Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Aorus Z490 + Intel Core 11nth Gen **STABILITY ISSUES ΜΟΝΟ**


apikoulas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια Gigabyte Aorus Z490 Elite AC με τον 10700F που παίζει άψογα, αλλά ενδιαφέρομαι να τον αναβαθμίσω σε 11900 μιας και έχουν πέσει αρκετά (200 ευρώ), και είναι ένα upgrade που αξίζει αυτή τη στιγμή. Ο 10700F μου επίσης θα φύγει γρήγορα, από όσους έχουν ξεμείνει με αδύναμους i3 10nth Gen ή και χειρότερα.

Όμως ακούγονται θέματα με instabilities & random crashes (ο Z490 ήταν αρχικά για 10nth Gen), και έτσι διστάζω.  ΑΥΤΟ ειναι το θέμα μου, μόνο!

Έχεις κανείς εμπειρία με Ζ490 + 11nth Gen;

Με Gigabyte ή και άλλες Mobo? Δε ξέρω αν είναι ειδικά/συνχότερα για τις Gigabyte τα προβλήματα, τα βλέπω και αλλού (ASUS, MSI), αλλά όποιος έχει εμπειρία ας τη μοιραστεί μαζί μας. Παραθέτω κάποια λινκς πιο κάτω.

Αρκετοί λένε ότι αν θυσιάσεις το PCI4 και μείνεις στο PC3, το πρόβλημα φέυγει εντελώς. Και αυτό δε με νοιάζει, θε θέλω το upgrade τόσο για το gaming άλλωστε... 

FYI είμαι σε F22 BIOS, h Gigabyte επίσημα το υποστήριξε στην F20d (https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490-AORUS-ELITE-AC-rev-10/support#support-cpu)

BTW, άλλες Z490 ειναι χειρότερες, δε το υποστηρίζουν καν - αλλά τουλάχιστον ξέρεις!

Και εδώ φαίνονται προβλήματα και σε άλλες ASUS https://community.intel.com/t5/Processors/Intel-11-gen-on-Z490-motherboard/m-p/1270702/highlight/true#M50678

Και εδώ επίσης 

 

Και η Gigabyte

 

 

 

Επεξ/σία από apikoulas
Προσθήκη links 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200€ σε πεθαμένη πλατφόρμα 4ετίας; Ειδικά για τον 11900k βάλε στο budget +150€ μια καλή 360άρα AIO για να κοντρολάρεις τα +300w της ξυλόσομπας. Αλλιώς ούτε 2% παραπάνω από τον 10700 δεν θα δεις. 

Η μόνη αναβάθμιση που έχει νόημα για την μητρική σου είναι ο 10850k ή ο 10900k. Υπάρχουν μεταχειρισμένοι από 280€ στο eBay. Σχεδόν όλοι οι 10850k χτυπάνε σχετικά άνετα τα 5GHz. 10 πυρήνες στα 5 είναι μπόλικη δύναμη ακόμα και σήμερα. 

Εάν είχες z590, θα έβλεπα μια λογική ώστε να βάλεις τουλάχιστον pcie 4.0 drive. Θα έβλεπες μια χειροπιαστή, αισθητή διαφορά στην γενική απόκριση του συστήματος. Μάζεψε 2 κατοστάρικα ακόμα και δες για 12600k/13600k + φθηνό B650. Ή πήγαινε σε κάναν 3d στο am4 το οποίο έχει ακόμα λίγη ζωή (και μπορεί μελλοντικά να πάρει 5900/5950 οι οποίοι θα γαζώνουν για πολλά χρόνια).

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, this.is.elia είπε

200€ σε πεθαμένη πλατφόρμα 4ετίας; Ειδικά για τον 11900k βάλε στο budget +150€ μια καλή 360άρα AIO για να κοντρολάρεις τα +300w της ξυλόσομπας. Αλλιώς ούτε 2% παραπάνω από τον 10700 δεν θα δεις. 

Η μόνη αναβάθμιση που έχει νόημα για την μητρική σου είναι ο 10850k ή ο 10900k. Υπάρχουν μεταχειρισμένοι από 280€ στο eBay. Σχεδόν όλοι οι 10850k χτυπάνε σχετικά άνετα τα 5GHz. 10 πυρήνες στα 5 είναι μπόλικη δύναμη ακόμα και σήμερα. 

Εάν είχες z590, θα έβλεπα μια λογική ώστε να βάλεις τουλάχιστον pcie 4.0 drive. Θα έβλεπες μια χειροπιαστή, αισθητή διαφορά στην γενική απόκριση του συστήματος. Μάζεψε 2 κατοστάρικα ακόμα και δες για 12600k/13600k + φθηνό B650. Ή πήγαινε σε κάναν 3d στο am4 το οποίο έχει ακόμα λίγη ζωή (και μπορεί μελλοντικά να πάρει 5900/5950 οι οποίοι θα γαζώνουν για πολλά χρόνια).

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου, αλλά hold your horses, δεν ειναι καθόλου έτσι όπως τα λες!

1ον) Το κόστος μου θα είναι τα 200 ευρώ, μείον τον 10700, που θα πουληθει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ εδώ και θα πιάσει για πλάκα 100-120 μπορεί και 150. Άρα μιλάμε για κόστος για εμενα λιγοτερο από 100 ευρώ, μπορεί και 70-80 ευρώ μονο. Ειναι πολλοί με Ζ410 Ζ460 εκει έξω με i3 10100/10105 που θα ήθελαν ενα φτηνό κ γρήγορο upgrade με 100-120 ευρώ, και να γλιτωσουν τα μισα λεφτα  (ο δικός μου κάνει 200 στο σκρουτζ, ο i9-10900F κάνει 270). 

2ον) Κόστος δεν είναι μονο τα χρήματα, είναι και ο χρόνος / κόπος. Το να αλλάξεις CPU ειναι θέμα 10 λεπτών ΜΑΞ έτσι όπως έχω το κουτί μου. Δυο βίδες, ανκλικ ο ενας, κλικ ο άλλος, λιγη παστα και μπουμ!

3ον) Το κόστος που μου προτείνεις εσύ, το να αλλαξω MB και γενια μιλάμε για πολλαπλάσιο κόστος και σε ΧΡΗΜΑ και σε ΧΡΟΝΟ, της τάξης του Χ 5 ή και Χ 10! Για νεο MB αντίστοιχο με Ζ590 θές 2 κατοσταρικα μόνο, και για CPU άλλα τόσα. Πάμε στα 400 με 500 - επι Χ 5 χοντρικά. Μη μιλήσω για χρόνο. Ψαξε, σύκρινε, παραγγειλε, βαλε βγαλε, πούλα την παλία κτλ. Μιλαμε για χρόνο χ 10 ή χ 20!

4) Και μιας και πας σε upgrade και δινεις τόσο πόνο και κόπο, γιατι να μην πας σε κατι καλύτερο. Να πας γενια 13, με Μομπο που παει 14. Άλλα 200+. Και πάει κλαιγοντας...

5) Εχω ήδη την καλύτερη διπλή νοκτουα, και ο δικος μου δε πάει πάνω από 75 το χειμώνα, 80 το καλοκάιρι με ~35 βαθμούς (σπάνια βάζω εαρ κοντισιον). Μιλάω πάντα για 100% CPU για πολύ ώρα, κάτι που γίνεται μια φορά το μήνα. 

6) To Mb που έχω δεν είναι των 70 ευρώ, δε θα το σκεφτόμουν τόσο αν ήταν. Όταν το πήρα, λίγο πριν βγει η σειρά 11 το 20/21 έκανε 280 ευρώ. Δεν είναι "πεθαμένη" όπως λες, έχει παπαδες Wifi, 2.5 Gbit Ethernet, 15 USB, SPDIF και λοιπά... 

Οποτε it makes sense τρελή για μένα με ~80 ευρώ + 15 λεπτά να καθαρίσω, και βοηθάω και κάποιον με i3-10105 να κάνει ένα αξιοπρεπες upgrade.

Φιλικά, Α'

ΥΓ. Προσέθεσα update στον τίτλο και στο κείμενο, οτι με ενδιαφέρουν μόνο STABILITY ISSUES, και όχι γενικές συμβουλές "αναβάθμισης"

Επεξ/σία από apikoulas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Gigabyte Aorus Z490 + Intel Core 11nth Gen **STABILITY ISSUES ΜΟΝΟ**
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω MSI ζ490 με 11900κ overclock στα 5 Gz all core, μνημες στα 4200 με 240 υδροψηξη.Το pci στην καρτα γραφικων εγινε 4αρι και γενικα το συστημα ειναι βραχος.Ωστόσο ειναι αρκετα ζεστο φαντασου η υδροψυξη οριακα το κρατει στους 85 βαθμούς σε φουλ φορτιο τωρα που ειναι χειμώνας.Προβληματα σταθεροτητας δεν εχω και ολα κάτσανε πολυ ευκολα γενικα.Φαντασου οτι δεν κανει κιχ στο BF 2042 που ειναι μεγαλο κολοπαιχνιδο.Το εκανα με βαση την δικια σου λογικη ωστόσο νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να πηγαινα σε 12 η 13 πλατφόρμα παρα το εχτρα χρημα που θα επρεπε να βαλω.....

8 ώρες πριν, apikoulas είπε

ΥΓ. Προσέθεσα update στον τίτλο και στο κείμενο, οτι με ενδιαφέρουν μόνο STABILITY ISSUES, και όχι γενικές συμβουλές "αναβάθμισης"

 

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipprin είπε

Εχω MSI ζ490 με 11900κ overclock στα 5 Gz all core, μνημες στα 4200 με 240 υδροψηξη.Το pci στην καρτα γραφικων εγινε 4αρι και γενικα το συστημα ειναι βραχος.Ωστόσο ειναι αρκετα ζεστο φαντασου η υδροψυξη οριακα το κρατει στους 85 βαθμούς σε φουλ φορτιο τωρα που ειναι χειμώνας.Προβληματα σταθεροτητας δεν εχω και ολα κάτσανε πολυ ευκολα γενικα.Φαντασου οτι δεν κανει κιχ στο BF 2042 που ειναι μεγαλο κολοπαιχνιδο.Το εκανα με βαση την δικια σου λογικη ωστόσο νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να πηγαινα σε 12 η 13 πλατφόρμα παρα το εχτρα χρημα που θα επρεπε να βαλω.....

 

Σιγουρα καλύτερα η 12, ή 13 ή 14! Αλλά για 80 ευρώ & 15 λεπτά upgrade, δε βρίσκεις καλύτερο απ την εποχή των πρώτων SSD 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2024 στις 10:53 ΠΜ, apikoulas είπε

Έχω μια

με τον 10700F που παίζει άψογα, αλλά ενδιαφέρομαι να τον αναβαθμίσω σε 11900 μιας και έχουν πέσει αρκετά (200 ευρώ), και είναι ένα upgrade που αξίζει αυτή τη στιγμή. Ο 10700F μου επίσης θα φύγει γρήγορα, από όσους έχουν ξεμείνει με αδύναμους i3 10nth Gen ή και χειρότερα.

Όμως ακούγονται θέματα με instabilities & random crashes (ο Z490 ήταν αρχικά για 10nth Gen), και έτσι διστάζω.  ΑΥΤΟ ειναι το θέμα μου, μόνο!

Έχεις κανείς εμπειρία με Ζ490 + 11nth Gen;

Με Gigabyte ή και άλλες Mobo? Δε ξέρω αν είναι ειδικά/συνχότερα για τις Gigabyte τα προβλήματα, τα βλέπω και αλλού (ASUS, MSI), αλλά όποιος έχει εμπειρία ας τη μοιραστεί μαζί μας. Παραθέτω κάποια λινκς πιο κάτω.

Αρκετοί λένε ότι αν θυσιάσεις το PCI4 και μείνεις στο PC3, το πρόβλημα φέυγει εντελώς. Και αυτό δε με νοιάζει, θε θέλω το upgrade τόσο για το gaming άλλωστε... 

FYI είμαι σε F22 BIOS, h Gigabyte επίσημα το υποστήριξε στην F20d (https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z490-AORUS-ELITE-AC-rev-10/support#support-cpu)

BTW, άλλες Z490 ειναι χειρότερες, δε το υποστηρίζουν καν - αλλά τουλάχιστον ξέρεις!

Και εδώ φαίνονται προβλήματα και σε άλλες ASUS https://community.intel.com/t5/Processors/Intel-11-gen-on-Z490-motherboard/m-p/1270702/highlight/true#M50678

Και εδώ επίσης 

 

Και η Gigabyte

 

 

 

Δεν ειναι η δουλεια μου οι υπολογιστες ουτε ειμαι μηχανικός υπολογιστών αλλα ας βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα:

1) Υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας σε καποια σετ. Δεν ξερουμε απο τι προερχονται. Μπορει και απο καποιο περίεργο συνδιασμο mobo/cpu/RAMS (συμβαινει και εχει συμβει σε διαφορα σετ). Αρα κανένας δεν θα μπορεσει να σου εξασφαλίσει οτι θα δουλέψει απρόσκοπτα εκτός και εαν βρεθει καποιος με το ιδιο ακριβως σετακι με το δικό σου. Οπότε οποιαδηποτε κίνηση ειναι Αt your own risk.

2) Ποιο είναι το Risk? 200 ευρώ που θα δώσεις για την αγορά του 11900. Τον αγοραζεις, τον δοκιμάζεις και εαν δεν δουλέψει τον ξαναπουλάς. Worst case scenario να χάσεις καποια λίγα χρήματα με την αγοροπωλησία. Κρατας εννοειται τον 10700F μεχρι να τσεκαρεις τον 11900.

3) To Ζ490 όπως και όλα τα Chips ειναι απλά βοηθητικά συστήματα στην CPU για τον ελεγχο των περιφερειακών και της επικοινωνίας με την CPU. Οπότε εαν και εφόσον είναι συμβατα με την εκαστοτε CPU και μπορουν να επικοινωνήσουν μαζί της σωστά δεν ειναι αυτά που δημιουργούν τα κρασαρίσματα.

4) Διαβάζω ότι προβλήματα υπάρχουν και με τον χρονισμό των RAMS και χρειάζεται χαμηλότερος χρονισμός. Το ίδιο και με τις ταχύτητες του SSD.

5) Οι περισσοτερες αναφορες λενε ότι δεν υπαρχει προβλημα σε low loads αλλα σε high loads.

Αυτό που έρχεται στο μυαλό είναι δύο πράγματα:

a) Αν και ο 11900 μπορεί να κάνει τις εργασίες του πιο γρήγορα και αποδοτικά το Ζ490 σαν παλιότερο chip δεν μπορεί να διαχειριστεί εξίσου καλά και γρήγορα τις δικές του και μενει πισω με συνέπεια καποια προβλήματα. Τον ελεγχο των διαφορων busses τον μοιραζονται η CPU και το chip. Αυτο δεν είναι το ίδιο σε κάθε υλοποίηση mobo. Ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει διαφορετικό τρόπο να μοιράσει τις εργασίες. Οπότε σε μια mobo μπορει να δημιουργείται πρόβλημα με τις RAMS, στην αλλη mobo να δημιουργείται προβλημα στον SSD και σε αλλη προβλημα στο PCIe πχ. Γι αυτο και μια λυση που δουλευει σε μια mobo μπορει να μην δουλευει σε αλλη. Δες στην δική σου mobo το Chip τι ακριβώς bus lanes ελέγχει για να εχεις μια ιδεα τα πιθανα (εαν υπαρξουν) προβλήματα.

b) Για την αυξημένη απόδοση υπάρχει τίμημα. Και λέγεται: Αυξηση καταναλωσης ρευματος και ως παραγωγο αύξηση και των θερμοκρασιών. Εαν εχεις αυξημενη καταναλωση πρέπει να μπορεις να την παρέχεις κι όλας και την ιδια στιγμη να μπορεις να ψύξεις κι ολας τα συστηματά σου. Οπότε:

b1) Η mobo σου θα πρεπει να μπορει να λαβει την αυξημενη παροχη. Βλεπω ενα οκτάπινο και ενα τετραπινο κατι που ειναι αρκετο θα ελεγα.

b2) Η mobo σου θα πρεπει να μπορει να διαχειριστεί αυτη την αυξημένη παροχη. Βλέπω 12+1 phases κατι που και πάλι πρέπει να ειναι αρκετό μιας και η Z490 AORUS ELITE AC θεωρείται καλής ποιοτητας mobo (το ίδιο και η ROG STRIX Z490-E GAMING που οπως λες εχει και αυτη θεματακια).

b3) Η ψύξη των VRMs θα πρέπει να ειναι επερκης. Βλέπω αρκετά μεγάλες ψύκτρες οπότε θεωρητικά δεν ειναι θεμα. Εαν βέβαια η συνολική περιοχή της CPU γίνεται πολύ θερμή τότε αυτό επηρεάζει και την επαρκής ψύξη των παρακείμενων VRMs (ενα ερωτηματικο εδω).

b4) Η επαρξής ψύξη του Chip σε αυξημένο φόρτο. Και εδω βλεπω μια μεγαλη ενιαία ψύκτρα οπότε δεν βλεπω κατι περιεργο.

b5) Η επαρκής ψύξη του επεξεργαστή. Εδώ ειναι θεμα μιας και απο τα max 200-210W του 10700F θα πας στα max 300W του 11900. Μιλάμε για αυξηση του +30% με αντίστοιχη αυξηση των θερμοκρασιών. Οπότε θα πρεπει να σιγουρευτείς ότι το Cooling system σου επαρκεί και δεν χρειάζεται αναβάθμιση επίσης. Σε αυτο το σημειο δεν γνωρίζουμε τι συνέβαινε στα συστηματα που αναφερουν και τα προβληματα.

 

Σύμφωνα με τα παραπανω η πιθανότητες να σου δουλέψει σωστά είναι αυξημένες. Αλλωστε τα προβλήματα που αναφερεις δεν νομιζω ότι ειναι γενικευμένα.

Οπως είπα κανείς δεν μπρορει να σου εγγυηθει τιποτε. Ακόμη και μια τυχαία ασυμβατότητα με τις μνήμες σου μπορει να δημιουργήσει θεμα.

Το ρίσκο ειναι μικρό με την λογική ότι μπορείς να ξαναπουλήσεις τον 11900 (υποθετω ότι μιλάμε για αγορα μεταχειρισμενου).

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση @SeNNinhA! Δε νομίζω να βρίσκονται 11900Κ μεταχειρισμένοι, γιατί χλωμό να τον πουλήσει μόνο του χωρς Mobo, δεν έχει νόημα...(εκτος αν ειναι στην περιπτωση που τον πήρε για Ζ490 και δε του έκανε)

Άρα πάμε για καινούργιο...

Επεξ/σία από apikoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, apikoulas είπε

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση @SeNNinhA! Δε νομίζω να βρίσκονται 11900Κ μεταχειρισμένοι, γιατί χλωμό να τον πουλήσει μόνο του χωρς Mobo, δεν έχει νόημα...(εκτος αν ειναι στην περιπτωση που τον πήρε για Ζ490 και δε του έκανε)

Άρα πάμε για καινούργιο...

Οποτε με αγορα καινουργιου αλλαζουν τα δεδομενα μιας και η απωλεια θα ειναι μεγαλύτερη εαν δεν δουλέψει.

Από την αλλη ξανασκεφτομαι το θεμα των ρευματων.

Τα 300W (σε full load) δεν ειναι και λιγα.

Αλλα δεν γνωρίζω λεπτομερειες για τα VRMs της Mobo σου. Ποσα amperes ειναι σχεδιασμενα να παρεχουν? Κανονικα υπαρχει ως specs στον κατασκευαστη αλλα δεν ειναι ευκολο να το βρεις. Δεν εχει σχεση μονο ο αριθμος των Phases αλλα και η ποιοτητα των VRMs και τα Amperes που μπορουν να διαχειριστουν.

Μου κανει λιγο κλικ αυτο σε συνδιασμο με τα αναφερομενα θεματα σε full load τα οποια δεν εμφανιζονται σε Low load καθως και σε μνημες που δεν συχρονιζουν υψηλα κλπ αλλα θεματακια.

Ποιος ηταν ο top CPU που αρχικα υποστηριζε η συγκεκριμενη mobo? Να δουμε για τι ηταν αρχικα σχεδιασμενη (σιγουρα θα υποστηριζε και παραπανω βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Σύμφωνα με τα παραπανω η πιθανότητες να σου δουλέψει σωστά είναι αυξημένες. Αλλωστε τα προβλήματα που αναφερεις δεν νομιζω ότι ειναι γενικευμένα.

    Θα δουλεψει μια χαρα σιγουρα,σε στοκ ειδεικα δυο και τρεις χαρες μη σου πω και θα εχει και pci 4 αρι                         

 

6 ώρες πριν, Aris_ είπε

85c είναι πολλά στην cpu για συνεχή χρήση 

Εγω εχω κανει φουλ οβερκλοκ απο επολογη μου και το κουμανταρω μια χαρα.Μετα απο κανα δυο ωρες συνεχόμενο παιχνιδι με το bf 2042 πανω απο 80 δεν εχω δει.Σε στοκ κατασταση δεν θα εχει απολυτως κανενα προβλημα.

Τωρα αν του κοστισει ενα 80 αρι και δεν θελει να μπει σε περαιτέρω εξοδα μια χαρα επιλογη ειναι

 

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Άρα πάμε για καινούργιο...

Εγω μεταχειρισμένο εβαλα απο εδω μεσα στα 200 και εδωσα ενα 10600 κ στα 120 βιαστικα πριν κανα χρονο.

Στις 14/2/2024 στις 1:58 ΜΜ, apikoulas είπε

) Εχω ήδη την καλύτερη διπλή νοκτουα, και ο δικος μου δε πάει πάνω από 75 το χειμώνα, 80 το καλοκάιρι με ~35 βαθμούς (σπάνια βάζω εαρ κοντισιον). Μιλάω πάντα για 100% CPU για πολύ ώρα, κάτι που γίνεται μια φορά το μήνα. 

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερώνω ότι το upgrade ολοκληρώθηκε σήμερα και στέφθηκε με επιτυχία!

Όλα καλά μέχρι στιγμής, και απέκτησα και PCI 4.0 😉 

Έβαλα ήδη τον 10700F + ψύκτρα για πώληση, όποιος ενδιαφέρεται! 

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας @filipprin @SeNNinhA

 

 

 

Επεξ/σία από apikoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω την ομάδαρα, ότι δυστυχώς έπεσα σε bug που μου χαλάει το upgrade https://github.com/microsoft/WSL/issues/8696#issuecomment-1968586332 (εγώ ειμαι ο anodynos) και τα χρειαζομαι αυτά στη δουλεία μου... Μιλάμε για υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης, αλλά έτσι είναι τα PCια!

Σε ολα τα άπειρα benchmarks, stress tests CPU, GPU, Games & other workloads δεν κόλησε ποτέ - μόνο με το WSL είχε θέμα, θεωρώ ότι δεν φταίει το Mobo + CPU άλλα κάποιο άλλο software bug που κάνει manifest με τον CPU, μιας και το έχουν και άλλοι το πρόβλημα με άλλο setup.

Οπότε άκυρο το upgrade μου, άκυρη και η πώληση... Επιστρέφω τον καινούργιο μου και κρατάω τον 10700 ;-( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...