Προς το περιεχόμενο

Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα σε δίσκο η το καλώδιο


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας.Δοκίμασα να αντιγράψω 14151 φωτογραφίες μεγέθους 29,16GB συνολικά από το κινητό a52s προς αυτόν τον εξωτερικό σκληρό δίσκο και με αυτό το καλώδιο συνδεδεμένο στο κινητό και στον εξωτερικό σκληρό δίσκο και μόλις έφτασε στο 61% περίπου ακούστηκε ένας ήχος από τον δίσκο και μετά σταμάτησε να αντιγράφει και μετά από λίγο μου έβγαλε μύνημα δεν υπάρχει αρχείο και μετά από λίγο μου εμφάνισε στο δίσκο όσα αρχεία πρόλαβε να αντιγράψει πριν γίνει αυτό στον δίσκο και μετά μου βγήκε μύνημα αδύνατη η αντιγραφή αρχείων παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα και μου ζητάγε να κάνω επανεκκίνηση στο τηλέφωνο και μετά ξανά προσπάθησα να κάνω αυτή την κίνηση και άλλες φορές  με το ίδιο αποτέλεσμα και μου το έκανε και ποίο κάτω από το 61% αυτό 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έσκισες το κινητό διότι εκτός από την αντιγραφή έπρεπε μέσω της usb να τροφοδοτεί με ρεύμα και τον δίσκο.

Τόσες πολλές φωτογραφίες καλύτερα σε Η/Υ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dpolal είπε

Το έσκισες το κινητό διότι εκτός από την αντιγραφή έπρεπε μέσω της usb να τροφοδοτεί με ρεύμα και τον δίσκο.

Τόσες πολλές φωτογραφίες καλύτερα σε Η/Υ.

Στον υπολογιστή αργή πολύ και να μου τής φόρτωση όλες και να της αντιγράψει μου λέει μια ώρα και περίπου ότι θέλει να της αντιγράψει τόσες πολλές και στην μπροστινή θύρα USB του υπολογιστή άσε που με την παραμικρή κίνηση στο καλώδιο χάνεται η επαφή και ακυρώνετε η αντιγραφή και η μπροστινές θύρες USB μπαλάντζαρουν πολύ μάλλον από τα πολλά βγάλε βάλε συνέχεια 

44 λεπτά πριν, dpolal είπε

Το έσκισες το κινητό διότι εκτός από την αντιγραφή έπρεπε μέσω της usb να τροφοδοτεί με ρεύμα και τον δίσκο.

Άμα είχα SSD συνδεμένο στο κινητό αντί για HDD για να κάνω αυτή την δουλειά θα είχα τα ίδια;

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με cooy paste θα παγιδεύεσαι μέρες.

Εγκατέστησε ενα πρόγραμμα συγχρονισμού στον υπολογιστή σου και άστο να κάνει αυτό την δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το A52s έχει USB 2.0, άρα θα σου πάρει αρκετή ώρα να μεταφέρεις 30GB καθώς η μέγιστη ταχύτητα θα είναι 25-30ΜΒ/s. O ssd θα βοηθήσει και αν μπορείς να συνδέσεις και usb-c docking station με PD input για να φορτίζεις και το κινητό ταυτόχρονα θα ήταν ιδανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης δοκίμασε να κάνεις copy μικρά batch των 5GB κάθε φορά αντί για όλες τις φώτο μαζί. Η ενσωματωμένη εφαρμογή της samsung δείχνει να παίζει αρκετά καλά. Κράτα το κινητό ενεργό καθώς αν κλειδώσει και πέσει σε sleep ίσως να διακόψει την διαδικασία. 

Επεξ/σία από suboy99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Είναι δωρεάν;

1 ώρα πριν, suboy99 είπε

και αν μπορείς να συνδέσεις και usb-c docking station με PD input για να φορτίζεις και το κινητό ταυτόχρονα θα ήταν ιδανικά.

Γιατί να το κάνω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, suboy99 είπε

Ο δίσκος θα παίρνει ρεύμα από το PD και όχι από το κινητό 

Τι είναι αυτό το PD; μπορείτε να μου στείλετε ένα λινκ ενδεικτικά για να δω τι είναι αυτό γιατί δεν ξέρω παρακαλώ.

Γιατί άμα δεν  συνδέσω τον SSD μαζί με αυτό το PD που λέτε στο κινητό θα μου κάνει τα ίδια με τον hhd αυτό εννοείτε; 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power Delivery

Ξεκίνα από απλές λύσεις. Σύνδεσε τον ssd και όπως έγραψα παραπάνω κάνε copy paste μικρά set από 5GB για παράδειγμα. Το usb 2.0 δεν βοηθάει για γρήγορες μεταφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, suboy99 είπε

Power Delivery

Ξεκίνα από απλές λύσεις. Σύνδεσε τον ssd και όπως έγραψα παραπάνω κάνε copy paste μικρά set από 5GB για παράδειγμα. Το usb 2.0 δεν βοηθάει για γρήγορες μεταφορές. 

Δεν έχω τώρα διαθέσιμο SSD για αυτή την δουλειά δυστυχώς. Άρα φταίει το κινητό και μου τα κάνει αυτά ο δίσκος αυτο μου λέτε;; αν κατάλαβα καλά 

11 ώρες πριν, suboy99 είπε

και αν μπορείς να συνδέσεις και usb-c docking station με PD input για να φορτίζεις και το κινητό ταυτόχρονα θα ήταν ιδανικά.

Όπως; επίσης εχω μια απορία πώς ο υπολογιστής μπορεί να σηκώσει το κινητό; και το κινητό δεν μπορεί να σηκώσει τόν δίσκο;

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά θα έπρεπε να ολοκληρώσει την αντιγραφή. Αλλά δε δίνεις κανένα άλλο στοιχείο, με ποια εφαρμογή δοκίμασες, ήταν το κινητό always on ή το άφησες να μπει σε sleep mode. Η επανεκκίνηση σε samsung δείχνει ότι το κινητό έχασε τον δίσκο (αποσύνδεση για κάποιο λόγο). Δοκίμασες με μικρότερα set αντί για όλο το φάκελο; 

 

1 hour ago, Vasilis T 92 said:

Όπως; επίσης εχω μια απορία πώς ο υπολογιστής μπορεί να σηκώσει το κινητό; και το κινητό δεν μπορεί να σηκώσει τόν δίσκο;

Δεν κατάλαβα, sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, suboy99 είπε

Θεωρητικά θα έπρεπε να ολοκληρώσει την αντιγραφή. Αλλά δε δίνεις κανένα άλλο στοιχείο, με ποια εφαρμογή δοκίμασες, ήταν το κινητό always on ή το άφησες να μπει σε sleep mode. Η επανεκκίνηση σε samsung δείχνει ότι το κινητό έχασε τον δίσκο (αποσύνδεση για κάποιο λόγο). Δοκίμασες με μικρότερα set αντί για όλο το φάκελο; 

 

Δεν κατάλαβα, sorry

 

VideoCapture_20240211-063454.jpg

VideoCapture_20240211-063548.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...