Προς το περιεχόμενο

Amd drivers crashαραν, απενεργοποιημένη gpu μετά από forced shutdown.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.
Πήρα πρόσφατα νέο σύστημα και είπα να το ευχαριστηθώ παίζοντας κάνα παιχνίδι.
Να μην πολυλογώ, είχα θέματα με random crashes στο 1 παιχνίδι που παίζω μέχρι στιγμής αλλά τα καταλόγισα στο ότι το παιχνίδι δεν είναι καλά optimized (απ΄ότι διάβασα) και επίσης δεν το παίζω στην πιο updated version (δεν θα να επεκταθώ περαιτέρω σχετικά με την version).
Anyway, είπα οκ δεν πειράζει λίγα crashes είναι ανεκτά, αλλά σήμερα έκανε κάτι που με σκάλωσε.
Ξεκινώντας το παιχνίδι υπήρχε πάντα μια πιθανότητα να crashάρουν οι amd drivers στην 1η screen, αλλά μετά από forced shutdown με το power button συνήθως ξεκινούσε κανονικά και το παιχνίδι και οι drivers.
Αυτήν την φορά μετά το force shutdown, το adrenalin δεν έβλεπε καν την gpu μου (μόνο την integrated του επεξεργαστή).
Ψάχνοντας στον device manager είδα ότι ήταν "disabled (code 22)" και όταν την έκανα enable μου έδειχνε "code 31".
Έκανα επανεκκίνηση και τώρα το adrenalin βλέπει την gpu κανονικά αλλά αγχώθηκα μήπως έχει θέμα η gpu.
Τα μόνα settings που έχω πειράξει στο πρόγραμμα είναι:
1) έβαλα το global experience preset σε quality
2) πείραξα το fan curve γτ στο default το hotspot έφτανε 95°C και τα rpm πιάναν το πολύ 1500 (δεν ξέρω γτ)
3) ανέβασα το power limit στο 15% για να μπορεί η κάρτα να τραβάει ενέργεια όταν την χρειάζεται.
Τπτ άλλο, ούτε overclock, ούτε undervolt κλπ δεν έχω πειράξει.
Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματική η κάρτα ή υπάρχει θέμα με τους drivers?
Ευχαριστώ.

Ps: Έχω χρησιμοποιήσει το AMD Cleanup Utility πρόσφατα, οπότε οι drivers είναι ολόφρεσκοι.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...