Προς το περιεχόμενο

Synology αναβαθμιση χωρητικοτητας


nuxx
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nuxx,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα DS918+ (με 4 θεσεις δισκων) που μου εχουν χαρισει εδω και 2-3 χρονια και μεσα εχει 3 4TB δισκους ιδιους με RAID 1.

Εχει πλεον σχεδον γεμισει και αποφασισα να παρω 2 δισκους ιδιους 8TB. Αρχισα και σκαλιζα και τα εχω κανει μανταρα!

Για να μην σας ζαλιζω με μεγαλο post, θα σας γραψω απλως τι θα ηθελα να κανω και οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεωμενος.

Θελω απλως να μεινουν ολα τα παλια αρχεια στους νεους δισκους παλι με RAID 1, οι ρυθμισεις, τα share και να αφαιρεθουν οι παλαιοι.

Καπως τα καταφερα, αλλα δυστυχως η χωρητικοτητα παραμενει στα 4TB αντι για 8TB και δεν ξερω πως να το φτιαξω αυτο.

 

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια για τα σωστα βηματα της αναβαθμισης, ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backup των αρχείων έχεις? 

Before You Start

Before replacing a drive, please see the following notes:

  • Data backup: Although the expansion process will not delete any existing data, we strongly recommend backing up your data before proceeding.

.... από το site της synology.

 

Επίσης https://kb.synology.com/en-global/DSM/tutorial/Why_doesnt_available_capacity_increase_add_drives

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για το reply. Αργησα να απαναντησω γιατι δεν ειχα καθολου χρονο να ασχοληθω.

Εχω backup των αρχειων. Αλλα θα ηθελα να μην φτιαξω νεο storage pool, volumes κλπ.

Η κατασταση ειναι ως εξης:

Το DISK 1 ειναι αδειο. Στο DISK 4 εχω τον εναν παλιο 4TB που εχει το backup που εκανα με copy & paste και ειναι το storage pool 2 που εφτιαξα.

Εχω στο DISK 2+3 τους νεους δισκους 8ΤΒ και ειναι το storage pool 1. Ειναι ολα οπως τα θελω (shares κλπ), αλλα μου το βγαζει degraded και δεν με αφηνει να κανω repair, ειναι γκριζα η επιλογη και θελει replace το drive (που εβγαλα απο το DISK 1). Ανηκε στο ιδιο storage pool, αλλα τον εκανα deactivate πριν τον βγαλω.

Εγω θελω απλα, να κανω expand τον χωρο του storage pool που ακομα βλεπει 4TB, ενω βλεπει πως οι δισκοι ειναι 8TB.

 

 

Επεξ/σία από nuxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Ενταξει το βρηκα, εφαγα πακετο. Πρεπει να τα ξανακανω ολα απο την αρχη. Δεν μπορεις να επεκτηνεις τον χωρο σε RAID 1.

https://kb.synology.com/en-us/DSM/help/DSM/StorageManager/storage_pool_expand_add_disk?version=7#!/accessories若要更換硬碟 (沒有未使用硬碟或空插槽的情況)

"RAID 1
Note: Adding drives to a RAID 1 storage pool does not increase its storage capacity. This action only adds mirror drives to the storage pool for increased fault tolerance."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nuxx έχεις μπερδευτεί λίγο. Αν προσθέσεις δίσκο στο RAID 1 δεν αυξάνεται ο χώρος. Αν αντικαταστήσεις έναν από τους 2 δίσκους, κανεις rebuild, αντικαταστήσεις τον 2ο και ξανακάνεις rebuild τότε μπορείς να αυξήσεις μετα το volume size.

https://kb.synology.com/en-sg/DSM/tutorial/how_to_expand_storage

Επεξ/σία από Bax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nuxx είπε

Ενταξει το βρηκα, εφαγα πακετο. Πρεπει να τα ξανακανω ολα απο την αρχη. Δεν μπορεις να επεκτηνεις τον χωρο σε RAID 1.

https://kb.synology.com/en-us/DSM/help/DSM/StorageManager/storage_pool_expand_add_disk?version=7#!/accessories若要更換硬碟 (沒有未使用硬碟或空插槽的情況)

"RAID 1
Note: Adding drives to a RAID 1 storage pool does not increase its storage capacity. This action only adds mirror drives to the storage pool for increased fault tolerance."

Σε κάθε περίπτωση καλύτερα μετέφερε πρώτα το backup που το έχεις κρατήσει στο Synology προσωρινά σε κάποιον εξωτερικό και μετά στήσε το σύστημα από την αρχή και όπως πιστεύεις ότι σε εξυπηρετεί καλύτερα αφού ξεκαθαρίσεις και ποιούς δίσκους θα κρατήσεις εντός του.

Αφού έχεις σύστημα με 4 θέσεις για δίσκους μπορείς να στήσεις RAID-5 που είναι ανώτερο από το 1.
Χρησιμοποιεί τους 3 δίσκους και κρατάει τον 4ο για backup.
Αν πας να το κάνεις εννοείτε ότι θα διαγράψει τα πάντα οπότε προσοχή και επίσης αν έχεις διαφορετικούς δίσκους η τελική χωρητικότητα θα εξαρτηθεί από τους μικρότερους σε μέγεθος.

Εκτός από το παραπάνω μπορείς να επιλέξεις SHR RAID (Synology Hybrid Raid),  προτείνεται για περιπτώσεις με διαφορετικά μεγέθη δίσκων και επίσης μπορείς να αυξήσεις την χωρητικότητα με αυτό σε δεύτερο χρόνο.
Αφού έχεις 2χ8 και 2χ4 ΤΒ δίσκους προτίμησε αυτό που παίζει αυτόματα και θα τους αξιοποιήσει καλύτερα.
Και εδώ προσοχή καθώς θα διαγράψει τα πάντα.

.

Αν δεν σε καλύπτει τίποτα από το παραπάνω και προκειμένου να μην χάσεις χώρο στήσε 2 αυτόνομα pools με RAID-1, ένα με τους δύο 8ρηδες και ένα με τους δύο 4ρηδες.
Αλλά δεν στο προτείνω προσωπικά, καλύτερα το SHR.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...