Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για εκτυπωτή


Kolias52
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Kthulhou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα μια πρόταση για εκτυπωτή ασπρομαυρο ,όπου τον θέλω για 40-50 εκτυπώσεις τον μήνα,με εκτύπωση διπλής όψεως και επίσης με ενδιαφέρει το μελάνι να μη στεγνώνει καθώς μπορεί κ κάποιο μήνα να μη το χρησιμοποιήσω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Kolias52 είπε

Καλημέρα μια πρόταση για εκτυπωτή ασπρομαυρο ,όπου τον θέλω για 40-50 εκτυπώσεις τον μήνα,με εκτύπωση διπλής όψεως και επίσης με ενδιαφέρει το μελάνι να μη στεγνώνει καθώς μπορεί κ κάποιο μήνα να μη το χρησιμοποιήσω καθόλου.

Αγαπητέ φίλε σημαντικό: χρώμα χρειάζεσαι; Αν ναι, πόσες από τις 40-50;

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

καλημέρα

Laser A/M θα διάλεγα, δεν έχει μελάνια => δεν ξερένεται , αααααν κάνεις πααααρα πολύ καιρό να τυπώσεις, βγάλε κ κούνα το τόνερ

https://www.skroutz.gr/s/15015378/Brother-HL-L2375DW-Aspromayros-Ektypotis-Laser-me-WiFi-kai-Mobile-Print.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share&fbclid=IwAR1N0sgaRMVxruoo2c9DNZhKgoz7TkgrY5bOywuZ4B0nUFqW2L1v20C4kaI

να ψάξεις κ καλά κ φθηνά συμβατά ,  ο @georgeole είναι "μανούλα" σε αυτό, όσο είναι εφικτό, λόγω πολλών κινεζιών στην αγορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

καλημέρα

Laser A/M θα διάλεγα, δεν έχει μελάνια => δεν ξερένεται , αααααν κάνεις πααααρα πολύ καιρό να τυπώσεις, βγάλε κ κούνα το τόνερ

https://www.skroutz.gr/s/15015378/Brother-HL-L2375DW-Aspromayros-Ektypotis-Laser-me-WiFi-kai-Mobile-Print.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share&fbclid=IwAR1N0sgaRMVxruoo2c9DNZhKgoz7TkgrY5bOywuZ4B0nUFqW2L1v20C4kaI

να ψάξεις κ καλά κ φθηνά συμβατά ,  ο @georgeole είναι "μανούλα" σε αυτό, όσο είναι εφικτό, λόγω πολλών κινεζιών στην αγορά.

 

Ακριβώς. Ο Brother HL-L2375DW θα σου λύσει τα χέρια από όλες τις απόψεις: Είναι ένα πλήρες πακέτο με όλα όσα ζητάς. Όσο για τα αναλώσιμα, τα ποιοτικά συμβατά τόνερ κοστίζουν 25€ αποδίδοντας 6.000 σελίδες και το συμβατό drum κοστίζει 25€ αποδίδοντας 12.000 σελίδες. Φυσικά δεν κάνεις ποτέ update και ειδικά firmware update, αν θέλεις να αναγνωρίζει τα συμβατά τόνερ. Επίσης καλού κακού έχε και σε backup το CD στη συσκευασία με τους drivers - Τέλος της εκπομπής, ακούσατε το ράδιο georgeole!!!😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε τον Brother DCP-L2530DW και έχουμε παρατηρήσει ότι αν ο εκτυπωτής είναι ανοιχτός και γίνει διακοπή ρεύματος το chip μπορεί να γίνει corrupted και να μην αναγνωρίζεται πλέον το toner. Μου έχει τύχει δύο φορές. Στην πρώτη κάηκε το μαιμουδοchip και το αντικατέστησα με το γνήσιο chip της μαμάς που έρχεται με τον εκτυπωτή (φρόντισα να το κρατήσω). Σε επόμενη διακοπή κάηκε και το γνήσιο chip 😅. Αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου πρόβλημα όταν πλέον το μαϊμουδοτόνερ (TN-2420BK 3000) αξίζει από 5€, ενώ το γνήσιο >75€ 🥶. Έχει πει και άλλος ότι σε ανώτερο πολυμηχάνημα της ίδιας εταιρίας που παίρνει τα ίδια toners παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο σε διακοπές ρεύματος. Εγώ αγοράζω πάντα τα ποιο φθηνά toners που υπάρχουν (κάτω των 8€) και ας βγάζουν λιγότερες σελίδες. Πάντα έχω μερικά παραπάνω toners για backup. Μέχρι στιγμής έχουμε εκτυπώσει πάνω από 4000 σελίδες και δεν έχω δει κάτι τόσο αξιόπιστο και τόσο φθηνό σε θέμα ασπρόμαυρων εκτυπώσεων σαν τους Brother.

Το συμπέρασμα:

Μην αφήνεται ανοιχτούς τους εκτυπωτές/scanners όταν δεν τους χρησιμοποιείτε.

Να έχετε πάντα extra toners για backup.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Έχουμε τον Brother DCP-L2530DW και έχουμε παρατηρήσει ότι αν ο εκτυπωτής είναι ανοιχτός και γίνει διακοπή ρεύματος το chip μπορεί να γίνει corrupted και να μην αναγνωρίζεται πλέον το toner. Μου έχει τύχει δύο φορές. Στην πρώτη κάηκε το μαιμουδοchip και το αντικατέστησα με το γνήσιο chip της μαμάς που έρχεται με τον εκτυπωτή (φρόντισα να το κρατήσω). Σε επόμενη διακοπή κάηκε και το γνήσιο chip 😅. Αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου πρόβλημα όταν πλέον το μαϊμουδοτόνερ (TN-2420BK 3000) αξίζει από 5€, ενώ το γνήσιο >75€ 🥶. Έχει πει και άλλος ότι σε ανώτερο πολυμηχάνημα της ίδιας εταιρίας που παίρνει τα ίδια toners παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο σε διακοπές ρεύματος. Εγώ αγοράζω πάντα τα ποιο φθηνά toners που υπάρχουν (κάτω των 8€) και ας βγάζουν λιγότερες σελίδες. Πάντα έχω μερικά παραπάνω toners για backup. Μέχρι στιγμής έχουμε εκτυπώσει πάνω από 4000 σελίδες και δεν έχω δει κάτι τόσο αξιόπιστο και τόσο φθηνό σε θέμα ασπρόμαυρων εκτυπώσεων σαν τους Brother.

Το συμπέρασμα:

Μην αφήνεται ανοιχτούς τους εκτυπωτές/scanners όταν δεν τους χρησιμοποιείτε.

Να έχετε πάντα extra toners για backup.

 

 

Ναι, εννοείται πως δεν τα αφήνουμε ανοιχτά τα μηχανήματα όταν δεν τα χρησιμοποιούμε, όχι μόνο για το λόγο που ανάφερες, αλλά και για πλείστες άλλες αιτίες. Είναι επίσης αυτονόητο το: "Να έχετε πάντα extra toners για backup", όπως πολύ σωστά υπογραμμίζεις. Τα συμπεράσματά σου, αγαπητέ φίλε, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης ούτε και το δικαίωμα επιλογής του πιο φθηνού συμβατού τόνερ. Το μόνο που θα ήθελα να σημειώσω είναι τα ρίσκα που αναλαμβάνει ο αγοραστής/χρήστης των φτηνιάρικων τόνερ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας εδώ στο φόρουμ να το λέμε: Με αυτή την τακτική θέτουμε σε κίνδυνο το μηχάνημα.

Θα μου πει κάποιος βέβαια: "Δε βαριέσαι, 150€ (πάνω κάτω) κοστίζει το μηχάνημα, πάω και παίρνω άλλο". Εκτός του ότι τα χρήματα που θα γλιτώσει από τα τόνερ θα τα δώσει σε καινούριο μηχάνημα, ειλικρινά δεν βλέπω κανένα λόγο να θάψει κάποιος ΖΩΝΤΑΝΟ ένα μηχάνημα. Προσωπικά σε όσους μονόχρωμους laser έχουν περάσει από τα χέρια μου ή/και την εποπτεία μου έβαζα πάντα ποιοτικά συμβατά και ποτέ δεν το μετάνιωσα. Σε βάθος χρόνου, 10-15 χρόνια, είχα απρόσκοπτη λειτουργία με μικρό, σχεδόν αμελητέο, επιπλέον κόστος. Αν έβαζα φτηνιάρικα συμβατά, θα είχα δώσει περισσότερα σε βλάβες ή/και αντικατάσταση του εκτυπωτή, χώρια την ταλαιπωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgeole είπε

Ναι, εννοείται πως δεν τα αφήνουμε ανοιχτά τα μηχανήματα όταν δεν τα χρησιμοποιούμε, όχι μόνο για το λόγο που ανάφερες, αλλά και για πλείστες άλλες αιτίες. Είναι επίσης αυτονόητο το: "Να έχετε πάντα extra toners για backup", όπως πολύ σωστά υπογραμμίζεις. Τα συμπεράσματά σου, αγαπητέ φίλε, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης ούτε και το δικαίωμα επιλογής του πιο φθηνού συμβατού τόνερ. Το μόνο που θα ήθελα να σημειώσω είναι τα ρίσκα που αναλαμβάνει ο αγοραστής/χρήστης των φτηνιάρικων τόνερ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας εδώ στο φόρουμ να το λέμε: Με αυτή την τακτική θέτουμε σε κίνδυνο το μηχάνημα.

Θα μου πει κάποιος βέβαια: "Δε βαριέσαι, 150€ (πάνω κάτω) κοστίζει το μηχάνημα, πάω και παίρνω άλλο". Εκτός του ότι τα χρήματα που θα γλιτώσει από τα τόνερ θα τα δώσει σε καινούριο μηχάνημα, ειλικρινά δεν βλέπω κανένα λόγο να θάψει κάποιος ΖΩΝΤΑΝΟ ένα μηχάνημα. Προσωπικά σε όσους μονόχρωμους laser έχουν περάσει από τα χέρια μου ή/και την εποπτεία μου έβαζα πάντα ποιοτικά συμβατά και ποτέ δεν το μετάνιωσα. Σε βάθος χρόνου, 10-15 χρόνια, είχα απρόσκοπτη λειτουργία με μικρό, σχεδόν αμελητέο, επιπλέον κόστος. Αν έβαζα φτηνιάρικα συμβατά, θα είχα δώσει περισσότερα σε βλάβες ή/και αντικατάσταση του εκτυπωτή, χώρια την ταλαιπωρία.

Θα συμφωνήσω στην αγορά ακριβού συμβατικού όταν το μηχάνημα είναι νέο μοντέλο και πρόσφατης κυκλοφορίας που τότε τα συμβατικά είναι λίγα και δεν είναι αρκετά δοκιμασμένα.

Αλλά το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι στην αγορά πάνω από 5 χρόνια και πλέον όλα τα συμβατικά NONAME που βγαίνουν από τα εργοστάσια της Κίνας είναι χρόνια δοκιμασμένα/βελτιωμένα και με ελάχιστο κόστος παραγωγής. Απλά ο μεταπωλητής που τα παραγγέλνει θα αγοράσει 100δες τεμάχια και θα τα προωθήσει σε έγχρωμο κουτί με πολλαπλασιασμό της τιμή από τα $2-3 που τα αγοράζει στα 20-25€. Οπότε την τελική τιμή δεν την καθορίζει πλέον η ποιότητα αλλά ο μεταπωλητής.

Επίσης η ζωή του μηχανήματος είναι πλέον και θέμα τύχης. Πεθαίνουν και μηχανήματα που χρησιμοποιούν μόνο γνήσια. Βέβαια κάθε μαμά εταιρία, μας απαγορεύει να χρησιμοποιούμε οτιδήποτε συμβατικό 😃

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Επίσης η ζωή του μηχανήματος είναι πλέον και θέμα τύχης. Πεθαίνουν και μηχανήματα που χρησιμοποιούν μόνο γνήσια. Βέβαια κάθε μαμά εταιρία, μας απαγορεύει να χρησιμοποιούμε οτιδήποτε συμβατικό

Ακριβώς. Το ίδιο πράγμα λέμε: ΑΝ η τύχη δίνει χρόνια σε ένα μηχάνημα, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να της τα γυρίσουμε πίσω!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Σκέφτομαι να τον πάρω και γω.Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι τα "καλά" συμβατά toners για να τα παραγγείλω μαζί με τον εκυπωτή. Drum θα χρειαστώ εξ αρχής ή να το αφήσω για πιο μετά. Η αλήθεια είναι οτι θα εκτυπώνω λίγες σελίδες κάθε μήνα.

Το toner με το οποίο έρχεται πόσες σελίδες βγάζει ?

Επεξ/σία από FrankyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, FrankyGR είπε

Το toner με το οποίο έρχεται πόσες σελίδες βγάζει ?

Τα αρχικά τόνερ των laser εκτυπωτών αποδίδουν το 1/4 των σελίδων που αποδίδουν τα κανονικά τόνερ. Στον συγκεκριμένο μηχάνημα να υπολογίζεις γύρω στις 700-800 ονομαστικές σελίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, FrankyGR είπε

Το toner με το οποίο έρχεται πόσες σελίδες βγάζει ?

Καλησπέρα

έχε κατά νου, όταν λέμε σελίδα, οι κατασκευαστές εννοούνε με επικάλυψη 5% , πχ κείμενο με 14αρα γραμματοσειρά. Μην φανταστείς κατάμαυρη σελίδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ο Κωτσόβολος τον  Canon i-SENSYS LBP233dw Εκτυπωτής | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr σε πολύ καλή τιμή.. Έχει κανείς εμπειρία από συμβατά toner;

Επιπλέον, η τιμή παραείναι καλή για τα χαρακτηριστικά του.. Υπάρχει κάποια παγίδα (εξαιρούνται οι μαϊμουδιές του Κώτσου.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, katsoul είπε

Έχει ο Κωτσόβολος τον  Canon i-SENSYS LBP233dw Εκτυπωτής | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr σε πολύ καλή τιμή.. Έχει κανείς εμπειρία από συμβατά toner;

Επιπλέον, η τιμή παραείναι καλή για τα χαρακτηριστικά του.. Υπάρχει κάποια παγίδα (εξαιρούνται οι μαϊμουδιές του Κώτσου.....)

Η τιμή είναι ΠΟΛΥ καλή, το μηχάνημα είναι κι αυτό μια χαρά. Έχω το προηγούμενο μοντέλο, τον 226, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Όσο για τα συμβατά, τα οποία αποδίδουν 10.000 σελίδες, το μόνο θέμα είναι το chip. To 90% των συμβατών για τον 233 πωλούνται γύρω στα 30€ ΧΩΡΙΣ chipάκι και τρέχα γύρευε μετά chipάκι. ΜΕ chipάκι η τιμή των συμβατών είναι γύρω στα 80-90€. Η τιμή του original είναι γύρω στα (κάθεσαι;) 160€. Υπάρχουν και ποιοτικά συμβατά ΜΕ chipάκι στα 44€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...