Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αποδεικνύει ότι η επιστροφή στο σπίτι τη νύχτα συνιστά διαφορετική εμπειρία για γυναίκες και άντρες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελλιπής έρευνα και γενικά προχειροδουλειά η όλη φάση από τους εν λόγω επιστήμονες (?).

Επίσης δεν βλέπω πάντως καμιά χρηματοδότηση για αντίστοιχη έρευνα για τις γυναίκες κάποιων κρατών με ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς όπου βιάζονται καθημερινά, καίγονται με βιτριόλη, πωλούνται από μικρή ηλικία ως sex slaves και υπόκεινται γενικά σε ένα σωρό βαρβαρότητες. Εκεί να δείτε με τι φόβο κυκλοφορούν πρωί - βράδυ.

Αλλά βέβαια, η σύγχρονη Δυτική γυναίκα έχει προτεραιότητα πάντα. Οι υπόλοιπες είναι κατώτερα πλάσματα, χέστηκαν για εκείνες.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, fast8 said:

Κάθε επιστήμη έχει τους στρατευμένους σε μια ιδεολογία. Και εγώ μπορώ να σου προτείνω εκατοντάδες βιβλία, κυριολεκτικά που λίγο πολύ λένε ότι λέω.

Το έχεις διαβάσει; Ή επιλέγεις μόνο τις πηγές και έρευνες που ενισχύουν την οποιαδήποτε προκατάληψη έχεις για ένα συγκεκριμένο θέμα; Γιατί το συγκεκριμένο βιβλίο κάνει μία ενδελεχή ανασκόπηση στις έρευνες που έχουν γίνει πάνω στο θέμα και αναδεικνύει το πως συστηματικά οι ερευνητές τείνουν να προσπαθούν να αποδείξουν πάντα ότι οι κοινωνικές προκαταλήψεις που έχουμε διαμορφώσει για το ρόλο και τα χαρακτηριστικά του άντρα και της γυναίκας εξηγούνται με τη βιολογία.

Φυσικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων. Απλά δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο ακραίες και τόσο ευδιάκριτες όσο παρουσιάζονται μέσα από τα στερεότυπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Glikos είπε

Ελλιπής έρευνα και γενικά προχειροδουλειά η όλη φάση από τους εν λόγω επιστήμονες (?).

Επίσης δεν βλέπω πάντως καμιά χρηματοδότηση για αντίστοιχη έρευνα για τις γυναίκες κάποιων κρατών με ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς όπου βιάζονται καθημερινά, καίγονται με βιτριόλη, πωλούνται από μικρή ηλικία ως sex slaves και υπόκεινται γενικά σε ένα σωρό βαρβαρότητες. Εκεί να δείτε με τι φόβο κυκλοφορούν πρωί - βράδυ.

Αλλά βέβαια, η σύγχρονη Δυτική γυναίκα έχει προτεραιότητα πάντα. Οι υπόλοιπες είναι κατώτερα πλάσματα, χέστηκαν για εκείνες.

100% συμφωνώ με την προχειροδουλειά. Για τα υπόλοιπα, άλλη μια κλασσική περίπτωση whataboutism.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

100% συμφωνώ με την προχειροδουλειά. Για τα υπόλοιπα, άλλη μια κλασσική περίπτωση whataboutism.

100% συμφωνώ ότι συμφωνείς. Για τα τελευταίο κομμάτι που λες, άλλη μια κλασσική περίπτωση αφέλειας, παρωπίδας και wokeness.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, Lefteris1993s said:

Εγώ παντως έχω να πω ότι συμφωνώ με αυτό που λέει η έρευνα όχι όμως από άποψης ασφάλειας και αποφυγής κινδύνου. 
Όταν είμαστε με τη γυναίκα στο αμάξι, ανεξάρτητα του ποιός οδηγάει, αυτή παράλληλα με το να προσέχει τι γίνεται μπροστά, θα δει τα αμάξια που περνάνε από δίπλα αν είναι κάποιου γνωστού μας και θα τον χαιρετήσει κιόλας, θα δει την πινακίδα του δρόμου που άλλαξαν, θα δει ένα σκύλο που τον είδε και χτες να τριγυρνάει, θα δει το σκαντζόχοιρο ή τη χελώνα στο πλάι του δρόμου, θα δει ολα όσα γίνονται γύρω μας που εγώ θα αγνοήσω γιατί απλά κοιτάω μπροστά μην πέσω πάνω σε κανένα άλλο αμάξι ή φωτοτυπήσω κάποιο άτυχο πεζό 😂

Kαι τελικα ουτε καταλαβαινει πως την εδωσε στον σταματημενο ακριβως μπροστα της αλλα μπραβο που εχει προτεραιοτητες ειναι σημαντικη η  μαυρη χελώνα που μας κατουραει στο πλάι :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Glikos είπε

100% συμφωνώ ότι συμφωνείς. Για τα τελευταίο κομμάτι που λες, άλλη μια κλασσική περίπτωση αφέλειας, παρωπίδας και wokeness.

Οκ, αν αποφασίσω ως ερευνητής σε ένα Πανεπιστήμιο στην Utah να κάνω μια έρευνα βάσει εθελοντών αντρών και γυναικών στην περιοχή μου σημαίνει ότι επειδή δεν έκανα την αντίστοιχη έρευνα σε κάποια χώρα υπό ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς, τότε πιστεύω ότι οι Μουσουλμάνες γυναίκες είναι κατώτερα πλάσματα.  Παρεπιπτόντως, ακόμη και να ήθελες να κάνεις την ίδια έρευνα σε ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς, α) λογικά δεν θα έβρισκες καν γυναίκες που θα είχαν την άδεια των αντρών τους να συμμετάσχουν στην έρευνα, β) οι γυναίκες δεν κυκλοφορούν ποτέ μόνες, ειδικά την νύχτα, οπότε ακριβώς αυτή η έρευνα δεν θα είχε απολύτως καμία επαφή με την πραγματικότητα. 

Αν δε, εγώ ως μέλος του ινσόμνια, θεωρήσω ότι το ότι κάποιος έκανε έρευνα στην Utah δεν σημαίνει ότι αυτός και το σύστημα του πιστεύουν ότι οι Μουσουλμάνες γυναίκες είναι κατώτερα πλάσματα, είμαι αφελής, φoράω παρωπίδες και είμαι woke (επειδή το είπε ο Glikos). 

Τέλος, υπάρχουν πολλά άρθρα και έρευνες (όσο γίνεται) για τις γυναίκες σε αυτές τις χώρες και πάρα πολύ ενδιαφέρον. Αν ως ερευνητής μπορούσες να βρείς τις γυναίκες σε ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς που θα έσπαγαν την σιωπή τους και θα μπορούσαν να συμμετάσχουν σε έρευνες τα κονδήλια από τα Δυτικά Πανεπιστήμια θα τα έβρισκες πανεύκολα. Όχι για το πως νιώθουν το βράδυ όταν γυρνάνε σπίτι αλλά για πολλά άλλα πράγματα που έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fast8 είπε

Κανένα επιχείρημα δεν αναιρεί το άλλο. Είναι τόσο κουραστικό να μιλάει κάποιος μαζί σου, προφανώς δυσκολεύεσαι να επικοινωνήσεις τις απόψεις σου και να καταλαβεις τους άλλους. 

" Η κοινωνία μέσω των επιστημών και ξέροντας αυτό, αναφέρει ότι πρέπει ένας άνδρας να μην λειτουργεί έτσι" Καταρχήν πουθενά η έρευνα δεν είπε ότι οι γυναίκες φοβούνται τους άντρες. Αυτό είναι ένα συμπέρασμα που έβγαλες απο την ιδεολογία σου. Αυτό που λέει η έρευνα είναι ότι οι γυναίκες κοιτάνε φοβισμένα το βράδυ.

"αν εσύ δεν συμφωνείς με αυτό και πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και το αναφέρω με πάσα σοβαρότητα…" Καμία σοβαρά δεν έχουν τα λεγόμενα σου. Υπονοείς ότι δικαιολογώ την βία στον κόσμο. Εγώ λέω ότι οι άντρες και οι γυναίκες βλέπουν διαφορετικά με τα μάτια τους, κυριολεκτκά. Πάλι άλλα καταλαβαίνεις.

Είδες που δεν διαβάζεις ή δεν απαντάς σε αυτό που αναφέρω και πετάς την μπάλα όχι μόνο στην εξέδρα αλλά και πιο μακριά…

μίλησα για την βιολογία και την ιδεολογία που αναφέρεις και για το πως χρησιμοποιείς την κάθε επιστήμη ανάλογα με το πως σε συμφέρει… αν μπορείς να απαντήσεις σε αυτό εδώ είμαστε για να παραβλέψω τις οποίες προσωπικές επιθέσεις…

33 λεπτά πριν, fast8 είπε

"μόνο για εσένα και όχι για το σύνολο που τυχαίνει να ανήκεις" "η αφετηρία του προβλήματος και της αντιμετωπίσεις από τους περισσότερους εδώ μέσα" και να την και η ιδεολογία. Σύνολα ανθρώπων όχι μεμονωμένοι, πρόβλημα που ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπιστεί με κοινωνική εκπαίδευση. Και για πες μας ρε Atix, πως να αντιμετωπιστεί; Η μόνη λύση είναι η καλυτέρευση της ασφάλειας για όλους, άντρες και γυναίκες. Πες μας πως προτείνει το άρθρο ή εσύ να αντιμετωπιστεί χωρίς όρους βαθια ιδεολογικούς.

Με το να δικαιολογείς πράξεις, πετώντας έτσι είναι η φύση του άνδρα σύμφωνα με την βιολογία και οποίος αντιτίθεται σε αυτό είναι είναι woke και ιδεολογικό, όχι μόνο δίνεις πατήματα στον οποιοδήποτε να συνεχίσει να τις κάνει, αλλά φαίνεται σαν να το υποστιριζεις κιόλας…

Σορρυ κιόλας που υποστηρίζουμε τις γυναίκες… 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Οκ, αν αποφασίσω ως ερευνητής σε ένα Πανεπιστήμιο στην Utah να κάνω μια έρευνα βάσει εθελοντών αντρών και γυναικών στην περιοχή μου σημαίνει ότι επειδή δεν έκανα την αντίστοιχη έρευνα σε κάποια χώρα υπό ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς, τότε πιστεύω ότι οι Μουσουλμάνες γυναίκες είναι κατώτερα πλάσματα.  Παρεπιπτόντως, ακόμη και να ήθελες να κάνεις την ίδια έρευνα σε ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς, α) λογικά δεν θα έβρισκες καν γυναίκες που θα είχαν την άδεια των αντρών τους να συμμετάσχουν στην έρευνα, β) οι γυναίκες δεν κυκλοφορούν ποτέ μόνες, ειδικά την νύχτα, οπότε ακριβώς αυτή η έρευνα δεν θα είχε απολύτως καμία επαφή με την πραγματικότητα. 

Αν δε, εγώ ως μέλος του ινσόμνια, θεωρήσω ότι το ότι κάποιος έκανε έρευνα στην Utah δεν σημαίνει ότι αυτός και το σύστημα του πιστεύουν ότι οι Μουσουλμάνες γυναίκες είναι κατώτερα πλάσματα, είμαι αφελής, φoράω παρωπίδες και είμαι woke (επειδή το είπε ο Glikos). 

Τέλος, υπάρχουν πολλά άρθρα και έρευνες (όσο γίνεται) για τις γυναίκες σε αυτές τις χώρες και πάρα πολύ ενδιαφέρον. Αν ως ερευνητής μπορούσες να βρείς τις γυναίκες σε ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς που θα έσπαγαν την σιωπή τους και θα μπορούσαν να συμμετάσχουν σε έρευνες τα κονδήλια από τα Δυτικά Πανεπιστήμια θα τα έβρισκες πανεύκολα. Όχι για το πως νιώθουν το βράδυ όταν γυρνάνε σπίτι αλλά για πολλά άλλα πράγματα που έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

Η αλληγορία ήταν ότι πολλές γυναίκες στα ακραία Μουσουλμανικά καθεστώτα είναι χεσμένες από τον υπόλοιπο κόσμο. Το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες φτωχών κρατών, βλέπε Ινδία που σε πολλές περιπτώσεις πωλούνται μικρά κορίτσια σε οίκους ανοχής.

Βλέπεις πολλές δήθεν Δυτικές φεμινίστριες (της κακιάς ώρας) να νοιάζονται για το πόσα pronouns θα έχουν ή το τι βρακί (δεν) θα φορέσουν, αγνοώντας τα πραγματικά προβλήματα.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν έρευνες πάνω σε αυτό το κομμάτι αλλά κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη ευαισθητοποίηση στο θέμα αυτό και από την μεριά των πανεπιστημίων - όσο αυτό είναι εφικτό - και από την μερικά των κυβερνήσεων με περισσότερες χρηματοδοτήσεις πχ. Κάτι που δεν γίνεται. Είσαι woke, αφελής και έχεις παρωπίδες αν αγνοείς τέτοια προβλήματα, αυτό εννοούσα. Εσύ απλά πέταξες την ορολογία 'whataboutism' χωρίς αιτιολογία, εξού και η απάντηση που έδωσα.

Επίσης οι κίνδυνοι της Δυτικής γυναίκας δεν συγκρίνονται με τον κίνδυνο των γυναικών της πρώτης κατηγορίας. Εκεί ήταν και το point μου.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Glikos είπε

Ελλιπής έρευνα και γενικά προχειροδουλειά η όλη φάση από τους εν λόγω επιστήμονες (?).

Επίσης δεν βλέπω πάντως καμιά χρηματοδότηση για αντίστοιχη έρευνα για τις γυναίκες κάποιων κρατών με ακραίο Μουσουλμανικό καθεστώς όπου βιάζονται καθημερινά, καίγονται με βιτριόλη, πωλούνται από μικρή ηλικία ως sex slaves και υπόκεινται γενικά σε ένα σωρό βαρβαρότητες. Εκεί να δείτε με τι φόβο κυκλοφορούν πρωί - βράδυ.

Αλλά βέβαια, η σύγχρονη Δυτική γυναίκα έχει προτεραιότητα πάντα. Οι υπόλοιπες είναι κατώτερα πλάσματα, χέστηκαν για εκείνες.

Δεν σου φταίει κανείς που δεν διαβάζεις την διεθνή αμνηστία και αλλά τέτοια πράγματα….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nomedor είπε

Κρίμα που ζούμε σε μια κοινωνία που η μεγάλη πλειοψηφία στα θύματα βίαιων εγκλημάτων είναι άνδρες (σχεδόν 2 φορές παραπάνω)  αλλά κάνουμε πως δεν το βλέπουμε γιατί μεγαλύτερη σημασία έχει να πώς νοιώθουν οι γυναίκες. Δυστυχώς, δεν είμαστε ίσοι, η ζωή και η ασφάλεια δε φαίνεται να έχει ίδια αξία ανάμεσα στα 2 φύλα.

 

https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/crimeandjustice/compendium/focusonviolentcrimeandsexualoffences/yearendingmarch2015/chapter1overviewofviolentcrimeandsexualoffences#toc

Οι άντρες είναι 2 φορές παραπάνω θύματα απο τι θύτες;Ανδρες ή γυναίκες;

1 λεπτό πριν, Glikos είπε

Δεν κατάλαβες την α΄΄ληγορ'οα

???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, liberostelios said:

The Gendered Brain

Βιβλίο από φεμινίστρια γεροντοκόρη στον τομέα "εκλαικευμένη επιστήμη" που εμφανίστηκε μετά το 2019, όπως το 80% αυτού του τύπου η βιβλιογραφία, που πάντα ταιριάζουν και με την ιδεολογία των συγγραφέων τους, που πάντα είναι φιλελεύθεροι και πότε δεν έχουν περάσει ένα λεπτό στον αληθινό κόσμο. Και ενώ όλα αυτά δεν αποτελούν από μόνα τους κάτι μεμπτό, στην πρακτική πραγματικότητα, στη γυναικεία ομάδα βόλεϊ, όλες οι γυναίκες κάθονται στον πάγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν σου φταίει κανείς που δεν διαβάζεις την διεθνή αμνηστία και αλλά τέτοια πράγματα….

Από τη στιγμή που γίνονται ακόμα τέτοιες φρικαλεότητες η διεθνής αμνηστία και άλλα τέτοια πράγματα όπως αναφέρεις έχουν πολλές εξηγήσεις να δώσουν.

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε
21 λεπτά πριν, Glikos είπε

Δεν κατάλαβες την α΄΄ληγορ'οα

???

Πάτησα καταλάθος enter πριν ολοκληρώσω το σχόλιο μου και το έκανα edit για να το γράψω ολόκληρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Glikos είπε

Από τη στιγμή που γίνονται ακόμα τέτοιες φρικαλεότητες η διεθνής αμνηστία και άλλα τέτοια πράγματα όπως αναφέρεις έχουν πολλές εξηγήσεις να δώσουν.

Συμφωνώ, έλα όμως που αν “επέμβουν” θα έχουμε μετά τα γνωστά τσιτάτα περί επεμβάσεων της κακιάς Δύσης, επιβολής ιδεολογίας και λοιπών ανοησιών… 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Συμφωνώ, έλα όμως που αν “επέμβουν” θα έχουμε μετά τα γνωστά τσιτάτα περί επεμβάσεων της κακιάς Δύσης, επιβολής ιδεολογίας και λοιπών ανοησιών… 

Ναι δυστυχώς όπου εμπλέκεται η πολιτική - ειδικά σε συνδυασμό με θρησκεία - είναι λάδι στην φωτιά σε πολλές περιπτώσεις. Αλλά κάπως πρέπει να κινητοποιηθούν παραπάνω τέτοιοι οργανισμοί γιατί η κατάσταση σε κάποια κράτη έχει ξεφύγει εντελώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Glikos είπε

Η αλληγορία ήταν ότι πολλές γυναίκες στα ακραία Μουσουλμανικά καθεστώτα είναι χεσμένες από τον υπόλοιπο κόσμο. Το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες φτωχών κρατών, βλέπε Ινδία που σε πολλές περιπτώσεις πωλούνται μικρά κορίτσια σε οίκους ανοχής.

Βλέπεις πολλές δήθεν Δυτικές φεμινίστριες (της κακιάς ώρας) να νοιάζονται για το πόσα pronouns θα έχουν ή το τι βρακί (δεν) θα φορέσουν, αγνοώντας τα πραγματικά προβλήματα.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν έρευνες πάνω σε αυτό το κομμάτι αλλά κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη ευαισθητοποίηση στο θέμα αυτό και από την μεριά των πανεπιστημίων - όσο αυτό είναι εφικτό - και από την μερικά των κυβερνήσεων με περισσότερες χρηματοδοτήσεις πχ. Κάτι που δεν γίνεται. Είσαι woke, αφελής και έχεις παρωπίδες αν αγνοείς τέτοια προβλήματα. Εσύ απλά πέταξες την ορολογία 'whataboutism' χωρίς αιτιολογία, εξού και η απάντηση που έδωσα.

Επίσης οι κίνδυνοι της Δυτικής γυναίκας δεν συγκρίνονται με τον κίνδυνο των γυναικών της πρώτης κατηγορίας. Εκεί ήταν και το point μου.

Καταλαβαίνω λοιπόν το point σου και συμφωνώ απόλυτα με όσα λες αλλά ο τρόπος που το διατύπωσες την πρώτη φορά μου φάνηκε ως κλασσική περίπτωση whataboutism.

Ο φόβος και ο κίνδυνος των γυναικών οταν γυρνούν σπίτι τους στον Δυτικό κόσμο είναι επίσης πραγματικό πρόβλημα και άξιο έρευνας ανεξαρτήτως του αν αλλού υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα για άλλες γυναίκες και αν γίνονται οι έρευνες ή όχι. Πιστεύω όπου δυνατό τα χρήματα θα τα έβρισκαν από Πανεπιστήμια/media/funds. Αλλά είναι πολύ πιο costly και πιο δύσκολες έρευνες.

Το ότι άλλες δήθεν φεμινίστριες μιλάνε για pronouns και το ότι 28% Αμερικανών της Gen Z δηλώνουν LGBTQ δεν αναιρεί κάθε άλλο πραγματικό πρόβλημα γυναικών στον Δυτικό κόσμο. Είναι το αντίστοιχο ίσως του να βιώνεις εσύ ένα προσωπικό πρόβλημα και να χρειάζεσαι βοήθεια και να σου λέω εγώ ότι στην Ουκρανία έχουν πόλεμο. Ναι οκ, έχουν χειρότερα προβλήματα, αλλά αύτό δεν αναιρεί αυτόματα την σημαντικότητα των προβλημάτων που θα έχεις στη ζωή σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...