι".

Υ.Γ. Κι αν αναρωτηθείς για το ύφος της απάντησης, είναι το ίδιο ύφος με το οποίο προσπαθείς να γελοιοποιήσεις οποιονδήποτε (πιθανώς) γνωρίζει κάτι περισσότερο από σένα εδώ και 2 σχόλια ( "ψευτοουτοπιστες", "ψευτοψσγμενοι", "περίεργοι" κλπ). Ο ενας σου μυρίζει, ο άλλος σου βρωμάει, χωρίς να προτείνεις κάποιο επιχειρημα, απλά και μόνο επειδή δε σου αρεσουν. Έχεις σκεφτεί ότι ίσως να μην έχουν οι υπόλοιποι το πρόβλημα;

Η πλάκα είναι ότι δε διαφωνώ μόνο εγώ με σένα. Διαφωνεί μέχρι και η ίδια η MS που παλεύει να "Linuxοποιησει" τα Windows. Ξεκίνησε με το WSL, πήγαμε στο Winget (package manager), μετά στο sudo και πολλά ακόμα. Γιατί άραγε;

Μάλλον καπου η περιγραφή σου ταιριάζει και θιχτηκες.

Έχω δουλέψει με ογκο δεδομένων πολλων εκατομμυρίων σειρών και με το matlab τα έκανα επεξεργασία στα Windows.

Το είπα και το ξαναλέω, για τον μέσω χρήστη ακομα και ερευνητή τα linux είναι ενα άχρηστο πράγμα. Είναι διαφορετικό πράγμα το HPC και οι servers.

Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου πρώτα και μετά τους άλλους.

 

Οπως λεει ο φιλος πάνω, οι καθηγητές που χρησιμοποιούν Mac δεν κάνουν ουσιαστική έρευνα (στους μηχανολογους τουλάχιστον) και απανταν σε mail και meetings. Δεν λεω οτι δεν καταλαβαίνουν την έρευνα, λεω οτι δεν την κάνουν οι ίδιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, MikeKata είπε

Απορώ τι έρευνα έκανες. Δεν έχω γνωρίσει καθηγητή εδώ στο εξωτερικό που να έχει Windows. 70% Mac, 30% Ubuntu.

Μια banalite αυτα τα windows . Bass class ! Το Κολωνακι  τρεχει Macos , Στα Σουρμενα Ubuntu  οπως και στα εξαρχεια ,

ενω τα παραθυρα ανοιγουν σε πιο λαικες γειτονιες , Ιλιον , Πετρουπολη , παλια Κοκινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερχόμαστε :)

και εγω πιστευω η microsoft αργα ή γρηγορα θα παρουσιασει δικη της διανομης με εμμεσο (πχ εξαγορα) ή αμεσο τροπο...

Η μεγαλη της μπισνα ειναι το Azure και ολες οι cloud υπηρεσιες της, αν εχει και δικό της unixοιδες λειτουργικο θα μπορει να γινει ο απολυτος κυριαρχος του χωρου,

και ο πιο συντομος δρομος ειναι μεσω του linux

 

wallhaven-135w7w.jpg.63de32d98f556e472c5b5930ec909528.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Άχρηστο λειτουργικό για το μέσο χρήστη.

Μια περίοδο λόγω έρευνας αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ και ήταν ότι χειρότερο.

Για να κάνεις κάτι install ήθελα της παναγιάς τα μάτια.

Προφανώς δεν το χρησιμοποίησες.....απλά το είδες.

 

Η τοποθέτηση σου είναι αναξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spectaculator είπε

Εχουν αλλάξει πολλά, ακόμη και το ίδιο το sudo και τα keyrings. Βέβαια, αν ανήκεις στο su group και για κωδικό έχεις 123456, εε πας γυρεύοντας.

Θα είναι χρήσιμο και στο windows powershell όπου δεν θα είναι απαραίτητο το run as administrator, θα κάνεις το escalation μέσα από το prompt.

Ε! ¨οπως το είπες. Αυτό είναι το πρόβλημα, όχι το Sudo. Δηλαδή το "123456" ή το "!@#456" 😅 ως κωδικοί.... έχουν δει τα μάτια μου τέτοια.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fuxman76 είπε

Προφανώς δεν το χρησιμοποίησες.....απλά το είδες.

 

Η τοποθέτηση σου είναι αναξιόπιστη.

Το εχω χρησιμοποιήσει και σπιτι για να το μάθω και για plex και πολλά ακόμα αλλα δεν τραβούσε.

Απαράδεκτο τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nick_corobos said:

Το εχω χρησιμοποιήσει και σπιτι για να το μάθω και για plex και πολλά ακόμα αλλα δεν τραβούσε.

Απαράδεκτο τουλάχιστον

επειδη ειναι απαραδεκτο οπως λες

τρεχει σε ολους σχεδον τους 500 πιο μεγαλους υπερυπολογιστες του πλανητη

σε χιλιαδες servers / στον πυρηνα του android /

και απο τα raspeberry μεχρι steam deck

και απο το cern μεχρι χρηματιστηρια,

και παει λεγοντας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

επειδη ειναι απαραδεκτο οπως λες

τρεχει σε ολους σχεδον τους 500 πιο μεγαλους υπερυπολογιστες του πλανητη

σε χιλιαδες servers / στον πυρηνα του android /

και απο τα raspeberry μεχρι steam deck

και απο το cern μεχρι χρηματιστηρια,

και παει λεγοντας ...

Το είπα και το ξαναλέω ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ

Οχι για σερβερ και υπερυπολιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2024 στις 10:55 ΜΜ, fast8 είπε

Επιτέλους μια αγαπημένη εντολή απο τις αρχές των 80s επιτέλους έρχεται στο λειτουργικό της καρδιάς μας.

Λειτουργικό της καρδιάς μας my ass.. αν δεν ήταν για συμβατότητες το είχα γυρίσει σε linux χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nepomuk είπε

Μια banalite αυτα τα windows . Bass class ! Το Κολωνακι  τρεχει Macos , Στα Σουρμενα Ubuntu  οπως και στα εξαρχεια ,

ενω τα παραθυρα ανοιγουν σε πιο λαικες γειτονιες , Ιλιον , Πετρουπολη , παλια Κοκινια.

Εχω έρθει Ίλιον για gentrification με υπολογιστή φορτωμένο λινουξ. Γατάκια πρωτευουσιάνοι

14 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Το είπα και το ξαναλέω ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ

Οχι για σερβερ και υπερυπολιστες

Το είπες και το ξαναείπες αλλά είχες άδικο εξ αρχής. Για τον μέσο CAD/architect/engineer να έλεγες θα σου έδινα όλα τα δίκαια του κόσμου. Ευτυχώς υπαρχει το blender για 3D και τα CAD που τρέχουν στο σύννεφο, γιατί εκεί πραγματικά είναι δύσκολη η κατάσταση στο λίνουξ. Αλλά όσον αφορά τον μέσο χρήστη, έχω μεταφέρει 2 γιαγιάδες και κανα 2 άλλους ηλικιωμένους σε linux mint στα παλιά σαραβαλάκια τους και συνεχίζουν να κάνουν δουλειά "μέσου χρήστη" σε υπολογιστές που δεν θα μπορούσαν να τρέξουν ούτε win10 και σίγουρα όχι win11. Σερφάρισμα, libre office, κανα browser παιχνίδι κλπ. Ο μέσος χρηστης δεν χρησιμοποιεί όλα αυτα τα cad mad cat σουξου μουξου που προανέφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν σίγουρος οτι θα βρισκατε εναν λογο να μαλωσετε,.

Το ερώτημα μου εμενα ειναι το εξής

Τι αντίκτυπο θα εχει, αν εχει, στα λινουξ ολο αυτο

Μιλαω απο αποψη ασφαλείας 

Επεξ/σία από basilhs4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tapanister είπε

Εχω έρθει Ίλιον για gentrification με υπολογιστή φορτωμένο λινουξ. Γατάκια πρωτευουσιάνοι

Το είπες και το ξαναείπες αλλά είχες άδικο εξ αρχής. Για τον μέσο CAD/architect/engineer να έλεγες θα σου έδινα όλα τα δίκαια του κόσμου. Ευτυχώς υπαρχει το blender για 3D και τα CAD που τρέχουν στο σύννεφο, γιατί εκεί πραγματικά είναι δύσκολη η κατάσταση στο λίνουξ. Αλλά όσον αφορά τον μέσο χρήστη, έχω μεταφέρει 2 γιαγιάδες και κανα 2 άλλους ηλικιωμένους σε linux mint στα παλιά σαραβαλάκια τους και συνεχίζουν να κάνουν δουλειά "μέσου χρήστη" σε υπολογιστές που δεν θα μπορούσαν να τρέξουν ούτε win10 και σίγουρα όχι win11. Σερφάρισμα, libre office, κανα browser παιχνίδι κλπ. Ο μέσος χρηστης δεν χρησιμοποιεί όλα αυτα τα cad mad cat σουξου μουξου που προανέφερες

Ρε φίλε για να κάνεις ενα πρόγραμμα install πρέπει να ανοίξεις το τεφτέρι για να δεις τις εντολές που χρειάζονται.

πως θα πεις σε ενα 50+ να κανει εγκατάσταση ενα πρόγραμμα απο το τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...