Προς το περιεχόμενο

Before you can save files on this drive, you need to encrypt it using BitLocker


kospa1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο παρακάτω:

Με το που συνδέω μια εξωτερική μονάδα αποθήκευσης (φλασάκι ή εξωτερικό δίσκο) μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:
"Before you can save files on this drive, you need to encrypt it using BitLocker" και δεν μου αφήνει να επεξεργαστώ τα υπάρχοντα αρχεία ή να δημιουργήσω νέο αρχείο ενώ δεν έχω ενεργοποιημένο το BitLocker.

Έχω δοκιμάσει στις Πολιτικές να έχω Απενεργοποιημένο το πεδίο "Απαγόρευση πρόσβασης εγγραφής σε αφαιρούμενες μονάδες δίσκου που δεν διαθέτουν προστασία BitLocker". Επίσης στο Registry Editor στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\FVE δοκίμασα να αλλάξω χειροκίνητα την τιμή από 1 σε 0 με αποτέλεσμα να λύνεται το πρόβλημα αλλά μετά από λίγες μέρες να γίνεται πάλι 1 με αποτέλεσμα να εμφανίζεται πάλι το παραπάνω μήνυμα. Τέλος στη διάχειριση συσκευών έκανα και update τους usb drivers και εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα.

Που μπορεί να οφείλεται και τι άλλο μπορώ να κάνω για να το λύσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kospa1 είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο παρακάτω:

Με το που συνδέω μια εξωτερική μονάδα αποθήκευσης (φλασάκι ή εξωτερικό δίσκο) μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:
"Before you can save files on this drive, you need to encrypt it using BitLocker" και δεν μου αφήνει να επεξεργαστώ τα υπάρχοντα αρχεία ή να δημιουργήσω νέο αρχείο ενώ δεν έχω ενεργοποιημένο το BitLocker.

Έχω δοκιμάσει στις Πολιτικές να έχω Απενεργοποιημένο το πεδίο "Απαγόρευση πρόσβασης εγγραφής σε αφαιρούμενες μονάδες δίσκου που δεν διαθέτουν προστασία BitLocker". Επίσης στο Registry Editor στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\FVE δοκίμασα να αλλάξω χειροκίνητα την τιμή από 1 σε 0 με αποτέλεσμα να λύνεται το πρόβλημα αλλά μετά από λίγες μέρες να γίνεται πάλι 1 με αποτέλεσμα να εμφανίζεται πάλι το παραπάνω μήνυμα. Τέλος στη διάχειριση συσκευών έκανα και update τους usb drivers και εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα.

Που μπορεί να οφείλεται και τι άλλο μπορώ να κάνω για να το λύσω;

Το βάζεις σε υπολογιστή που ανήκει (ή ανήκε) σε ένα domain (π.χ. εταιρικό υπολογιστή) η σε ένα προσωπικό υπολογιστή; Γιατί εάν είναι εταιρικός μπορεί να υπάρχει συγκεκριμένη πολτική που το επιβάλει η εταιρεία για την προστασία των εταιρικών δεδομένων της (λέω μπας και είναι που λογικά έτσι θα είναι).

image.png.ef1b30dacccafcbbe699c52caf9d00ae.png

image.png.fa2eba9e92eb824f59768086bdae9262.png 

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Το βάζεις σε υπολογιστή που ανήκει (ή ανήκε) σε ένα domain (π.χ. εταιρικό υπολογιστή) η σε ένα προσωπικό υπολογιστή; Γιατί εάν είναι εταιρικός μπορεί να υπάρχει συγκεκριμένη πολτική που το επιβάλει η εταιρεία για την προστασία των εταιρικών δεδομένων της (λέω μπας και είναι που λογικά έτσι θα είναι).

image.png.ef1b30dacccafcbbe699c52caf9d00ae.png

image.png.fa2eba9e92eb824f59768086bdae9262.png 

O υπολογιστής είναι προσωπικός και δεν ανήκει σε κάποιο domain. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω απευθείας την τιμή FDVDenyWriteAccess σε 0 αλλά μετά από κάποιο διάστημα γίνεται πάλι 1. Όπως έχω δοκιμάσει και με την Πολιτική όπως ανέφερα και αρχικά. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Έχω διάστημα με το συγκεκριμένο πρόβλημα και δεν μπορώ να το λύσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επελεξε start --> settings --> update & security και αριστερα επελεξε removable drives.

Επειτα στα δεξια θεσε σε on το Let users save files to removable drives that are not protected by bitLocker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...