Προς το περιεχόμενο

Ελάχιστες βάσεις πανελλήνιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια να ρωτήσω κάτι?

Αν στις πανελλήνιες γράψω σε ένα μάθημα κατω από 4 η 5 ας πούμε ενώ στα υπόλοιπα πολύ καλά και πιάσω τα μόρια που θέλω

Κοβομαι από το μάθημα που δεν έγραψα καλά και δεν περνάω εν τέλη ή δεν ισχύει αυτό και σημασία έχει μόνο το συνολικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kontou είπε

Παιδια να ρωτήσω κάτι?

Αν στις πανελλήνιες γράψω σε ένα μάθημα κατω από 4 η 5 ας πούμε ενώ στα υπόλοιπα πολύ καλά και πιάσω τα μόρια που θέλω

Κοβομαι από το μάθημα που δεν έγραψα καλά και δεν περνάω εν τέλη ή δεν ισχύει αυτό και σημασία έχει μόνο το συνολικό?

Περνάς από τον μέσο όρο των τεσσάρων πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και το μάθημα βαρύτητας που έχει η σχολή που θέλεις να περάσεις. Αν στο μάθημα βαρύτητας γράψεις κάτω από την ελάχιστη βάση εισαγωγής ΕΒΕ δεν περνάς ούτε με τα μόρια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, MYSSO είπε

Παίζει ρόλο και το μάθημα βαρύτητας που έχει η σχολή που θέλεις να περάσεις. Αν στο μάθημα βαρύτητας γράψεις κάτω από την ελάχιστη βάση εισαγωγής ΕΒΕ δεν περνάς ούτε με τα μόρια σου. 

Μάλλον έχεις μπλέξει την ΕΒΕ με τον συντελεστή βαρύτητας κάθε μαθήματος με τον οποίο πολλαπλασιάζεται ο βαθμός του καθενός από τα 4 εξεταζόμενα μαθήματα.

Είναι λογικό ότι αν ένας υποψήφιος δεν γράψει καλά σ΄ένα μάθημα με αυξημένο συντελεστή βαρύτητας, θα χάσει πολύτιμα μόρια. Αν όμως καταφέρει με την συνολική επίδοσή του, να φτάσει την καθορισμένη ΕΒΕ της Σχολής που τον ενδιαφέρει, θα εισαχθεί. Η μόνη περίπτωση να μην εισαχθεί είναι αν σύμφωνα με τον αριθμό εισακτέων στην Σχολή, ο τελευταίος εισαχθείς έχει συγκεντρώσει περισσότερα μόρια απ΄αυτόν.

https://www.foititikanea.gr/πανελληνιες-εξετάσεις/πανελλήνιες-2023/27756-τι-είναι-η-εβε 

 

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μπορεί και να κάνω λάθος μιας και εγώ έδωσα προ αμνημονεύτων ετών, τότε με τις δέσμες. Από τότε συνεχεια αλλάζουν οι εισαγωγές στα πανεπιστήμια.

 

Περσι όμως   -πανελληνιες 2023 - μου έκανε τεράστια εντύπωση  αυτή η περίπτωση 22000 μορια και δεν μπήκε λόγω χαμηλότερης ΕΒΕ.

 

...Όπως έχει καταγγείλει η αριστούχος μαθήτρια, ενώ συγκέντρωσε 22000 μόρια, γράφοντας σχεδόν τέλεια στα περισσότερα μαθήματα, δεν μπορεί καν να δηλώσει την Αρχιτεκτονική στην οποία ήθελε να εισαχθεί, διότι υπολείπεται μόλις 0,6 βαθμούς από την ΕΒΕ στο ελεύθερο σχέδιο. Σε ένα μάθημα δηλαδή που δεν διδάσκεται στα δημόσια σχολεία και για το οποίο ένας υποψήφιος θα πρέπει να κάνει φροντιστήριο... 

https://www.google.com/amp/s/www.news247.gr/politiki/aristouxos-me-22-000-moria-xanei-ti-sxoli-tis-alla-to-maximou-den-theorei-lathos-tin-eve/%3famp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MYSSO είπε

Φίλε μου, μπορεί και να κάνω λάθος μιας και εγώ έδωσα προ αμνημονεύτων ετών, τότε με τις δέσμες. Από τότε συνεχεια αλλάζουν οι εισαγωγές στα πανεπιστήμια.

 

Περσι όμως   -πανελληνιες 2023 - μου έκανε τεράστια εντύπωση  αυτή η περίπτωση 22000 μορια και δεν μπήκε λόγω χαμηλότερης ΕΒΕ.

 

...Όπως έχει καταγγείλει η αριστούχος μαθήτρια, ενώ συγκέντρωσε 22000 μόρια, γράφοντας σχεδόν τέλεια στα περισσότερα μαθήματα, δεν μπορεί καν να δηλώσει την Αρχιτεκτονική στην οποία ήθελε να εισαχθεί, διότι υπολείπεται μόλις 0,6 βαθμούς από την ΕΒΕ στο ελεύθερο σχέδιο. Σε ένα μάθημα δηλαδή που δεν διδάσκεται στα δημόσια σχολεία και για το οποίο ένας υποψήφιος θα πρέπει να κάνει φροντιστήριο... 

https://www.google.com/amp/s/www.news247.gr/politiki/aristouxos-me-22-000-moria-xanei-ti-sxoli-tis-alla-to-maximou-den-theorei-lathos-tin-eve/%3famp

Η περίπτωση που αναφέρεις, απαιτεί εξέταση σε ειδικό μάθημα.

Τα ειδικά μαθήματα ή οι πρακτικές δοκιμασίες έχουν δική τους ΕΒΕ.

Δηλαδή ο υποψήφιος αυτών των Σχολών ακόμα και το απόλυτο άριστα να έχει πετύχει στα  4 εξεταζόμενα μαθήματα, δεν θα εισαχθεί αν δεν έχει καταφέρει να φτάσει την καθορισμένη ΕΒΕ των ειδικών μαθημάτων ή των πρακτικών δοκιμασιών.

Αναφέρεται καθαρά η περίπτωση αυτή στο link που παρέθεσα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...