Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο θέμα με GPS στα Γιάννενα


nikster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω μεγάλο θέμα στο GPS στο κινητό μου. Παίζω ένα παιχνίδι (Pokemon GO ) που χρειάζεται την τοποθεσία. Τις τελευταίες μέρες όταν είμαι σπίτι, το gps δεν έχει καθόλου ακριβή τοποθεσία. Οταν μπαίνω στο maps o μπλέ κύκλος ειναι κυριολεκτικά όλα τα Γιάννενα. Οταν είμαι έξω η τοποθεσία ειναι εντελώς λάθος με διαφορά πολλών χιλιομέτρων ή πετάει απο εδω και από εκεί. Να τονίσω οτι ποτέ δεν είχα θεμα με το GPS  και όλα μου τα κινητά εχουν το ίδιο θεμα. Επίσης και άλλοι φίλοι και γνωστοί αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα σε διαφόρους βαθμους αναλογα την τοποθεσία τους στα Γιαννενα. Τι συμβαίνει πια εδω ? Ψάχνω πληροφορίες για καποια τεράστια βλάβη στα Γιαννενα αλλα δεν βρισκω τιποτα. Να τονισω οτι συγκεκριμενα στην γειτονια μου εχουν βγαλει και την κεραια της κινητης μετα απο παραπονα γονεων επειδη ηταν κοντα σε σχολειο με αποτελεσμα να μην εχω δεδομενα σπιτι, Το GPS απο τα ελαχιστα που ξερω ειναι θεμα δορυφορου και των υπηρεσιων της google, οπως wifi scanning, bluetooth scanning κλπ.

Ψάχνω μια απάντηση για το πως μπορει να συμβει ξαφνικα αυτο σε μια ολοκληρη πολη. Ευχαριστω και ολες οι απαντησεις ευπροσδεκτες.

Επεξ/σία από nikster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχει βαρια συνεφια εχει θεμα,απο την αλλη οσο κουφο και αν ακουστει μετα τον πολεμο στην ουκρανια εχουν παρουσιαστει διαφορα κουφα.Και εγω αθηνα υπαρχουν στιγμες που τρελαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipprin είπε

Οταν υπαρχει βαρια συνεφια εχει θεμα,απο την αλλη οσο κουφο και αν ακουστει μετα τον πολεμο στην ουκρανια εχουν παρουσιαστει διαφορα κουφα.Και εγω αθηνα υπαρχουν στιγμες που τρελαίνεται.

Γενικά εδώ στα Γιάννενα έχει συχνά σύννεφα και δεν είχα ποτέ θεμα. Μάλιστα πριν 3 μέρες που εμφανίστηκε το θέμα πρώτη φορά δεν είχε καθόλου σύννεφα. Αυτό με τον πόλεμο το καταλαβαίνω,αλλά με παραξενεύει που δεν έχει όλη η Ελλάδα θέμα και μόνο εδώ στα Γιάννενα.

Επίσης διάβασα ότι αυτή την στιγμή γίνεται μια ηλιακή καταιγίδα. Και πάλι όμως, θα επηρέαζε περισσότερο κόσμο. Screenshot_2024-02-11-00-52-31-917_org.mozilla.firefox.jpg.f3513d99898b67388f1ce0aa2fae949d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το GPS Aid από το play store σε κινητό ή κάποια άλλη εφαρμογή για να δεις τι συμβαίνει. Έχουν αναφερθεί από τον 2/2022 πάρα πολλά jamming και spoof signals σε ό,τι αφορά το gps στην Ευρώπη με αποτέλεσμα η ευρωπαϊκή διαστημική υπηρεσία να εκδίδει αναφορές κατά καιρούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...