Προς το περιεχόμενο

Καυστικός ο Ζάκερμπεργκ στα σχόλιά του για το Vision Pro


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
31 λεπτά πριν, kostis_jp είπε

Αααακριβώς...νομίζω στο μέλλον θα δούμε ενδιαφέροντα πράγματα, σε συνδυασμό με το Ferret λογικά...

Χμ, κάτσε μισό λεπτό όμως! 

Σύμφωνα με τις εκιμήσεις, το Quest 3 έχει φτάσει στα χέρια περίπου 450.000 χρηστών μέσα στους 4 μήνες που κυκλοφορεί και κοστίζει 500 ευρώ ας πούμε μέση τιμή.

Το Vision pro τώρα κλείνει έναν μήνα εκεί έξω, το έχουν αγοράσει περίπου 250.000 χρήστες και κοστίζει 3.500 - 4.000 ευρώ.

Η "αποτυχία" μάλλον βρίσκεται στο μυαλό όσων δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς θέλει να κάνει η Apple! :) 

Αν το αναλύσεις βέβαια πιο ψύχραιμα, μόνο καλό έκανε αυτή η κίνηση της Apple στην αγορά του VR μιας και θα βελτιώσουν όλοι τα προϊόντα τους, όπως έγινε και με την εμφάνιση του iphone! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, absoluteblade είπε

Δεν συγκρίνεται το wireless, με το wired! Αν έχεις oled vr headset wired και ανεβάσεις την ανάλυση στο 200% ,η εικόνα που βλέπεις ,δεν έχει σχέση με οτιδήποτε άλλο υπάρχει! Άμα θέλω να παίζω vr παιχνίδια καθιστός ή με gamepad δεν χρειάζεται να είναι ασύρματο το headset! Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλους! Δεν μπορούσε να βάλει και ένα hdmi στο οculus; Έμεινε στο usb c, για va λαμβάνει συμπιεσμένη εικόνα από το pc, λόγο οικονομίας;

Εννοείτε τα γραφικά πολύ ανώτερα στο PCVR για αυτό περιμενω το wifi7 μια και το καλώδιο χαλάει το Immersion Και εμποδίζει τις κινήσεις. Δεν είναι βέβαια σε όλα τα παιχνίδια το ζητούμενο τα γραφικά table tennis, gorilla tag κλπ απλά δεν παίζεις με καλώδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο (ή κάπως σχετικό) με το θέμα. Ξέρετε εαν υπάρχει κάποια ανάλογη συσκευή που μπορεί κάποιος να την έχει για να παρακολουθεί ταινίες; Ακόμη κι αν βάλεις δικά σου ακουστικά. Να σου προσφέρει μεγάλο οπτικό πεδίο και υποδοχή usb για media player κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Άσχετο (ή κάπως σχετικό) με το θέμα. Ξέρετε εαν υπάρχει κάποια ανάλογη συσκευή που μπορεί κάποιος να την έχει για να παρακολουθεί ταινίες; Ακόμη κι αν βάλεις δικά σου ακουστικά. Να σου προσφέρει μεγάλο οπτικό πεδίο και υποδοχή usb για media player κλπ.

Το Quest 3 αυτή τη στιγμή σου προσφέρει την καλύτερη δυνατή ποιότητα που μπορείς να βρεις στην αγορά με το συγκεκριμένο κόστος. Η ποιότητα της εικόνας είναι περίπου σα να βλέπεις σε μια καλή full HD οθόνη, σε όποιο μέγεθος επιθυμείς (από οθόνη pc, μέχρι οθόνη cinema), έχει υποδοχή για εξωτερικά ακουστικά (ενσύρματα ή bluetooth) και η type c υποδοχή που έχει για τη φόρτιση, μπορεί και διαβάζει εξωτερικά φλασάκια και δίσκους ή αντίστοιχα μπορείς να δεις και αρχεία που έχεις στο τοπικό σου δίκτυο. Εννοείται επίσης πως σου επιτρέπει να βλέπεις μπροστά σου σε όποιο μέγεθος επιθυμείς την οθόνη του σταθερού υπολογιστή σου και να κάνεις μέσα από το vr οτιδήποτε θα έκανες και μπροστά του. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου είναι η έλλειψη motion controllers.

 

Για αυτό προς το πάρων για εμενα ειναι καλύτερο το Quest (εχω το 2 και θα αλλαξω μαλλον στο 4).

Σε επόμενο revision πιστεύω οτι θα βγάλει και η apple motion controllers.

Αλλιώς δυσκολα θα ανταγωνιστεί στο σημαντικότατο gaming κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, vste είπε

Η μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου είναι η έλλειψη motion controllers.

 

Για αυτό προς το πάρων για εμενα ειναι καλύτερο το Quest (εχω το 2 και θα αλλαξω μαλλον στο 4).

Σε επόμενο revision πιστεύω οτι θα βγάλει και η apple motion controllers.

Αλλιώς δυσκολα θα ανταγωνιστεί στο σημαντικότατο gaming κομματι.

Μόνο για το gaming όμως. Σε όλα τα άλλα, το πιο "φυσικό" είναι να χειρίζεσαι τα πάντα με τα χέρια σου χωρίς να κρατάς τίποτα άλλο! Που και σε αυτό το κομμάτι μια χαρά τα πάει το Quest 3, εκτός ίσως από κάποιες ενέργειες σε πολύ μικρά κουμπάκια κλπ που μερικές φορές γίνεται εως και εκνευριστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το Quest 3 αυτή τη στιγμή σου προσφέρει την καλύτερη δυνατή ποιότητα που μπορείς να βρεις στην αγορά με το συγκεκριμένο κόστος. Η ποιότητα της εικόνας είναι περίπου σα να βλέπεις σε μια καλή full HD οθόνη, σε όποιο μέγεθος επιθυμείς (από οθόνη pc, μέχρι οθόνη cinema), έχει υποδοχή για εξωτερικά ακουστικά (ενσύρματα ή bluetooth) και η type c υποδοχή που έχει για τη φόρτιση, μπορεί και διαβάζει εξωτερικά φλασάκια και δίσκους ή αντίστοιχα μπορείς να δεις και αρχεία που έχεις στο τοπικό σου δίκτυο. Εννοείται επίσης πως σου επιτρέπει να βλέπεις μπροστά σου σε όποιο μέγεθος επιθυμείς την οθόνη του σταθερού υπολογιστή σου και να κάνεις μέσα από το vr οτιδήποτε θα έκανες και μπροστά του. :) 

άρα κάνει και για τα δικά μας τα mac. Το θέμα είναι οτι αυτό το προϊόν είναι φτιαγμένο πρωτίστως για εικονικούς κόσμους παιχνίδια και τέτοια και άρα το κόστος του επιβαρύνεται απ'αυτή την δυνατότητα. Γι'αυτό και ρώτησα για μια "μάσκα" που να είναι ΜΟΝΟ για ταινίες κλπ. Αντί δηλαδή για τηλεόραση, να έχει κάποιος μια τέτοια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μόνο για το gaming όμως. Σε όλα τα άλλα, το πιο "φυσικό" είναι να χειρίζεσαι τα πάντα με τα χέρια σου χωρίς να κρατάς τίποτα άλλο! Που και σε αυτό το κομμάτι μια χαρά τα πάει το Quest 3, εκτός ίσως από κάποιες ενέργειες σε πολύ μικρά κουμπάκια κλπ που μερικές φορές γίνεται εως και εκνευριστικό!

Πάντως σε θέμα hand tracking δεν ενθουσιάστηκαν με το Vision Pro.

Λενε οτι εχει χαμηλη δειγματοληψία και σε παιχνιδια τυπου cut the rope εχει αρκετο lag.

Το αστραπιαίο ειναι το tracking της εστιασης με τα ματια. Για αυτο και ολοι προτιμουν το "κοιταζω και κανω click με δείκτη - αντίχειρα". 

Ουσιαστικά ισοπαλία ειναι το hand tracking μεταξυ Quest & Vision Pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, vste είπε

Πάντως σε θέμα hand tracking δεν ενθουσιάστηκαν με το Vision Pro.

Λενε οτι εχει χαμηλη δειγματοληψία και σε παιχνιδια τυπου cut the rope εχει αρκετο lag.

Το αστραπιαίο ειναι το tracking της εστιασης με τα ματια. Για αυτο και ολοι προτιμουν το "κοιταζω και κανω click με δείκτη - αντίχειρα". 

Ουσιαστικά ισοπαλία ειναι το hand tracking μεταξυ Quest & Vision Pro.

Και η Meta έχει ανακοινώσει πως θα βελτιώσει σύντομα το hand tracking καθώς και το body tracking γενικότερα μιας και οι 2 κάτω κάμερες του 3 μπορούν να δουν όλο το σώμα (μη σας μπαίνουν ιδέες... 😛 ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και η Meta έχει ανακοινώσει πως θα βελτιώσει σύντομα το hand tracking καθώς και το body tracking γενικότερα μιας και οι 2 κάτω κάμερες του 3 μπορούν να δουν όλο το σώμα (μη σας μπαίνουν ιδέες... 😛 ). 

Να υποθέσω από όλα αυτά που γράφεις ότι ακούγοντας τόσα πολλά και εννοείται μην έχοντας στο νου σου να αγοράσεις της apple τη βλακεία λες ας αλλάξω έτσι για λίγο προσωρινά στρατόπεδο... έτσι και αλλιώς όλος ο πλανήτης για αυτό μιλάει και στο κάτω κάτω της γραφής μια αγγελία και έφυγε αυθημερόν. Το πήρες λοιπόν και έχεις καταενθουσιαστεί ε?

Έλα.. παραδέξου το.. Βγάλτο από μέσα σου.. έχουν αλλάξει πολλά από τότε που φόρεσες παρωπίδες και τάχτηκες στην apple σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία... παραδέξου το και εμείς θα σε αγκαλιάσουμε :D Ξέρω είναι συγκινητικό να ανακαλύπτεις έναν νέο κόσμο πολύ πιο έξυπνο και οικονομικό... 

 

 

και πλάκα πλάκα κάτσε να δούμε και το vision pro γιατί όλο και στενεύει ο κύκλος όλο και γίνονται αποκαλύψεις.. δεν μπορεί ρε  γαμώτο.. όλο και κάποιος φτωχός και κολλημένος με το αντικείμενο θα κάνει το λάθος και θα το πάρει.. και θα τα βγάλει στη φόρα ποια είναι η πραγματικότητα... ΕΙΔΙΚΑ αν έχει ταυτόχρονα και το quest 3... 

κλείνει ο κλοιός... που θα πάει.. διαβάστε εδώ

 

 

βασικά το διάβασα όλο και δεν το περίμενα τόσο χάλια..

 

14 ώρες πριν, apostolisd είπε

Επειδή δουλεύω σε εταιρία στο εξωτερικό που γράφουμε λογισμικό για διάφορους πελάτες και projects (πολλά εκ των οποίων είναι AR/VR) έχω δοκιμάσει και το τελευταίο Quest και πρόσφατα (προχτές) το Vision pro. Προσωπικά δεν είχα ποτέ XR project, δεν είναι ο τομέας μου, αλλά με τη δική μου εμπειρία και μιλώντας με πολλά παιδιά απ αυτό τον τομέα, θα συνοψίσω στα παρακάτω τις εμπειρίες/συμπεράσματά μου.

+ Η ποιότητα εικόνας του Vision έχει μεγάλη διαφορά. Πού το βλεπεις αυτό; Σίγουρα σε ταινίες. Η φάση με το σινεμά που μεγαλώνεις την οθόνη όσο θέλεις είναι μόνο συγκρίσιμη με oled tv από 3κ € και πάνω. Επίσης δεν έχω δει (και κανένας από τα άλλα παιδιά) κάτι κοντινό στα 3d vid που δίνει μέσα μαμά η αππλ. Είναι καμιά 10αριά μαξ (Alicia Keys, αυτό με την τύπισα στο βουνό, κάτι παιδιά που παίζουν ανάμεσα σε κάτι ρινόκερους και κάποια αθλητικά), αλλά είναι "τρομακτικά" αληθινά. Όταν κάποιος απ το βιντεο σε κοιτάζει στα μάτια, πραγματικά νιώθεις ότι κάποιος ζωντανός σε κοιτάζει (προσωπικά μου φάνηκε οριακά creepy :p).

+ Το VR τους (πχ το dinosaur experience με την πεταλούδα και το δεινόσαυρο) είναι επίσης αλλού. Ξέρεις τί θα γίνει, έχεις προετοιμάσει το σώμα σου, αλλά και πάλι αυτό δε σε υπακούει όταν προσπαθεί ο δεινόσαυρος να σου κάνει jump scare. Το αρνητικό εδώ είναι ότι δεν ξέρω/ουμε κατά πόσο έχει ενας dev τα tools να γράψει κάτι τέτοιο. Όπως είπα δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτό και τα υπόλοιπα παιδιά ξέρουν από unity/unreal, όχι από apple ecosystem.

+ Το eye tracking είναι μεταφυσικό. Έχοντας διαβάσει 1-2 reviews, ο χρόνος προσαρμογή μου ήταν 0. Και όχι απλά δεν κουράζει όσο περνάει η ώρα, αλλά τόσο πιο ασυναίσθητα και γρήγορα πλοηγείσαι. Μακράν καλύτερο του 2ου.

+ Το ότι η Apple είναι αυτό που είναι, δίνει μια βεβαιότητα ότι στα επόμενα χρόνια θα υπάρχει ένα ecosystem γύρω απ το vision. Προσωπικά πχ δε με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, αλλά αν γίνεται να βλέπω παιχνίδια NBA με το 3d βίντεο των teasers από soccer/baseball, νομίζω θα πρέπει να κάνω σοβαρή κουβέντα με την κοπέλα μου 😛

- Δε μου φάνηκε βαρύ, αλλά το καλώδιο της μπαταρίας το θεωρώ σχετικό ξενέρωμα (μπλέχτηκα 2 φορές στο fully immersive vr). Επίσης δεν είναι "the apple way of things", οπότε είναι και αυτό ένας απ τους λόγους που συμφωνώ με ένα παιδί παραπάνω που το χαρακτηρίζει οριακά beta product.

- Δε χρειάζεται να γράψω για αυτό με τα μάτια νομίζω :D είχα βέβαια τα χαμηλότερα των expectations οπότε δε μου κακοφάνηκε, αλλά οκ είναι απλά για το γιόλο πιστύω. Αν το είχε κάνει market σαν κάτι αστείο η αππλ, πιστεύω βασικά ότι θα το θεωρούσα cool :D

- Το passthrough ήταν (για τα δεδομένα της ποιότητας της οθόνης και του όλου hw) απογοητευτικό. Δοκίμασα τη συσκευή αργά το απόγευμα, και το blurr που είχε στην κίνηση ήταν απαράδεκτο. Αν κάνεις κάπου focus παλεύεται (και μου είπαν ότι με πολύ φως είναι αρκετά καλό), αλλά αυτό που είδα οριακά μου φαίνεται θέμα sw και όχι hw. Ίσως έρχεται fix?

Αυτά βασικά, δεν αναφέρω άλλα μικρά γιατί είμαι ήδη σε λέβελ σεντονιού, και δυστυχώς ξέχασα (..) να παίξω με την επέκταση οθόνης μακ. Την επόμενη φορά.

Εμ τι δε θα διάβαζε η apple το ινσόμνια τι νομίζατε ;)

Και δεν μου λες καλέ μου φίλε αν μπορείς να μου λύσεις μια απορία..

Όταν βλέπεις ταινία στο quest 3 δεν μας είπες αν σου άρεσε... έκανες ολόκληρο review αλλά δεν λες κάτι και για το quest έστω να κάνεις μια σύγκριση γιατί είναι και ο μοναδικός του αντίπαλος.

Όταν λοιπόν βλέπεις ταινία στο vision pro που είπες φυσικά όταν βλέπεις ταινίες.. το fovealrendering πως σου φάνηκε? Δεν σε ενόχλησε καθόλου? Επίσης συγκρίνεις oled tv 3k με το Vision pro? ΣΟβαρά? Διάβασε παραπάνω πόσοι χρήστες αναφέρουν ότι είναι νύχτα με την μέρα και μην λες ΄τετοια απαράδεκτα πράγματα

Επίσης το ακούω συνεχώς ότι μεγαλώνεις όσο θέλεις την εικόνα.. που είναι η πρωτοτυπία  για πες μας. Μήπως δεν "πρόλαβες" να το δοκιμάσεις στο quest 3? Από την εποχή του πρώτου γινόταν αυτό με τα χέρια και με τα χειριστήρια... γιατί σε εντυπωσίασε τόσο δεν καταλαβαίνω.. 

Πολύ ποιητικά τα γράφεις ομολογώ... για πες λίγο.. το dinosaur experience που δεν "υπακούει" το σώμα σου είναι 3d η είναι απλό βιντεάκι 3d? Και μιας και από τα γραφόμενα σου μου φαντάζεις παντελώς άσχετος θα σε βοηθήσω να απαντήσεις.. όταν προσπαθείς να πλησιάσεις τον δεινόσαυρό είτε γέρνοντας το κεφάλι μπροστά είτε περπατώντας προς εκείνον " απομακρύνεται" όλη η εικόνα?

Το eytracking είναι πατάτα και καθόλου μεταφυσικό. Έπρεπε να είχε και χειρηστίρια. Και λογικά είσαι και μόνος σου που λες ότι αντέχεις πάνω από 10 λεπτά χειρισμού... 

Προσωπικά δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια? Και που την είδες την βεβαιότητα ότι θα έχει οικοσύστημα στα επόμενα χρόνια.. για δώσε μας κανένα λινκ να δούμε και εμείς. Και πίστεψε με τίποτε άλλο δεν μπορείς να κάνεις παρα να βλέπεις τηλέόραση μπασκετ και ποδόσφερο με το vision pro.. και πολύ θα είναι..

Δεν το θεωρείς βαρύ? Πάλι μόνος σου είσαι.. όλοι λένε ότι δεν παλεύεται.. αλλά εσύ είσαι κάτι ξεχωριστό τελικά.

Αυτό για τα μάτια για πες μας πόσο καθαρά φαίνονται τα μάτια? Είναι ακριβώς γιόλο όπως στην προώθηση που έκανε η απλ..????

για Το passtrough δεν θα έρθει κανένα φιξ.. μην δίνεις ελπίδα στους αναγνώστες φίλε... καθώς επίσης το blur δεν είναι καν στο passtrhough αλλά στα γραφικά και στην οριζόντια κίνηση... σαλάτα τα έκανες...

Βασικά μόλις μπήκα στο προφίλ σου... οκ.. είσαι μέλος από παλιά... γιατί πραγματικά και ο τρόπος που γράφεις και το στυλ που γράφεις είναι καθαρά βαλτός της apple... δηλαδή θα ορκιζόμουν... χαχαχαχαχ

Εκτός και εάν έχει στρατολογήσει διάφορους ανα χώρα η απλ... λολ...

 




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, georgiosmag said:

Να υποθέσω από όλα αυτά που γράφεις ότι ακούγοντας τόσα πολλά και εννοείται μην έχοντας στο νου σου να αγοράσεις της apple τη βλακεία λες ας αλλάξω έτσι για λίγο προσωρινά στρατόπεδο... έτσι και αλλιώς όλος ο πλανήτης για αυτό μιλάει και στο κάτω κάτω της γραφής μια αγγελία και έφυγε αυθημερόν. Το πήρες λοιπόν και έχεις καταενθουσιαστεί ε?

Έλα.. παραδέξου το.. Βγάλτο από μέσα σου.. έχουν αλλάξει πολλά από τότε που φόρεσες παρωπίδες και τάχτηκες στην apple σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία... παραδέξου το και εμείς θα σε αγκαλιάσουμε :D Ξέρω είναι συγκινητικό να ανακαλύπτεις έναν νέο κόσμο πολύ πιο έξυπνο και οικονομικό... 

 

 

και πλάκα πλάκα κάτσε να δούμε και το vision pro γιατί όλο και στενεύει ο κύκλος όλο και γίνονται αποκαλύψεις.. δεν μπορεί ρε  γαμώτο.. όλο και κάποιος φτωχός και κολλημένος με το αντικείμενο θα κάνει το λάθος και θα το πάρει.. και θα τα βγάλει στη φόρα ποια είναι η πραγματικότητα... ΕΙΔΙΚΑ αν έχει ταυτόχρονα και το quest 3... 

κλείνει ο κλοιός... που θα πάει.. διαβάστε εδώ

 

 

βασικά το διάβασα όλο και δεν το περίμενα τόσο χάλια..

 

Εμ τι δε θα διάβαζε η apple το ινσόμνια τι νομίζατε ;)

Και δεν μου λες καλέ μου φίλε αν μπορείς να μου λύσεις μια απορία..

Όταν βλέπεις ταινία στο quest 3 δεν μας είπες αν σου άρεσε... έκανες ολόκληρο review αλλά δεν λες κάτι και για το quest έστω να κάνεις μια σύγκριση γιατί είναι και ο μοναδικός του αντίπαλος.

Όταν λοιπόν βλέπεις ταινία στο vision pro που είπες φυσικά όταν βλέπεις ταινίες.. το fovealrendering πως σου φάνηκε? Δεν σε ενόχλησε καθόλου? Επίσης συγκρίνεις oled tv 3k με το Vision pro? ΣΟβαρά? Διάβασε παραπάνω πόσοι χρήστες αναφέρουν ότι είναι νύχτα με την μέρα και μην λες ΄τετοια απαράδεκτα πράγματα

Επίσης το ακούω συνεχώς ότι μεγαλώνεις όσο θέλεις την εικόνα.. που είναι η πρωτοτυπία  για πες μας. Μήπως δεν "πρόλαβες" να το δοκιμάσεις στο quest 3? Από την εποχή του πρώτου γινόταν αυτό με τα χέρια και με τα χειριστήρια... γιατί σε εντυπωσίασε τόσο δεν καταλαβαίνω.. 

Πολύ ποιητικά τα γράφεις ομολογώ... για πες λίγο.. το dinosaur experience που δεν "υπακούει" το σώμα σου είναι 3d η είναι απλό βιντεάκι 3d? Και μιας και από τα γραφόμενα σου μου φαντάζεις παντελώς άσχετος θα σε βοηθήσω να απαντήσεις.. όταν προσπαθείς να πλησιάσεις τον δεινόσαυρό είτε γέρνοντας το κεφάλι μπροστά είτε περπατώντας προς εκείνον " απομακρύνεται" όλη η εικόνα?

Το eytracking είναι πατάτα και καθόλου μεταφυσικό. Έπρεπε να είχε και χειρηστίρια. Και λογικά είσαι και μόνος σου που λες ότι αντέχεις πάνω από 10 λεπτά χειρισμού... 

Προσωπικά δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια? Και που την είδες την βεβαιότητα ότι θα έχει οικοσύστημα στα επόμενα χρόνια.. για δώσε μας κανένα λινκ να δούμε και εμείς. Και πίστεψε με τίποτε άλλο δεν μπορείς να κάνεις παρα να βλέπεις τηλέόραση μπασκετ και ποδόσφερο με το vision pro.. και πολύ θα είναι..

Δεν το θεωρείς βαρύ? Πάλι μόνος σου είσαι.. όλοι λένε ότι δεν παλεύεται.. αλλά εσύ είσαι κάτι ξεχωριστό τελικά.

Αυτό για τα μάτια για πες μας πόσο καθαρά φαίνονται τα μάτια? Είναι ακριβώς γιόλο όπως στην προώθηση που έκανε η απλ..????

για Το passtrough δεν θα έρθει κανένα φιξ.. μην δίνεις ελπίδα στους αναγνώστες φίλε... καθώς επίσης το blur δεν είναι καν στο passtrhough αλλά στα γραφικά και στην οριζόντια κίνηση... σαλάτα τα έκανες...

Βασικά μόλις μπήκα στο προφίλ σου... οκ.. είσαι μέλος από παλιά... γιατί πραγματικά και ο τρόπος που γράφεις και το στυλ που γράφεις είναι καθαρά βαλτός της apple... δηλαδή θα ορκιζόμουν... χαχαχαχαχ

Εκτός και εάν έχει στρατολογήσει διάφορους ανα χώρα η απλ... λολ...

 




 

Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί γράφεις έτσι σε κάποιον που δε γνωρίζεις, και ειλικρινά ελπίζω ότι έστω λίγο θα το κάνεις. Σε κάθε περίπτωση όλοι χαρούμενοι θα μείνουμε, καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, georgiosmag είπε

Να υποθέσω από όλα αυτά που γράφεις ότι ακούγοντας τόσα πολλά και εννοείται μην έχοντας στο νου σου να αγοράσεις της apple τη βλακεία λες ας αλλάξω έτσι για λίγο προσωρινά στρατόπεδο... έτσι και αλλιώς όλος ο πλανήτης για αυτό μιλάει και στο κάτω κάτω της γραφής μια αγγελία και έφυγε αυθημερόν. Το πήρες λοιπόν και έχεις καταενθουσιαστεί ε?

Έλα.. παραδέξου το.. Βγάλτο από μέσα σου.. έχουν αλλάξει πολλά από τότε που φόρεσες παρωπίδες και τάχτηκες στην apple σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία... παραδέξου το και εμείς θα σε αγκαλιάσουμε :D Ξέρω είναι συγκινητικό να ανακαλύπτεις έναν νέο κόσμο πολύ πιο έξυπνο και οικονομικό... 

 

 

και πλάκα πλάκα κάτσε να δούμε και το vision pro γιατί όλο και στενεύει ο κύκλος όλο και γίνονται αποκαλύψεις.. δεν μπορεί ρε  γαμώτο.. όλο και κάποιος φτωχός και κολλημένος με το αντικείμενο θα κάνει το λάθος και θα το πάρει.. και θα τα βγάλει στη φόρα ποια είναι η πραγματικότητα... ΕΙΔΙΚΑ αν έχει ταυτόχρονα και το quest 3... 

κλείνει ο κλοιός... που θα πάει.. διαβάστε εδώ

 

 

βασικά το διάβασα όλο και δεν το περίμενα τόσο χάλια..

 

Εμ τι δε θα διάβαζε η apple το ινσόμνια τι νομίζατε ;)

Και δεν μου λες καλέ μου φίλε αν μπορείς να μου λύσεις μια απορία..

Όταν βλέπεις ταινία στο quest 3 δεν μας είπες αν σου άρεσε... έκανες ολόκληρο review αλλά δεν λες κάτι και για το quest έστω να κάνεις μια σύγκριση γιατί είναι και ο μοναδικός του αντίπαλος.

Όταν λοιπόν βλέπεις ταινία στο vision pro που είπες φυσικά όταν βλέπεις ταινίες.. το fovealrendering πως σου φάνηκε? Δεν σε ενόχλησε καθόλου? Επίσης συγκρίνεις oled tv 3k με το Vision pro? ΣΟβαρά? Διάβασε παραπάνω πόσοι χρήστες αναφέρουν ότι είναι νύχτα με την μέρα και μην λες ΄τετοια απαράδεκτα πράγματα

Επίσης το ακούω συνεχώς ότι μεγαλώνεις όσο θέλεις την εικόνα.. που είναι η πρωτοτυπία  για πες μας. Μήπως δεν "πρόλαβες" να το δοκιμάσεις στο quest 3? Από την εποχή του πρώτου γινόταν αυτό με τα χέρια και με τα χειριστήρια... γιατί σε εντυπωσίασε τόσο δεν καταλαβαίνω.. 

Πολύ ποιητικά τα γράφεις ομολογώ... για πες λίγο.. το dinosaur experience που δεν "υπακούει" το σώμα σου είναι 3d η είναι απλό βιντεάκι 3d? Και μιας και από τα γραφόμενα σου μου φαντάζεις παντελώς άσχετος θα σε βοηθήσω να απαντήσεις.. όταν προσπαθείς να πλησιάσεις τον δεινόσαυρό είτε γέρνοντας το κεφάλι μπροστά είτε περπατώντας προς εκείνον " απομακρύνεται" όλη η εικόνα?

Το eytracking είναι πατάτα και καθόλου μεταφυσικό. Έπρεπε να είχε και χειρηστίρια. Και λογικά είσαι και μόνος σου που λες ότι αντέχεις πάνω από 10 λεπτά χειρισμού... 

Προσωπικά δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια? Και που την είδες την βεβαιότητα ότι θα έχει οικοσύστημα στα επόμενα χρόνια.. για δώσε μας κανένα λινκ να δούμε και εμείς. Και πίστεψε με τίποτε άλλο δεν μπορείς να κάνεις παρα να βλέπεις τηλέόραση μπασκετ και ποδόσφερο με το vision pro.. και πολύ θα είναι..

Δεν το θεωρείς βαρύ? Πάλι μόνος σου είσαι.. όλοι λένε ότι δεν παλεύεται.. αλλά εσύ είσαι κάτι ξεχωριστό τελικά.

Αυτό για τα μάτια για πες μας πόσο καθαρά φαίνονται τα μάτια? Είναι ακριβώς γιόλο όπως στην προώθηση που έκανε η απλ..????

για Το passtrough δεν θα έρθει κανένα φιξ.. μην δίνεις ελπίδα στους αναγνώστες φίλε... καθώς επίσης το blur δεν είναι καν στο passtrhough αλλά στα γραφικά και στην οριζόντια κίνηση... σαλάτα τα έκανες...

Βασικά μόλις μπήκα στο προφίλ σου... οκ.. είσαι μέλος από παλιά... γιατί πραγματικά και ο τρόπος που γράφεις και το στυλ που γράφεις είναι καθαρά βαλτός της apple... δηλαδή θα ορκιζόμουν... χαχαχαχαχ

Εκτός και εάν έχει στρατολογήσει διάφορους ανα χώρα η απλ... λολ...

 




 

Μην τα γράφεις έτσι μαζεμένα όλα γιατί γίνεται ξεκάθαρο πως δεν έχεις ιδέα! Οι παρωπίδες είναι ξεκάθαρο πως έχουν ενσωματωθεί πάνω σου! Από την άλλη όμως, επειδή αυτό το υφάκι γραφής νομίζω πως το έχω συναντήσει παλιότερα, ποιος είμαι εγώ για να σου πάω κόντρα. 

Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει φυσικά!

Εύχομαι  μόνο να δοκιμάσεις πριν από εμένα το vision και να μπεις εδώ με κάποιο άλλο profile για να μας πεις πού το βρήκες το σαγόνι όταν σου έπεσε! 😛 

Μεχρι τότε, κάνε πως δεν βλέπεις τα pixels του Quest 3 και όλα καλά! 
 

btw το quest 3 το χαίρομαι και το απολαμβάνω μια χαρά μιας και με αυτά τα χρήματα δεν έχει ανταγωνιστή. Τις επόμενες ημέρες έρχονται και οι Zeiss φακοί ώστε να μην χρειάζονται οι φακοί επαφης ή τα γυαλιά. Δεν πετάω όμως στα σύννεφα και κυρίως ξέρω τι βλέπουν τα μάτια μου και δεν πάω να το συγκρίνω άμεσα με κάτι άλλο που τεχνολογικά είναι πολύ πιο μπροστά.  Δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα μια full hd τηλεόραση με μια oled 4k μόνο και μόνο γιατί και οι 2 λέγονται τηλεοράσεις! 
 

Εκτιμώ πως η δική σου εμπειρία με το quest 3 ήταν ελάχιστη ή μηδαμινή και εδώ ήρθες μόνο για το vs… ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι τόσο γραφικοί boomers αυτοί π φοράνε στο δρόμο  τετοια vr γυαλια ,όσο κ ο dj dελεασης με την Dior  μάσκα.

image.png.31b83829bdde46cfd31b07f70405eb0a.png

O zuck με 50δις ξοδεμα ελπίζω να του βγουν αυτά π πιστευει. γιατί λίγο π κοίταξα το horizon είναι αστείο αποτέλεσμα..

Από την άλλη κάπου διάβασα ότι στην apple το 75% revenue εσόδων έρχεται από non hardware προϊόντα.. 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ποιο γρήγορα από ότι περίμενα..

 

https://www.ieidiseis.gr/texnologia/235298/oi-fanatikoi-epistrefoun-to-apple-vision-pro-anisyxitika-symptomata-tous-tromaksan

1 ώρα πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Αυτό που κανουμε κριτικη στο apple vision pro ενώ δεν έχουμε καμία πιθανότητα να το πιασουμε ποτε στα χέρια μας.

έχουμε (όχι όλοι ) αλλά έχουμε... απλά δεν αξίζει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...