Προς το περιεχόμενο

Intel K B760


Prezonet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω μια μητρική asrock b760 pg sonic wifi

Αυτήν την στιγμή είναι πάνω ένας 12400f και σκέφτομαι να βάλω έναν 13600κ/14600κ

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορώ να τον κάνω οβερκλοκ λόγο που θα είναι ξεκλείδωτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Prezonet είπε

Καλησπέρα

Έχω μια μητρική asrock b760 pg sonic wifi

Αυτήν την στιγμή είναι πάνω ένας 12400f και σκέφτομαι να βάλω έναν 13600κ/14600κ

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορώ να τον κάνω οβερκλοκ λόγο που θα είναι ξεκλείδωτος?

Αυτό που διαβάζω σε μια γρήγορη αναζήτηση είναι:

"The B760 chipset for Intel doesn’t allow users to overclock the processor (although there are rare exceptions), but you can overclock the memory."

Δεν βλεπω η ίδια η mobo να προσφέρει δυνατότητα OC μέσω external multiplier.

Οποτε δεν...

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 1:16 ΜΜ, Prezonet είπε

Κρίμα ρε γμτ, πίστευα ότι θα μπορούσα να παίξω με τον πολλαπλασιαστή..

Σ'ευχαριστώ πολύ 

Μικρά τα κέρδη από OC πια. Εάν δεν έχεις πολύ συγκεκριμένο λόγο δεν ξέρω εάν αξίζει ούτως ή άλλως τον κόπο.

Ο 14600k είναι ούτως ή άλλως ένας δυνατός επεξεργαστής και η διαφορά απόδοσης με τους 14700k και 14900k είναι μόλις +2% & +5% σε fps. Σε απόδοση σύμφωνα με τα τεστ με τον 14900k είναι μόλις - 3%-9%. Οπότε το κέρδος από OC είναι πολύ μικρή οπως και για όλους τους νέους επεξεργαστές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Prezonet είπε

Απλά έλεγα αν έβαζα καλύτερη gpu να έκανα oc τον 12400 για να μείωνα πιθανών bottleneck.

Ναι με έναν 14500/14600 πιστεύω θα είμαι οκ

Ο 14600 είναι πολύ δυνατός και για gaming. Λίγο πίσω από τον Ryzen 7800x3d αλλά όχι κάτι σημαντικό που να σου δημιουργεί ουσιαστικά προβλήματα σε gaming με οποιαδήποτε κάρτα. Εκτός από συγκεκριμένα παιχνίδια η GPU τραβάει το κουπί.

Τα παιχνίδια χρησιμοποιούν ελάχιστους πυρήνες της CPU οπότε το οποιο overclocking ελάχιστα βοηθάει ούτως ή άλλως.

Οι DDR5 μνήμες περισσότερο διαφορά κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Prezonet είπε

Οι μνήμες είναι ddr5 6000 mhz 32 gb

Με την 5700χτ που έχω τώρα είμαι κομπλε.. απλά στο μέλλον λέω να πάω σε καμιά 4070 και γι'αυτό το ξεκίνησα 

Με τον 14600 και με την 4070super και πάλι πολύ balance θα είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Prezonet said:

Απλά έλεγα αν έβαζα καλύτερη gpu να έκανα oc τον 12400 για να μείωνα πιθανών bottleneck.

Ναι με έναν 14500/14600 πιστεύω θα είμαι οκ

Ο 14500 είναι πεταμένα λεφτά γιατί είναι ίδιος με τον 13500 που είναι Alderlake. Η πάρε τον 12600Κ που κοστίζει μόλις 200 ευρώ και είναι κοντά στο 12-15% πάνω από τον 12400 ,  η πάρε τον 14600Κ και ας μην μπορείς να κανείς OC.

Αλλά το καλύτερο θα ήταν να πουλήσεις την μητρική και επεξεργαστή και να πας σε 7800Χ3D + B650.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

πάρε τον 14600Κ και ας μην μπορείς να κανείς OC.
 

Συμφωνώ.

 

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αλλά το καλύτερο θα ήταν να πουλήσεις την μητρική και επεξεργαστή και να πας σε 7800Χ3D + B650.

Αφού το σύστημα υπάρχει ήδη η αγορά ενός μεταχειρισμένου ή καινούργιου 14600k είναι πολυ πιο φθηνή επιλογή.

Ο 7800x3d είναι μεμ καλύτερος αλλά όχι τόσο πολύ που να δικαιολογεί ένα αρκετά μεγαλύτερο κόστος επένδυσης. Ο 14600k είναι και καλύτερος σε multicore εφαρμογές.

Δεν θα προτεινα σε καμία περίπτωση φθηνή AM5 mobo, ο 7800x3d δεν είναι και φθηνός, θέλεις επιπλέον ψυκτρα/AIO που να ταιριάζει, και υπάρχει και μια πιθανότητα και συμβατότητας σε μνήμες (όχι μεγαλη βέβαια).

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σύστημα υπάρχει οπότε δεν πάω σίγουρα σε am5 

Σε μεταχειρισμένο σίγουρα θα πάω και αν μπορέσω να βρω σε καλή τιμή έναν 13700 ίσως πάω και εκεί αλλιώς 13600/14600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...