Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με πρόστιμο 500 εκατομμυρίων ευρώ η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν μια εφαρμογή δεν υποστηρίζει Google services είναι καταδικασμένη, να σου θυμίσω windows phone, harmony Os και λοιποί που πήγαν κατα διαόλου…

Μίλησα για συγκεκριμένη κατηγορία cookies η οποία και μας ενδιαφέρει…

τι σχέση έχουν τα google services με την εφαρμογή; τα παιχνίδια θέλουν google services; κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

άρα θα αναγράφεις σωστά με την φράση cookies για τηλεμετρία και καταγραφή δεδομένων.  

αν θες να πεις κάτι συγκεκριμένο να το γράψεις ανάλογα, είσαι σε τεχνολογικό φόρουμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hellghan είπε

τι σχέση έχουν τα google services με την εφαρμογή; τα παιχνίδια θέλουν google services; κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

Όλα τα παιχνίδια στο Android έχουν Google services…

5 λεπτά πριν, hellghan είπε

άρα θα αναγράφεις σωστά με την φράση cookies για τηλεμετρία και καταγραφή δεδομένων.  

αν θες να πεις κάτι συγκεκριμένο να το γράψεις ανάλογα, είσαι σε τεχνολογικό φόρουμ. 

Ήμουν ξεκάθαρος στο αρχικό μου μήνυμα λέγοντας προσωπικά δεδομένα… πραγματικά δεν φταίω εγώ αν το κατάλαβες στο δεύτερο που το επανέλαβα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μισό δις στα 3 Τρις 

περίπατος για την Apple όπως οι εκλογές του Ανδρέα…στην Ελλάδα 

οτι και να λέτε, πάντα με την Apple θα ασχολείστε…

Και 50 δις να βάλει πάλι βλέφαρο δεν κουνιέται.

Επεξ/σία από TrialKid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όλα τα παιχνίδια στο Android έχουν Google services…

Ήμουν ξεκάθαρος στο αρχικό μου μήνυμα λέγοντας προσωπικά δεδομένα… πραγματικά δεν φταίω εγώ αν το κατάλαβες στο δεύτερο που το επανέλαβα…

δεν έχουν όλες οι εφαρμογές κριτήριο να τρέχουν google services για να λειτουργούν. 

στα cookies το διάβασα λάθος έχεις δίκιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, hellghan είπε

δεν έχουν όλες οι εφαρμογές κριτήριο να τρέχουν google services για να λειτουργούν. 

τα Google services δυστυχώς ενσωματώνονται στο 95% των εφαρμογών του Android, βάλε τώρα ότι η Google καταγράφει μέσω αυτών οτιδήποτε έχει σχέση με τον χρήστη, και θα καταλαβεις γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτό για τις μονοπωλιακές τακτικές…

15 λεπτά πριν, hellghan είπε

στα cookies το διάβασα λάθος έχεις δίκιο. 

Κανένα πρόβλημα… 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Επειδή δεν καταλαβαίνεις δεν είναι άλλα ντάλον. Όλα έχουν σχέση. 

Πιο side loading μωρέ για ένα 5% που κάνει side load και συνήθως για να πάρουν κάτι τσάμπα ή άλλο ένα 5% που μπορεί από σπόντα να κατεβάσει από άλλο store; Εξαίρεση αποτελούν κάτι κινεζιες χωρίς google play. Τέλος ξεχνάς ότι το Android είναι open source , δεν είναι το ίδιο με το iOS….

Με την ίδια λογική και εγώ το Disney plus το πήρα κατευθείαν από το site της Disney και δεν πήρε η Apple προμήθεια. Το ίδιο και το Microsoft 365 και πάει λέγοντας. Αλλά δεν ισχύει αυτή η λογική για τον ίδιο λόγο που έγραψα πριν. 

Το οποίο νομοθετικό πλαίσιο ή θα το κάνει για όλους (και για τις κονσόλες) ή για κανέναν. Όλα τα αλλά είναι βλακείες.

σ.σ. Δεν έπαιρνα ,μέχρι το 15 , iPhone λόγω lightning. Δεν είχα απαίτηση να αλλάξει η apple απλά δεν έπαιρνα. Αφού άλλαξαν το νόμο όμως θα έπρεπε να το κάνουν για όλες τις μικροσυσκευές όχι μόνο για τα κινητά/ταμπλετ (φωτογραφική διάταξη αν σου λέει κάτι)

Το Default είναι η προστασία σου και όχι αυτό που θέλει το Site. Σε παρά πολλά site δεν έχει can reject all ή reject non essential. Η τεχνολογία δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα και εμένα αλλά και σε ανθρώπους που δεν ξέρουν και πρέπει να είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει.

Τα υπόλοιπα αφορούν το αστείο που λέγεται ΕΕ αντί για Αγγλία, Γερμανία και λοιποί κομπάρσοι. Μια ένωση κατ’ όνομα μόνο χωρίς πολιτική και στρατηγικό βάθος. 

μπορείς να το κάνεις; αυτό έχει σημασία. μπορείς μέσω την εφαρμογής να πληρώσεις στην disney; όχι γτ; 

μπορείς στα windows να έχεις open office; ναι

είσαι σε ένα θέμα συγκεκριμένο όμως. Τι σχέση έχουν οι κονσόλες στα θέματα της Apple;

και εγώ δεν πήρα iphone λόγο lighting, δεν θα έχω 1,500€ το 2024 με usb 2 για να παίρνει τα φράγκα η Apple. 

Ο νόμος ισχύει για ότι είναι Mobile. 

"Το Default είναι η προστασία σου και όχι αυτό που θέλει το Site. Σε παρά πολλά site δεν έχει can reject all ή reject non essential. Η τεχνολογία δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα και εμένα αλλά και σε ανθρώπους που δεν ξέρουν και πρέπει να είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει." 

 

αυτό τι σχέση έχει με το άρθρο; 

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και πάλι μιλάμε για μια από τις δεκάδες κατηγορίες εφαρμογών στο Android…

τα Google services δυστυχώς ενσωματώνονται στο 95% των εφαρμογών του Android, βάλε τώρα ότι η Google καταγράφει μέσω αυτών οτιδήποτε έχει σχέση με τον χρήστη, και θα καταλαβεις γιατί είναι τόσο σημαντικό αυτό για τις μονοπωλιακές τακτικές…

Κανένα πρόβλημα… 🙂

περα από την εφαρμογή της τράπεζας Πειραιώς και του gov δεν έμαθα άλλες εφαρμογές εκτός google Να θέλουν google services. πχ facebook κτλπ δεν έχουν ανάγκη google services. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dbrillis είπε

Τι εννοεις; Δεν εχει αναγκη; 

Εννοώ ότι δεν έχει ανάγκη για τα 500κκ. Ο λόγος που ασχολείται η ΕΕ τα τελευταία χρόνια με αυτά είναι επειδή παλιά οι εταιρίες τεχνολογίας "αλωνίζανε". Όσο περνάνε τα χρόνια και μπαίνουν στην πολιτική πιο νέα παιδιά με γνώσεις, έρχονται και τα corrections.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hellghan είπε

περα από την εφαρμογή της τράπεζας Πειραιώς και του gov δεν έμαθα άλλες εφαρμογές εκτός google Να θέλουν google services. πχ facebook κτλπ δεν έχουν ανάγκη google services. 

Δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι αναγκαία τα Google services για να λειτουργήσει μια εφαρμογή στο Android, ανέφερα ότι η Google επιβάλει, με το έτσι θέλω, να είναι ενσωματωμένα στις εφαρμογές που όχι μόνο κατεβαίνουν από το Google Play αλλά και από τα stores της Samsung, Xiaomi κλπ…

και αυτό είναι μονοπωλιακή τακτική…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, hellghan είπε

μπορείς να το κάνεις; αυτό έχει σημασία. μπορείς μέσω την εφαρμογής να πληρώσεις στην disney; όχι γτ; 

μπορείς στα windows να έχεις open office; ναι

είσαι σε ένα θέμα συγκεκριμένο όμως. Τι σχέση έχουν οι κονσόλες στα θέματα της Apple;

και εγώ δεν πήρα iphone λόγο lighting, δεν θα έχω 1,500€ το 2024 με usb 2 για να παίρνει τα φράγκα η Apple. 

Ο νόμος ισχύει για ότι είναι Mobile. 

"Το Default είναι η προστασία σου και όχι αυτό που θέλει το Site. Σε παρά πολλά site δεν έχει can reject all ή reject non essential. Η τεχνολογία δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα και εμένα αλλά και σε ανθρώπους που δεν ξέρουν και πρέπει να είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει." 

 

αυτό τι σχέση έχει με το άρθρο; 

περα από την εφαρμογή της τράπεζας Πειραιώς και του gov δεν έμαθα άλλες εφαρμογές εκτός google Να θέλουν google services. πχ facebook κτλπ δεν έχουν ανάγκη google services. 

Άστο ρε φίλε χάνουμε το χρόνο μας μαζί σου. Aφού το πρόβλημα σου είναι η apple τι να πούμε άλλο. 
Το θέμα δεν είναι μόνο η Apple αλλά αυτό σε καίει εσένα. Το άρθρο αναφέρει και την ΕΕ αλλά σου έφυγε πάνω στην πόρωση σου.

τελειωνει η κουβέντα μας εδώ. Και για να σε προλάβω, δεν είμαι φαν, έχω πει ότι το Apple Vision Pro είναι Beta Προΐον και ότι αν βάλουν πρόστιμα να βάλουν σε όλους. Επίσης δεν μου άρεσε το lighting.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι αναγκαία τα Google services για να λειτουργήσει μια εφαρμογή στο Android, ανέφερα ότι η Google επιβάλει, με το έτσι θέλω, να είναι ενσωματωμένα στις εφαρμογές που όχι μόνο κατεβαίνουν από το Google Play αλλά και από τα stores της Samsung, Xiaomi κλπ…

και αυτό είναι μονοπωλιακή τακτική…

πάμε ξανά δεν το επιβάλει εκτός των δικό της εφαρμογών, το samsung store θέλει samsung account που είναι το ανάλογο του apple id. δεν είναι μονοπωλιακή τακτική να θέλει τις υπηρεσίες της στις εφαρμογές της. Πέρα από την Huawei όλες οι υπόλοιπες έχουν κανονικά google services.

45 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Άστο ρε φίλε χάνουμε το χρόνο μας μαζί σου. Aφού το πρόβλημα σου είναι η apple τι να πούμε άλλο. 
Το θέμα δεν είναι μόνο η Apple αλλά αυτό σε καίει εσένα. Το άρθρο αναφέρει και την ΕΕ αλλά σου έφυγε πάνω στην πόρωση σου.

τελειωνει η κουβέντα μας εδώ. Και για να σε προλάβω, δεν είμαι φαν, έχω πει ότι το Apple Vision Pro είναι Beta Προΐον και ότι αν βάλουν πρόστιμα να βάλουν σε όλους. Επίσης δεν μου άρεσε το lighting.

Το δικό σου πρόβλημα δεν καταλαβαίνω πιο είναι; Να μην κάνει τίποτα γιατί δεν έχουν κάνει κάτι (ακόμα) για τις κονσόλες; πραγματικά τι περιμένεις από την ΕΕ και γιατί πιστεύεις ότι ολοι ασχολούνται με όλα 

το άρθρο μιλάει για την διαμάχη μεταξύ spotify και apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, atypicalcoder said:

Εννοώ ότι δεν έχει ανάγκη για τα 500κκ. Ο λόγος που ασχολείται η ΕΕ τα τελευταία χρόνια με αυτά είναι επειδή παλιά οι εταιρίες τεχνολογίας "αλωνίζανε". Όσο περνάνε τα χρόνια και μπαίνουν στην πολιτική πιο νέα παιδιά με γνώσεις, έρχονται και τα corrections.

Εχεις καταλαβει οτι εντος ΕΕ και γενικα στο Ευρωκοινοβουλιο εχουν ΠΑΣΟΚ, ετσι; Και οτι τα σκανδαλα και η διαφθορα ειναι στο καθημερινο προγραμμα; 
Τελος, το προβλημα της ΕΕ δεν ειναι οι εταιριες που αλωνιζανε, το προβλημα τους ειναι που ειναι Αμερικανικες εταιριες και αλωνιζουνε και η Ευρωπη που εχει μεινει πισω σε ολα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...