Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αποδεικνύει ότι η επιστροφή στο σπίτι τη νύχτα συνιστά διαφορετική εμπειρία για γυναίκες και άντρες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία διόρθωση θα ήθελα να προτείνω. Μήπως να κάνουμε τον τίτλο: " Έρευνα αποδεικνύει ότι το insomnia είναι γεμάτο μισογύνηδες";

@fast8 Μιας και σε ενδιαφέρει το θέμα, σου προτείνω ένα ωραίο βιβλίο: The Gendered Brain. Πιστεύω ότι θα σου φανεί ενδιαφέρον.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Για να δούμε και σε ποιούς άντρες αναφέρεται η έρευνα. 

Εννοείτε, αλλά να δούμε και γιατί οι αντίστοιχης ομάδας γυναίκες πως συμπεριφέρονται…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

@fast8 από πότε ο σεβασμός απέναντι στον οποιοδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο, αδύναμο είναι woke θεωρία? Από ποτέ όλα αυτά είναι ιδεολογική παρακμή και προπαγάνδα????

Που μίλησε το άρθρο για σεβασμό και τι είναι αυτό που έγραψα εγώ και φαίνεται να είναι ασεβής;  Αυτή η συνήθεια να βάζεται λόγια δικά σας σε στόματα άλλων.

Οσο για την ιδεολογική παρακμή και προπαγάνδα, εννοείται. Υπάρχουν ένα σωρό βιολογικές εξηγήσεις και πάρα πολλές που δεν έβαλα, αλλά ακόμα μια φορά έχουμε ένα κείμενο για το πόσο άσχημα είναι να είσαι γυναίκα στην σύγχρονη αμερικανική κοινωνία ειδικά στα αμερικανικά πανεπιστήμια. Εχει κουράσει ως εξήγηση πασπαρτού στα πάντα και ναι, αυτό ακριβώς είναι το woke, η εξήγηση των γεγονότων μέσα απο την ιδεολογία.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fast8 είπε

Που μίλησε το άρθρο για σεβασμό και τι είναι αυτό που έγραψα εγώ και φαίνεται να είναι ασεβής;  Αυτή η συνήθεια να βάζεται λόγια δικά σας σε στόματα άλλων.

Οσο για την ιδεολογική παρακμή και προπαγάνδα, εννοείται. Υπάρχουν ένα σωρό βιολογικές εξηγήσεις και πάρα πολλές που δεν έβαλα, αλλά ακόμα μια φορά έχουμε ένα κείμενο για το πόσο άσχημα είναι να είσαι γυναίκα στην σύγχρονη αμερικανική κοινωνία ειδικά στα αμερικανικά πανεπιστήμια. Εχει κουράσει ως εξήγηση πασπαρτού στα πάντα και ναι, αυτό ακριβώς είναι το woke, η εξήγηση των γεγονότων μέσα απο την ιδεολογία.

 

Η εξηγήσεις-δικαιολογίες μέσω βιολογίας είναι για τα ζώα, για τους ανθρώπους υπάρχουν άλλες επιστήμες που εξηγούν τι, πως και γιατί… 

τι, πάλι έβαλα λόγια δικά μου στο άτομα σου???

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η εξηγήσεις-δικαιολογίες μέσω βιολογίας είναι για τα ζώα, για τους ανθρώπους υπάρχουν άλλες επιστήμες που εξηγούν τι, πως και γιατί… 

τι, πάλι έβαλα λόγια δικά μου στο άτομα σου???

Σωστά, η ιδεολογία, αυτό ακριβώς που λέω. Αυτή χρεισιμοποιούν για να εξηγούν πράγματα, αλλά δεν είναι η αλήθεια.

13 λεπτά πριν, liberostelios είπε

@fast8 Μιας και σε ενδιαφέρει το θέμα, σου προτείνω ένα ωραίο βιβλίο: The Gendered Brain. Πιστεύω ότι θα σου φανεί ενδιαφέρον.

Κάθε επιστήμη έχει τους στρατευμένους σε μια ιδεολογία. Και εγώ μπορώ να σου προτείνω εκατοντάδες βιβλία, κυριολεκτικά που λίγο πολύ λένε ότι λέω.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fast8 είπε

Σωστά, η ιδεολογία, αυτό ακριβώς αυτό που λέω. 

Η επιστήμες δεν έχουν ιδεολογία…

2 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Συμφωνούμε; κάνας φούρνος θα γκρεμίστηκε. 

Τώρα και εμένα μου κάνει εντύπωση…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Nomedor είπε

Κρίμα που ζούμε σε μια κοινωνία που η μεγάλη πλειοψηφία στα θύματα βίαιων εγκλημάτων είναι άνδρες (σχεδόν 2 φορές παραπάνω)  αλλά κάνουμε πως δεν το βλέπουμε γιατί μεγαλύτερη σημασία έχει να πώς νοιώθουν οι γυναίκες. Δυστυχώς, δεν είμαστε ίσοι, η ζωή και η ασφάλεια δε φαίνεται να έχει ίδια αξία ανάμεσα στα 2 φύλα.

https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/crimeandjustice/compendium/focusonviolentcrimeandsexualoffences/yearendingmarch2015/chapter1overviewofviolentcrimeandsexualoffences#toc

Δεν μου λένε πολλά αυτά τα νούμερα χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες. Θα ήθελα να δω αν υπάρχουν νούμερα για unprovoked violence men vs women (τύπου γυρνάω σπίτι μου κοιτάζω την πάρτυ μου και τρώω επίθεση, όχι είμαι στα μπαρ το παίζω μάγκας και τρώω μια μπουνιά σημαίνει violence against men στα στατιστικά). 

Επίσης ενδιαφέρομαι περισσότερο για την πιθανότητα να μου συμβεί κάτι όταν γυρνάω σπίτι παρά για το σε πόσους συμβαίνει κάτι, γιατί μπορεί οι 'άντρες που δέχονται επίθεση ενώ περπατάνε μόνοι στο σπίτι' να είναι διπλάσιοι από τις γυναίκες αλλά οι 'άντρες που περπατάνε μόνοι αργά το βράδυ ενώ πάνε σπίτι' να είναι πενταπλάσιοι από τις γυναίκες, επειδή οι γυναίκες πχ πιο συχνά γυρνάνε με κάποιον άλλο/παίρνουν ταξί κλπ. Και τέλος μέσα σε αυτό το breakdown θα ήταν σημαντικό να δούμε και τις διαφορές στα συγκεκριμένα γκρουπ στο πόσο aggressive έγκλημα είναι. Άλλο να μου πάρουν πορτοφόλι/κινητό και να μου ρίξουν δυο μπουνιές, άλλο να μου πάρουν/πορτοφόλι/κινητό και να με βιάσουν.

Όπως και να χει η έρευνα μπορεί εν τέλη να βρίσκει κάτι που θα βρούν και στην πραγματικότητα αλλά το ότι το έκαναν με τέσσερις φωτογραφίες είναι γελοίο...

Εdit: Αρχικά δεν ήθελα να μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο αλλά τελικά δεν άντεξα. Και μόνο ότι παραθέτεις αυτό το πράγμα ως "victimhood" στοιχείο για τον άντρα στο συγκεκριμένο άρθρο που θέλει να πεί ότι οι γυναίκες φοβούνται πιο πολύ απ' τους άντρες όταν γυρνάνε μόνες σπίτι τη νύχτα με κάνει να απορώ πόσο victimhood άτομο είσαι.

Δηλαδή έσυ όταν γυρνάς σπίτι πραγματικά πιστεύεις ότι φοβάσαι περισσότερο από μια γυναίκα 55-60 κιλά μες στη νύχτα; Ως άντρας τουλάχιστον έχεις την ελπίδα ή αυτοπεποίθηση ότι ακόμη και να σου επιτεθεί κάποιος, υπάρχει ξέρω γω ένα 30% (λέω ένα άκυρο νούμερο) αντρών έναντι των οποίων μπορείς να αμυνθείς. Και ότι λογικά όποιος σου επιτεθεί δεν θα θέλει κάτι παραπάνω από τα λεφτά σου και άντε το κινητό σου (που πλέον αν ημουν κλεφτης το τελευταιο πραγμα που θα θελα να κλεψω απο άνθρωπο είανι κινητό αλλά τέλος πάντων). Όταν είσαι γυναίκα 55 κιλά πρακτικά δεν μπορείς να αμυνθείς από ΚΑΝΕΝΑΝ άντρα εκτός αν είσαι trained. Είσαι απλά έρμαιο του οποιουδήποτε μαλακα και ο βασικός σου φόβος είναι ότι ο κάθε καβλωμένος μαλακας μπορεί να θέλει να σε βιάσει, να σου περάσει την οποιά ασθένεια έχει κολλήσει, να σε αφήσει έγκυο κλπ. Ξύπνα victim.

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η επιστήμες δεν έχουν ιδεολογία…

Οι ψευδοεπιστήμες και οι κοινωνικές είναι περισσότερο ιδεολογία και υποθέσεις παρά επιστήμη και για το ίδιο πράγμα μπορείς να βρεις εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις. Υπάρχουν άπειρες σχολές σκέψης και αυτό μονο μέσα στην ίδια κουλτούρα. Αν πάμε σε διαφορετικές κουλτούρες άστα να πάνε. 

Σωστά οι επιστήμονες δεν θα έπρεπε να έχουν ιδεολογία, αλλά ειναι προφανές ότι πολλοί επιστήμονες έχουν.

Σου έδειξα επιστημονικά βιολογικά δεδομένα και εσύ είπες όχι δεν ισχύουν για ανθρώπους (!!!!). Για ανθρώπους μπορούμε να βρούμε μη βιολογικές εξηγήσεις. Ομως κάθε μη βιολογική/επιστημονική είναι καθαρά ιδεολογία. Δεν σημαίνει πως δεν έχει καμία αξία, σημαίνει ότι έρχεται δεύτερη.

18 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Δεν μου λένε πολλά αυτά τα νούμερα χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες. Θα ήθελα να δω αν υπάρχουν νούμερα για unprovoked violence men vs women (τύπου γυρνάω σπίτι μου κοιτάζω την πάρτυ μου και τρώω επίθεση, όχι είμαι στα μπαρ το παίζω μάγκας και τρώω μια μπουνιά σημαίνει violence against men στα στατιστικά). 

Επίσης ενδιαφέρομαι περισσότερο για την πιθανότητα να μου συμβεί κάτι όταν γυρνάω σπίτι παρά για το σε πόσους συμβαίνει κάτι, γιατί μπορεί οι 'άντρες που δέχονται επίθεση ενώ περπατάνε μόνοι στο σπίτι' να είναι διπλάσιοι από τις γυναίκες αλλά οι 'άντρες που περπατάνε μόνοι αργά το βράδυ ενώ πάνε σπίτι' να είναι πενταπλάσιοι από τις γυναίκες, επειδή οι γυναίκες πχ πιο συχνά γυρνάνε με κάποιον άλλο/παίρνουν ταξί κλπ. Και τέλος μέσα σε αυτό το breakdown θα ήταν σημαντικό να δούμε και τις διαφορές στα συγκεκριμένα γκρουπ στο πόσο aggressive έγκλημα είναι. Άλλο να μου πάρουν πορτοφόλι/κινητό και να μου ρίξουν δυο μπουνιές, άλλο να μου πάρουν/πορτοφόλι/κινητό και να με βιάσουν.

Όπως και να χει η έρευνα μπορεί εν τέλη να βρίσκει κάτι που θα βρούν και στην πραγματικότητα αλλά το ότι το έκαναν με τέσσερις φωτογραφίες είναι γελοίο...

Γιατί το ανέφεραν και άλλοι.

Κανείς δεν είπε ότι οι γυναίκες δεν φοβούνται ή ότι δεν έχουν περισσότερους κινδύνους ως πιο αδύναμες και λιγότερο επιθετικές. Αυτό που βρίσκουμε γελοίο είναι μια έρευνα που υπονοεί ότι αυτό είναι κοινωνική κατασκευή που μπορεί να διορθωθεί με κάποιο τρόπο πχ κοινωνική μηχανική. Οπότε ας αρχίσουμε να πρήζουμε τους άντρες για το πόσο απαίσιοι είναι, με την βεβαιότητα ότι οι εγκληματίες δεν θα γίνουν εγκληματίες. 

Ο μόνος τροπος να βελτιωθεί, είναι να βελτιωθεί η ασφάλεια για όλους, άντρες και γυναίκες. 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, I'm_busy είπε

Αν και η έρευνα μου φαίνεται λίγο πρόχειρη, νομίζω πίσω απ τα αποτελέσματα κρύβεται κάτι πολύ πιο αρχέγονο απ οτι το παρουσιάζουν. Πιστεύω πως είναι το ένστικτο του θηλυκού που θα πρέπει να προστατεύει τα παιδιά από κάποιο κυνηγό ή οτιδήποτε ενώ του άντρα να κοιτάει ευθεία/στόχο καθώς είναι αυτός που θα παλέψει/κυνηγήσει κάποιον εχθρό ή θήραμα. 

Γι αυτο οδηγαμε καλυτερα ενω ταυτοχρονα ειμαστε τοσο αμ που παλευουμε μιση ωρα να βρουμε την κετσαπ στο ψυγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fast8 είπε

Κανείς δεν είπε ότι οι γυναίκες δεν φοβούνται ή ότι δεν έχουν περισσότερους κινδύνους ως πιο αδύναμες και λιγότερο επιθετικές. Αυτό που βρίσκουμε γελοίο είναι μια έρευνα που υπονοεί ότι αυτό είναι κοινωνική κατασκευή που μπορεί να διορθωθεί με κάποιο τρόπο πχ κοινωνική μηχανική. Οπότε ας αρχίσουμε να πρήζουμε τους άντρες για το πόσο απαίσιοι είναι, με την βεβαιότητα ότι οι εγκληματίες δεν θα γίνουν εγκληματίες. 

O συγκεκριμένος στον οπόιο απάντησα υπονόησε ακριβώς αυτό, οπότε δεν ξέρω γιατί λές ότι κανείς δεν το είπε. Απαντάω σε ένα συγκεκριμένο άτομο, όχι σε όλο το thread. 

Όσο για την έρευνα με φωτογραφίες, συμφωνώ ότι είναι γελοία όπως και επίσης ανέφερα. Είμαι βέβαιος όμως ότι τα αποτελέσματά της θα επαληθεύονταν εάν κάποιος έκανε eye tracking σε γυναίκες vs άντρες ενώ γυρνάνε σπίτια τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, fast8 είπε

Οι ψευδοεπιστήμες και οι κοινωνικές είναι περισσότερο ιδεολογία και υποθέσεις παρά επιστήμη και για το ίδιο πράγμα μπορείς να βρεις εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις. Υπάρχουν άπειρες σχολές σκέψης και αυτό μονο μέσα στην ίδια κουλτούρα. Αν πάμε σε διαφορετικές κουλτούρες άστα να πάνε. 

Σωστά οι επιστήμονες δεν θα έπρεπε να έχουν ιδεολογία, αλλά ειναι προφανές ότι πολλοί επιστήμονες έχουν.

Σου έδειξα επιστημονικά βιολογικά δεδομένα και εσύ είπες όχι δεν ισχύουν για ανθρώπους (!!!!). Για ανθρώπους μπορούμε να βρούμε μη βιολογικές εξηγήσεις. Ομως κάθε μη βιολογική/επιστημονική είναι καθαρά ιδεολογία. Δεν σημαίνει πως δεν έχει καμία αξία, σημαίνει ότι έρχεται δεύτερη.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λες μιας και το ένα επιχείρημα αναιρεί το άλλο…

πχ σωστά υποστιριζεις ότι με βάση την βιολογία ένας άνδρας είναι πιο δυνατός από μια γυναίκα. Το πρόβλημα που αναδεικνύει αυτή η έρευνα, λέει, ότι αυτή την υπεροχή, οι άνδρες μπορεί να την εκμεταλλευτούν απέναντι στις γυναίκες. Η κοινωνία μέσω των επιστημών και ξέροντας αυτό, αναφέρει ότι πρέπει ένας άνδρας να μην λειτουργεί έτσι…

αν εσύ δεν συμφωνείς με αυτό και πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και το αναφέρω με πάσα σοβαρότητα…

19 λεπτά πριν, fast8 είπε

Αυτό που βρίσκουμε γελοίο είναι μια έρευνα που υπονοεί ότι αυτό είναι κοινωνική κατασκευή που μπορεί να διορθωθεί με κάποιο τρόπο πχ κοινωνική μηχανική. Οπότε ας αρχίσουμε να πρήζουμε τους άντρες για το πόσο απαίσιοι είναι, με την βεβαιότητα ότι οι εγκληματίες δεν θα γίνουν εγκληματίες. 

Δικό σου δεν είναι αυτό? Το ότι νομίζεις ότι η έρευνα μιλάει μόνο για εσένα και όχι για το σύνολο που τυχαίνει να ανήκεις, είναι η αφετηρία του προβλήματος και της αντιμετωπίσεις από τους περισσότερους εδώ μέσα…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λες μιας και το ένα επιχείρημα αναιρεί το άλλο…

πχ σωστά υποστιριζεις ότι με βάση την βιολογία ένας άνδρας είναι πιο δυνατός από μια γυναίκα. Το πρόβλημα που αναδεικνύει αυτή η έρευνα, λέει, ότι αυτή την υπεροχή, οι άνδρες μπορεί να την εκμεταλλευτούν απέναντι στις γυναίκες. Η κοινωνία μέσω των επιστημών και ξέροντας αυτό, αναφέρει ότι πρέπει ένας άνδρας να μην λειτουργεί έτσι…

αν εσύ δεν συμφωνείς με αυτό και πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και το αναφέρω με πάσα σοβαρότητα…

Δικό σου δεν είναι αυτό? Το ότι νομίζεις ότι η έρευνα μιλάει μόνο για εσένα και όχι για το σύνολο που τυχαίνει να ανήκεις, είναι η αφετηρία του προβλήματος και της αντιμετωπίσεις από τους περισσότερους εδώ μέσα…

Κανένα επιχείρημα δεν αναιρεί το άλλο. Είναι τόσο κουραστικό να μιλάει κάποιος μαζί σου, προφανώς δυσκολεύεσαι να επικοινωνήσεις τις απόψεις σου και να καταλαβεις τους άλλους. 

" Η κοινωνία μέσω των επιστημών και ξέροντας αυτό, αναφέρει ότι πρέπει ένας άνδρας να μην λειτουργεί έτσι" Καταρχήν πουθενά η έρευνα δεν είπε ότι οι γυναίκες φοβούνται τους άντρες. Αυτό είναι ένα συμπέρασμα που έβγαλες απο την ιδεολογία σου. Αυτό που λέει η έρευνα είναι ότι οι γυναίκες κοιτάνε φοβισμένα το βράδυ.

"αν εσύ δεν συμφωνείς με αυτό και πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και το αναφέρω με πάσα σοβαρότητα…" Καμία σοβαρά δεν έχουν τα λεγόμενα σου. Υπονοείς ότι δικαιολογώ την βία στον κόσμο. Εγώ λέω ότι οι άντρες και οι γυναίκες βλέπουν διαφορετικά με τα μάτια τους, κυριολεκτκά. Πάλι άλλα καταλαβαίνεις.

"μόνο για εσένα και όχι για το σύνολο που τυχαίνει να ανήκεις" "η αφετηρία του προβλήματος και της αντιμετωπίσεις από τους περισσότερους εδώ μέσα" και να την και η ιδεολογία. Σύνολα ανθρώπων όχι μεμονωμένοι, πρόβλημα που ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπιστεί με κοινωνική εκπαίδευση. Και για πες μας ρε Atix, πως να αντιμετωπιστεί; Η μόνη λύση είναι η καλυτέρευση της ασφάλειας για όλους, άντρες και γυναίκες. Πες μας πως προτείνει το άρθρο ή εσύ να αντιμετωπιστεί χωρίς όρους βαθια ιδεολογικούς.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως έχω να πω ότι συμφωνώ με αυτό που λέει η έρευνα όχι όμως από άποψης ασφάλειας και αποφυγής κινδύνου. 
Όταν είμαστε με τη γυναίκα στο αμάξι, ανεξάρτητα του ποιός οδηγάει, αυτή παράλληλα με το να προσέχει τι γίνεται μπροστά, θα δει τα αμάξια που περνάνε από δίπλα αν είναι κάποιου γνωστού μας και θα τον χαιρετήσει κιόλας, θα δει την πινακίδα του δρόμου που άλλαξαν, θα δει ένα σκύλο που τον είδε και χτες να τριγυρνάει, θα δει το σκαντζόχοιρο ή τη χελώνα στο πλάι του δρόμου, θα δει ολα όσα γίνονται γύρω μας που εγώ θα αγνοήσω γιατί απλά κοιτάω μπροστά μην πέσω πάνω σε κανένα άλλο αμάξι ή φωτοτυπήσω κάποιο άτυχο πεζό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...