Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο υπολογιστή απομακρυσμένα.


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. 

Υπάρχει κάποια λύση σε υπολογιστή απομακρυσμένα,μέσα κινητού όμως,να μπορώ να τον κάνω να κλειδωνουν τα windows ή κάτι τέτοιο; Δηλαδή κάποιος που έχει τον κωδικό να κάνει login στανwindows να μη μπορεί να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή αφού το ενεργοποίησηω εγώ απτό κινητό.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα έχει τον κωδικό εισόδου πως θα τον αποτρέψεις να συνδεθεί; Δεν έχει μοημε αυτό πιυ θέλεις.

Κατά τ άλλα, μπορεί να βάλεις ένα remote πρόγραμμα (π.χ. Teamwiere, any desk, hoptodesk κτλ) στο PC και στο κινητό και να το χειρίζεσαι απομακρυσμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πω με απλά λόγια . Θέλω να περιορίσω σε συγκεκριμένες ώρες τη χρήση Η/Υ από τα παιδιά μου σε ώρες που πιθανόν λείπω/εργάζομαι/είμαι εκτός σπιτιού.

Επειδή το να αλλάζω κάθε μέρα κωδικούς δεν είναι λειτουργικό ψάχνω να βρω κάποια άλλη λύση .

Ακούω προτάσεις, 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βγάζουμε άκρη.

Έχει αρκετά parental control προγραμματα και κάποια είναι και δωρεάν.

Επίσης σε κάποιες μητρικές μπορείς να κλειδώσεις το boot από το bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά ότι κάνω θέλω να το κάνω απομακρυσμένα απτό κινητό .

Παρακαλώ για προτάσεις τέτοιου app για parental control free κατά προτίμηση καθώς και για android τηλεόραση/κινητό κάτι αντίστοιχο.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρουτερ της cosmote (δεν ξέρω) γαι τα άλλα, μπορείς να το διαχειριστείς μέσα από το cosmote app. Από εκεί μπορεις να κόψεις το ίντερνετ απ' όπου θέλεις. Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί αυτό. Εγώ αυτό κάνω γιατί ξέρω ότι αν δεν έχει ίντερνετ συνήθως δεν θέλουν τα παιδιά να ανοίξουν λάπτοπ ή τηλεόραση ή κινητό. Είναι ένας καλός και άμεσος τρόπος περιορισμού. 

Για τα κινητά υπάρχει το google family link που κάνει αυτό που περιορίζει την χρήση του κινητού κατά βούληση. 

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, micos000 είπε

Το ρουτερ της cosmote (δεν ξέρω) γαι τα άλλα, μπορείς να το διαχειριστείς μέσα από το cosmote app. Από εκεί μπορεις να κόψεις το ίντερνετ απ' όπου θέλεις. Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί αυτό. Εγώ αυτό κάνω γιατί ξέρω ότι αν δεν έχει ίντερνετ συνήθως δεν θέλουν τα παιδιά να ανοίξουν λάπτοπ ή τηλεόραση ή κινητό. Είναι ένας καλός και άμεσος τρόπος περιορισμού. 

Καλημέρα. Πώς μπορώ να κόψω το ίντερνετ μέσα από την εφαρμογή?

Σε εμένα βγάζει μόνο να κάνω επανεκκίνηση το ρούτερ ή να κλείσω το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Απλά ότι κάνω θέλω να το κάνω απομακρυσμένα απτό κινητό .

Παρακαλώ για προτάσεις τέτοιου app για parental control free κατά προτίμηση καθώς και για android τηλεόραση/κινητό κάτι αντίστοιχο.

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα φίλε Hamurabi. Δύσκολα θα βρεις προγράμματα για parental control χωρίς κόστος. Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για iOS, Android, Windows κ.λπ. αλλά έχουν κόστος, άλλες λογικό άλλες υπερβολικό. Π.χ. το Kaspersky Safe Kids έχει μια καλή τιμή (22 ευρώ το χρόνο). Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ

Άλλες εφαρμογές μόλις τελειώσει η δοκιμαστική τους περίοδος (trial) σου αφήνουν αρκετές επιλογές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. 

Μπορείς να δεις εδώ μερικά ενδεικτικά links.

  • The best parental control apps for Android and iPhone 2024 (εδώ). 
  • How to Set Up and Use the Microsoft Family Safety App (εδώ).
  • 5 Best REALLY FREE Parental Control Apps — Tested in 2024 (εδώ).

Όσον αφορά την απενεργοποίηση του υπολογιστή ή την απομακρυσμένη πρόσβαση σε αυτόν (remote access) μπορείς να χρησιμοποιήσεις - αφού έχεις ενεργοποιήσει στα Windows την απομακρυσμένη πρόσβαση - να χρησιμοποιήσεις ένα κατάλληλο εργαλείο, όπως σωστά σου πρότεινε ο φίλος micos000., αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν πετυχαίνεις αυτό που θέλεις.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Πώς μπορώ να κόψω το ίντερνετ μέσα από την εφαρμογή?

Το wifi εννοούσα, όχι το ίντερνετ γενικά. Αν έκλεινες το ίντερνετ δεν θα έχεις μετά ούτε τηλέφωνο, ούτε πρόσβαση από μακριά.

spacer.png

Αυτές είναι οι οδηγίες της cosmote, δεν έχω τη δυνατότητα να το επιβεβαιώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...