Προς το περιεχόμενο

Κολλήματα στο σταθερο υπολογιστη


apell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας εχω ένα σταθερό υπολογιστή HP AMD Ryzen 5 3400G with Radeon Vega Graphics       3.70 GHz,σκληρό δίσκο ssd 420 GB από τα οποία ειναι δεσμευμένα περίπου 95 gb.

Εδω και αρκετό καιρός έχει γίνει αργός και κυρίως ότι εργασία κι αν κάνω πχ να ανοιξω έναν explorer κα. μου κάνει κολλήματα ....την ώρα που παίζει το προγραμμα jazler radio star ακούγονται διακοπές στον ήχο.

Νομίζω ως μηχάνημα ο υπολογιστής πρέπει να είναι καλός,τι μπορεί να συμβαίνει και μου κάνει αυτά τα κολλήματα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κρατήσουμε το σύστημά μας σε καλή κατάσταση, θα πρέπει να το συντηρούμε περιοδικά με τον ίδιο τρόπο που κάνουμε με όλα τα υπόλοιπα. Δεν αναφέρεις λειτουργικό σύστημα και στο περίπου τι προγράμματα εκτός από παιχνίδια έχεις εγκαταστήσει και χρησιμοποιείς. Π.χ. έχεις κάποιο antivirus εγκατεστημένο;

Οι λόγοι για το πρόβλημά σου είναι πολλοί. Π.χ. μπορεί να είναι ιός, ο οποίος τρώει πόρους, και ο υπολογιστής σου σέρνεται. Μπορεί κάποιο πρόγραμμα που έχεις εγκαταστήσει να δημιουργεί προβλήματα. 

Ξεκινάς με τα βασικά (εκτός εάν έχεις ήδη κάνει κάποια από αυτά):

  • Ελέγχεις τους δίσκους μήπως υπάρχουν προβλήματα (Windows > Chkdsk Command) 
  • Ενημέρωση των Windows με τις τελευταίες ενημερώσεις
  • Ενημέρωση όλων των οδηγών (drivers) που αφορούν τη μητρική σου (από το site και πηγαίνεις στο support της μητρικής σου) καθώς και του BIOS (την τελευταία έκδοση). Εκεί θα βρείς ενημερώσεις, για το Chipset. για SATA, για Audio, για Wireless Adapter, κ.λπ. (τα εγκαθιστάς με τη σειρά που αναφέρονται). 
  • Κατέβασε ένα free πρόγραμμα από το internet που καθαρίζει λίγο ότι μένει πίσω από προγράμματα (π.χ. ccleaner - εδώ).
  • Εκ νέου Εγκατάσταση τους Drivers της κάρτας γραφικών ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.
  1. Safe Mode (Run > Msconfig > Safe Mode > Επανακίνηση).
  2. Απεγκατάσταση των Drivers της κάρτας με DDU (εδώ).
  3. Επανακίνηση.
  4. Εκ νέου εγκατάσταση των drivers της AMD.

Κάθε φορά που κάνεις κάτι κάνεις επανεκκίνηση και μετάς προχωράς στην όποια επόμενη ενέργεια.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμοκρασίες πως πας; Μπορείς να δεις ή στο bios ή με κάποιο πρόγραμμα π.χ. openhardware monitor.

Ο δίσκος ποιος είναι; Μήπως έχει πρόβλημα; Πως είναι από υγεία; Πόσο καιρό τον έχεις;

Στην διαχείριση εργασιών -> Επιδόσεις δείχνει να φουλάρει ο επεξεργαστής ή ο δίσκος ή η μνήμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τον event viewer για σφαλματα των windows. Θα παρεις πολυ στοχευμενες απαντησεις. Ποσταρε και εδω μερικες αναφορες να σε κατευθυνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...