Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε Sony Vaio


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sony Vaio PCG-3F1M καμιά δεκαετία πίσω λογικα (ειχε Vista αρχικα, τωρα του ειχαν βαλει 10αρια) αλλά καλό μοντέλο τότε (blu-ray και 16 inches οθόνη)
Το έχει δουλέψει ελάχιστα. Μετά από χρόνια, προσπάθησε να το ανοίξει αλλά έσβηνε μετά από λίγο μου ειπε.
Εγώ κατάφερα και το άνοιξα αλλά έχει το εξής θέμα.
Χωρίς την μπαταρία του ανάβει για ένα δευτερόλεπτο και σβήνει άμεσα.

Αν φορτιστεί η μπαταρία όμως και το ανάψεις με την μπαταρία δουλεύει κανονικά απλά οπως ειναι λογικο η μπαταρία κρατάει κάνα μισάωρο το πολύ.
Αν όμως ταυτόχρονα το έχεις και στο ρεύμα που προσπαθεί να φορτίζει την μπαταρία, κάνει ένα τικ κάθε ένα δευτερόλεπτο και ταυτόχρονα τη στιγμή που ακούγεται το τικ πέφτει στιγμιαία η φωτεινότητα της οθόνης.. κοινως σαν να τρεμοπαίζει κάθε δευτερόλεπτο. Και ταυτόχρονα η φωτεινότητα είναι γενικά μειωμένη αλλά κάθε δυο τρία δευτερόλεπτα αναβοσβήνει πιο έντονα!
Εχουμε καμία ιδέα τι πρόβλημα μπορεί να έχει; φανταζομαι κατι σε μητρικη και τροφοδοσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό σενάριο (και το καλύτερο, εδώ που τα λέμε) είναι να είναι προβληματικός ο φορτιστής. Αν μπορείς να βρεις άλλο φορτιστή με τα ίδια ακριβώς Volt, και ίδια ή περισσότερα Ampere/Watt, δοκίμασε μήπως επιλυθεί. Επίσης δοκίμασε να βάλεις τον φορτιστή σε άλλη πρίζα, κατά προτίμηση χωρίς πολύπριζο/προέκταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ventalias said:

Το πιο πιθανό σενάριο (και το καλύτερο, εδώ που τα λέμε) είναι να είναι προβληματικός ο φορτιστής. Αν μπορείς να βρεις άλλο φορτιστή με τα ίδια ακριβώς Volt, και ίδια ή περισσότερα Ampere/Watt, δοκίμασε μήπως επιλυθεί. Επίσης δοκίμασε να βάλεις τον φορτιστή σε άλλη πρίζα, κατά προτίμηση χωρίς πολύπριζο/προέκταση.

καπου εχω ενα μετασχηματιστη με διαφορα βυσματα αλλα ειναι 19V ενω του λαπτοπ ειναι 19.5V ... θα κανω δουλεια ή πρεπει να ειναι ακριβως 19.5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, mikepaltri said:

Σε vaio pcg-7181m με intel core duo αξίζει να βάλω ssd? Το έχω σαν δεύτερο με μπαταρία που δεν κρατάει πάνω από μισή ώρα και τώρα λογικά ψιλοσέρνεται...

Αν θες να το κρατήσεις αξίζει. Ένας 120ρης ssd έχει γύρω στα 12€. Και με 4GB ram (το μέγιστο δυνατό δλδ) θα είναι οριακά αποδεκτό, μόνο για τα πολύ βασικά. Αν βάλεις και κανένα linux, ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, MasterX είπε

καπου εχω ενα μετασχηματιστη με διαφορα βυσματα αλλα ειναι 19V ενω του λαπτοπ ειναι 19.5V ... θα κανω δουλεια ή πρεπει να ειναι ακριβως 19.5;

Τα παραπάνω Volt είναι πάντα επικίνδυνα (για ζημιά σε μια συσκευή). Όχι τα λιγότερα.  

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mikepaltri said:

Σε vaio pcg-7181m με intel core duo αξίζει να βάλω ssd? Το έχω σαν δεύτερο με μπαταρία που δεν κρατάει πάνω από μισή ώρα και τώρα λογικά ψιλοσέρνεται...

σε οτι παλιο μηχανημα και να βαλεις SSD θα αναστηθει.. εχω βαλει σε αρκετα. Αξιζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...