Προς το περιεχόμενο

Αντάπτορας / Θήκη για Μ2 NVME SSD σε SATA 2.5’’


thanosgk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά να εξηγήσω λίγο τι θέλω να κάνω, για να καταλάβετε τι ζητάω. Στην κατοχή μου έχω ένα docking station ( https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Power-Docking-Station-gia-2-Sklirous-Diskous-SATA-2-5-3-5-me-syndesi-USB-3-0-LC-DOCK-U3-III.html ), όπου βάζεις ένα σκληρό και με το πάτημα ενός κουμπιού τον κλωνοποιεί σε άλλον, το έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής από HDD 3,5’’ -> SSD 2,5’’ &  SSD 2,5’’ -> SSD 2,5’’  και δουλεύει κανονικά. Αυτό που θέλω λοιπόν τώρα να κάνω είναι την κλωνοποίησή από ένα SSD 2,5’’  -> SSD M2 NVME. Ψάχνω μία θήκη / αντάπτορα που να παίρνει τον M2 NVME και να κουμπώνει στο docking station  ώστε να μου επιτρέψει να κάνω την κλωνοποίηση. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Αν έχετε να προτείνετε κάποιον αντάπτορα που έχετε δουλέψει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanosgk13 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά να εξηγήσω λίγο τι θέλω να κάνω, για να καταλάβετε τι ζητάω. Στην κατοχή μου έχω ένα docking station ( https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Power-Docking-Station-gia-2-Sklirous-Diskous-SATA-2-5-3-5-me-syndesi-USB-3-0-LC-DOCK-U3-III.html ), όπου βάζεις ένα σκληρό και με το πάτημα ενός κουμπιού τον κλωνοποιεί σε άλλον, το έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής από HDD 3,5’’ -> SSD 2,5’’ &  SSD 2,5’’ -> SSD 2,5’’  και δουλεύει κανονικά. Αυτό που θέλω λοιπόν τώρα να κάνω είναι την κλωνοποίησή από ένα SSD 2,5’’  -> SSD M2 NVME. Ψάχνω μία θήκη / αντάπτορα που να παίρνει τον M2 NVME και να κουμπώνει στο docking station  ώστε να μου επιτρέψει να κάνω την κλωνοποίηση. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Αν έχετε να προτείνετε κάποιον αντάπτορα που έχετε δουλέψει ήδη.

Ναι υπάρχουν. Δεν έχω δουλέψει κάποιον θα θα βρεις αρκετους.

Προσοχη γιατι ειναι διαφορετικοι για NVMe disks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το docking station έχει μια έξοδο USB. Εσύ θες να κοτσάρεις μια εξωτερική θήκη με τον NVMe στην έξοδο αυτή και κάπως να το καταλάβει. Πρέπει να το γράφει στα specs του docking station αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις μια θήκη 2.5 "SATA HDD, στην οποία να μπορείς να εγκαταστήσεις έναν M.2 SSD NVME, όπως αυτή - Digitus Θήκη για Σκληρούς Δίσκους PCI Express NVME (Skroutz - Εδώ) στην οποία όπως δείχνει και η φωτογραφία μπορείς να εγκαταστήσεις, είτε έναν M.2 SSD NVME, είτε έναν mSATA SSD:

image.png.9dc0402b705fdfa7baaf835eb29e45d5.png

Αφού τον εγκαταστήσεις στον αντάπτορα χρησιμοποιείς αυτόν ως δίσκο για να τον βάλεις στον docking station που έχεις (θα είναι σαν να κάνεις αντιγραφή από έναν SSD 2,5’’ σε έναν άλλο SSD 2,5’’). 

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Το docking station έχει μια έξοδο USB. Εσύ θες να κοτσάρεις μια εξωτερική θήκη με τον NVMe στην έξοδο αυτή και κάπως να το καταλάβει. Πρέπει να το γράφει στα specs του docking station αν γίνεται.

 Η USB θύρα είναι για την επικοινωνία του docking station με τον υπολογιστή και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαδικασίες κλωνοποίησης. Το γράφει και στο manual. Όταν κάνουμε κλωνοποίηση δεν θα πρέπει η εν λόγω θύρα να χρησιμοποιείται. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις μια θήκη 2.5 "SATA HDD, στην οποία να μπορείς να εγκαταστήσεις έναν M.2 SSD NVME, όπως αυτή - Digitus Θήκη για Σκληρούς Δίσκους PCI Express NVME (Skroutz - Εδώ) στην οποία όπως δείχνει και η φωτογραφία μπορείς να εγκαταστήσεις, είτε έναν M.2 SSD NVME, είτε έναν mSATA SSD:

image.png.9dc0402b705fdfa7baaf835eb29e45d5.png

Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς έψαχνα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 5:32 ΜΜ, thanosgk13 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς έψαχνα!

Πρόσεξε, το συγκεκριμένο προϊόν του skroutz έχει παραπλανητικό τίτλο.

Οι οδηγίες του λένε ότι δεν κάνει για PCIe NVME M.2 SSD.

20211220110202_c8e23af0.jpeg

 

https://t-support.gr/digitus-2.5-sata-hard-disk-adapter-m.2-or-msata

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2024 στις 12:35 ΜΜ, άδικος είπε

Πρόσεξε, το συγκεκριμένο προϊόν του skroutz έχει παραπλανητικό τίτλο.

Οι οδηγίες του λένε ότι δεν κάνει για PCIe NVME M.2 SSD.

https://t-support.gr/digitus-2.5-sata-hard-disk-adapter-m.2-or-msata

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, η αλήθεια είναι ότι το είδα και εγώ από κάποιον στα σχόλια στο σκρουτζ και δεν προχώρησα σε αγορά, ακόμη είμαι σε αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...