Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης 27 qhd ή 4k refurbished


stavpal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από rical,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βοήθεια για αγορά οθόνης 

Τώρα έχω μια EIZO 22" 1680*1050 και κουράζει αρκετά γιατί θέλω να δουλεύω δύο παράθυρα δίπλα το ένα στο άλλο. Αναγκάζομαι να βάζω το zoom στο word , excel στο 90% για να χωρέσουν τα κείμενα , άλλα στατιστικά προγραμματα κτλ

.
Βρηκα 2 οθόνες refurbished, μια [27 qhd με γρατσουνιά στο πανελ αλλά δεν την πρόλαβα]

, μια Dell u27... qhd από το forum στα 180

κ μια  LG 27UP850-W 4k  του 2021

μάλλον χωρίς γρατσουνιά στα 200. 


Παιχνίδια δεν παίζω (και αν παίξω θα είναι σε χαμηλότερη ανάλυση).

 
CPU x5675 xeon @4GHz, 24GB RAM, Radeon RX570 8GB GPU.


Τι λέτε να πάρω; Δεν θέλω να ανέβω παραπάνω σε €.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από stavpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκανα edit μετά: Radeon RX570 8GB RAM (OUTPUT DisplayPort x 3 / HDMI™ / DL-DVI-D)

Το PC το χρησιμοποιώ για δουλειά γραφείου κυρίως (word, excel, photoshop ), browsing, στατιστικά προγράμματα .... και που και που κανα παλιό game  σε χαμηλή ανάλυση (<=fullHd).

Ναι όριο στα 200.

Για την Samsung, αυτή κοιτούσα αρχικά αλλά πήρα τηλ και δεν υπάρχει. Δοκίμασε το άμα πας να την βάλεις στο καλάθι και να προχωρήσεις σου βγάζει σφάλμα. 

.edit: Υπάρχει και αυτή η. Aoc καινούρια https://www.websupplies.gr/othoni-aoc-q27b3ma-27-va-qhd-amd-freesync?gad_source=1&gclid=CjwKCAiArLyuBhA7EiwA-qo80NBRptYptECJTs7BMGJZHBVQdmGCXYczUHx8n6YCdDeHr0V-6u0iThoCCN4QAvD_BwE αλλά δεν ξέρω πόσο καλή είναι. Δεν έχει μεγάλο brightness ούτε ρυθμίσεις στο οριζόντιο κ κάθετο (μειον αυτό) αλλά έχει γενικά ok  reviews.

Επεξ/σία από stavpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάς σε VA panel, θα έχεις ghosting κατά το σκρολάρισμα 99%. Αυτό βλέπω γενικά διαβάζοντας και εγώ για οθόνες. Ετσι είναι και το δικό μου monitor.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Η παρακάτω  φαίνεται τίμια. 

https://www.skroutz.gr/s/22369761/Philips-E-Line-275E1S-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-me-CHrono-Apokrisis-4ms-GTG.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, stavpal είπε

Το έκανα edit μετά: Radeon RX570 8GB RAM (OUTPUT DisplayPort x 3 / HDMI™ / DL-DVI-D)

Το PC το χρησιμοποιώ για δουλειά γραφείου κυρίως (word, excel, photoshop ), browsing, στατιστικά προγράμματα .... και που και που κανα παλιό game  σε χαμηλή ανάλυση (<=fullHd).

Ναι όριο στα 200.

Για την Samsung, αυτή κοιτούσα αρχικά αλλά πήρα τηλ και δεν υπάρχει. Δοκίμασε το άμα πας να την βάλεις στο καλάθι και να προχωρήσεις σου βγάζει σφάλμα. 

.edit: Υπάρχει και αυτή η. Aoc καινούρια https://www.websupplies.gr/othoni-aoc-q27b3ma-27-va-qhd-amd-freesync?gad_source=1&gclid=CjwKCAiArLyuBhA7EiwA-qo80NBRptYptECJTs7BMGJZHBVQdmGCXYczUHx8n6YCdDeHr0V-6u0iThoCCN4QAvD_BwE αλλά δεν ξέρω πόσο καλή είναι. Δεν έχει μεγάλο brightness ούτε ρυθμίσεις στο οριζόντιο κ κάθετο (μειον αυτό) αλλά έχει γενικά ok  reviews.

1)  χρειάζεσαι οπωσδήποτε 27" οθόνη. Δε το συζητώ. Μπορεί και 2Χ27". Σε αυτή την περίπτωση φρόντισε να είναι ακριβώς ίδιο μοντέλο αλλιώς θα είναι κουραστικό όταν περνάς από την μία στην άλλη το βλέμμα σου.

2) Ξεχνάς το VA panel και δεν με ενδιαφέερει το ποσο καλά λένε ότι τα έκαναν πια τα VA. Για εργασία IPS. Αντε να δεχθώ και PLS για την σωστή τιμή (μιας και σαν panels είναι μια φθηνή έκδοση των IPS άλλωστε)

3) Συμβουλεύω να πάρεις κάτι που θα το δεις live ή κάποιος το έχει ήδη χρησιμοποιήσει και ξέρει ή οι κριτικές του ως Momitor εργασίας να είναι σε γενική ομολογία καλες. Τυχαίες προσφορές από internet μπορεί να φαντάζουν δελεαστικές αλλά στην πράξη να καταλήξεις με κάτι κουραστικό για τα μάτια σου. Πόσο τα κοστολογείς? Οπότε δεν είναι η τιμή που θα κοιτούσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

1)  χρειάζεσαι οπωσδήποτε 27" οθόνη. Δε το συζητώ. Μπορεί και 2Χ27". Σε αυτή την περίπτωση φρόντισε να είναι ακριβώς ίδιο μοντέλο αλλιώς θα είναι κουραστικό όταν περνάς από την μία στην άλλη το βλέμμα σου.

2) Ξεχνάς το VA panel και δεν με ενδιαφέερει το ποσο καλά λένε ότι τα έκαναν πια τα VA. Για εργασία IPS. Αντε να δεχθώ και PLS για την σωστή τιμή (μιας και σαν panels είναι μια φθηνή έκδοση των IPS άλλωστε)

3) Συμβουλεύω να πάρεις κάτι που θα το δεις live ή κάποιος το έχει ήδη χρησιμοποιήσει και ξέρει ή οι κριτικές του ως Momitor εργασίας να είναι σε γενική ομολογία καλες. Τυχαίες προσφορές από internet μπορεί να φαντάζουν δελεαστικές αλλά στην πράξη να καταλήξεις με κάτι κουραστικό για τα μάτια σου. Πόσο τα κοστολογείς? Οπότε δεν είναι η τιμή που θα κοιτούσα.

 

Σωστά. Θα συμπληρώσω ότι πρέπει να αναλύσει διάφορα τεστ μιας οθόνης να δει εάν είναι Flicker free πράγμα πολύ σημαντικό για ξεκούραστα μάτια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες μια γνώμη και θέλεις ένα καλό σχετικά monitor προσιτό με υψηλή ανάλυση και θα έλεγα για όλες τις χρήσεις, και με κόστος κάτω από 200 ευρώ σου προτείνω αυτό:

AOC Q27V4EA IPS Monitor 27" QHD 2560x1440 με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG (εδώ) & ένα απλό σχετικά review εδώ

Κόστος Skroutz 185 ευρώ δε στο προτείνω. Παράγγειλέ το από κατάστημα – περίπου ~168 ευρώ.

Και για τη δουλειά σου, απλά ένα σχόλιο (προσωπική μου άποψη). Μόνο IPS μόνιτορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έκανα την υπέρβαση και πήγα σε καινούργια 27 4k https://www.skroutz.gr/s/30298466/Samsung-LS27A800NMUXEN-IPS-HDR-Monitor-27-4K-3840x2160-me-CHrono-Apokrisis-5ms-GTG.html  Έχει 3 χρόνια εγγύηση από την Samsung και όλες τις ρυθμίσεις - tilt, swivel, rotate, height adjustment. Προς το παρόν την δουλεύω σε native resolution με 100% scaling. Βολεύει πολύ γιατί έχω 2-4 παράθυρα ανοικτά ταυτόχρονα το καθένα και είναι σαν 4x FullHD οθόνες. Το εάν με βολέψει έτσι θα το δούμε αργότερα.

Επεξ/σία από stavpal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...