Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση προϊόντων σε Excel


alexgr10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας σε όλους.

Θέλω να φτιάξω στο Excel μια λίστα από τα εξαρτήματα που έχω όπως τροφοδοσιες, καλώδια για το ps1, ps2, και κάποια για τα controller όπως τα κουμπιά του και πόσα τεμάχια έχω.

Προσπαθώ να βρω στο google παραδείγματα για να δω πως είναι η εμφάνισει, όπως για παράδειγμα ένα μαγαζί που έχει μια λίστα στο excel καταχωρημένα τα μοντέλα για την κάθε κονσόλα και ποσότητες.

Μπορώ να έχω την βοήθεια σας παρακαλώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά κάτι τέτοιο θα ήθελε πρόγραμμα διαχείρισης αποθήκης ή κάτι σε access για να είναι σωστό.

Κάτι απλό όμως θα μπορούσε να γίνει και στο excel, π.χ.

ΑΠΟΘΗΚΗ.zip

Στο φύλλο LIST μπορείς να προσθέσεις και άλλα πράγματα. Το έχω μέχρι 30 στην κάθε στήλη, πιστεύω να σου φτάσουν. Αν θέλεις παραπάνω πρόσθεσε νέες γραμμές αλλά κάνε εισαγωγή πριν την γραμμή 30 για να μην βγει εκτός πίνακα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

@alexgr10, αυτά είναι μερικά παραδείγματα που προκύπτουν με μια απλή αναζήτηση στο διαδύκτιο και ελπίζω να σου δώσουν ιδέες πως να στήσεις το αρχείο σου.

Η διαχείριση αποθήκης μπορεί να ακούγεται εύκολο αλλά δεν είναι τόσο απλό. Θεωρώ πάντως πως πρέπει να σκεφτείς τι δεδομένα θέλεις να αντλείς στην καθημερινότητά σου, έτσι ώστε η γραμμογράφηση του αρχείου να στηθεί σωστά από την αρχή και να γλιτώσεις χρόνο αργότερα για πολλές αλλαγές.

Αναρωτήσου π.χ. θέλεις να καταχωρείς τις αγορές (εισαγωγές) ανταλλακτικών, τις αναλώσεις (εξαγωγές) του από την αποθήκη σου, χρειάζεσαι να βλέπεις οποιαδήποτε ώρα και στιγμή το υπόλοιπο κάθε είδους;

Ο @micos000 έφτιαξε ένα απλό και εύχρηστο αρχείο για αρχή που σίγουρα θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις την όλη διαδικασία. Φυσικά και επιδέχεται πολλές βελτιώσεις (π.χ. αν επιλέγεις στη μια στήλη Microsoft, να μπορείς στη διπλανή στήλη να επιλέγεις μόνο τα είδη της). Αν έχεις κάποιο λογισμικό τιμολόγησης, λογικά πρέπει να έχει κάποιες λειτουργίες για διαχείριση αποθήκης.

Όπως και να έχει, ευχαρίστως να βοηθήσουμε να βελτιώσουμε κάποιο υπόδειγμα, αν έχεις.

Επεξ/σία από ChrisGT7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ChrisGT7 είπε

Φυσικά και επιδέχεται πολλές βελτιώσεις (π.χ. αν επιλέγεις στη μια στήλη Microsoft, να μπορείς στη διπλανή στήλη να επιλέγεις μόνο τα είδη της)

Για την indirect λες; Ναι θα μπορούσε, αλλά ήθελα να το κρατήσω σούπερ απλό για έναν χρήστη που θέλει να κρατάει μια λίστα με τα υλικά του. Αν όμως πρόκειται για κατάστημα και θέλει πολλά είδη και τιμολόγηση, αποθήκη, stock, reports κτλ τότε πάμε σε άλλες καταστάσεις. Αν θέλουμε και ανθρώπινο δυναμικό, ε τότε πάμε σε erp.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι,  ακριβώς! Συνδυασμός Indirect και εύρη με ονόματα (Διαχείριση ονομάτων) ώστε οι λίστες να είναι δυναμικές και να αυξάνονται με την προσθήκη νέων ειδών.

Εννοείται πως η σωστή και απευθείας παρακολούθηση αποθήκης είναι μόνο μέσω των λογισμικών προγραμμάτων ERP. Μην ξεχνάμε και το φορολογικό κομμάτι, αν υπάρχει τέτοια υποχρεώση! :)

Προς το παρόν, "σκεφτόμαστε δυνατά" να δώσουμε περισσότερες ιδέες στο συντάκτη του θέματος! :)

Επεξ/σία από ChrisGT7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, να σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Δεύτερον, το θέλω για προσωπική μου χρήση. Επίσης, έχω αγοράσει κάποια πράγματα για το ps1, ps2, ps3 όπως μάτι, πλακέτες, τσιπακια και κουμπιά για τα controller.

Τρίτον, στο access αξίζει καλύτερα;

Τέλος σας παραθέτω εικόνα πως έχω φτιάξει ένα απλό πράγμα.

 

Capture1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή αναφέρεις πως είναι για προσωπική χρήση και ως αρχείο φαίνεται αρκετά απλό ως προς τις καταχωρήσεις, όποιο πρόγραμμα και να χρησιμοποιήσεις από τα δύο (Excel, Access), θεωρώ πως είναι καλυμμένος αρκετά. Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο με ποιο από τα δύο είσαι περισσότερο εξεικιωμένος.

Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα Excel, μιας και το χειρίζομαι με μεγαλύτερη ευκολία από την Access. Εννοείται πως η Access είναι καλύτερο εργαλείο στη διαχείριση βάσεων δεδομένων από το Excel, μιας και αυτός είναι ο πρωταρχικός της σκοπός.

Για αρχή και παρατηρώντας την εικόνα, μια υπόδειξη είναι να μετατρέψεις τα εύρη της κάθε κατηγορίας (π.χ. Sony PlayStation One) σε πίνακες (ανάλογα φυσικά και την έκδοση Excel σου). Αυτό θα σε διευκολύνει σε πολλά πράγματα κατά την καταχώρηση, π.χ. αυτόματη εισαγωγή γραμμών, αυτόματη αντιγραφή τύπων και μορφοποιήσεων κάθε στήλης.

Αν χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια, ανεβάζεις ένα υπόδειγμα.

Επεξ/σία από ChrisGT7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...