Προς το περιεχόμενο

Μνήμη που προσομοιάζει στην ανθρώπινη αποκτά το ChatGPT


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, NiKoSmile said:

Συγκρίνοντας τις free εκδόσεις. Το Gemini είναι πολύ μπροστά. Το ChatGPT έχει μείνει δύο χρόνια πίσω. Πάραυτα, όχι δε θέλω να θυμάται για πάντα τι του έχω πει. Από την συλλογή προσωπικών δεδομένων πήγαμε στη συλλογή χαρακτήρων και προσωπικοτήτων τώρα; Αν μπει κάποιος τρίτος στο λογαριασμό σας στο ChatGPT (Hacker, CIA, FBI, Πρώην, Νυν) θέλετε να σας ρουφιανέψει τις συζητήσεις σας, τις μνήμες σας και εν τέλη τον χαρακτήρα σας; Αυτή η συλλογή πληροφοριών πλέον δημιουργεί έναν εικονικό χαρακτήρα, δηλαδή το πνεύμα σας σε ηλεκτρονική μορφή. Και δεν έχω δει κανένα νομικό πλαίσιο πάνω σε αυτό.

γιαυτο δεν πρεπει να μιλαμε με αγνωστους

1 hour ago, georgiosmag said:

Για τις εκδόσεις συμφωνώ. Για τα υπόλοιπα διαφωνώ. Το gemini πολύ ανώτερο αλλά δοκίμασε να γράψεις "με θυμάσαι? " και θα δεις τι θα σου απαντήσει. Βασικά από την στιγμή που φορτώνουν τα windows μόλις πατήσουμε το power του υπολογιστή μας ξεκινάει η καταγραφή για τα πάντα. Και αν είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο ανά πάσα στιγμή όποιος θέλει έχει πρόσβαση στα στοιχεία σου. Όχι εύκολα αλλά αν θέλει έχει.

Μην τα ρίχνουμε στην ΤΝ... αλλιώς αν δεν έκανε καταγραφή πως θα μεγάλωνε και θα μάθαινε? Για αυτό βασίζεται στο deep learning... 

Και όπως πάντα λέω, αν κάποιος δεν έχει να φοβηθεί τίποτε δεν νομίζω να  υπάρχει άγχος για τίποτε.

σωστος αν θες ανονημια και να κανεις οτι θες στο πισι σου η πας σε παλια 16 βιτ και 8 βιτ η ακομα καλυτερα βγαζεις το καλωδιο απο το δικτυο και εισαι αρχοντας 

με το που βαλεις το καλωδιο για να χαρεις το τελειο κοσμο του διαδικτυου απλα τον ηπιαμε που λεμε το καφε και περιμενουμε τα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Μην ξεχάσετε να του δώσετε και τίποτα πυρηνικά να τα έχει πρόχειρα.

Μαλλον δεν τα χρειαζεται , διοτι με τοση γνωση θα αναπτυξει τα δικα του !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Για τα υπόλοιπα διαφωνώ. Το gemini πολύ ανώτερο αλλά δοκίμασε να γράψεις "με θυμάσαι? " και θα δεις τι θα σου απαντήσει.

Εδώ κάνεις λάθος. Το Gemini κρατάει μόνο το ιστορικό που δεν έχεις διαγράψει (πχ τις ερωτήσεις σου)! Δεν χαρτογραφεί το χαρακτήρα σου για να σε μοντελοποιήσει και να σε προσομοιώσει. Το ChatGPT πρωτοτυπεί σε αυτό το θέμα. Σε αυτό αναφέρεται το άρθρο.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεπρωμενο φυγειν αδυνατο..για θυμηθειτε οσοι ειστε μιας ηλικιας πως λεγαμε καποτε οταν το φατσαμπουκ ηθελε συναινεσεις και ολι σχολιαζαμε ποσο επικυνδυνα ηταν ολα αυτα και τωρα εχουμε παει στο απολυτο ξεγυμνωμα..οποτε τα παλια ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που θα ερθουν..συνεδριο του νταβος,οι αντιπροσωποι των εταιρειων που κανουν κουμαντο με τις υπηρεσιες απο πισω με πολυ γλυκα λογια πηγαν να μας περασουν οτι η ελευθερια της σκεψης ,το τελευταιο που μας απομεινε πια,θα σταματησει και θα γινε και αυτη λαφυρο της τεχνολογιας,θα ειμαστε πλεον ελεγχομενα ζωντανα ρομποτ ,ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΜΑΣ φυσικα και ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ,οπως πολυ γλυκα μας εξηγουν και θελουν να μας το περασουν..minority report,tom cruz starring ,all of us co-starring.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, megapaixtaras said:

πεπρωμενο φυγειν αδυνατο..για θυμηθειτε οσοι ειστε μιας ηλικιας πως λεγαμε καποτε οταν το φατσαμπουκ ηθελε συναινεσεις και ολι σχολιαζαμε ποσο επικυνδυνα ηταν ολα αυτα και τωρα εχουμε παει στο απολυτο ξεγυμνωμα..οποτε τα παλια ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που θα ερθουν..συνεδριο του νταβος,οι αντιπροσωποι των εταιρειων που κανουν κουμαντο με τις υπηρεσιες απο πισω με πολυ γλυκα λογια πηγαν να μας περασουν οτι η ελευθερια της σκεψης ,το τελευταιο που μας απομεινε πια,θα σταματησει και θα γινε και αυτη λαφυρο της τεχνολογιας,θα ειμαστε πλεον ελεγχομενα ζωντανα ρομποτ ,ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΜΑΣ φυσικα και ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ,οπως πολυ γλυκα μας εξηγουν και θελουν να μας το περασουν..minority report,tom cruz starring ,all of us co-starring.

Ακριβως. Οπως και η αυτόματη οδήγηση τυπου τεσλα, οταν βελτιστοποιηθει πληρως, η νυν γενιά αποκλείεται να του δινει εμπιστοσύνη να οδηγει μονο του σε ποσοστό 80-90%. Αντιθέτως η επόμενη γενιά που θα γεννηθεί μη γνωρίζοντας ότι καποτε τα αυτοκίνητα δεν οδηγούσαν μονα τους,  θα τα εμπιστεύονται σε ποσοστό 99%..

Ο νόμος της εξέλιξης.  Θεωρούμε δεδομένα τα προηγούμενα επίτευγματα και χτίζουμε πανω σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Συγκρίνοντας τις free εκδόσεις. Το Gemini είναι πολύ μπροστά. Το ChatGPT έχει μείνει δύο χρόνια πίσω. Πάραυτα, όχι δε θέλω να θυμάται για πάντα τι του έχω πει. Από την συλλογή προσωπικών δεδομένων πήγαμε στη συλλογή χαρακτήρων και προσωπικοτήτων τώρα; Αν μπει κάποιος τρίτος στο λογαριασμό σας στο ChatGPT (Hacker, CIA, FBI, Πρώην, Νυν) θέλετε να σας ρουφιανέψει τις συζητήσεις σας, τις μνήμες σας και εν τέλη τον χαρακτήρα σας; Αυτή η συλλογή πληροφοριών πλέον δημιουργεί έναν εικονικό χαρακτήρα, δηλαδή το πνεύμα σας σε ηλεκτρονική μορφή. Και δεν έχω δει κανένα νομικό πλαίσιο πάνω σε αυτό.

Σωστά το είπες φίλε. Δυστυχώς η τεχνολογία τρεχει με χίλια (βάλε μια φερράρι 🤣 εσύ) και το νομικό κομάτι σαν τη χελώνα. Και άντε να βρεις άκρη. Εδώ παίζει από το 2018 ο γενικός κανόνας προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα (το γνωστό σε όλους GDPR) και μετά από τόσα χρόνια είναι αμφίβολο εάν έχει πετύχει 100% τους στόχους του (όχι ότι δεν υπήρξε πρόοδος σε σχέση με το παρελθόν αλλά είναι τόσο πολύπλοκο όλο το νομικό πλαίσιο τόσο ισχυροί κάποιοι, κ.λπ. και τόσο γρήγορες οι τεχνολογικές εξελίξεις που γίνεται ολοένα πιο δύσκολη η επίτευξη, της όποιας ισορροπίας).   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Συγκρίνοντας τις free εκδόσεις. Το Gemini είναι πολύ μπροστά. Το ChatGPT έχει μείνει δύο χρόνια πίσω. Πάραυτα, όχι δε θέλω να θυμάται για πάντα τι του έχω πει. Από την συλλογή προσωπικών δεδομένων πήγαμε στη συλλογή χαρακτήρων και προσωπικοτήτων τώρα; Αν μπει κάποιος τρίτος στο λογαριασμό σας στο ChatGPT (Hacker, CIA, FBI, Πρώην, Νυν) θέλετε να σας ρουφιανέψει τις συζητήσεις σας, τις μνήμες σας και εν τέλη τον χαρακτήρα σας; Αυτή η συλλογή πληροφοριών πλέον δημιουργεί έναν εικονικό χαρακτήρα, δηλαδή το πνεύμα σας σε ηλεκτρονική μορφή. Και δεν έχω δει κανένα νομικό πλαίσιο πάνω σε αυτό.

Θα διαφωνήσω καθώς το gemini δεν μπορεί να δημιουργήσει εικόνες όπως μπορεί πλέον το gpt4! Επίσης το gpt4 μπορεί να σκανάρει και δικές σου πηγές πληροφορίας όπως pdf,word,εικόνες κτλ! Το σίγουρο είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός πλέον μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε εμείς ως χρήστες/καταναλωτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, manysdugjohn said:

Ρε μαλάκες.. κάθε μέρα διαβάζω και από 5 existential threats.
Την έχουμε γαμήσει.

τέτοια καταστροφολογικά λέγανε και οταν πλησίαζε ο μετεωριτης στην 'υστερη Κρητιδική εποχή, στο τσουνάμι της Θήρας, το 1000μχ, το 2000-2011-2012, το black plague στο μεσαίωνα, πυρηνικά, jihadism, computers, covid, aliens, τώρα το (ψευτό-) ΑΙ, μην δίνεις σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνοντας τις εκδόσεις chatgpt4 με Gemini ultra, το  chatgpt4 είναι πολύ ανώτερο... Το Gemini δεν μου δίνει link ερευνών, δεν αντιγράφει συγγραφικό ύφος, δεν δίνει σωστά link, δεν ελέγχει το περιεχόμενο στον ιστό όταν σου προτείνει κάτι. Στο 90% των συζητήσεων που δεν είναι "να χαμε να λέγαμε" δλδ αφορά συγκεκριμένες υπαρκτές πληροφορίες που ψάχνω, το GPT νικάει την google στην έδρα της...
Στις συζητήσεις που είναι πιο φιλοσοφικές, υποκειμενικές κτλ. το Gemini μοιάζει να έχει πιο πολύ φυσικό λόγο.... δλδ ενώ me το gpt καταλαβαίνεις οτι δεν μιλάς με άνθρωπο σε ένα τεστ turing  στο Gemini θα ήθελες λίγο παραπάνω προσπάθεια... (εκτός αν κοιτάξεις τον υπερβολικά ωραίο τρόπο όταν θέλουν να διαφωνήσουν, οπότε έκλεισε το θέμα και για τα 2).
Το θέμα της μνήμης δεν μου κεντρίζει προσωπικά το ενδιαφέρον, δεν θα το χρησιμοποιήσω.

Επεξ/σία από Prodromos32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, makridis είπε

Θα διαφωνήσω καθώς το gemini δεν μπορεί να δημιουργήσει εικόνες όπως μπορεί πλέον το gpt4! Επίσης το gpt4 μπορεί να σκανάρει και δικές σου πηγές πληροφορίας όπως pdf,word,εικόνες κτλ! Το σίγουρο είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός πλέον μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε εμείς ως χρήστες/καταναλωτές!

Διαφωνείς με κάτι που δεν είπα. Εγώ συγκρίνω τις free εκδόσεις GPT 3.5 με το Gemini (Bard 1.0). Το GP4 που αναφέρεις δεν είναι free. Αν είσαι αντικειμενικός θα πρέπει να το συγκρίνεις με το Gemini 1.5.

 

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...