Προς το περιεχόμενο

IOS 17 τηλεφακός εστίαση.


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Με default ρυθμίσεις στη κάμερα. Έχω παρατηρήσει πως βγάζοντας μια μακρινή φωτογραφία με το τηλεφακό (x3) , αν πατήσω πριν το δάχτυλο μια φορά στο κέντρο της οθόνης, το αποτέλεσμα της φωτογραφίας που θα βγει κάνοντας μετά ζοομ κλπ, είναι πολύ πιο καθαρή φωτογραφία. 

Έτσι υποτίθεται πρέπει να δουλεύουν οι μακρινές λήψεις; Να πατάμε μια φορά στο κέντρο, πριν τη λήψη φωτογραφίας;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, J0hn82 είπε

Γενικά, κάνοντας tap σε ένα σημείο του πλάνου, ορίζεις ότι εκεί θα εστιάσει η κάμερα, το focus point.

https://support.apple.com/guide/iphone/set-up-your-shot-iph3dc593597/ios

 

Καλησπέρα. Το γνωρίζω περί εστίασης, απλά κάνοντας tap ακριβώς στο κέντρο και έπειτα λήψη φωτογραφίας βλέπω πως είναι σε όλα τα σημεία πιο καθαρή σε σχέση με το να μη κάνεις καθόλου tap. 

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και στο βίντεο (1080p/60fps).

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Καλησπέρα. Το γνωρίζω περί εστίασης, απλά κάνοντας tap ακριβώς στο κέντρο και έπειτα λήψη φωτογραφίας βλέπω πως είναι σε όλα τα σημεία πιο καθαρή σε σχέση με το να μη κάνεις καθόλου tap. 

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και στο βίντεο (1080p/60fps).

Σε όλες τις φωτογραφικές μηχανές συμβαίνει αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται παράξενο που συμβαίνει και σε αυτή του κινητού σου.  Αυτός άλλωστε είναι κι ο λόγος που υπάρχει το focus στις μηχανές. Οι ειδικοί λένε πως στο 80% των περιπτώσεων πρέπει να κάνεις focus (εστίαση) λίγο πιο κάτω από το κέντρο του κάδρου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kriosgr είπε

Οι ειδικοί λένε πως στο 80% των περιπτώσεων πρέπει να κάνεις focus (εστίαση) λίγο πιο κάτω από το κέντρο του κάδρου. 

Άρα τις περισσότερες φορές, για μια πιο καθαρή φωτό η βίντεο, κάνουμε tap μια φορά στο κέντρο της οθόνης και έπειτα το κουμπί της λήψης.

Πιστεύω πως αρκετός κόσμος δε το γνώριζε αυτό, μέσα σε αυτούς και εγώ.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...