Προς το περιεχόμενο

Ανακοίνωση COSMOTE για προβλήματα στο δίκτυο [Ενημέρωση]


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τεχνικοί της εταιρείας καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για την αποκατάσταση της βλάβης το συντομότερο δυνατό.  

Ζητούμε την κατανόηση των πελατών μας για την αναστάτωση.

Ενημέρωση 23:13 - Η COSMOTE ενημερώνει ότι έχουν αποκατασταθεί οι υπηρεσίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στις περιοχές των Νομών Κιλκίς, Σερρών, Καβάλας, Δράμας, Ξάνθης, Ροδόπης και Έβρου, καθώς και σε Θάσο, Σαμοθράκη και Λήμνο.

Από την πρώτη στιγμή, οι τεχνικοί της εταιρείας βρέθηκαν και στα δύο σημεία όπου κόπηκαν τα κεντρικά καλώδια κορμού, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για την αποκατάστασή των βλαβών.  

Επεξ/σία από insomnia.gr
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για πιο πολυ για δολιοφθορα μου ακουγεται... και σε μιας και μιλαμε για περιοχη που ειναι στα κοκκινα γεοστρατηγικα με βαζει σε σκεψεις... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ανακοίνωση COSMOTE για προβλήματα στο δίκτυο [Ενημέρωση]
1 ώρα πριν, insomnia.gr είπε

επηρεάζονται οι υπηρεσίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας σε περιοχές των Νομών Κιλκίς, Σερρών, Καβάλας, Δράμας, Ξάνθης, Ροδόπης και Έβρου, καθώς και σε Θάσο, Σαμοθράκη και Λήμνο.

αυτό είναι πάνω από το 1/4 της έκτασης της χώρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, logica1 said:

Αυτο για πιο πολυ για δολιοφθορα μου ακουγεται... και σε μιας και μιλαμε για περιοχη που ειναι στα κοκκινα γεοστρατηγικα με βαζει σε σκεψεις... 

και ποιος σου λεει οτι μπορει το ενα να ειχε κοπει εδω και μερες και να μην ειχε φτιαχτει και τωρα να κοπηκε το αλλο. λεω εγω τωρα,,,,,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 7:05 και ακόμα σταθερό ίντερνετ δεν έχω και τηλεφωνία δεν έχω! Μόνο κινητή!ας δουλεύουν?

Εχθές το βράδυ, εκείνη την ώρα που αναφέρει ότι αποκαταστάθηκε η βλάβη, ερχόταν και έφευγε το ίντερνετ και η σταθερή τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα δούλευε κανένα POS που είναι στο δίκτυο cosmote των περιοχών 😂. Κατάργηση των μετρητών για πάταξη της φοροδιαφυγής σου λένε μετά 🫢

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, NiKoSmile said:

Λογικά δε θα δούλευε κανένα POS που είναι στο δίκτυο cosmote των περιοχών 😂. Κατάργηση των μετρητών για πάταξη της φοροδιαφυγής σου λένε μετά 🫢

σπανια τυγχαινουν τετοιες βλαβες.οπως βλαβη μπορει να γινει και στο Pos και στο συστημα του pos κτλ κτλ.οπως και σε ωρες συντηρησης δεν παιζουν τα Pos καποιες φορες απλα συνηθως ειναι 02:00 03:00 η ωρα και δεν πολυ επηρεαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, poulinos είπε

σπανια τυγχαινουν τετοιες βλαβες.οπως βλαβη μπορει να γινει και στο Pos και στο συστημα του pos κτλ κτλ.οπως και σε ωρες συντηρησης δεν παιζουν τα Pos καποιες φορες απλα συνηθως ειναι 02:00 03:00 η ωρα και δεν πολυ επηρεαζει.

Επειδή έχω ασύρματο POS χρόνια. Το κυριότερο πρόβλημα είναι το σήμα! Μετά είναι τα προβλήματα με τις τράπεζες και τις κάρτες που εκεί δεν βγάζεις άκρη.  Ίσως το iris λύσει κάποια από αυτά προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το διάβασα θυμήθηκα αυτό: 

Entire country loses internet for five hours after woman, 75, slices through cable while scavenging for copper

https://www.theguardian.com/world/2011/apr/06/georgian-woman-cuts-web-access

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Aris_ said:

μόλις το διάβασα θυμήθηκα αυτό: 

Entire country loses internet for five hours after woman, 75, slices through cable while scavenging for copper

https://www.theguardian.com/world/2011/apr/06/georgian-woman-cuts-web-access

bαν ολοκληρος παροχος παιζει spof τοτε κατι παει στραβα. δεν θα πρεπε να λεγεται παροχος

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

και ποιος σου λεει οτι μπορει το ενα να ειχε κοπει εδω και μερες και να μην ειχε φτιαχτει και τωρα να κοπηκε το αλλο. λεω εγω τωρα,,,,,,

Είναι δυνατόν να είχε πρόβλημα το ένα καλώδιο, να μην είχε φτιαχτεί άμεσα (μέσα σε λίγες ώρες) και να δούλευε για μέρες ολόκληρες με το back up;; Αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν πρέπει να πληρώσουν πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aris_ είπε

μόλις το διάβασα θυμήθηκα αυτό: 

Entire country loses internet for five hours after woman, 75, slices through cable while scavenging for copper

Αυτά γίνονται όταν σε μια χώρα χιλιάδες και χιλιάδες πεινάνε κυριολεκτικά ενώ ο άλλος από δίπλα θέλει high speed σύνδεση για να βλέπει netflix...

μοιάζει αστείο και μακρινό αλλά και εμείς μετά από 14 χρόνια κρίσης πάνω στην κρίση δεν απέχουμε πολύ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, divnt said:

Είναι δυνατόν να είχε πρόβλημα το ένα καλώδιο, να μην είχε φτιαχτεί άμεσα (μέσα σε λίγες ώρες) και να δούλευε για μέρες ολόκληρες με το back up;; Αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν πρέπει να πληρώσουν πρόστιμο;

δεν μπορω να ξερω αν εγινε αυτο αλλα απο την αλλη θα πω: ποσες πιθανοτητες να κοπουν  2 ινες την ιδια στιγμη σε τελειως διαφορετικη γεωγραφικη περιοχη. σιγουρα υπαρχουν αλλα ποσες ειναι. πολλες φορες δηλαδη η αθηνα ενωνεται με την βορεια ελλαδα(ας πουμε θεσσαλονικη) με 2 τροπους. με μια διαδρομη που παει απο λαμια λαρισα κτλ και αλλη μια που παει απο πατρα και ανεβαινει προς ιωαννινα.

και γενικως εχω πετυχει περιπτωσεις δεν εχει σημασια ο παροχος που σε πολυ μικροτερα Links που δεν θα εχουν καθολου μεγαλο Impact να εχει πεσει κατι και να παιζει με το Protection και περα βρεχει.

20 hours ago, mitsos_z said:

Αυτά γίνονται όταν σε μια χώρα χιλιάδες και χιλιάδες πεινάνε κυριολεκτικά ενώ ο άλλος από δίπλα θέλει high speed σύνδεση για να βλέπει netflix...

μοιάζει αστείο και μακρινό αλλά και εμείς μετά από 14 χρόνια κρίσης πάνω στην κρίση δεν απέχουμε πολύ...

και εδω απειροι πουλανε σιδερα χαλκο κτλ  την ωρα που ο αλλος περναει με το suv απο διπλα.δεν θα αλλαξει αυτο.

On 19/02/2024 at 16:58, NiKoSmile said:

Επειδή έχω ασύρματο POS χρόνια. Το κυριότερο πρόβλημα είναι το σήμα! Μετά είναι τα προβλήματα με τις τράπεζες και τις κάρτες που εκεί δεν βγάζεις άκρη.  Ίσως το iris λύσει κάποια από αυτά προβλήματα.

πραγματι θα βοηθησει το iris. το σημα ειναι δυστυχως παντα ενα θεμα. αν δεν εχεις καν 4g εκει που ειναι το Pos πως θα κανεις συναλλαγη.αυτο που λες το εχω δει με μαγαζια που περα απο την Vdsl ζητανε και backup 4g,5g. Και βλεπεις οτι σε πολλα σημεια δεν πιανει.και εκει δεν ειναι μονο για Pos αλλα πολλες φορες ειναι και για τα προγραμματα που χρησιμοποιουν για να κοβουν αποδειξεις.οποτε η χρηση ειναι ακομα πιο βαρια και πιο εντονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...