Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μετά την τοποθέτηση Lian Li AIO


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μου και πάλι, έβαλα την τριπλή υδρόψυξη της Lian Li στο Πλάι. Όλα καλά εδώ και τέσσερις μέρες.

Από χθες, έκανε ένα Windows Update, έκανε επανεκκίνηση και μου έβγαλε στο post "CPU Fan Speed Detection! Please ensure your CPU cooler is properly connected to the CPU_Fan"

 

Διάβασα στο internet ότι πάμε στο "CPU Fan Speed Lower Limit" και το κάνουμε Ignore, στο bios, για να μπουτάρει στα Windows.

Εκεί, η συμπεριφορά της ψύχτρας  είναι η εξής, ανεβάζει στιγμιαία πολύ την ταχύτητα στα φανάκια και στην αντλία, ανά 5-10 δευτερόλεπτα. ενώ η CPU είναι περίπου 40c idle. 

Δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις του συστήματος. 

Επίσης, στο bios, δεν εμφανίζει την αντλία.

Εννοείται την αντλία την έχω συνδεδεμένη στο AIO Pump Header και το PWM του κοντρόλερ, στο CPU Fan Header. 

 

Στην εφαρμογή της Lian Li, L-Connect 3, αν δείτε στο Fan: StdSP λέει 0 RPM στις οικογένειες ανεμιστήρων του κοντρόλερ, δείχνει να δουλεύουν, και τα φανάκια δουλεύουν στο idle, δεν είναι σταματημένα, και το Auto Start / Stop είναι στο On, είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη, ευχαριστώ. 

 

IMG_8436.jpeg.49f88be14e8eefcbe548bafa628b520c.jpegIMG_8353.jpeg.c83e6d9206693b3edd4ff4ce369f8666.jpegIMG_8350.jpeg.9799a6ba87d61315f845d3f90b7e5e62.jpegIMG_8433.jpeg.080c0d883ea78b35a9fa243d33c11069.jpeg

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πρόβλημα μετά την τοποθέτηση Lian Li AIO

 

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ποιο bios φορά η μητρική;

TUF GAMING X670E-PLUS WIFI BIOS 2412
Version 2412
11.21 MB
30/01/2024
 
Έχει βγει άλλο ένα πιο καινούριο. Θα το δοκιμάσω κι αυτό το βράδυ. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου χτύπησε το error, ούτε ανεβοκατεβαίνουν οι στροφές, όμως συνεχίζει να μην την βλέπει στο Bios, να μην φαίνεται στο Fan: StdSP 0 RPM και ενώ έχω επιλέξει auto start / stop στα Fans, αυτά συνεχίζουν και δουλεύουν συνέχεια. 

IMG_8440.jpeg

IMG_8441.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να μπορεί η μητρική να ελέγχει την AIO έχει στο πρόγραμμα motherboard rpm sync, γενικώς το πρόγραμμα της Lian Li είναι για τα πανηγύρια, έχουν αρκετοί προβλήματα, επειδή έχω και εγώ Galahad ii, έφτιαξα το χρώμα της pump και το έκανα uninstall και την δουλεύω από την μητρική.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ICE-T είπε

για να μπορεί η μητρική να ελέγχει την AIO έχει στο πρόγραμμα motherboard rpm sync, γενικώς το πρόγραμμα της Lian Li είναι για τα πανηγύρια, έχουν αρκετοί προβλήματα, επειδή έχω και εγώ Galahad ii, έφτιαξα το χρώμα της pump και το έκανα uninstall και την δουλεύω από την μητρική.

Στο bios ή από την σουίτα της μητρικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εικονα που εχεις σηκωσει πανω γραφει MB RPM SYNC,ενεργοποιησε το και μπες στην μητρικη και ρυθμισε την ,δεν προκειται με το armoury crate να παιξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

31 λεπτά πριν, ICE-T είπε

στην εικονα που εχεις σηκωσει πανω γραφει MB RPM SYNC,ενεργοποιησε το και μπες στην μητρικη και ρυθμισε την ,δεν προκειται με το armoury crate να παιξει .

 

Εγώ δεν έχω το armory, Μόνο της ΑΙΟ έχω. 

Και ξαναλέω, πως εξηγείτε ότι δεν μου την εμφανίζει στο Bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Chaos3X said:

Και ξαναλέω, πως εξηγείτε ότι δεν μου την εμφανίζει στο Bios?

Τι έχεις συνδέσει στο CPU_OPT? Μήπως τα έχεις βάλει CPU_FAN<>KENO<>PUMP? Δεν φαίνεται καλά στη φωτό και λες ότι τα έχεις οκ, απλά για να το σιγουρέψουμε :)

Επίσης γιατί γράφεις στην αρχή ότι την έβαλες στο πλάι? Πάνω δεν είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είναι συνδεδεμένη μόνο στο L connector πως να την διαβάσει η μητρική,όσο για το 0 RPM για τα φαν που δείχνεις στην φωτογραφία είναι γνωστό bug,όσα βίντεο και να δεις μηδέν το δείχνει,δεν είσαι ο μόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Teddy77 είπε

Τι έχεις συνδέσει στο CPU_OPT? Μήπως τα έχεις βάλει CPU_FAN<>KENO<>PUMP? Δεν φαίνεται καλά στη φωτό και λες ότι τα έχεις οκ, απλά για να το σιγουρέψουμε :)

Έτσι τα έχω βάλει, Το καλώδιο από τον controller στο CPU_FAN και το καλώδιο της αντλίας στο  AIO_CPU_PUMP_OPT. Δεν έχω συνδέσει τίποτα στο μεσαίο που είναι γκρι header.

IMG_8446.jpeg

1 ώρα πριν, Teddy77 είπε

Επίσης γιατί γράφεις στην αρχή ότι την έβαλες στο πλάι? Πάνω δεν είναι?

Είναι HTPC, οριζόντιο case, που την προηγούμενη AIO την είχα  στο μπροστινό μέρος. 

41 λεπτά πριν, ICE-T είπε

άμα είναι συνδεδεμένη μόνο στο L connector πως να την διαβάσει η μητρική,όσο για το 0 RPM για τα φαν που δείχνεις στην φωτογραφία είναι γνωστό bug,όσα βίντεο και να δεις μηδέν το δείχνει,δεν είσαι ο μόνος.

Ωραία, να το δεχτώ αυτό, αλλά στο Bios γιατί δεν την δείχνει;

Τελικά βάζοντας το Pump στο γκρι Header, πάλι λέει 0 RPM στο L-Connect όμως στο Bios αναγνωρίζεται.  

Θα δούμε σε μελλοντικό update. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον κόπο και τον χρόνο σας. 

IMG_8451.jpeg

Επεξ/σία από Chaos3X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chaos3X said:

Έτσι τα έχω βάλει, Το καλώδιο από τον controller στο CPU_FAN και το καλώδιο της αντλίας στο  AIO_CPU_PUMP_OPT. Δεν έχω συνδέσει τίποτα στο μεσαίο που είναι γκρι header.

IMG_8446.jpeg

 

Τι εννοείς γκρι header? To AIO pump header είναι το μεσαίο, σύμφωνα με το manual sou. 

Εσύ έχεις συνδέσει το pump στο cpu_opt, οπότε πως να δείξει κάτι το AIO mobo header στο bios αφού δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο?

Το ότι ίσως έβλεπε το software ότι δουλεύει η αντλία είναι φαντάζομαι φυσιολογικό μια και διαβάζει ενδείξεις από το usb. Δεν ξέρω για το l-connect, sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Τι εννοείς γκρι header? To AIO pump header είναι το μεσαίο, σύμφωνα με το manual sou. 

Εσύ έχεις συνδέσει το pump στο cpu_opt, οπότε πως να δείξει κάτι το AIO mobo header στο bios αφού δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο?

Το ότι ίσως έβλεπε το software ότι δουλεύει η αντλία είναι φαντάζομαι φυσιολογικό μια και διαβάζει ενδείξεις από το usb. Δεν ξέρω για το l-connect, sorry.

Στο manual έλεγε απλά στο AIO header, όχι σε ποιο στην μητρική, και επειδή ξεκινάει να γράφει την περιγραφή στην μητρική, στο τρίτο Header, θεώρησα ότι αυτό είναι το σωστό, λανθασμένα. 

Επίσης είδα κι έναν reviewer που ανέφερε το τρίτο για την AIO αλλά ευτυχώς ήταν κάτι εύκολο. 

Βρε τι Sorry, σε ευχαριστώ πολύ για όλη την όρεξη και τον χρόνο που ασχολήθηκες, μακάρι να φτιάξει σε μελλοντικό update. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα και εγω. Εμενα δουλευε στην αρχη κομπλε και ρυθμιζε κανονικα τις στροφές στο l connect. Τωρα οτι και να βαζω δεν ακουνε τα φανς. Μονο η αντλια. τι το βρηκε και δείχνει 0 rpm δν ξερω. Μεχρι και downgrade bios εκανα για να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...