Προς το περιεχόμενο

Ip δικτύου και τηλέφωνα σε δίκτυο για ενδοεπικοινωνία


Antonisk2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε οικία 3 ορόφων με δομημένη καλωδίωση έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να φτιάχνω το δίκτυο. Δεν έχω συνδέσει ακόμα όλες τις πρίζες δικτύου ούτε έχω βάλει switch, έχω μόνο το ρούτερ του παρόχου και έχω βάλει και ένα δεύτερο ρούτερ που είχα να δουλεύει σαν switch για να επεκτείνω λίγο τις θύρες. 

Πρώτο θέμα είναι ότι σύμφωνα με έναν οδηγό που έχω ακολουθήσει για την σύνδεση του 2ου ρουτερ έχω δώσει wan ip στο 2ο ρουτερ 192.168.2.1. 

Το ρούτερ του παρόχου έχει 192.168.1.1. Οπότε ότι συσκευή είναι με ethernet στο πρώτο ρούτερ παίρνει ip 192.168.1.x

Στο πρώτο ρούτερ το wlan είναι κλειστό.

Στο δευτερο ρούτερ ότι συσκευή είναι πάνω με ethernet και wlan παίρνει ip 192.168.2.x,  με αποτέλεσμα ο εκτυπωτής να μην αναγνωρίζεται από τον σταθερό που είναι συνδεδεμένος στο πρώτο ρούτερ.  Εν αντιθέση η tv που είναι 192.168.1.4 μπορώ και της κάνω broadcast από το κινητό μου που έχει ip 192.168.2.6. !!!!!

Πως μπορώ να λύσω το θέμα με τις ip? 

 

Και δεύτερον ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος/συσκευή τηλεφώνου που μπορώ να βάλω πάνω στο δίκτυο για να έχω ενδοεπικοινωνία και στους 3 ορόφους. δλδ ένα σταθερό/ασύρματο τηλ σε κάθε όροφο που να το σηκώνεις και να μπορείς να μιλάς με τους υπόλοιπους 2 ορόφους. 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο ρούτερ θα το βάλεις 192.168.1.254 και θα του κλείσεις τον DHCP για να μην δίνει αυτό ip . Πιο εύκολα θα ήταν να πάρεις απλά ένα switch και να κουμπωσεις πάνω όλα τα ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Antonisk2003 είπε

Πως μπορώ να λύσω το θέμα με τις ip? 

Αν το δεύτερο router to βάλεις σε bridge mode και κλείσεις τον dhcp ? Όποτε θα έχεις μονο τον dhcp του πρώτου router και όλες οι συσκευές σου θα είναι στο 192.168.1.0/24. Βάλε π.χ την Ip 192.168.1.2 στο δεύτερο ρουτερ και όρισε τον dhcp στο πρώτο σε range 192.168.1.10-253

1 ώρα πριν, Antonisk2003 είπε

Και δεύτερον ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος/συσκευή τηλεφώνου που μπορώ να βάλω πάνω στο δίκτυο για να έχω ενδοεπικοινωνία και στους 3 ορόφους. δλδ ένα σταθερό/ασύρματο τηλ σε κάθε όροφο που να το σηκώνεις και να μπορείς να μιλάς με τους υπόλοιπους 2 ορόφους. 

Θα πρότεινα ενα τηλεφωνικό κέντρο asterisk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά ξέχασα να αναφέρω πως στο 2ο ρούτερ χρησιμοποιώ και το wifi. Στο ρούτερ του παρόχου το wifi είναι κλειστό. Αυτός είναι και ένας λόγος που χρειάζομαι το 2ο ρούτερ πέρα από την επέκταση των θυρών ethernet. Γιατί δυστυχώς το ρούτερ της cosmote μόλις μπούνε πάνω 3-4 συσκευές wifi αρχίζει και τα παίζει. Οπότε δεν μπορώ να κλείσω τον dhcp. Μπορώ μήπως να δώσω συγκεκριμένο range ip στο κάθε ρούτερ ούτως ώστε να γίνουν όλα ένα δίκτυο στο range 192.168.1.xxx ? Τι wan ip θα δώσω όμως στο 2ο ρούτερ? Η lan ip του αυτή τη στιγμή είναι 192.168.1.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 15/2/2024 στις 11:33 ΠΜ, Antonisk2003 είπε

Στο δευτερο ρούτερ ότι συσκευή είναι πάνω με ethernet και wlan παίρνει ip 192.168.2.x,  με αποτέλεσμα ο εκτυπωτής να μην αναγνωρίζεται από τον σταθερό που είναι συνδεδεμένος στο πρώτο ρούτερ.  Εν αντιθέση η tv που είναι 192.168.1.4 μπορώ και της κάνω broadcast από το κινητό μου που έχει ip 192.168.2.6. !!!!!

Έχεις δοκιμάσει να επιτρέψεις τη πρόσβαση του 192.168.1.χ στο 192.168.2.χ μέσω του firewall? Δηλαδή, να ορίσεις ένα κανόνα στο firewall του router 192.168.2.1 που να κάνεις allow all trafic απο το 192.168.1.0/24 ( το "/24" είναι ένας άλλος τρόπος για να γράψεις τη netmask 255.255.255.0 )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...