Προς το περιεχόμενο

To Παρίσι αποφασίζει να περιορίσει τα SUV


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nlogginidis είπε

Εμείς που έχουμε 4 παιδιά δηλαδή να κυκλοφορούμε με 2 αυτοκίνητα λόγου χάρη; Γιατί σε αμάξωμα αυτοκινήτου πόλης να έχουμε 7 θέσεις και χώρο αποσκευών λίγο αδύνατον.

Αρα δηλαδή το σγιουβι έδωσε την ευκαιρία στην ανθρωπότητα να παει την οικογένειά της  με 4 παιδιά βόλτα ή τεσπα οπουδήποτε με το αυτοκίνητο..

Πρίν 5-6-7-8 χρόνια ξέρω γω που δεν υπήρχαν τα σγιουβι, δεν χόραγε πουθενα  οικογένεια με 4 παιδιά σε κάποιο άλλο νορμάλ αυτοκίνητο..

Συμπέρασμα λοιπόν, το σγιουβι δεν είναι απλά ενας όχημα..Είναι μια ολόκληρη επανάσταση! 😂

Τεσπα... Ο ενας απο τους 3 γονιούς πάντως θα μπορούσε όντως να έχει κι ενα ακόμα αυτοκινητάκι..🤣

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 τα suv τα περισσότερα είναι υβριδικά με πολύ χαμηλούς ρύπους αλλά για τον όγκο που πιάνουν στην κίνηση και στο παρκάρισμα υπάρχει θέμα.

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nlogginidis said:

Εμείς που έχουμε 4 παιδιά δηλαδή να κυκλοφορούμε με 2 αυτοκίνητα λόγου χάρη; Γιατί σε αμάξωμα αυτοκινήτου πόλης να έχουμε 7 θέσεις και χώρο αποσκευών λίγο αδύνατον.

Και τι να κάνουμε αγαπητέ; Ο καθένας μας έχει τις ανάγκες του. Και κάνει και τις επιλογές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοκληρωτικο μπαν απο κεντρα πολεων σε οτιδηποτε ειναι πανω απο 4,5 μετρα η πανω απο 1μιση τονο. 

σε λιγο που θα γινουν και ηλεκτρικα, χωρις καν ταχυτητες και συμπλέκτη, μονο απλετη ροπη και θα μπαινουν οι παπουδες τερμα γκαζι μεσα στις καφετεριες στο ξεπαρκαρισμα και αντι για υλικες ζημιες θα κατεβαζουν ολη την οικοδομη. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

Μακάρι να γίνει και στην Αθήνα κάτι τέτοιο, εννοείται αφού φτιάξουν ΜΜΜ αντίστοιχα του Παρισιού!
Επίσης μέσα στο Παρίσι έχει παντού ποδηλατόδρομους. Βλέπεις συνέχεια κοστουμαρισμένους τύπους να κυκλοφορούν με πατίνια και με ποδήλατα...

Να μην επιτρέπονται στην Αθήνα, SUV κατοίκων εκτός Αθήνας;

Τι ακριβώς θα κερδίζαμε;

Η συντριπτική πλειοψηφία είναι κατοίκων της Αθήνας.

Αναφορικά με τη μόλυνση, υποτίθεται γι'αυτό πληρώνουν περισσότερα τέλη.

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Vassilis_24 said:

Αναφορικά με τη μόλυνση, υποτίθεται γι'αυτό πληρώνουν περισσότερα τέλη.

Ναι γιατί ως γνωστόν, όσο περισσότερα τέλη πληρώνουν, τόσο λιγότερο ρυπαίνουν..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Ναι γιατί ως γνωστόν, όσο περισσότερα τέλη πληρώνουν, τόσο λιγότερο ρυπαίνουν..

Όχι, αλλά είναι το κόστος που πληρώνεις για να έχεις αυτοκίνητο που ρυπαίνει περισσότερο.

Αν διάβασες το μέτρο στο Παρίσι, δεν απαγορεύει τα SUV άλλων πόλεων, απλά τα χρεώνει πολύ παραπάνω για τη στάθμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nlogginidis είπε

Εμείς που έχουμε 4 παιδιά δηλαδή να κυκλοφορούμε με 2 αυτοκίνητα λόγου χάρη; Γιατί σε αμάξωμα αυτοκινήτου πόλης να έχουμε 7 θέσεις και χώρο αποσκευών λίγο αδύνατον.

Εσείς με τα 4 παιδιά θέλετε MPV, όχι SUV. Κυκλοφορούσαν μοντέλα από όλες τις εταιρείες, τώρα οι επιλογές είναι λιγότερες δυστυχώς γιατί όλα έγιναν SUV. Εδώ βλέπουμε αυτοκίνητα πόλης όπως το Aygo να έχουν γίνει SUV. 

Τα SUV έχουν συνήθως μεγαλύτερο βάρος, μεγαλύτερα ελαστικά και φρένα, οπότε και μεγαλύτερη κατανάλωση. Όντας πιο ψηλά από το έδαφος και με FWD (άντε με AWD τα πιο premium versions), είναι σαφώς πιο ασταθή. Ο όγκος τους θέλει διαχείριση σε πόλεις. Δε συζητάμε για το θέμα ενεργητικής ασφάλειας (βάρος, μέγεθος μάσκας, ύψος σε σύγκρουση με πεζό).

Είναι ένα trend που έγινε καθεστώς και διευκολύνει και τα EV που έχουν βάρη αντίστοιχα μικρών Van. 20 χρόνια πριν τέτοια οχήματα τα έπαιρναν πολύ λίγοι (και συνήθως συνειδητοποιημένοι). Μακάρι και δω τέτοια μέτρα. 

Επεξ/σία από butters
  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ψήφισαν οι κάτοικοι της πόλης να χρεώνονται παραπάνω οι μη κάτοικοι της πόλης στο παρκάρισμα συγκεκριμένου τύπου αυτοκινήτου και μάλιστα κάνανε και δημοψήφισμα. Μου κάνει εντύπωση το 54%. Περίμενα πιο σταλινικα ποσοστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι γιατί ως γνωστόν, όσο περισσότερα τέλη πληρώνουν, τόσο λιγότερο ρυπαίνουν..

Ετσι ακριβως! Εγω βρηκα αλλο κολπο και δεν βγαζει καθολου ρυπους το αμαξι μου πλεον!

Στο RF που πληρωσα τα τελη κυκλ. φετος, εβαλα το διπλό ποσό! Και φιλε δε θα το πιστεψεις!

Το αμαξι μου πλεον δεν βγαζει τιποτα απο την εξατμιση!

Και λιγο λαδακι που τσιμπαγε ο κινητηρας, τωρα δεν καιει καθολου!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nlogginidis είπε

Εμείς που έχουμε 4 παιδιά δηλαδή να κυκλοφορούμε με 2 αυτοκίνητα λόγου χάρη; Γιατί σε αμάξωμα αυτοκινήτου πόλης να έχουμε 7 θέσεις και χώρο αποσκευών λίγο αδύνατον.

Με μία γρήγορη αναζήτηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση το 54% των νέων αυτοκινήτων είναι SUV, ενώ το 50% των οικογενειών έχει μόνο ένα παιδί.

3 και άνω παιδιά έχει μόλις το 12% των οικογενειών (μέσος όρος EE). 

Προφανέστατα και μία οικογένεια με 4 παιδιά θα δει κάτι σε μεγάλο αμάξι, πάντα υπήρχαν τέτοια αυτοκίνητα, όπως τα πολύ πιο βολικά πολυμορφικά με τις συρόμενες πόρτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, endeavour είπε

Και τι να κάνουμε αγαπητέ; Ο καθένας μας έχει τις ανάγκες του. Και κάνει και τις επιλογές του.

Δόξα τω Θεώ δεν έχω φτάσει να αποκαλώ τα παιδιά επιλογές. Ευλογία και δώρα Θεού μου αρκεί. Δεν μου αρέσουν καθόλου τα SUV αλλά δεν υπάρχει καμία εναλλακτική για τις πολύτεκνες οικογένειες με μικρότερο μέγεθος/εκτόπισμα/αποτύπωμα στις 3 διαστάσεις από αυτοκίνητα σαν το 5008, το Kodiaq κλπ. Υπήρχε το Zafira και το Touran αλλά καταργήθηκαν γιατί δεν ήταν αρκετά μοδάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nlogginidis said:

Δόξα τω Θεώ δεν έχω φτάσει να αποκαλώ τα παιδιά επιλογές. Ευλογία και δώρα Θεού μου αρκεί.

Τα παιδιά ισως να μην ειναι επιλογή γενικά, αλλα τα 4 παιδια σαφώς και ειναι. Γιατί με 4 παιδια έρχονται και υποχρεώσεις και δυστυχως επιλογές. Δεν έχω κάτι με τους πολυτεκνους, απλα και παλιά οικογένειες ειχαν πολλα παιδια και ενα αυτοκινητάκι και ηταν μια χαρα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...