Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft φέρνει την εντολή sudo του Linux στα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, nick_corobos said:

Το είπα και το ξαναλέω ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ

Οχι για σερβερ και υπερυπολιστες

ειδικα ο μεσος χρηστης που τελευταια δεν ανοιγει καν υπολογιστη

και τα κανει ολα απο ενα κινητο ... ενας θεος ξερει πως τα κανει  αλλα λεμε

 

τι κανει λοιπον ο μεσος χρηστης (μιλαμε παντα για οικιακο χρηστη οχι επαγγελματια)  το 90% ειναι σε εναν browser ( υπαρχουν ολοι στο linux )

βλεπει ταινιες ακουει μουσικη  μια χαρα το κανει και αυτο με τοσους players ( kodi / vlc κτλ)

αντε να ανοιξει ενα word / excel / pdf της μια σελιδας για κανα εγγραφο για καμια εφορια

... που τον υπερκαλυπτει το libreoffice και οι διαφορεςπαρομοιες σουιτες

 

 

"Ρε φίλε για να κάνεις ενα πρόγραμμα install πρέπει να ανοίξεις το τεφτέρι για να δεις τις εντολές που

χρειάζονται. πως θα πεις σε ενα 50+ να κανει εγκατάσταση ενα πρόγραμμα απο το τηλέφωνο;"

 

ειναι προφανες οτι δεν εχεις ασχοληθει με καποια συχρονη φιλικη διανομη ... που για τα παραπανω προγραμματα που αναφερω για τον μεσο χρηστη απλα τα κανεις ολα install απο εναν κεντρικο app store

χωρις να ανοιξεις καμια κονσολα

 

ενω ο 50+ που δεν εχει κατσει ποτε σε υπολογιστη

την πρωτη μερα στα win θα κανει install office / browsers / vlc /kodi κτλ  :)

Επεξ/σία από xrhstosiak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

ειδικα ο μεσος χρηστης που τελευταια δεν ανοιγει καν υπολογιστη

και τα κανει ολα απο ενα κινητο ... ενας θεος ξερει πως τα κανει  αλλα λεμε

 

τι κανει λοιπον ο μεσος χρηστης (μιλαμε παντα για οικιακο χρηστη οχι επαγγελματια)  το 90% ειναι σε εναν browser ( υπαρχουν ολοι στο linux )

βλεπει ταινιες ακουει μουσικη  μια χαρα το κανει και αυτο με τοσους players ( kodi / vlc κτλ)

αντε να ανοιξει ενα word / excel / pdf της μια σελιδας για κανα εγγραφο για καμια εφορια

... που τον υπερκαλυπτει το libreoffice και οι διαφορεςπαρομοιες σουιτες

Libreoffice τραγικό. Καμία σχέση με το Microsoft Office Suite.

Ακομα και ο μεσος χρήστης για να κάνει εγκατάσταση το firefox η κανενα vpn θέλει tutorial για να το κανει.

 

Συμφωνώ αυτό με το smartphone. Εγω προσωπικά δεν τα θεωρώ τα smartphones ότι μπορείς να κάνεις σοβαρά πράγματα. Ακομα και mail να γράψεις δεν γίνεται με ανεση στη μικρή οθόνη

 

16 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

ειδικα ο μεσος χρηστης που τελευταια δεν ανοιγει καν υπολογιστη

και τα κανει ολα απο ενα κινητο ... ενας θεος ξερει πως τα κανει  αλλα λεμε

 

τι κανει λοιπον ο μεσος χρηστης (μιλαμε παντα για οικιακο χρηστη οχι επαγγελματια)  το 90% ειναι σε εναν browser ( υπαρχουν ολοι στο linux )

βλεπει ταινιες ακουει μουσικη  μια χαρα το κανει και αυτο με τοσους players ( kodi / vlc κτλ)

αντε να ανοιξει ενα word / excel / pdf της μια σελιδας για κανα εγγραφο για καμια εφορια

... που τον υπερκαλυπτει το libreoffice και οι διαφορεςπαρομοιες σουιτες

 

 

"Ρε φίλε για να κάνεις ενα πρόγραμμα install πρέπει να ανοίξεις το τεφτέρι για να δεις τις εντολές που

χρειάζονται. πως θα πεις σε ενα 50+ να κανει εγκατάσταση ενα πρόγραμμα απο το τηλέφωνο;"

 

ειναι προφανες οτι δεν εχεις ασχοληθει με καποια συχρονη φιλικη διανομη ... που για τα παραπανω προγραμματα που αναφερω για τον μεσο χρηστη απλα τα κανεις ολα install απο εναν κεντρικο app store

χωρις να ανοιξεις καμια κονσολα

 

ενω ο 50+ που δεν εχει κατσει ποτε σε υπολογιστη

την πρωτη μερα στα win θα κανει install office / browsers / vlc /kodi κτλ  :)

Ναι ο 50+ που δεν εχει κάτσει σε pc θα μπορεσει πιο εύκολα να κάτσει σε windows

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick_corobos είπε

Ρε φίλε για να κάνεις ενα πρόγραμμα install πρέπει να ανοίξεις το τεφτέρι για να δεις τις εντολές που χρειάζονται.

πως θα πεις σε ενα 50+ να κανει εγκατάσταση ενα πρόγραμμα απο το τηλέφωνο;

Υπαρχουν binaries σε παρα πολλά προγράμματα στο λινουξ, appimages τα οποία είναι σαν portable εκδόσεις κλπ. Επίσης τα περισσότερα λογισμικά που μπορείς να εγκαταστήσεις  μέσω command line σου δίνουν το πως να το κάνεις κονσέρβα copy paste + τον κωδικό σου (αλλά και πάλι δίνουν binaries πολύ συχνά).

 

edit: μιας και ανέφερες το ms office, να αναφέρω απλώς ότι τρέχει κανονικότατα η έκδοση cloud από οποιοδήποτε περιβάλλον, αν και προσωπικά προτιμώ το libreoffice για πολλούς λόγους

Επεξ/σία από tapanister
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tapanister είπε

Υπαρχουν binaries σε παρα πολλά προγράμματα στο λινουξ, appimages τα οποία είναι σαν portable εκδόσεις κλπ. Επίσης τα περισσότερα λογισμικά που μπορείς να εγκαταστήσεις  μέσω command line σου δίνουν το πως να το κάνεις κονσέρβα copy paste + τον κωδικό σου (αλλά και πάλι δίνουν binaries πολύ συχνά).

 

edit: μιας και ανέφερες το ms office, να αναφέρω απλώς ότι τρέχει κανονικότατα η έκδοση cloud από οποιοδήποτε περιβάλλον, αν και προσωπικά προτιμώ το libreoffice για πολλούς λόγους

Δεν είναι το ίδιο το office απο local με cloud, το ξέρω γιατί το χρησιμοποιώ για excel και λείπουν πραγματα.

Για να μην μιλήσω για το PowerPoint που απλα δεν στο cloud.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, nick_corobos said:

Ακομα και ο μεσος χρήστης για να κάνει εγκατάσταση το firefox η κανενα vpn θέλει tutorial για να το κανει.

Πριν πόσες δεκαετίες χρησιμοποίησες Linux, γιατί αυτά είναι εντελώς άτοπα, εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια.

Σου ανέφερε ο @xrhstosiak, ότι ο "μέσος χρήστης" απλά ανοίγει το app store/software center και εγκαθιστά ο,τι θέλει από κει, με ένα απλό κλικ. Το παρέβλεψες, βέβαια. Ειδικά, αν μιλάμε για Ubuntu, που είναι πλήρως εξοπλισμένο και με τα snap packages, δεν υπάρχει πιο απλό από αυτό. Μη μου πεις για MS Store, γιατί θα γελάνε και τα κατσίκια, περισσότερες εφαρμογές έχει το FreeBSD.

Εν αντιθέσει, στα Windows, πρέπει να πας στο browser, να κάνεις αναζήτηση, να παρακάμψεις 5-6 διαφημίσεις και 2-3 κακόβουλα sites, να κατεβάσεις ένα .exe αγνώστου προελεύσεως (ή .msi, ο,τι αποφασίσει επιτέλους η MS να κάνει default) και μετά έχεις το πρόγραμμα σου. Α, ξεχασα, είναι πιο απλό αυτό για τον 50άρη.

17 hours ago, nick_corobos said:

Δεν είναι το ίδιο το office απο local με cloud, το ξέρω γιατί το χρησιμοποιώ για excel και λείπουν πραγματα.

Για να μην μιλήσω για το PowerPoint που απλα δεν στο cloud.

Δε θέλω να σε ταράξω, αλλά ο "μέσος χρήστης", διαφωνεί μαζί σου και χρησιμοποιεί Google Workspace που είναι στο cloud και δωρεάν, οι περισσότερες υπηρεσίες.

Γιατί το 99% των χρηστών δε χρειάζεται τίποτα "εξελιγμένες" δυνατότητες του local Office 365.

https://6sense.com/tech/office-suites/googleworkspace-vs-microsoftoffice

https://www.statista.com/statistics/983299/worldwide-market-share-of-office-productivity-software/

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Πριν πόσες δεκαετίες χρησιμοποίησες Linux, γιατί αυτά είναι εντελώς άτοπα, εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια.

Σου ανέφερε ο @xrhstosiak, ότι ο "μέσος χρήστης" απλά ανοίγει το app store/software center και εγκαθιστά ο,τι θέλει από κει, με ένα απλό κλικ. Το παρέβλεψες, βέβαια. Ειδικά, αν μιλάμε για Ubuntu, που είναι πλήρως εξοπλισμένο και με τα snap packages, δεν υπάρχει πιο απλό από αυτό. Μη μου πεις για MS Store, γιατί θα γελάνε και τα κατσίκια, περισσότερες εφαρμογές έχει το FreeBSD.

Εν αντιθέσει, στα Windows, πρέπει να πας στο browser, να κάνεις αναζήτηση, να παρακάμψεις 5-6 διαφημίσεις και 2-3 κακόβουλα sites, να κατεβάσεις ένα .exe αγνώστου προελεύσεως (ή .msi, ο,τι αποφασίσει επιτέλους η MS να κάνει default) και μετά έχεις το πρόγραμμα σου. Α, ξεχασα, είναι πιο απλό αυτό για τον 50άρη.

Δε θέλω να σε ταράξω, αλλά ο "μέσος χρήστης", διαφωνεί μαζί σου και χρησιμοποιεί Google Workspace που είναι στο cloud και δωρεάν, οι περισσότερες υπηρεσίες.

Γιατί το 99% των χρηστών δε χρειάζεται τίποτα "εξελιγμένες" δυνατότητες του local Office 365.

https://6sense.com/tech/office-suites/googleworkspace-vs-microsoftoffice

https://www.statista.com/statistics/983299/worldwide-market-share-of-office-productivity-software/

Δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα.

Το store του ubuntu δεν έχει τα πάντα, και οταν θες να κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα που ΔΕΝ υπάρχει εκεί, θες terminal και άλλες αρλουμπες. Επίσης γιατί στα windows να θεε να κάνεις εγκατάσταση προγραμμάτων μέσα απο το store?

Είπαμε τα linux δεν είναι καθόλου πρακτικά και θες tutorials για το πιο απλό πράγμα.

Επίσης, αν συγκρίνεις τα office με το google suite κλπ τότε άστο, δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Θα γράψει κάποιος το thesis του σε libre office? ή σε google suite?

Μια εταιρεία που θέλει ενα σωστό spreadsheet θα χρησιμοποιήσει κάτι άλλο περα απο excel?

Παρουσιάσεις πως θα κάνεις χωρις το powerpoint, ειδικά όταν τα περισσότερα figures τα εχεις σε local επιπεδο και θες να γίνει γρήγορα και σωστά η δουλειά σου;

Μην λέμε οτι να ναι. Απλά κακό λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nick_corobos said:

Το store του ubuntu δεν έχει τα πάντα, και οταν θες να κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα που ΔΕΝ υπάρχει εκεί, θες terminal και άλλες αρλουμπες. Επίσης γιατί στα windows να θεε να κάνεις εγκατάσταση προγραμμάτων μέσα απο το store?

Μίλησες για το ΜΕΣΟ χρήστη. Τι ακριβώς λείπει που θα ζητήσει ο ΜΕΣΟΣ χρήστης και δε θα το βρει; Για το ΜΕΣΟ χρήστη, λοιπόν, είναι πολύ ευκολότερο να εγκαταστήσει εφαρμογές στο Ubuntu, παρά στα Windows. Παρακάτω...

1 hour ago, nick_corobos said:

Είπαμε τα linux δεν είναι καθόλου πρακτικά και θες tutorials για το πιο απλό πράγμα.

Εσύ μπορεί να χρειάζεσαι. Οι ηλικιωμένοι που σου ανέφερε άλλος σχολιαστής από πάνω δε χρειάστηκαν, όπως φαίνεται. Συνδυάζοντας το με τη πρότερη γελοιοποίηση ανθρώπων που είχαν περισσότερες γνώσεις ("ψευτοπεριεργοι που έγραφαν κώδικα CFD"), μου έρχεται στο μυαλό η παροιμία "όσα δε φτάνει η αλεπού..."

1 hour ago, nick_corobos said:

Επίσης, αν συγκρίνεις τα office με το google suite κλπ τότε άστο, δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Δε σου τα συγκρίνω εγώ. Συγκρίνονται άμεσα με τους κανόνες της αγοράς. Και μάντεψε ποιο έχει περισσότερους χρήστες. Γιατί μάντεψε, τι χρειάζεται ο ΜΕΣΟΣ χρήστης (εύκολα βλέπω ξεχνάς, λέξεις που εσύ λες).

1 hour ago, nick_corobos said:

Θα γράψει κάποιος το thesis του σε libre office? ή σε google suite?

Όσο θα το γράψει σε Libre Office, θα το γράψει και σε Word. Φυσικά, πλέον, κανένας δε γράφει σοβαρά thesis σε Office. Πού το γράφει; Σε LaTeX. Στην Αγγλία δεν το έμαθες;

1 hour ago, nick_corobos said:

Μια εταιρεία που θέλει ενα σωστό spreadsheet θα χρησιμοποιήσει κάτι άλλο περα απο excel?

Κρίνοντας από το marketshare, ναι, μια χαρά το κάνουν. Αν, εσύ, χρησιμοποιείς το Excel ως database, αντί SQL, μάντεψε ποιος χρησιμοποιεί λάθος software.

1 hour ago, nick_corobos said:

Παρουσιάσεις πως θα κάνεις χωρις το powerpoint, ειδικά όταν τα περισσότερα figures τα εχεις σε local επιπεδο και θες να γίνει γρήγορα και σωστά η δουλειά σου;

Γιατί συνεχίζεις να λες πράγματα που είναι ξεκάθαρα λάθος και προκύπτουν από το γεγονός ότι δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς;

Αν είχες χρησιμοποιήσει ποτέ Google Slides, θα ήξερες ότι:

1. Μπορείς να δουλέψεις και να παρουσιάσεις κανονικότατα, locally, χωρίς να χρειάζεσαι internet

https://support.google.com/docs/answer/6388102?hl=en&co=GENIE.Platform%3DDesktop

2. Είναι μακράν πιο γρήγορο και πιο "απλό" να φτιάξεις παρουσίαση ("γρήγορα και σωστά", δεν είπες; ) στο Slides, παρά στο local PowerPoint (και στο cloud PPT).

 

Αν είναι να συζητάμε κάτι, να συζητάμε πράγματα που ισχύουν, όχι να μου λες ό,τι να 'ναι επειδή απλά δε γνωρίζεις και μετά να πρέπει να φάω τσάμπα χρόνο να σου αποδεικνύω το αντίθετο.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μίλησες για το ΜΕΣΟ χρήστη. Τι ακριβώς λείπει που θα ζητήσει ο ΜΕΣΟΣ χρήστης και δε θα το βρει; Για το ΜΕΣΟ χρήστη, λοιπόν, είναι πολύ ευκολότερο να εγκαταστήσει εφαρμογές στο Ubuntu, παρά στα Windows. Παρακάτω...

Εσύ μπορεί να χρειάζεσαι. Οι ηλικιωμένοι που σου ανέφερε άλλος σχολιαστής από πάνω δε χρειάστηκαν, όπως φαίνεται. Συνδυάζοντας το με τη πρότερη γελοιοποίηση ανθρώπων που είχαν περισσότερες γνώσεις ("ψευτοπεριεργοι που έγραφαν κώδικα CFD"), μου έρχεται στο μυαλό η παροιμία "όσα δε φτάνει η αλεπού..."

Δε σου τα συγκρίνω εγώ. Συγκρίνονται άμεσα με τους κανόνες της αγοράς. Και μάντεψε ποιο έχει περισσότερους χρήστες. Γιατί μάντεψε, τι χρειάζεται ο ΜΕΣΟΣ χρήστης (εύκολα βλέπω ξεχνάς, λέξεις που εσύ λες).

Όσο θα το γράψει σε Libre Office, θα το γράψει και σε Word. Φυσικά, πλέον, κανένας δε γράφει σοβαρά thesis σε Office. Πού το γράφει; Σε LaTeX. Στην Αγγλία δεν το έμαθες;

Κρίνοντας από το marketshare, ναι, μια χαρά το κάνουν. Αν, εσύ, χρησιμοποιείς το Excel ως database, αντί SQL, μάντεψε ποιος χρησιμοποιεί λάθος software.

Γιατί συνεχίζεις να λες πράγματα που είναι ξεκάθαρα λάθος και προκύπτουν από το γεγονός ότι δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς;

Αν είχες χρησιμοποιήσει ποτέ Google Slides, θα ήξερες ότι:

1. Μπορείς να δουλέψεις και να παρουσιάσεις κανονικότατα, locally, χωρίς να χρειάζεσαι internet

https://support.google.com/docs/answer/6388102?hl=en&co=GENIE.Platform%3DDesktop

2. Είναι μακράν πιο γρήγορο και πιο "απλό" να φτιάξεις παρουσίαση ("γρήγορα και σωστά", δεν είπες; ) στο Slides, παρά στο local PowerPoint (και στο cloud PPT).

 

Αν είναι να συζητάμε κάτι, να συζητάμε πράγματα που ισχύουν, όχι να μου λες ό,τι να 'ναι επειδή απλά δε γνωρίζεις και μετά να πρέπει να φάω τσάμπα χρόνο να σου αποδεικνύω το αντίθετο.

 

Σε οτιδηποτε ειπες παραπανω ειναι μια ενναλακτικη του τυπου "η microsoft εχει περισσοτερα απο οσα χρειαζεται για τον dummy χρηστη (οχι τον μεσο) και πολυ λιγοτερα απο το expert". Ειτε ειναι για powerpoint, excel ή word. Ειναι παραλογα αυτα που λες. Απο τη μια λες πανε σε google suite που ειναι υπεραπλουστευμενο με ελαχιστες δυνατοτητες και απο την αλλη λες γραψε σε Latex που πρεπει να μαθεις νεα προγραμματιστικη γλωσσα και να κανεις compile καθε 5 λεπτα για να δεις πως φαινεται σε pdf. Και προφανως εχω γραψει σε latex papers και προφανως μου βγηκε η ψυχη.

SQL? Σοβαρα τωρα; Τι προσπαθεις να πεις με αυτο; Ξανα μιλας για απλουστευση και μετα λες το SQL. Το ξαναλεω, ο μεσος χρηστης (οχι ο dummy) μονο με excel θα κανει σοβαρη δουλεια. Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε. Και με matlab κανεις τη δουλεια του excel αλλα ενταξει δεν εχουμε το χρονο να φτιαχνουμε πινακες καθε φορα.

Δυστυχως καπου το χανεις, εχεις χαθει τις σκεψεις σου και αρχικα προσπαθεις να πεισεις εμενα/τον καθε μεσο χρηστη ενω προφανως προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου. Μπερδευεις το σουπερ απλο με το σουπερ εξειδικευμενο.

Ειναι σα να λεω σε ενα που θελει netflix να κανει plex γιατι εχει οτι θελει απο περιεχομενο. Καπου λιγο να ξερουμε τι λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nick_corobos said:

Σε οτιδηποτε ειπες παραπανω ειναι μια ενναλακτικη του τυπου "η microsoft εχει περισσοτερα απο οσα χρειαζεται για τον dummy χρηστη (οχι τον μεσο) και πολυ λιγοτερα απο το expert". Ειτε ειναι για powerpoint, excel ή word. Ειναι παραλογα αυτα που λες. Απο τη μια λες πανε σε google suite που ειναι υπεραπλουστευμενο με ελαχιστες δυνατοτητες και απο την αλλη λες γραψε σε Latex που πρεπει να μαθεις νεα προγραμματιστικη γλωσσα και να κανεις compile καθε 5 λεπτα για να δεις πως φαινεται σε pdf. Και προφανως εχω γραψει σε latex papers και προφανως μου βγηκε η ψυχη.

SQL? Σοβαρα τωρα; Τι προσπαθεις να πεις με αυτο; Ξανα μιλας για απλουστευση και μετα λες το SQL. Το ξαναλεω, ο μεσος χρηστης (οχι ο dummy) μονο με excel θα κανει σοβαρη δουλεια. Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε. Και με matlab κανεις τη δουλεια του excel αλλα ενταξει δεν εχουμε το χρονο να φτιαχνουμε πινακες καθε φορα.

Δυστυχως καπου το χανεις, εχεις χαθει τις σκεψεις σου και αρχικα προσπαθεις να πεισεις εμενα/τον καθε μεσο χρηστη ενω προφανως προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου. Μπερδευεις το σουπερ απλο με το σουπερ εξειδικευμενο.

Άλλος το χάνει και ακόμα να το καταλάβει. Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι απαντώ χρησιμοποιώντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα δικά σου επιχειρήματα, τα οποία εναλλάσσονται ανάμεσα σε "ο απλός χρήστης θέλει αυτό" και "θα γράψεις thesis/θα γίνεις εταιρεία με αυτό". Πρώτα αποφάσισε εσύ πάνω σε ποιο χρήστη θες να επικεντρωθείς και μετά το συζητάμε. Όχι "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω".

1. Λες "ο απλός χρήστης θέλει tutorial να εγκαταστήσει προγράμματα". Σου το καταρρίπτω με συγκεκριμένα παραδείγματα, ξαφνικά στο τελευταίο σχόλιο σου το ξεχνάς εντελώς και δεν απαντάς.

2. Από την άλλη χλευάζεις τους experts που ξέρουν ακριβώς τα εργαλεία για να κάνουν τη δουλειά τους στο έπακρο (π.χ coding σε CFD κλπ), αλλά ταυτόχρονα δε σου αρέσουν οι απλοποιημένες λύσεις τύπου Slides που χρησιμοποιούν χιλιάδες μεγάλες εταιρείες και εκατομμύρια μεμονωμένοι χρήστες παγκοσμίως ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ.

Κάτι αντίστοιχο μου είχε τύχει και με ένα παλιό συνάδελφο στη δουλειά που, από τη μια μιλούσε με υποτιμητική γλώσσα για τους τεχνίτες που είχαμε στα έργα, από την άλλη, όταν νόμιζε ότι τον έπαιρνε, προσπαθούσε να υποτιμήσει τους αποφοίτους πανεπιστημίων στον κλάδο του. Βλέπεις, ήταν στη μέση, ούτε "απλός", ούτε "expert" και ένιωθε άβολα.

Γνωρίζεις ότι ο υπολογιστής είναι ένα σύστημα με πληθώρα software, έτσι; Αυτό που δεν έχεις πάρει χαμπάρι είναι ότι, μερικοί, ξέρουμε να φτιάχνουμε ένα συνδυασμό software που δεν κρέμεται από τα.... βίτσια μιας εταιρείας και ταυτόχρονα να δουλεύουμε και με απλότητα και ως expert.

Θέλω να φτιάξω μια παρουσίαση στα γρήγορα; Google Slides. Θέλω πιο extreme πράγματα; Libreoffice και τόσα άλλα standalone. Θέλω να δουλέψω σε υπολογιστικό φύλλο με απλότητα; Google Sheets. Θέλω σοβαρό data analysis; Python και Pandas dataframes (μην μπούμε σε τίποτα πιο εξελιγμένο). Θέλω database; SQL. Αλλά ξέχασα. Ο "απλός" χρήστης χρησιμοποιεί CSV σαν database και θα χρειαστεί παραπάνω από τα 10 εκατομμύρια κελιά που του δίνει το Sheets και θέλει τα 16 δις που του δίνει το Excel. 😅

Κάτσε, εσύ λοιπόν, να συμβιβάζεται χρησιμοποιώντας sub-par προγράμματα που σου κάνουν τη δουλειά "τοσο-οσο" κι άσε τους υπόλοιπους να χρησιμοποιούμε το ιδανικό software για την κάθε δουλειά.

24 minutes ago, nick_corobos said:

γραψε σε Latex που πρεπει να μαθεις νεα προγραμματιστικη γλωσσα και να κανεις compile καθε 5 λεπτα για να δεις πως φαινεται σε pdf. Και προφανως εχω γραψει σε latex papers και προφανως μου βγηκε η ψυχη.

Γράφεις thesis σε Word, coding δεν έκανες για CFD, είμαι περίεργος τι καινούριο έκανες στην Αγγλία. Οι "ψευτοουτοπιστες" εδώ πάνω, πάντως data analysis και simulation χωρίς coding, δεν κάνουν ούτε με σφαίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Άλλος το χάνει και ακόμα να το καταλάβει. Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι απαντώ χρησιμοποιώντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα δικά σου επιχειρήματα, τα οποία εναλλάσσονται ανάμεσα σε "ο απλός χρήστης θέλει αυτό" και "θα γράψεις thesis/θα γίνεις εταιρεία με αυτό". Πρώτα αποφάσισε εσύ πάνω σε ποιο χρήστη θες να επικεντρωθείς και μετά το συζητάμε. Όχι "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω".

1. Λες "ο απλός χρήστης θέλει tutorial να εγκαταστήσει προγράμματα". Σου το καταρρίπτω με συγκεκριμένα παραδείγματα, ξαφνικά στο τελευταίο σχόλιο σου το ξεχνάς εντελώς και δεν απαντάς.

2. Από την άλλη χλευάζεις τους experts που ξέρουν ακριβώς τα εργαλεία για να κάνουν τη δουλειά τους στο έπακρο (π.χ coding σε CFD κλπ), αλλά ταυτόχρονα δε σου αρέσουν οι απλοποιημένες λύσεις τύπου Slides που χρησιμοποιούν χιλιάδες μεγάλες εταιρείες και εκατομμύρια μεμονωμένοι χρήστες παγκοσμίως ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ.

Κάτι αντίστοιχο μου είχε τύχει και με ένα παλιό συνάδελφο στη δουλειά που, από τη μια μιλούσε με υποτιμητική γλώσσα για τους τεχνίτες που είχαμε στα έργα, από την άλλη, όταν νόμιζε ότι τον έπαιρνε, προσπαθούσε να υποτιμήσει τους αποφοίτους πανεπιστημίων στον κλάδο του. Βλέπεις, ήταν στη μέση, ούτε "απλός", ούτε "expert" και ένιωθε άβολα.

Γνωρίζεις ότι ο υπολογιστής είναι ένα σύστημα με πληθώρα software, έτσι; Αυτό που δεν έχεις πάρει χαμπάρι είναι ότι, μερικοί, ξέρουμε να φτιάχνουμε ένα συνδυασμό software που δεν κρέμεται από τα.... βίτσια μιας εταιρείας και ταυτόχρονα να δουλεύουμε και με απλότητα και ως expert.

Θέλω να φτιάξω μια παρουσίαση στα γρήγορα; Google Slides. Θέλω πιο extreme πράγματα; Libreoffice και τόσα άλλα standalone. Θέλω να δουλέψω σε υπολογιστικό φύλλο με απλότητα; Google Sheets. Θέλω σοβαρό data analysis; Python και Pandas dataframes (μην μπούμε σε τίποτα πιο εξελιγμένο). Θέλω database; SQL. Αλλά ξέχασα. Ο "απλός" χρήστης χρησιμοποιεί CSV σαν database και θα χρειαστεί παραπάνω από τα 10 εκατομμύρια κελιά που του δίνει το Sheets και θέλει τα 16 δις που του δίνει το Excel. 😅

Κάτσε, εσύ λοιπόν, να συμβιβάζεται χρησιμοποιώντας sub-par προγράμματα που σου κάνουν τη δουλειά "τοσο-οσο" κι άσε τους υπόλοιπους να χρησιμοποιούμε το ιδανικό software για την κάθε δουλειά.

Γράφεις thesis σε Word, coding δεν έκανες για CFD, είμαι περίεργος τι καινούριο έκανες στην Αγγλία. Οι "ψευτοουτοπιστες" εδώ πάνω, πάντως data analysis και simulation χωρίς coding, δεν κάνουν ούτε με σφαίρες.

Πω ρε φιλε, ποιος καθετε να διαβασει το κειμενο σου.

Με σημεια, και πραγματικα βαρεθηκα, δεν το συνεχιζω περα απο αυτο.

1. Υπαρχουν προγραμματα που για τον μεσο χρηστη δεν θα τα βρεις στο store. Ειναι δεδομενο αυτο, τα προγραμματα αυτα οτι πρεπει να τα κατεβασεις απο τη σελιδα τους. π.χ. βλεπω το Viber δεν ειναι officially στο software center. Αν το θες σωστα θα πρεπει να το κατεβασεις απο τη σελιδα τους. Αντε κανε το install. Χανεις το νοημα. Περα απο το viber υπαρχουν ΠΟΛΛΑ προγραμματα που δεν υπαρχουν στο store, και αλλα που ΔΕΝ υποστηριζονται και πρεπει να κανεις μαιμουδιες οπως με wine.

2. Ανεφερα τους συγκεκριμενους γιατι πολυ απλα μπορουσαν να κανουν τη δουλεια τους με windows. Συνεργαστηκα μαζι τους, εκανα το part μου σε windows. Απλα χαναν το χρονο τους, για κατι που ηθελα 1 λεπτο θελαν 2.

 

3. Ο κάθε φοιτητης θα γραψει Thesis ειτε το πιστευεις παλι ειτε οχι. Θα ειναι φοιτητης φιλολογιας ή προγραμματιστης. Αντε πες στο μεσο φοιτητη φιλολογιας να γραψει σε latex ή libre office. Αντε πες οτι εγραψε, ας στειλει αυτο ο φοιτητης το raw αρχειο απο latex στον καθηγητη του, να δεις πως θα βγαλει σπυρια.

4. Προφανως και οι σκανδιναβοι ειναι ψευτοουτοπιστες. Δεν εχουν με τι να ασχοληθουν στη ζωη τους και αυτο φαινεται σε πολλα σημεια της κοινωνιας τους. Με μεγαλυτερη αποδειξη τις αυτοκτονιες

5. Υπαρχουν και προγραμματα ετοιμα για χρηση, δεν χρειαζεται ο καθε ενας να κανει δικο του κωδικα. Αντε πες στο μεσο μηχανολογο να κανει εγκατασταση το Ansys σε linux. Πραγματικα ΘΕΣ TUTORIAL, ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

6. Η ερευνα δεν περιοριζεται σε coding, πρεπει να ξεφυγεις απο το μικροκοσμο σου. 99 στους 100 φοιτητες (διδακτορικους και μη) τις εργασιες τις παραδιδουν σε word, ειτε το πιστευεις ειτε οχι. Σε κανονικες χωρες, οχι στις σκανδιναβικες.

7. Coding λιγο πολλοι οσοι κανουν, μπορουν αξιοπρεπεστατα να το κανουν σε windows, ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

8. Βγες να πιεις ενα καφε και να δεις κανενα ανθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που δεν κάθεσαι να διαβάσεις το κείμενο 😂

56 minutes ago, nick_corobos said:

π.χ. βλεπω το Viber δεν ειναι officially στο software center. Αν το θες σωστα θα πρεπει να το κατεβασεις απο τη σελιδα τους. Αντε κανε το install. Χανεις το νοημα.

Τα προγράμματα του μέσου χρήστη, μια χαρά είναι στο store. Δηλαδή, θες να μου πεις ότι, το να κατεβάσεις το .deb για να εγκαταστησεις το Viber στο Ubuntu είναι μπλέξιμο, ενώ το ίδιο ακριβώς πράγμα στα Windows δεν είναι! Μιλάμε, ούτε εσύ δε θα μπορούσες να κανεις τέτοιο λογικό άλμα! Α, σου 'χω νέα. Είναι μια χαρά στο Flathub. Ποιο distro έχει προεγκατεστημένο το Flathub; Π.χ Mint. Το πρώτο distro, δηλαδή, που βάζει ο κάθε αρχάριος.

https://flathub.org/apps/com.viber.Viber

Φυσικά, και υπάρχει και στο Ubuntu Store το Viber, απλά ονομάζεται unofficial γιατί έχει "πακεταριστει" σε snap από άλλον και όχι από την ομάδα που το αναπτύσσει και η Canonical δεν επιτρέπει να ονομαστεί σκέτο Viber.

Άντε, βρες τώρα κάτι άλλο να αλλάξεις γήπεδο, πάλι!

56 minutes ago, nick_corobos said:

2. Ανεφερα τους συγκεκριμενους γιατι πολυ απλα μπορουσαν να κανουν τη δουλεια τους με windows. Συνεργαστηκα μαζι τους, εκανα το part μου σε windows. Απλα χαναν το χρονο τους, για κατι που ηθελα 1 λεπτο θελαν 2.

Λάθος. Η σωστή πρόταση είναι "για κάτι μη πολύπλοκο που ήθελα 1 λεπτό, αυτοί ήθελαν 2". Σου το είπα και πριν. Αυτοί, ακριβώς επειδή κατανοούν τη δομή του software και των data (για να κάνουν το parsing και να βγάλουν αποτελέσματα), έχουν πολύ υψηλότερο ταβάνι δεξιοτητων στην ίδια εργασία σε σχέση με εσένα που (μπορεί να) βαρέθηκες να μάθεις 5 πράγματα coding και έμεινες στο "τόσο-οσο" του GUI. Όταν εσύ θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα π.χ με το format των δεδομένων ή σου κολλήσει το GUI, θα κάθεσαι και θα το κοιτάς σα χαμένος. Αυτοί, όχι.

56 minutes ago, nick_corobos said:

Αντε πες στο μεσο φοιτητη φιλολογιας να γραψει σε latex ή libre office. Αντε πες οτι εγραψε, ας στειλει αυτο ο φοιτητης το raw αρχειο απο latex στον καθηγητη του, να δεις πως θα βγαλει σπυρια.

Εγώ, πάντως, 3 φιλολόγους κοπέλες που ξέρω, μια χαρά το γράφουν το thesis τους σε LaTeX. Μην κρίνεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια, το ξαναλέω...

56 minutes ago, nick_corobos said:

4. Προφανως και οι σκανδιναβοι ειναι ψευτοουτοπιστες. Δεν εχουν με τι να ασχοληθουν στη ζωη τους και αυτο φαινεται σε πολλα σημεια της κοινωνιας τους. Με μεγαλυτερη αποδειξη τις αυτοκτονιες

Αυτή την "απόδειξη" που τους κατατάσσει μια χαρά στο μέσο όρο της ΕΕ και κάτω;

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/89109c81-en/index.html?itemId=/content/component/89109c81-en

Ή αυτήν;

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20180716-1

Έχει γίνει κατανοητό ότι βγάζεις πράγματα από το κεφάλι σου για να στηρίξεις τις (όποιες) προκαταλήψεις σου, άλλα πες και τίποτα που να ισχύει, πια, όχι ο,τι ακούς από τον μπάρμπα στο καφενείο.

56 minutes ago, nick_corobos said:

5. Υπαρχουν και προγραμματα ετοιμα για χρηση, δεν χρειαζεται ο καθε ενας να κανει δικο του κωδικα. Αντε πες στο μεσο μηχανολογο να κανει εγκατασταση το Ansys σε linux. Πραγματικα ΘΕΣ TUTORIAL, ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

Εννοείς ότι ο ΜΕΣΟΣ μηχανολόγος, δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει το Ctrl+C, Ctrl+V ΠΕΝΤΕ (κυριολεκτικά) φορές, από την επίσημη ιστοσελίδα; Αναρωτιέμαι πώς να έγινε μηχανολόγος με τέτοια έλλειψη γνώσεων βασικού χειρισμού Η/Υ. 😅

Αλλά τι έγινε; Μας στέρεψαν τα επιχειρήματα περί ΑΠΛΟΥ και ΜΕΣΟΥ χρήστη και πιάσαμε σουίτες όπως το ANSYS; Φυσικά. Είναι από τα πρώτα που εγκαθιστά ο ΜΕΣΟΣ χρήστης. Τι έλεγα πριν ότι διαλέγεις ο,τι σε συμφέρει μπας και στηρίξεις επιχείρημα; Να το πάλι.

56 minutes ago, nick_corobos said:

Η ερευνα δεν περιοριζεται σε coding, πρεπει να ξεφυγεις απο το μικροκοσμο σου. 99 στους 100 φοιτητες (διδακτορικους και μη) τις εργασιες τις παραδιδουν σε word, ειτε το πιστευεις ειτε οχι. Σε κανονικες χωρες, οχι στις σκανδιναβικες.

Πώς να πεις ότι δεν έχεις κάνει ποτέ έρευνα και δεν έχεις δουλέψει με όγκο δεδομένων, χωρίς να το πεις ευθέως.

Ή και πάλι, μπορεί να είναι και τροπος να πεις ότι έκανες έρευνα πριν 30 χρόνια και δεν κατανοείς πώς δουλεύει το data analysis και το simulation πλέον. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε κώδικα για οποιαδήποτε μορφή έρευνας που ενέχει σοβαρά datasets. Τώρα, αν εσύ, θεωρείς "dataset" ένα .csv με 100 γραμμές, ναι, μπορεί και να έχεις δίκιο.

56 minutes ago, nick_corobos said:

Coding λιγο πολλοι οσοι κανουν, μπορουν αξιοπρεπεστατα να το κανουν σε windows, ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

Δεν είπε κανένας ότι δεν κάνουν. Και σε BSD μπορώ να κάνω coding. Δε σημαίνει ότι θα το κάνω. Για μπλέξε λίγο με το να εγκαταστησεις όλα τα tools στα Windows (που είναι προεγκατεστημένα στα περισσότερα Linux distros) να παίξεις λίγο μπαλιτσα με τα PATH και χίλιες δυο άλλες ρυθμίσεις και έλα και ξαναπες μου ποια είναι η καλύτερη πλατφόρμα για να το κάνεις. Α, τι έγινε; Εδώ δε θέλουμε ευκολία εγκατάστασης/χρήσης; Εδώ θέλουμε tutorials; Όπως είπα και πριν: "Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω".

Φυσικά, να προσθέσω για άλλη μια φορά ότι η MS φυσικά και διαφωνεί μαζί σου, ακριβώς για αυτό έφερε ολόκληρο Linux μέσα στα Windows, για τους developers. Γιατί ξέρει ότι τα Windows δεν είναι η ιδανική πλατφόρμα για αυτό το σκοπό. Έλα όμως που το WSL σου βγάζει άλλα θέματα.

Όσο και να διαφωνείς εσύ, η ίδια η εταιρεία "Linux-οποιει" το προϊόν της, τόσο σε workflow όσο και "under the hood". Package manager, WSL, sudo, virtual desktops (από πού νομίζεις ότι το πήραν) κλπ.

Αλλά ξέχασα, εσύ διαφωνείς. Μπορεί να έχεις και μετοχες δεν ξέρω, τέτοιο πάθος δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...