Προς το περιεχόμενο

Αργό χτίσιμο SFFPC


zen3gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Περνάω αμέσως στο θέμα: πριν 2 χρόνια με βοήθεια από το φόρουμ αυτό έστησα το εξής κουτί: Intel 10600k - MSI Z490 - A Pro - ψήκτρα Noctua NH-D15S με το οποίο είμαι πλήρως ικανοποιημένος αν και ο 10600k αγοράστηκε συγκεκριμένα για χρήση 3d modeling με το οποίο τελικά δεν ασχολήθηκα καθόλου.

 

Τώρα αυτό που ψάχνω και ζητώ είναι τις γνώμες σας για σύνθεση ενός πολύ μικρού κουτιού αλλά με όσο λιγότερες εκπτώσεις στην ταχύτητα γίνεται. Φαντάζομαι ότι ούτε μητρική ούτε κάρτα γραφικών μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτό το project. Έτσι κι αλλιώς ο επεξεργαστής είναι overkill για αυτό που τον χρειάζομαι: ελαφρύ προγραμματισμό σε python και ενδεχομένως C# και πολλές καρτέλες ανοικτές σε browsers.

 

Συνοπτικά: σκληρό δίσκο έχω, μνήμη ραμ έχω 32 GB DDR4, οθόνη έχω επίσης 

Ψάχνω: μικρό case, επεξεργαστή, μητρική, ψύξη για την χρήση παραπάνω

Άλλα χαρακτηριστικά είναι η μητρική να υποστηρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα ασύρματες συνδέσεις με WiFi και πληκτρολόγιο - ποντίκι ώστε να υπάρχουν λίγα καλώδια στο οπτικό πεδίο.

Το μπάτζετ ας πούμε είναι 500 ευρώ αλλά η ιδιαιτερότητα είναι ότι δεν βιάζομαι καθόλου, δηλαδή μπορεί η αγορά να γίνεται και ένα part ανά 3 μηνο.

 

Ιδανικά, θα ήθελα κάτι σαν σαν τα Intel NUC, σε φάση να χωράει να στερεωθεί κάπου πίσω από την οθόνη και να μην το βλέπω καθόλου, αν και νομίζω αυτό δεν εμπίπτει στην κατηγορία SFFPC, την οποία γνώρισα από εδώ: https://www.reddit.com/r/sffpc/

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά.

Επεξ/σία από zen3gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zen3gr είπε

Καλησπέρα σας,

Περνάω αμέσως στο θέμα: πριν 2 χρόνια με βοήθεια από το φόρουμ αυτό έστησα το εξής κουτί: Intel 10600k - MSI Z490 - A Pro - ψήκτρα Noctua NH-D15S με το οποίο είμαι πλήρως ικανοποιημένος αν και ο 10600k αγοράστηκε συγκεκριμένα για χρήση 3d modeling με το οποίο τελικά δεν ασχολήθηκα καθόλου.

 

Τώρα αυτό που ψάχνω και ζητώ είναι τις γνώμες σας για σύνθεση ενός πολύ μικρού κουτιού αλλά με όσο λιγότερες εκπτώσεις στην ταχύτητα γίνεται. Φαντάζομαι ότι ούτε μητρική ούτε κάρτα γραφικών μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτό το project. Έτσι κι αλλιώς ο επεξεργαστής είναι overkill για αυτό που τον χρειάζομαι: ελαφρύ προγραμματισμό σε python και ενδεχομένως C# και πολλές καρτέλες ανοικτές σε browsers.

 

Συνοπτικά: σκληρό δίσκο έχω, μνήμη ραμ έχω 32 GB DDR4, οθόνη έχω επίσης 

Ψάχνω: μικρό case, επεξεργαστή, μητρική, ψύξη για την χρήση παραπάνω

Άλλα χαρακτηριστικά είναι η μητρική να υποστηρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα ασύρματες συνδέσεις με WiFi και πληκτρολόγιο - ποντίκι ώστε να υπάρχουν λίγα καλώδια στο οπτικό πεδίο.

Το μπάτζετ ας πούμε είναι 500 ευρώ αλλά η ιδιαιτερότητα είναι ότι δεν βιάζομαι καθόλου, δηλαδή μπορεί η αγορά να γίνεται και ένα part ανά 3 μηνο.

 

Ιδανικά, θα ήθελα κάτι σαν σαν τα Intel NUC, σε φάση να χωράει να στερεωθεί κάπου πίσω από την οθόνη και να μην το βλέπω καθόλου, αν και νομίζω αυτό δεν εμπίπτει στην κατηγορία SFFPC, την οποία γνώρισα από εδώ: https://www.reddit.com/r/sffpc/

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά.

Το πιο μικρό που θα μπορούσες να στησεις ειναι ενα ASRock Deskmini. 155X155X80mm

ASRock > DeskMini H470 Series

Βαζεις τον επεξεργαστη, μνημες και σκληρο και εισαι ετοιμος.

 

Εαν παλι θελεις miniPC οπως αυτα που λες τοτε ξεχνας τον επεξεργαστη που εχεις. Αυτα ερχονται κομπλε ετοιμα είτε σαν Barebone αλλα με τον επεξεργαστη ήδη κολλημενο μονιμα στην motherboard. Θα βρεις φθηνα Κινεζικα αλλα και πιο ποιοτικα και ακριβα βεβαια (Asus, NUC)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...